17.6.2024 | Svátek má Adolf


Diskuse k článku

GLOSA: Sbohem, plaste

Až za dva roky Evropská unie zakáže plasty na jedno použití, těžko je bude někdo oplakávat. Asi tak lze vnímat nynější dohodu zástupců členských zemí EU a europoslanců.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 23.12.2018 10:59

Začínám mít dojem,

že bez směrnice brusele ani nerozeznám letní hic od lednového mrazu ........

Že si ten brusel nehlídá ty svoje moderní ovečky, které na dovolené v Karibiku musejí mít všechno tuplovaně v igelitu?? A bez jednorázového šamponu ani nejdou spát, no nic. Též na dobrodrůžo plavbě blejou do igelitek a potom je hází přes palubu. Tak tedy nevím, kde je chyba.

My si to tady už ošéfujeme ....... ty plasty a plechovky od barev.

M. Mikulec 23.12.2018 11:03

Re: Začínám mít dojem,

To jste mi zase připomněl Renčínův vtip,který mám zarámovaný. Dlabáček říká sousedovi: "My tady úpíme pod sněhem a někde v Evropě se koupou. Jenom abychom se nějakým nařízením z Bruselu také nemuseli koupat. "

D. Stirský 23.12.2018 10:05

Viděl jsem hory odpadků u Nilu a je

logické, že do nekonečna to jít nemůže. Řešení? Třeba si začít zvykat na nákupní tašky, nosit si s sebou v ubrousku příbor do bufetových jídelen, ...

L. Novák 23.12.2018 10:41

Re: Viděl jsem hory odpadků u Nilu a je

Jenomže tohle nefunguje. Vy byste chtěl vytvářet "nového člověka" jako ti komunisti - zelení magoři. A nosit s sebou baťoh s půlkou domácnosti... :-)

Š. Hašek 23.12.2018 10:47

Re: Viděl jsem hory odpadků u Nilu a je

Řešit u nás doma. Tím myslím i to, že to zvládneme bez pokynů hlupáků z bruselského centra. A mám dojem, že můj soused, který vyhodí nesešlápnuté PETky do kontejneru je i vášnivý bruselák. A poučuje mě, že jablka z Nového zélandu jsou lepší než od Roudnice.

Hory odpadků u Nilu a hory odpadků v Himaláji (které tam navršili právě ti "nejmodernější a nejvzdělanější") - to bych nechal zas místním tam. Nemohu být všude a neziskovce "Afrika bez hranic" peníze nedám!!!

Totéž platí pro Ukrajinu. Rusko už je dál, než Ukrajina, odpozorováno na místě!

Š. Hašek 23.12.2018 10:48

Re: Viděl jsem hory odpadků u Nilu a je

-Zélandu-

M. Mikulec 23.12.2018 10:59

Re: Viděl jsem hory odpadků u Nilu a je

A na palubu letadel, že...:-)

J. Jurax 22.12.2018 23:52

Jojo, a deset deka vlašáku do papíru jak zamlada ... kdepak plastový kelímek s víčkem, z Chřibů doplave až do moře ...

Š. Hašek 23.12.2018 10:51

Re:

Též vzpomínám, chodili jsme k Bašteckému o velké přestávce. A potom to z papíru dloubali rohlíkem.

Občas vydal říďa oběžník, že kdo bude přistižen v pantoflích mimo školní budovu - bude vyloučen ze všech středních škol v oblasti RVHP. Jó, to byly mladické časy ......

V. Kolman 23.12.2018 13:01

Re:

A ten výborný koňský salám za pár šprdlíků (samozřejmě do papíru).

V. Kotas 23.12.2018 17:27

Re:

Za 10,-Kč, hnedle metr kabanosu a ten guláš z masa.

P. Lenc 22.12.2018 13:41

Tak nevím,

vyrůstal jsem v době neplastové.Kelímky a že jich bylo papírové ("povoskované"), podtácky papírové a lesu neubývalo.Co teklo bylo ve skleněných lahvích, co náklaďák plné dovezl tak většinou jiné prázdné zase odvezl.Zvláštní, fungovalo to a i to sklo se dalo znovu a znovu recyklovat.

M. Mikulec 22.12.2018 14:56

Re: Tak nevím,

To bylo ovsem jeste pred tou Velkou Globalizaci, kdy existovaly male podniky se zodpovednosti k danemu mistu.

