3.3.2021 | Svátek má Kamil


Diskuse k článku

GLOSA: Klimatické šílenství zasáhlo už i děti a mládež

Informaci v našich médiích, že v pátek 15. 3. 2019 se zapojily tisíce studentů v Česku do celosvětové stávky za důslednější ochranu klimatu a snižování emisí, nebylo snad ani možné přehlédnout.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ticháček 18.4.2019 22:04

Re: zmanipulovaná mládež?

A aby nedošlo k omylu. Ten metan vzniká rozkladem buněk. A je to vcelku přirozené. Život na zemi vznikl v metanové atmosféře. A to, co dokázalo přežít vznik fotosyntézy a jedovatého kyslíku přežilo, přežilo díky tomu, že si tu atmosféru udrželo uvnitř buňky. A to jsme všichni zdědili. Všechno živé má v sobě v podstatě původní prostředí. A rozklad, rozbití, trávení, cokoli co tu buňku naruší jen uvolní to co je uvnitř. Krávy jsou v tom nevinně. Až na ty krávy jako Greta. I když ta chudák holka za to asi nemůže.

J. Ticháček 18.4.2019 21:22

Re: zmanipulovaná mládež?

To, co Vaše dcera dělá s plasty je velmi chvályhodné.

To, co píšete dále má už jisté závady. Celá ta sranda s CO². Ony totiž podle těch samých vědců existují i mnohem horší skleníkové plyny. Třeba metan. A s ním i nápad s redukcí počtu krav, jejich zdanění, jímání kravských prdů...

Z jistého hlediska je to patrně pravda. Asi bych souhlasil s fyzikálním působením metanu. Nebo bych se spolehhl na ty vzdělanější. Jenže to má i druhou stranu. Ten metan neprodukují krávy. Ten metan vzniká rozkladem biologického materiálu. Produkují ho krávy, lidé, lvi, velryby, mravenci, bakterie. Když tu trávu nesežere kráva, sežere ji něco jiného. A vznikne naprosto stejné množství metanu jako v případě té krávy. To jsou znalosti průměrného středoškoláka staršího padesáti let. (Možná i mladšího, ale skutečně netuším, co a jak se dnes děti učí.) Ale jaksi mizí schopnost syntézy znalostí. Možná je to dobře. Protože kdyby se ti lidé zamysleli nad vším, co se v životě naučili, zjistili by, že největšími producenty skleníkových plynů jsou tropické pralesy, mořští živočichové, hmyz, zelené plochy a vůbec příroda. Taková Amazonie má ročně takovou produkci, jako celé lidstvo od okamžiku, kdy se nějaký blbec postavil na zadní nohy. Takže vykácet a vyasfaltovat?

A prosím, nezkoušejte mi tady psát něco o Krebsově cyklu, nebo o fotosyntéze. To jsou totiž ty srandy, ke kterým dochází až na konci strašné spousty jiných procesů.

P. Rada 27.3.2019 9:24

Re: A zase ignorujeme skutečnosti a věříme

Pane Vintr u té vzdělanosti platí i to, že pokud se systém rozvíjí, nelze zůstat ani vzděláním na předešlé úrovni a věřit, že proměnnému dál porozumíme stále stehně dobře.

Zkusím to vysvětlit na problému fotosyntézy a klimatu. Fotosyntéza je totiž jen ta část procesu kdy biologický systém roste. V následující fázi se ale ještě také biologicky ale naopak zas zpět transformuje život svým rozpadem na původní neživé komponenty.

Souvislosti s klimatem ale ovlivnují jak biologické jevy tak fyzikální - konkkrétně radiačně aktivní chování plynů - tedy spektrální vlastnosti v oboru mimo viditelné světlo. Proto se prostým lidem může jevit půlprocento s hmotnosti zanebatelně vlivné.

