16.6.2024 | Svátek má Zbyněk


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Magor Milda, Mgr. etc. 27.10.2008 8:12

Autor referuje o něčem, co sám nezažil

Ta první republika existovala příliš krátce, aby se mohla dostatečně stabilizovat. Při odtržení Česka od Rakousko- Uherska se nabalily i některé menší národy, jako Slováci a Rusíni, kteří neměli tehdy dostatečně vyvinutou politickou elitu, která by jim umožnila, založit samostatné státy. To Slováci velmi rychle dohnali, zejména díky své církvi. Samostatný stát si proto dokázali zřídit po politické krizi, kterou způsobila Mnichovská dohoda.

Po obsazení "restčechaj" německými socialisty nelze mluvit o samostatném státu, tehdy vymezené hranice nikdy nebyly hranicemi v historickém ani etnickém smyslu. Asi tak, jako dnes Kosovo, žijí tam dvě znepřátelená etnika, jejichž spolužití lze definovat jako hrůzu bez konce. Jednalo se o přechodné zřízení, po vítězné válce bylo naplánováno, rasově méněcenné Čechy vyvézt kamsi na Sibiř a ty ostatní germanizovat. Podle toho také říšský protektor vládl, o republice nelze mluvit. Rés publica je vláda obyvatelstva, jednalo se však o vládu dosazenou ze zahraničí a domácí obyvatelstvo bylo ovládáno Gestápem a diktaturou, která pro zamaskování nasadila české kolaboranty.

Po 1945 se jednalo o částečné obnovení ČSR, na přání "osvoboditelů" byl politický život výrazně omezen, nová diktatura, tentokrát řízená z Ruska, byla v dohledu. K tomu došlo 1948 a tím končí i demokratický parlament. Po únoru vládla jediná strana s několika kolaborantskými "stranami" v národní frontě. Následující "volby" lze označit za divadlo, loutková vláda je nijak ke své legitimaci nepotřebovala.

Český problém spočívá v tom, že se vždy našlo dostatek kolaborantů, s Němci i s Rusy, kteří tak ty nedemokratické režimy teprve umožnili a navenek i legitimovali. Teprve 1968 selhala snaha našich osvoboditelů, dosadit dělnicko- rolnickou vládu. Potom už ztratil iluze i ten poslední optimista.

Naše dnešní problémy jsou pokračováním těch minulých, velká část obyvatelstva není schopna samostatného, nezávislého rozhodování a potřebuje proto autoritativního vůdce.

Magor Milda, Mgr. etc. 27.10.2008 8:20

Re: Autor referuje o něčem, co sám nezažil

Ještě k tomu Slovensku. Za druhé světové války bojovali Slováci na německé straně, proto patřili k poraženým. Slovenské národní povstání bylo křečovitě glorifikováno jako slovenský národní odboj, o tom lze silně pochybovat. Po válce bylo pro Slováky proto výhodné, připojit se k Čechům, kteří na frontě nebojovali a atentátem na Heydricha se jejich odboj stal známým v celém světě. Alespoň v tehdejším vědomí světa byli Češi na straně vítězů, takže Slováci měli kam se zachránit. Svůj stát obnovili až po skončení totality, je to logický vývoj. Zakarpatskou Rus si za osvobození ČSR vzal Stalin, velkoryse však umožnil Cikánům a jiným jemu nelibým obyvatelům přestěhování do ČSR.

Vlad 27.10.2008 0:24

Tak mne napadá,

proč porád spojujete a srovnáváte vývoj hornouherského slovanského kmene s kmenem západních Slovanů v České kotlině. Mně je naprosto putna, čo Slováci robijou. Ať si co si. Protože si pamatuji. Např heslo Česi domov pesi. Svině se nestane vílou.

Jakub S. 25.10.2008 17:04

Velmi zajímavé a podnětné srovnání!

Jedním z nejlepších lidí ve vládě po Mnichovu i potom byl baťovský ředitel dr. Dominik Čipera.

Fierlinger, Benešův soused z Ústí - jedna z nejvíce neblahých postav té doby.

Při bližším pohledu nicméně srovnání postavení vlády Česko-Slovenska a Košické či další vlády zcela neobstojí. No, jako každé srovnání, že.

3232 25.10.2008 20:05

Re: Velmi zajímavé a podnětné srovnání!

A co Hugo Vavrečka ze Zlína, znalče?

Jakub S. 25.10.2008 23:26

Re: Velmi zajímavé a podnětné srovnání!

To byl rovněž vynikající člověk. Ale proč ta ironie - ? Děláte si z každého nepřítele, nebo co?

