27.6.2024 | Svátek má Ladislav


Diskuse k článku

EVROPA: Sypat písek do soukolí ekonomiky

Vědci z Tyndall Centre při Universitě ve Východní Anglii (centrum Climategate) říkají, že ke splnění klimatických cílů, aby se zabránilo oteplení nad 2°C, je prý nutno zmenšit velikost ekonomiky zavedením "plánované recese".

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Křivan 18.6.2012 14:32

Re: Což je ovšem způsob násobně neefektivní

To nevím, musíte se zeptat německé vlády.  Jde o to, že by byl použit proud z větrníků. které by jinak kvůli přetížení sítě museli odstavit. Takže lepší než nic.

V. Novák 18.6.2012 14:08

Nám na sypání písku stačí jeden Kalousek, Římského klubu netřeba.

...

V. Novák 18.6.2012 13:42

Zvládá to tak dobře, že stát musí vynakládat miliardy

na neobdělávání půdy a neprodukci potravin - protože bychom se v nich jinak utopili. Celá Evropa má nadbytek potravin a snaží se to řešit umělým snižováním produkce.

Ano - vše záleží na energii. Ale ta nemusí být z ropy, i když z ropy je laciná a lehce dostupná.

Třešně jím na jaře, takže určitě ne ty z Chile. Víno - pravda - si dám s chutí kalifornské, chilské, jihoafrické nebo australské. A až si to nebudu moct dovolit, tak si přestanu vymejšlet extrabuřty a vystačím si s rulandou šedou z Moravy nebo od Mělníka.

V. Novák 18.6.2012 13:35

A že se nějak neprojevuje...

Ta prognóza...

To tam musejí mít ale skvělou lékařsou péči, co?

P. Rada 18.6.2012 13:00

Re: Samozřejmě, že bez umělých hnojiv, pesticidů, moderních způsobů obdělávání půdy

Sotva by to zvládla a dlouhodobě to už nezvládá - viz údaje s té publikace. Většinu energie a surovin do této kotlinky totiž musíme dovážet a tyto zdroje je nutné do výživné plochy započítávat jako jakýsi plošný ekvivalent. bez ropy by prakticky zkolabovala jak orba tak efektivita agrochemie u půd, které jsou už na zlomku s humusem jak dříve.

Máme sice skvělou logistiku, infrastruktůru...  a tak zatím vozíme i třešně až s Chile.... ale jak dlouho si to budem moci dovolit?

P. Rada 18.6.2012 12:53

Re: Ekonomiky se měří pomocí GDP-USD, stačí to?

Prakticky každý desátý dnes hladoví a přitom naopak desetina populace má v rukou 90% zdrojů. Možnosti bezproblémového vývoje se tedy opravdu tenčí.

P. Rada 18.6.2012 12:50

Re: Ruské obyvatelstvo....

Promořenost HIV u tamní populace stále roste a dopady tohoto onemocnění mají dlouhodobý vliv vzhlede k fázím ve kterých se vyskytují. Výhledová prognoza je tam proto mínusová.

V. Novák 18.6.2012 12:32

Mimochodem - korelace je jednou z nejhorších pastí statistiky.

Viděl jsem velmi přesvědčivý graf, který "dokládal" korelaci mezi klesající porodností v SRN s klesajícím počtem tam hnízdících čápů... Říká se tomu kolinearita.

S růstem Růstu otravuje nejvíc jistá pohlavní výzkumnice (gender studies), která ovšem zcela přirozeně nárokuje růst státních výdajů na její stále rostoucí počet zašívačú (kdysi "studenti").

E. Heusinger 18.6.2012 12:27

Nácku,

jak chcete zastavit to množení? Kdo bude rozhodovat o tom kdo se smí množit a kdo ne?

Zavedete KOMISE? Nebo bude stačit jeden Mengele?

K. Křivan 18.6.2012 10:54

Re: A Cina tomu tleska

Na prrdel jim dává ne politika jednoho dítěte, ale to, že to musí být syn. Tak to rodina chce.

V. Novák 18.6.2012 10:35

Samozřejmě, že bez umělých hnojiv, pesticidů, moderních způsobů obdělávání půdy

a moderních odrůd plodin bychom měli problém. Přemysl Oráč by v naší kotlince 10M lidí neuživil. Ani písmák Vavák v 18. století.

A co? Máme pesticidy, umělá hnojiva a moderní plodiny? Když o ně přijdeme - třeba nějakým řízeným regresem (který se snadno změní v neřízený - viz Kambodža), vrátíme s k Přemyslovi. Když je zachováme a budeme rozvíjet, uživí Kotlinka násobek lidí. Už teď by to zvládla, kdyby bylo potřeba.