Stupiditu - stereotyp přístupu navozující porušení stabilizující zpětné vazby - předvádíte právě např tvtzením v poslední větě. Nejen fyzika ale i komplexněji zaměřené obory jako paleoklimatologie, geologie ... totiž dokládají zásadní vliv koncentace skleníkových plynů na planetární klima a tedy docela jiné chování světa než které při "prvém pohledu" předpokládáte.

P. Harabaska 27.3.2019 7:40

Re: Mládežníci blbnou okolo ekologiena kvadrát

Že byste měl pravdu, mládežníku?

J. Vintr 27.3.2019 3:01

Re: A zase ignorujeme skutečnosti a věříme

A jaké vzdělání máte vy? A jak vzdělání souvisí se znalostí prostého faktu, že oxid uhličitý je základním prvkem fotosyntézy, která probíhá v rostlinách a fytoplanktonu v oceánech že zároveň oxid uhličitý uvolňují do atmosféry při vydechování všichni živočichové a že se uvolňuje i při jiných přírodních procesech. To, co člověk přidává spalováním fosilních paliv, je zcela zanedbatelné množství. Jinak tvrzení, že zhruba půl procenta CO² v atmosféře může nějak znatelně ovlivnit jakoukoliv z jejich vlastností je už od prvního pohledu zcela stupidní.

P. Rada 27.3.2019 0:58

Re: Zelení vrazi?...

Hlad po osobních autech co vím obecně neprosazují zelení ale ultraliberálové. Možná taky vzteky zelený Zinga.

Elektromobilita má přes jeho zlobu pro své vlastnosti stále větší uplatnění zejména ve městech. Vždy by ale mělo jít o komplexní efektivitu. Kdejaká tramvaj, metro - ale i jízdní kolo ... mohou být úspěšným příkladem elektromobility.

Opakem jsou zmařené investice čehokoli a egoistické výstřelky pod heslem "hlavně auto opancéřovat aby se mě osobně nic nestalo". Běžně je to po městě viditelné na "vyvolených" ucpávajících provoz i parkování svými mnohatunovými superautomobily typu ofroad .

Přitom je s hlediska širších důsledků lhostejné co za typ pohonu je pod kapotou.

P. Rada 27.3.2019 0:34

Re: A zase ignorujeme skutečnosti a věříme

Úplně tak triviální to zas není a to prostě proto, že procesy těžby a spalování fosilního uhlíku vedou i k jeho ryze přírodnímu uvolnování a dokonce s analogických ložisek. Konkrétně při tání permafrostu nebo při jakékoli těžbě uhlí, ropy či plynu se zároven uvolnuje i CH4 + CO2. S růstem teplot oceánů se také uvolnuje více CO2 a podobně se uhlík uvolnuje při poklesu vitality biosféry např jako důsledek změny podnebních pásem či vysušování půdy. Zásoby tohoto uhlíku pod permafrostem jsou až několikařádově větší jak roční lidská produkce.

Važme si tedy, že dnes zatím převládá vliv antropogenní a to zásadně. Tedy vliv naší vůle a našich činů. Važme si to prostě proto, že pokud by začaly převládat kladné zpětnovazební procesy - jak při jakémsi požáru - pak na našem druhu a jeho vůli už ale opravdu může přestat záležet do všech důsledků.

Fermiho paradox naznačuje, že takovéto riziko může mít své velmi široké opodstatnění v prostoru kam až ve vesmíru dohlédneme. Zatím snad ještě máme šanci vzlétnout ke hvězdám. Ta se ale bude s úbytkem surovin a zkoršením životních podmínek nutně snižovat. něco může vykompenzovat technologičnost, může ale také pomoci konsensus a rozum mladé generace na které bude tak či onak jednou nejvíce záležet.

P. Rada 27.3.2019 0:11

Re: A zase ignorujeme skutečnosti a věříme

V tvrzení hned prvé věty se můžete zásadně mýlít. Je totiž možné, že Vám a podobným některé aspekty problému změn klimatu nikdy nikdo nedokáže.