V. Kotas 22.12.2018 16:12

Re: Tak nevím,

Také pamatuji. V každé vesnici hospoda, mnohdy ne jedna, obchod, mlékárna a další zpracovatelské provozy každém větším města + provozovna ČSAD, která zajišťovala potřebnou dopravu i osobní. Nic se nevozilo přes centrální sklady jako dnes.

V. Kolman 22.12.2018 17:00

Re: Tak nevím,

To ale byla pane Lenci na planetě Země sotva polovina (spíš ještě méně) lidiček, než množství, které musí Země živit dnes.

Pamatuji časy, kdy se mléko vozilo do mlékárny v konvích, ze kterých se přelévalo do válcové nádoby s odměrkami, zavěšenými na stěně. Kdo chtěl mléko, nosil si na něj bandasku.

Až později se objevilo mléko v "igelitovém vemeni". No a v současné době si každý zákazník spolu s litrem mléka platí i tetrapakovou krabici v ceně cca 4,50 Kč. I když ji nechce a po jednom použití ji vyhodí. Ta krabice je z papíru, hliníkové folie a nakonec z polyethylenového vnitřku.

L. Novák 22.12.2018 17:48

Re: Tak nevím,

Musíte ovšem připustit, že za ta léta kultura i hygiena prodeje mléka a mléčných výrobků výrazně stoupla a bez trvanlivých druhů mléka by byly pro řadu lidí prakticky nedostupné.

V. Kolman 22.12.2018 19:10

Re: Tak nevím,

Souhlasím pane Nováku. Lidé jsou pohodlnější a komu by se chtělo každý den chodit s bandaskou pro netrvanlivé mléko. Ani s dnešní pečlivou hygienou se tehdejší hygiena nedá srovnávat.

Ale také nebylo tolik alergií jako dnes.

M. Mikulec 22.12.2018 19:47

Re: Tak nevím,

Nákupy se tahaly v ruce- to bylo skleněných lahví! Dnes má každý auto, ale ohrnuje nos nad klasickými inertními materiály. Zato infekční plasty jsou fajn.

L. Novák 23.12.2018 10:45

Re: Tak nevím,

Plasty nejsou infekční, jak tvrdíte. Infekční jsou ty skleněné láhve v opakovaném oběhu. Vy asi netušíte, jaké byly problémy s trvanlivostí obsahu v láhvích použitých opakovaně, o vysokých nákladech na dopravu a manipulaci s nimi ani nemluvě...

M. Mikulec 23.12.2018 10:58

Re: Tak nevím,

Já píšu o materiálech na obaly, Vy o obsahu těch obalů. Na kovovém nebo skleněném povrchu nevyrostou kolonie bakterií, zato na plastu ochotně. Dnes máme hi-tech potraviny jako UHT mléko a mléčné výrobky, ty by ve skle jako inertním obale vydržely samosebou déle. Dříve nevydržely potraviny proto, že nebyly tak technologicky zpracované a plné chemikálií. Dnes Vám mléko nezkysne, ale zplesniví, přece.

L. Novák 23.12.2018 22:08

Re: Tak nevím,

No, ono je to tak, že trvanlivé mléko zkysne, když obsahuje kvasinky (mléčného kvašení). Bez nich se na volném vzduchu znehodnotí tím, co se do něj naočkuje samo. :-) Takže vaše závěry ohledně trvanlivosti jsou zcela mylné. Když vezmete živý jogurt nebo kefír nebo... atd., a trochu z něj rozmícháte v trvanlivém mléce, tak si můžete být jist, že to mléko zkysne a bude poživatelné jako kyška a můžete z něj vyrobit třeba i tvaroh tak, jak jej vyráběly naše babičky...

To podstatné ale je, že ve vymývaných lahvích by mléko rozhodně nevydrželo déle, než v dnes běžných kartonech. Láhve znečištěné vším možným se totiž musí dostatečně dlouho sterilizovat ve vařící vodě, což se z úsporných důvodů nikdy nedělalo, jenom se horkou vodou propláchly. Výsledek byl známý každému. V letních vedrech už ráno přivezené mléko do městského obchodu začínalo kysat a odpoledne už nebylo použitelné na nic jiného než na kyšku. To souviselo i s nedostatky už při dojení a stáčení mléka v JéZéDé, kde hygienické normy nebyly tak přísné, jako ty dnešní, o povinném vybavení technikou ani nemluvě. No a pokud se dobře pamatuju na ty hliníkové konve, co se v nich do venkovských obchodů vozilo mléko, byly cítit zvláštním pachem ze zbytků zkysaného mléka a mléčného tuku na povrchu.

