29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


GLOSA: Klimatické šílenství zasáhlo už i děti a mládež

26.3.2019

Informaci v našich médiích, že v pátek 15. 3. 2019 se zapojily tisíce studentů v Česku do celosvětové stávky za důslednější ochranu klimatu a snižování emisí, nebylo snad ani možné přehlédnout. A i když se při čtení zpráv dozvíme, že Prahou a dalšími našimi městy prošli středoškoláci – tedy podle zákona žáci –, označení studenti zní tak nějak dospěleji, věrohodněji.

Z jejich ultimativních požadavků až přebíhá mráz po zádech, viz např. „Nemáme čas. Jestli chceme odvrátit ekologický kolaps, musíte začít jednat ihned. Vy jste času promrhali dost a nám už dochází“, nebo „Jsou nás tisíce. Jsme ochotni postavit se za naši budoucnost a nic nás nezastaví. Nekončíme. Během těch dvou týdnů se budeme připravovat, budeme sílit, růst a vzdělávat se“.

A nebyla to jen nějaká ojedinělá akce. Celosvětově se uskutečnilo více než 2000 protestů ve 123 zemích.

Tyto stávky jsou inspirovány protestní akcí zřejmě nemocné šestnáctileté švédské ekologické aktivistky Grety Thurnbergové, která se v srpnu loňského roku rozhodla každý den sedět před švédským parlamentem a vyžadovat po vládě snížení emisí. Po švédských všeobecných volbách pokračovala ve stávkách každý pátek.

A nyní ji tři norští poslanci ze Socialistické levicové strany navrhli na Nobelovu cenu za mír. „Nominovali jsme Gretu, protože klimatická hrozba je možná jednou z nejvýznamnějších příčin válek a konfliktů,“ řekl jeden z nich a dodal, že „masivní hnutí, které Greta spustila, je velmi důležitým příspěvkem ke světovému míru.“

Všechny diktatury vždy využívaly teenagery coby úderné pěsti. Ti nemají závazky, zkušenosti, zodpovědnost a hlavně zábrany. Klimatické náboženství pro dospělé už nemá argumenty, dětem ale stačí fanatický pocit osvoboditelů světa.

Komsomol, Hitlerjugend, ČSM, SSM či snad Svaz klimatické mládeže, nebo jak je nazvat. Princip je ale pořád stejný.

Nemůže ale právě klimatické náboženství, neštítící se zmanipulovat i děti a mládež, vést až k obávaným válkám?