Na druhou stranu platí, že ten důkaz provét lze a proveden byl. Spočívá v posuzování poměru radioizotopů uhlíku v čase a místě.

Problém dokazování ale jak jsem naznačil pravidelně tkví v potřebě adekvátního poznánání problematiky u všech zůčastněných v procesu dokazování a také tedy v ochotě si okolnosti prokazování pečlivě prostudovat. To ale vyžaduje spoustu úsilí a tak se lidé odedávna raději uchylují k hájení pozice nějaké kolektivní pravdy, kde není nutné přemýšet ale stačí problematiku sdílet.

Máte tedy paradoxně pravdu hned v nadpisu svého komentáře k článku a nakonec i v posledním odstavci. Jen žel kouzlem nechtěného zřejmě nechápete, že jste to napsal právě i o sobě.

R. Hanuš 26.3.2019 23:00

Re: A zase ignorujeme skutečnosti a věříme

No, vy tu jen ukazujete, že nemáte vůbec žádné vzdělání. Zjevně nemáte tušení proč spalování fosilních paliv nutně zvyšuje množství CO2 v atmosféře. Přestože je to triviální.

J. M 26.3.2019 22:37

Re:

Přečtěte si prosím mé příspěvky v tomto vlákně výše - je to o odpovědnosti za svět kolem sebe - a to není mimo mísu nikdy. Ale to je možná o různém přístupu k životu.

J. M 26.3.2019 22:19

Re: zmanipulovaná mládež?

Ponechám stranou, že na tomto diskusním fóru asi převládají odborníci na klima, což já přiznávám nejsem.

Také si moc dobře vybírám, komu věřím, ale byl bych rád, kdyby debata byla věcná.

Pokud prohlásíte, že minimálně 9 z 10 vědců si nechá své vědecké přesvědčení a svědomí koupit, pak je to pro mne za 1) projev toho, že nevěříte nikomu (a čeká Vás smutný život) a za 2) šíření pomluv, které pochybuji, že můžete jakkoliv doložit.

Nebo možná tím nepřímo vyjadřujete souhlas, že 9 z 10 vědců podporuje odpovědný přístup k životnímu prostředí (vč.CO2), což je naopak povzbudivé :-)

P. Eugel 26.3.2019 22:16

To by bylo smutné, nebýt hrdý na své dítě. Ale je i smutné to zanedbání výchovy. Nevysvětlit jak moc mimo mísu s tou demonstrací je.

J. Vintr 26.3.2019 21:55

Re: zmanipulovaná mládež?

Věda není plácání nesmyslů. Ovšem to nebrání, aby nesmysly plácali lidé kteří se považují za vědce. I vědec dělá svou práci za peníze. Pokud někdo platí vědce za to, že bude propagovat teorií skleníkového efektu, tak to minimálně devět z deseti vědců udělá. Teorie skleníkového efektu je ale pouze hypotéza, kterou nelze exaktně dokázat (ani vyvrátit), protože naši planetu nejde zavřít do laboratoře. Ovšem jeví se už na první pohled nesmyslná a neodpovídají jí ani nepřímé důkazy, to jest korelace nepřímo určeného množství CO² v atmosféře s nepřímo určenými teplotami v minulosti.

J. Svoboda 26.3.2019 21:49

Re: J. Svoboda 169

Tykání neznámému člověku je známka nevychovanosti, nevychovanče.

J. Svoboda 26.3.2019 21:48

Re: Ta "hysterie" lze shrnout do jedné věty: nechce se jim

Aha, žádná demokratická pluralita názorů, ale hysterie to je podle hlavy Chodovského :o)

Pěkný den.

J. Svoboda 26.3.2019 21:45

Re: pane Vaňuro

Z tak debilního dotazu usuzuju, že vy jste ten odběr kontroloval.

Pěkný ned.

M. Prokop 26.3.2019 21:25

Re: zmanipulovaná mládež?

Vás možná čeká.