V. Novák 18.6.2012 10:29

Což je ovšem způsob násobně neefektivní

oproti přečerpávacím elektrárnám. Dlouhé stráně mají účinnost 70% - jaká je účinnost přeměny elektrické energie na chemickou a té zpátky (pravděpodobně přes tepelnou a kinetickou)? Odhaduji jednotky procent.

P. Rada 18.6.2012 10:26

Re: Posledních cca 150-200 let se Země vzpmatovává

O tom jak se měnila teplota planety vypovídají proxidata. http://www.globalwarmingart.com/wiki/File:Five_Myr_Climate_Change_Rev_png

Je to daleko spíše tak, že existují vysoce pravděpodobnostní scénáře vývoje klimatu. koncentrací plynů a složení oceánů...  a také tak, že na jeho ustálenosti klimatu závisí zemědělská produkce oblastí.

Je tedy s největší pravděpodobností omylem, že nevíme jaké klima bychom k optimální zemědělské produkci potřebovali. Už dnes produkce Evropy stagnuje a jen v rozvojových zemích roste ale mnohde na úkor devastce a nikoli udržitelnosti. Dobře také víme , že např rýže přestává nad 30C růst... , že klesá úživnost půd v Česku a bez herbicidů, hnojiv... bychom měli už nyní velký problém atd.

O optimech produkce potravin vypovídá např publikace prof. Nátra "Fotosyntetická produkce a výživa lidstva".

V. Novák 18.6.2012 10:23

Ruské obyvatelstvo zdecimovala jelcinština, ne AIDS.

A zhruba od r. 2010 už zase ruské obyvatelstvo roste, mezi léty 2011 a 2012 o cca půl milionu. Nepatrně roste i zastoupení "etnických rusů" (tedy lidí hlásících se k ruské národnosti, "russkich".

http://www.gks.ru/free_doc/new_site/population/demo/PrPopul2012.xls

P. Rada 18.6.2012 10:11

Re: Žádný růst nemůže být na konečné zemi nekonečný.

V minulosti takové poklesy lidnatosti opakovaně nastaly a to nikoli po válkách či jinak úmzslně ale pravidelně po epidemiích. Navíc toto platí pro kdejaký živý druh. Až vynález kanalizace a dalších higienických praktik umožnil lidským civilizacím další expanze. Není obtížné si představit např zmutovaný vir ..... Ignoranti historického poznání i varování higieniků ale takovéto aspekty potřebují znovu a znovu objasnovat dokonce "příkladem".

Chceteli paj jedním z příkladů dneška je epidemie HIV která populaci Ruska i některých afrických zemí decimuje.

Takovéto neúmyslné decimování počtu obyvatel ale souvisí i s energetickým faktorem. Kupodivu totiž v celé živé přírodě paltí, že organismy s velkou spotřebou energie jaksi automaticky snižují populační aktivitu. Na tom jak je ustálená četnost obyvatel Evropy a dalších rozvinutých zemí je to pěkně vidět. V čem takováto vazba biofyzikálně tkví se ale dosud neví a je to předmětem výzkumu.

Pojednává o tom např článek pana Davida Storcha "Metabolická teorie biologie a neb Nová teorie všeho (živého)?" ... Vesmír 9/2004

http://www.vesmir.cz/clanky/clanek/id/6021

V. Novák 18.6.2012 10:00

No co, tak legalizují mnohomužství.

V Tibetu to mají otestované stovkami let.

Nebo nějakou jinou formu společenství. Stačí sáhnout do historie nebo etnografie.

Mimochodem - jak se ukazuje, ta politiky jednoho dítěte nakonec spůsobila jen to, že o něco uspíšila přirozený vývoj. Jedno dítě nejvýš je mezi mladými, vzdělanými a bohatnoucími (a bohatství si užívajícími) Číňany velmi "in". Koneconců, jako mezi Evropany nebo Američany...

M. Prokop 18.6.2012 9:59

"Právo se množit by měli pouze vybraní. "

Dost velká moc pro vybírající.

Pročež neproveditelné.

Sociální inženýrství jak z Brusele, navíc.

M. Prokop 18.6.2012 9:57

Re: Žádný růst nemůže být na konečné zemi nekonečný.

V podstatě ano, ale v současnosti je to neproveditelné.

M. Prokop 18.6.2012 9:57

Re: Ekonomiky se měří pomocí GDP-USD, stačí to?

Možnosti se tenčí a čím dál, tím více lidí se má lépe a lépe ......

V. Novák 18.6.2012 9:56

Ano, já si opravdu myslím, že lidstvo není

mnohonásobně přemnožené. A ty, kteří tomu věří a dokonce se pokoušejí to "řešit", bych navrhoval pojednat ve stylu T.Clacyho a jeho "Duhové šestky".