Bedrich 25.10.2008 13:40

Obe obdobi

jsou velmi dobre popsana v knize  Zamlcene dejiny autorem T.Krystlikem.

Ale pozor, neni to cteni pro cs. nacionalisty!

Marat 25.10.2008 11:44

Tak už to v Čechách chodí.

Zajisté,že třetí republika od té druhé a Protektorátu jsou brané naprosto odlišně.Za třetí republiky jsme se přece všech svinstvev dopuštěli  my a to s převelkým nadšením a není to na koho svést i když se o to někteří snaží.Proto se na to musíme dívat odlišně,že ano.

Spirit 25.10.2008 11:37

Zajímavé srovnání.

Totalitní Druhá republika ovšem přišla po letech (i když neideální) demokracie, Třetí, lidově-demokratická, po hrůzách fašizmu. Politikové obou sázeli na přízeň totalitních velmocí. Chybně. Zažil jsem obě. Ta poválečná se nám zdála nesrovnatelně lepší. Ale, jak píšu: možná to byl jen optický klam.

Anton 25.10.2008 9:12

poznámka

Vážený autore, rozdíl mezi fašismem a komunismem je jen v tom, že fašismus garantoval do trochu větší míry soukromé vlastnictví než komunizmus. Ve vztahu k prostému občanovi byly oba systémy velmi podobné, naprosté pohrdání jednotlivcem, vše ve prospěch celku. Oba systémy se trochu liší v pojetí role státu, jinak jsou skoro totožné.

Ve své stati jste opomenul popsat odsun němců za tzv. třetí republiky.

Josef 25.10.2008 13:15

Re: poznámka

Na fasizmu italskem i nemeckem by neby nic tak spatneho, kdyby nezahrnoval take agresivni plany a zabyval se jen jevistem narodnim. Byl to ucinny system v podminkach velke hospodarske krize 30 let ! Hospodarstvi bylo planovane zrovna tak jako komunisticke. Velke firmy nejenom ze nemohli vyrabet co by se jim libilo, ale byla jim odmerena i mira zisku. Take o mzdach se rozhodovalo na ministerstvech.  Tak jako v Americe ukoncil krizi Rooseveltuv New Deal, tak v Evrope to byl fasizmus! V obou pripadech to byla ekonomicka diktatura. Volny trh si s krizi rady nevedel !!

ps 25.10.2008 15:17

Re: poznámka

To jsou nesmysly. Krize v Německu skončila díky masívnímu zbrojení, které Německo dostalo až po uši do dluhů, a ty dluhy nakonec zaplatili okupované země. Ostatně v polovině 30. tých let, kdy se dostává k moci nacismus je už krize na ústupu. Každopádně konec krize nemá s nějakou hypotetickou hospodářskou efektivitou nacismu vůbec nic společného.  New deal je ten samý případ. Státní zásahy new dealu do ekonomiky krizi spíš prodloužily. Tu v USA ukončila až válečná konjunktura. Naproti tomu v GB se toho vyvarovali a krize skončila i bez masívních státních zakázek v oblasti zbrojení.

Jakub S. 25.10.2008 17:06

Ano, Josefe. ps má pravdu, opravdu takto to vidí dnes historici.

pedro 26.10.2008 3:49

Re: Ano, Josefe. ps má pravdu, opravdu takto to vidí dnes historici.

V roce 1938 Nemecko uz nemohlo platit mezinarodni dluhy, zavinene Hitlerovym narodnim socialismem, vyboje musely zacit. Mnozi ekonomove tvrdi, ze New Deal prodlouzil hospodarskou krisi v US minimalne o pet let.

válečné dítě 26.10.2008 10:28

Re: Ano, Josefe. ps má pravdu, opravdu takto to vidí dnes historici.

,,Hitlera jsme si najali. Za dva měsíce ho zatlačíme do kouta, až bude kvičet," prohlásil sebevědomě Franz von Papen. Psal se leden 1933. Fanatik s knírkem a novopečený říšský kancléř byl podle konzervativního intrikána bezpečně ,,zarámován" ve vládě plné spolehlivých lidí. U moci měl vydržet pár týdnů. Zůstal 12 let." (50 milionů mrtvých, z toho 27 milonů občanů Sovětského svazu). Ve volbách získal Hitler od katolické strany centrum 11,5% hlasů a volby vyhrál. Do koncentráků byli deportováni komunisté a pak i židé již v roce 1933.

Po Mnichovu (zrada Anglie a Francie) bez boje získal Hitler zbraně a munici z ČSR (25 % světového obchodu ) a chystal se na komunistické Rusko. Ale nějak se to zvrtlo.

TAM TO VŠECHNO ZAČALO , PO VÁLCE CHUDOBA A BÍDA, NEZAMĚSTNANOST, PADESÁTÁ LÉTA (neměla se nikdy stát).