Já si vybírám, komu věřím a co se mládeže týče, nejsou všichni zblblí. Jen část, stejně jako ta fašistická, nacistická, komunistická.

A nejsem smutný.

J. M 26.3.2019 21:03

Re: zmanipulovaná mládež?

Myslel jsem si, že se zde jedná o věcnou debatu. Pokud považujete "placatou Zemi" za vědeckou teorii, bylo by asi potřeba si nejdříve ujasnit terminologii. Věda není plácání nesmyslů. Věda není ze své podstaty schopna dokazovat hovadiny, byť by to někdo chtěl zaplatit - protože by to prostě nevyšlo, dokázat by to nešlo. To by pak nebyla věda. Věda hledá pravdu o tomto světě. Právě vědecký přístup začal dokazovat, že je Země kulatá.

Pokud nevěříme vědcům, pokud nevěříme vzdělaným lidem, pokud nevěříme, že by někdo mohl myslet i na dobro jiných a nejen svoje, pokud srovnáváme dnešní mládež s tou fašistickou a komunistickou, pokud nevěříme vlastně ničemu, čeká nás smutný život.

J. Vintr 26.3.2019 20:29

Re: zmanipulovaná mládež?

Víte, že svého času se vědecky většinově mělo třeba za to, že Země je placatá a spousta jiných hovadin. Tuhle na první pohled pitomou teorii nelze nijak objektivně dokázat, takže i u těch vědců jde jen o nevědeckou víru (podpořenou penězi).

J. Vintr 26.3.2019 20:23

Re: A zase ignorujeme skutečnosti a věříme

Drtivá většina lidí nemá dostatečné vědomosti, aby tenhle podvod prokoukli. A drtivé většině lidí je to, jedno, přestože jim to už delší dobu tahá peníze z kapes. Možná se začnou probírat, až se začne vypínat elektřina.

V. Mertan 26.3.2019 20:03

Re: Celé Grónsko, samozřejmě nebylo zelené. V 10-12 století

Presnejsie, stromy rástli, ale boli skor krovitého mensieho vzrastu. Aby Vikingovia mohli získať pastviny a ornú podu, museli ich vypalovat - existuju paleonalezy popola v pode. Zdroje dreva mali Vikingovia 3 rozne, na kurenie mohlo byt drevo zo stromov rastúcich priamo v Gronsku. Stavebné drevo bolo naplavené zo sibírskych riek a kvalitné drevo na stavbu lodí sa pouzilo z dovozu z Labradoru. Vsetci historici udávajú, ze bolo v Grónsku v case kolonizácie okolo roku 1000 teplejsie ako dnes.

M. Kodeš 26.3.2019 19:36

Re: Souhlas s autorem

Jak jsem napsal dříve , díky Radovi jsem pochopil, v celé jeho nahotě, obsah termínu "mašíbl"

J. M 26.3.2019 19:35

Re: zmanipulovaná mládež?

Stejně jako u plastů je to projev odpovědnosti za svět kolem sebe. Jestliže se má vědecky většinově (byť někteří vědci to rozporují) za to, že se lidé podílí produkcí CO2 na oteplování planety (byť tam mohou být i další i významné vlivy), tak je mojí zodpovědností potlačit svoji sobeckost a pohodlí a něco proti tomu udělat. Jsem rád, že nám tuto zodpovědnost studenti připomínají.

Bývalý president Klaus, (který mimochodem neměl rád občanské iniciativy), pravil, že na ekologii si musíme nejdříve vydělat. Toto je nebetyčná blbost, protože až si vyděláme, může již být pozdě. Až si vyděláme, mohou již být podzemní vody nenapravitelně otrávené herbicidy a hnojivy... Až si vyděláme, může být již velká část naší úrodné ornice nenávratně splavena do moře...Atd... Zodpovědné je bránit nevratným nebo obtížně vratným změnám, byť to zdraží naše životní náklady. Mít více, neznamená žít lépe.

J. Vintr 26.3.2019 19:08

Re: Veličenstvo kat?