M. Prokop 18.6.2012 9:55

Re: A Cina tomu tleska

Těm ta jejich politika jednoho dítěte dá také pěkně na prdel, už brzy.

V. Novák 18.6.2012 9:54

Až začne klesat těžba, poroste cena.

Prozatím jsou výkyvy ceny způsobovány primárně spekulacemi a mezi náklady na těžbu a koncovou cenou je obrovský polštář tvoření ziskem spekulantů i vládními daněmi.

Jiná věc je, že pálit ropu považoval za barbarství už starý Mendělejev, když byl ještě mladý...

J. Tachovský 18.6.2012 9:53

Re: Žádný růst nemůže být na konečné zemi nekonečný.

Nesmysl, nekonecny rust je pomerne dobre mozny. Staci, aby kazdorocni rust byl polovicni nez predchozi. Takhle muzete rust do nekonecna.

K. Křivan 18.6.2012 9:52

Re: A proč by měl někdo řešit problém,

Vy si opravdu myslíte, že lidstvo není mnohonásobně přemnožené ?  Že nejvíc dětí mají ti, kteří nejsou schopni je uživit ?

M. Bezouška 18.6.2012 9:52

Re: Žádný růst nemůže být na konečné zemi nekonečný.

pane Křivane, návrh: co kdybyste s tím snižováním počtu obyvatel začal u sebe? Můžete přidat také rodinu, pokud nějakou máte. (Desetina nynějšího počtu obyvatel Země činí sedmset milionů - tedy plus minus - čili stav z doby kolem roku 1000.) Potíž všech nápadů, podobných těm vašim, počínaje třeba Malthusem nebo lépe Platónem, spočívá v jejich naprosté zmatenosti a neuskutečnitelnosti. Pokusy o případnou realizaci končívají dokonalým malérem až katastrofou. Ono je totiž nemožné - z očividných důvodů - vymyslet  "jiný" svět. Ovlivnit miliardy současně a trvale probíhajících interakcí tak, aby bylo dosaženo přesně naplánovaného stavu je prostě fikce, honící se hlavami všelijakých lidí už celá staletí. Pro něvěřící doporučení: historie vojenství a v ní specielně "bitvy, jak byly plánovány a jak skutečně proběhly", pochopitelně je nutný vždy pohled z obou stran...

V. Novák 18.6.2012 9:51

Posledních cca 150-200 let se Země vzpmatovává

(relaxuje) z Malé doby ledové. Zdaleka nedosáhla teplota takové úrovně, jakou měla třeba ve třetím kvartále 16. století, o Středověkém optimu nemluvě.

A hlavně - ke změnám klimatu dochází od té doby, kdy Země nějaké klima má, to jest od doby, kdy vznikla primární ještě nedýchatelná atmosféra.

Boj se změnami klimatu má dva zádrhele - 1) nikdo netuší, jaké klima bychom měli konzervovat, protože nikdo netuší, jaké je "optimální" a 2) naše zásahy do přírody jsou tak minimální a zanedbatelné ve srovn se silami, které přírodou skutečně vládnou, že ten "boj" podobá snaze mravenců z mraveniště pod 4. smrkem zleva u Rokycan o přelití Lipna. Osobně jsem přesvědčen, že žádné "optimální" klima neexistuje, může to být nanejvýš konstrukt vyplývající z naší neznalosti a přizpůsobení se změnám je mnohem snazší a méně poškozující jak přírodu, tak civilizaci.

J. Tachovský 18.6.2012 9:50

A Cina tomu tleska

dobrovolne ji uvolnime misto na slunci.

K. Křivan 18.6.2012 9:49

Re: Paní Boublíková,

hlavně musíme zvládnout ukládání energie.  Přečerpávací nádrže potřebují spoustu místa, a obyvatelé je nechtějí.

V Německu se vážně uvažuje o výrobě vodíku elektrolýsou  nadbytečnou elektřinou z větrníků, a jeho synthésou s CO2 na methan. Ten by se dal už lehce použít i jako palivo pro auta. CO2 je ve vzduchu nadbytek a platí jako "skleníkový plyn".  To vypadá jako rozumná cesta.

P. Rada 18.6.2012 9:45

Re: Ekonomiky se měří pomocí GDP-USD, stačí to?

Ten poměr 1.6 miliardy v roce 1900 a 7miliard nepoměrně náročnějších na spotřebu dnes je fakt, který vydrží kdejaký test. Jen snad ti co mají "úpal" o tom v poloznění mohu pochybovat. Někoho ale fantazie o tom, že se okolní svět mění, jeho zdrojové a prostorové možnosti se tak relativně tenčí... dlouhodobě drží úpal neúpal ... - že pane Prokop?

V. Novák 18.6.2012 9:42

A proč by měl někdo řešit problém,

který jste si vy vymyslel? Žádný takový problém neexistuje.