Děkuji, nechci! ;-)

M. Pechar 23.12.2018 20:46

Re: Tak nevím,

Každý? Já auto nemám a nepotřebuji. Kdyby bylo čerstvé mléko, rád bych si chodil obden s umytou bandaskou. Jenže to, co se odobá čerstvému mléku, je v Praze pouze ve dvou mlékomatech – Zličín a Suchdol. Odevšad je někdo vyštípal.

M. Mikulec 23.12.2018 22:18

Re: Tak nevím,

Ano, "železné krávy" dělaly konkurenci a byly a jsou populární.

V porovnání s totáčem má dnes opravdu každý auto. Pokud někde jako v Praze funguje veřejná doprava, auta není třeba, jistě. Ale obecně Praha a ostatní republika se liší ve všem.

M. Prokop 22.12.2018 22:03

Re: Tak nevím,

Funguje ledacos, otázka je, za kolik.

Zelenáči mají skleněné flašky v oblibě, ale jejich koloběh včetně mytí je minimálně stejně ekologicky náročný jako PETky.

U papírových kelímků nevím, ale není vyloučeno, že je to podobné.

K. Podroužková 23.12.2018 15:51

Re: Tak nevím,

Zapomněl jste (nejen) na zdravotnictví. Všechen jednorázový zdravotnický materiál je balený v plastu. Stříkačky, jehly, infuzní sady, šití, operační nástroje, atd.. Vše je sterilní, připravené k okamžitému použití. Takže zapomeňte na ostré jehly, lehké stříkačky, skalpely a všechno to, co způsobuje, že to člověka tolik nebolí, rychleji se to hojí a je to přesnější. Napříště vybalí sestra jehlu a stříkačku z papírového pytlíku, povaří ve sterilizační nádobce a pak vám to vrazí do svalu, jen si vzpomeňte, jak to hezky fungovalo!

P. Smatlak 22.12.2018 11:08

ha ha

VIDĚ JSEM DOKUMENT Z TOVÁRNY KDE RESYKLUJÍ VEŠKERÉ PLASTY takže proč plasty zakazovat kdyý jdou recyklovat a mohou se používat skoro do nekonečna.pLASTY JSOU Z ROPY A TO BY SE ASI NELÍBILO ROPNÝM MAGNÁTŮM ŽE?A astejné je to i u pohoných hmot.Přece nenecháme ty státy ,hlavně Arabské aby pomřeli hlady,protože jsou na ropě závislí skoro ze sta procent.,a jinak by takm měli prd.a TŘEBA eMIRÁTY NEBO dUBAJ UŽ BY NEBYL RÉJ A NESTAVĚLY BY SE V POUŠTI LÝŽAŘSKÉ SJEZDOVKY A JE TOHO VÍCE CO BY TITIO S PROMINUTÍM LEBNOŠI BEZ ROPY NEMĚLI.Každá sávislost je ničivá a škodlivá.

J. Lepka 22.12.2018 12:08

Re: ha ha

Ovšem údernější by vaše filipika, byla, kdybyste si jí po sobě přečetl, odstranil překlepy a naučil se používat klávesu CapsLock.

L. Novák 22.12.2018 12:36

Re: ha ha (blbost kvete v každém ročním období)

No, hlavně už ta "recyklace donekonečna" je totální kravina.

Problém je s kvalitou výsledného produktu už při první recyklaci a byl jsem u toho, když si stavitel vybíral dodavatele plastových oken do velkého bytového domu s podmínkou, že nesmí obsahovat recyklovaný plast (snížená kvalita). :-)

M. Malovec 22.12.2018 10:25

Připravme se na to,

že najednou nebude tolik vzývané ekologické topení dřevem, které vyšupačíme Frickům do Ńěmec.

J. Lepka 22.12.2018 12:12

Re: Připravme se na to,

Používat dřevo k topení je ekologický zločin a vůbec nejhorší z toho je topení peletkami, už jen jejich výroba a doprava je z hlediska tak vychvalované uhlíkové stopy horší, než adekvátní topení uhlím.