Velmi podstatný objem biomasy, která váže vzdušný oxid uhličitý, tvoří plankton a mořští živočichové, kteří končí v sedimentu na dně oceánů. Odtud se uhlík do oběhu přímo nevrací. Jedině přes ta fosilní paliva, která z něj nejspíš vznikají.

J. Kouřil 26.3.2019 19:05

A zase ignorujeme skutečnosti a věříme

Nikomu se nepodařilo prokázat, že by emise CO2 generované lidskou civilizací překročily 3 - 4 % celkových emisí CO2 na Zemi. A stejně se nikomu nepodařilo zjistit, proč by se CO2 generovaný člověkem měl kumulovat v atmosféře a neúčastit se koloběhu CO2 přes uhličitany, na kterém je založena zemská litosféra.

Nikdo se nezabývá tím, že Německo se stalo zrušením atomových elektráren a masívním spalováním uhlí největším producentem CO2 v Evorpě a bude jím nejméně až do poloviny 30. let. Myslím, že ani převedení celé německé automobilové dopravy na elektro to nekompenzuje.

Proč je tolik lidí tak slepých a nevidí, že se jim vtloukají do hlavy očividné nesmysly? To se fakt tak rychle snižuje průměrná inteligence a lidi se mění v nemyslící stádo?

J. Vintr 26.3.2019 19:03

Re: zmanipulovaná mládež?

S těmi plasty je to v pořádku, ale ty demonstrace byly proti oxidu uhličitému, což je nebetyčná blbost.

J. M 26.3.2019 18:50

Re: Autorova bezohlednost vůči dalším generacím.

Nedávno jsme se byli s naší šestnáctiletou dcerou podívat na film Plastic ocean. Je to o tom, jak v současnosti lidstvo zachází s plasty a co to přináší našemu životnímu prostředí. Jak hynou mořští ptáci, protože mají v žaludku desítky až stovky gramů plastů (a kupodivu se jim to nedaří strávit), atd. Od té doby mlčky sbírá plasty na ulici a hází je do kontejnerů určených pro plasty. A doma řeší(me), jak omezit naši zbytečnou spotřebu plastu, i když nás to bude stát kousek pohodlí. Jsem na ni hrdý. Jsem hrdý na to, že jela demonstrovat/stávkovat a že jí není jedno, jaký svět jim zanecháme.

J. M 26.3.2019 18:46

zmanipulovaná mládež?

Nedávno jsme se byli s naší šestnáctiletou dcerou podívat na film Plastic ocean. Je to o tom, jak v současnosti lidstvo zachází s plasty a co to přináší našemu životnímu prostředí. Jak hynou mořští ptáci, protože mají v žaludku desítky až stovky gramů plastů (a kupodivu se jim to nedaří strávit), atd. Od té doby mlčky sbírá plasty na ulici a hází je do kontejnerů určených pro plasty. A doma řeší(me), jak omezit naši zbytečnou spotřebu plastu, i když nás to bude stát kousek pohodlí. Jsem na ni hrdý. Jsem hrdý na to, že jela demonstrovat/stávkovat a že jí není jedno, jaký svět jim zanecháme.

P. Zinga 26.3.2019 18:27

Zelení vrazi: Horníci v Kongu umírají,

aby utišili hlad po elektroautech.

https://www.thetimes.co.uk/my-articles/congos-miners-dying-to-feed-worlds-hunger-for-electric-cars-jcrvj37vr

R. Vacek 26.3.2019 18:25

Re: Veličenstvo kat?

Okamžitým spálením veškerých fosilních paliv se dostaneme někam na 1 000 ppm CO2. Pokud chceme víc, museli bychom uvolňovat CO2 z uhličitanů (mrtvé schránky dávných živočichů). A pak bychom se dostali na úroveň 2000 ppm z doby dinosaurů. https://medium.com/@ghornerhb/heres-a-better-graph-of-co2-and-temperature-for-the-last-600-million-years-f83169a68046