Silná propaganda ze Západu i z Východu. Platily výsledky jednání z Jalty pravidla určoval, jak už to bývá, vítěz  - na papírku předal své zájmové území. (Zajímavé je, že Západ ctil zájmové území Východu i v roce 1968 - Československo).

ps 26.10.2008 11:18

Re: Ano, Josefe. ps má pravdu, opravdu takto to vidí dnes historici.

A co tím chtěl básník říct?

hugo 25.10.2008 6:43

rozdíl v tom trošičku byl......

1.za první republiky jsme žili v klidu a míru,vlastnili majetek budovaný od poloviny 19.stol poctivou prací tří generací........2.během války jsme o všechno přišli a nemohli za to ani tak němci jako závistiví a majetkuchtiví čeští spoluobčané kteří udali dva členy naší rodiny,která tímto byla rozvrácena a přišla kromě jednoho domu o všechny nemovitosti....3.během poválečného období část přeživších členů rodiny podpořila ksč,protože ta jediná vykonala historickou spravedlnost,když dva udavačské lumpy zavřela na doživotí(propuštěni  v 75) a nám nakradený majetek všem  znárodnila!budiž čest ksč!

F..A.Kekule 25.10.2008 11:44

Re: rozdíl v tom trošičku byl......

Ona ta KSČ zavírala až po osmačtyřicátém, před tím zavírali soudci, byť poněkud předpojatí.

J.G. Pašek 25.10.2008 3:34

Autor napsal o 50-tých . . .

 . . . Koneckonců, komunistické běsnění nebylo primárně namířeno proti žádné podřadné rase nebo národnosti, ale jen proti boháčům, továrníkům, kulakům, keťasům - prostě těm, kteří si beztak zasloužili šlápnout na pytlík. Jediné, co jsme ochotni uznat, je, že při tomto v zásadě správném zúčtování občas uletěla nějaká ta tříska.

Když JUDr Miladu Horákovou odsoudili k smrti, v soudní síni super-komunistka JUDr Brožová-Polednová prohlásila . . "Nezlomte jí na šibenici vaz, uduste tu čubku a ostatní odsouzené jakbysmet!"  . . . .

A co na to ropucha Brožová-Polednová dnes?  . . "Vy dnes opěvujete 1. Republiku, ale já jsem tehdy bojovala za to, aby se nejistota, nezaměstnanost a nebyly rozdíly mezi boháčí a chudáky . . . 1929 burza v USA krachla a nastala celosvětová ekonomická krize, a to se promítlo i v ČSR 1. Republice . . a jaká nastal v Německu super-inflace a bída vime . . . a to se hodilo komoušům v té 3. a 4. Republice . . . a taím se hájí a ropucha Brožová-Polednová . . . ta měla hned  mazat k soudu v 1989 a ne čekat 15+ let . . . měli jí pověsit na šibenici, aby se tam chvíli dusila, než jí uříznou. 

Paul Sulc 25.10.2008 6:39

Re: Autor napsal o 50-tých . . .

To by bohuzel pan Pravda-laska nedovolil, ani ten soud tehda ne, ''musime udelat tlustou caru''. Tak ji udelal.

statistik 25.10.2008 10:16

Re: Autor napsal o 50-tých . . . dokončené byty v ČR

V roce 1975 bylo v ČR dokončeno 97 000 bytů.

V roce 2003 bylo v ČR dokončeno 27 000 bytů.

Úrok na na úvěr pro výstavbu bytů a rod. domků zatížen 1 %, navíc výrazné dotace 30 -50 a 90 a více tisíc Kč.

PS  vývoz potravin z ČR v roce 1990 za 2,3 mld Kč, dovoz potravin v roce 2006 za 32 mld Kč.

J.G. Pašek 25.10.2008 16:49

V říjnu 2008 volbách kolem 16% dalo hlas komoušům . . .

i když to je mutná statistika, 16% obyvatelstva si přeje návrat vlády a ekonomických  jistot  jak tomu bylo v ČSSR = ráj na zemi, před Sametovou revolucí? . . . copak říká tvoje statistika, kolik % obyvatelstva si přeje návrat jak tomu bylo, když kralovali komunisti . . .   

Opoměl jsi napsat jako předešlí komentátoři, že špekáčky, jogurt, bůček, guláš, dršťková, pivo, zdravotní péče, ROH dovolené, levnější auta a motorky  byly lepší před Sametovou revoluci . . . . 

Hrad 25.10.2008 18:18

Re: V říjnu 2008 volbách kolem 16% dalo hlas komoušům . . .

Otázka byla zadána ale jinak. Proč došlo k tak obrovskému propadu. Jan Ruml, blahé paměti, to komentoval odzbrojujícím výrokem: "To je daň za svobodu".  Tak buď konzistentní. Nebo se bojíš?Neboj se, protože bude hůř.  

J.G. Pašek 26.10.2008 0:34

Re: V říjnu 2008 volbách kolem 16% dalo hlas komoušům . . .

Stejská se ti?

televizní divák 26.10.2008 10:39

Re: V říjnu 2008 volbách kolem 16% dalo hlas komoušům . . .EU x USA

Reálný kapitalismus systémově vytváří nezaměstnané, chudé, prostitutky a bezdomovce..

Nevidtelná ruka trhu (spekulativní kapitál) často devastuje mezilidské vztahy .Zvyšuje se potřeba policistů, soudců a nových věznic.

Konec světového liberálního kapitalismu v březnu 2008 - dvě velké, zahraniční, krachující banky byly zachráněny znárodněním.

EU usiluje o sociální společnost (viz Evropská sociální charta)a vychází z reálné ekonomické situace.

ps 26.10.2008 11:40

Re: V říjnu 2008 volbách kolem 16% dalo hlas komoušům . . .EU x USA

V rozvinutých kapitalistických zemích exituje pouze dobrovolná nezaměstnanos. Tzn. když mi nevoní nějaká práce nebo jsem líný se za prací stěhovat tak si nemůžu stěžovat na to že jsem nezaměstnaný.

V socialismu prostitutky a bezdomovci neexistovali pouze na papíře, skutečnost byla zcela jiná. SOciální společnost v EU existuje už dávno. Snaha o socialistickou společnost povede k tomu, že všichni, jak už bylo v praxi vyzkoušeno, dříve či později skončíme v bídě.

občan 25.10.2008 18:30

Re: Autor napsal o 50-tých . . . dokončené byty v ČR

ůdaje nemá cenu srovnávat...Pokud se za komančů dávaly úplatky za přidělení bytu a platily ohromné částky za výměny bytů,tak to asi nějak dobré nebylo.Zrovna tak vývoz potravin a surovin a hlavně průmyslových výrobků byl iniciován SSSR,kde byly krámy desítky let prázdné.

čtenář 26.10.2008 10:47

Re: Autor napsal o 50-tých . . . dokončené byty v ČR / Rusko - Solženicyn a Putin

Jak hodnotíte dobu Putinovy vlády v porovnání s jeho předchůdci Jelcinem a Gorbačovem?

[31vik09b.jpg]Gorbačovova vláda byla politicky neuvěřitelně naivní, nezkušená a nezodpovědná vůči vlastní zemi. On nevládl, on bezmyšlenkovitě odevzdal moc. Následný obdiv ze strany Západu ho jen utvrdil ve víře, že postupoval správně. Ale řekněme si jasně, že to byl Gorbačov, a ne Jelcin, jak se teď často tvrdí, kdo jako první dal občanům naší země svobodu slova a pohybu.

V Jelcinově období se k lidským životům přistupovalo stejně nezodpovědně, ale projevovalo se to jinak. Jelcin se snažil co nejrychleji proměnit státní vlastnictví v soukromé, a tak rozpoutal obrovský rozprodej národního dědictví v hodnotě mnoha miliard. Jelikož si chtěl zajistit podporu regionálních představitelů, volal doslova po separatismu a podepisoval zákony, které podpořily kolaps ruského státu. To pochopitelně připravilo Rusko o jeho historickou roli, ke které se tak těžce dopracovalo, a snížilo to jeho postavení v mezinárodním společenství. Tomu všemu Západ tleskal ještě hlasitěji.

Putin zdědil zpřevracenou a vyděšenou zemi chudých a demoralizovaných lidí. A začal s tím jediným, co se dělat dalo: s pomalou a postupnou restaurací. Jeho úsilí nebylo hned zaznamenáno ani oceněno. Jen těžko ostatně najdeme v dějinách příklady, kdy snahu vlády jedné země znovu získat ztracenou sílu přijaly jiné vlády pozitivně.

J.G. Pašek 26.10.2008 16:53

Proti tvému ruskofestu žádný dišputát . . . . . .

To by v tom byl čort adin, aby Slovan nefandil Slovanům . . .

pamětník 26.10.2008 17:44

Re: Proti tvému ruskofestu žádný dišputát . . . . II. světová válka.- osvobození .

Při osvobozování naší vlasti zahynulo (kromě dalších):

    144 000 vojáků Rudé armády, 33 000 rumunů a 190 američanů.

Při osvobozování Brna zahynulo 15 000 vojáků Rudé armády a 1200 domácích.