26.6.2024 | Svátek má Adriana


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Bárta 21.3.2011 9:11

Re: Jsou naši důchodci bohatí?

Pokud neznáte žádnou banku, která by neměla nehorázné poplatky, asi jen špatně hledáte. Takových bank je už totiž i u nás několik - nedělal jsem reprezentativní průzkum, ale minimálně mBanka a Fio nabízejí účty vedené zadarmo a s běžnými operacemi také zadarmo. Kromě toho i (pokud se nemýlím) Poštovní banka má účet bez poplatků, a možná i dějaké další.

Pokud ale znáte pouze Českou spořitelnu, ČSOB, Komerční banku a podobně, nedivte se...

V. Husák 20.3.2011 21:39

Ano, jsem tak hloupý

že mám peníze v Poštovní spořitelně a se šekem nebo platební kartou na výběr potřebné hotovosti mohu kdykoli na jakoukoli poštu poslat některého ze svých mladších přátel, kteří jezdí do práce auty. Tak nazdar, pane chytráku !!!

I. Hanuška 20.3.2011 17:58

Re: Ano, záhady jsou dvě

Paní Boublíková, důvody, proč jsou peníze pod polštářem a ne v bance jsou tristní:

1. Nedůvěra k bankám (všeobecně) - připomenu Vám, kromě kampeliček ty banky, které zkrachovaly a peníze z nich jejich exzákazníci páčili roky (důchodce nemá energii se s někým soudit a hlavně se kompenzace nemusí dožít). 2. Nedostupnost bankovních služeb (jediná banka, která je na vesnici je Poštovní spořitelna - tedy vlastně ČSOB), jinak jsou banky ve větších obcích. Víc než  3. Cena bankovních služeb - vždycky jsem si myslel (a v zahraničí to tak je), že vedení účtu a základní operace v bance mají být zdarma - protože banka používá mých peněz, za což mi dává skoro nulový úrok. Ne tak v ČR. Spočítal jsem si, že moje banka oe mne bere za základní služby (vedení účtu, 1 bankovní karta) asi 1600 korun ročně. 4. Nepřátelskost bank vůči klientům: Banka pro seniory má být jednoduchá. Já dnes když příjdu do své banky, někdy paní za přepážkou nerozumím, ne tak, aby jí rozumněl někdo, komu už to tak nemyslí.

Být Vámi, zamyslel bych se nad tím, co píšete.

I. Hanuška 20.3.2011 17:48

Pan Husák je opravdu hloupý

Autor článku je opravdu hlupák. Říkám to s plnou zodpovědností, jako mladý člověk.

Na to, aby důchodci začali používat banky, musely by banky dodržovat zásadní pravidla - která jsou v západním světě BĚŽNÁ!

1. Nulové poplatky za vedení účtu a za běžné operace. Banka má vydělávat na hospodaření s penězi (které si půjčuje od klientů) a ne na svých klientech, kteří jím ty peníze půjčují.2. Jednoduchost obsluhy a ochota. Je mi 40 let a občas mám problém se s paní za přepážkou banky domluvit, ne tak 80 ti letý člověk, kterému to už tak nemyslí, jako mladým.3. Dostupnost bankovních služeb. Nedivte se, že důchodci mají peníze doma. Když se do banky nedostanou. Ty krádeže se vesměs staly na vesnicích, kde není pobočka žádné banky.

Nedivím se, že okradení důchodci roní slzy. Většinou jim byly odcizeny peníze, které spořily celé životy. Někdo přišel a ukradl jim jejich odříkání, jejich pot a mozoly, které snášely celý život. O to víc mne rozčiluje, když zloději dostanou pár let někde v kriminále, kde je my POCTIVĚ PRACUJÍCÍ živíme a šatíme.

FUJ!

J. Marešová 20.3.2011 16:04

Jsou naši důchodci bohatí?

Panu Husákovi bych ráda vysvětlila jeho omyl. Naši důchodci nejsou bohatí, pouze umí počítat. Protože jsem také důchodce, vím, že musí šetřit, stejně, jako jsem byl zvyklá už za bolševika. Neomáčila mne nabídka zboží v našich obchodech, nakupuji pouze to, co opravdu potřebuji, do supermarketů chodím zásadně jen s lístečkem, co chci koupit a nejezdím zběsile po krámě jako spousta jiných zákazníků a nedojíždím k pokladně s plným vozíkem věcí, které nepotřebuji. Vždy jsem se snažila mít nějakou finanční rezervu. To ale dnes není zvykem. Dnešní mladší generace nakupuje věci, které nepotřebuje za peníze, které nemá, protože si je může v nejhorším případě půjčit.  Je hezký návrh, že peníze patří do banky, ale neznám banku, která by neměla nehorázné poplatky. Mám běžný účet, na který mi chodí důchod, ale jsem už rozhodnuta ho zrušit, proč mám bance platit každý měsíc několik desítek korun za to, že s mými penězi hospodaří. To už je opravdu lepší nalézt bezpečný úkryt v domě a do domu pouštět pouze lidi, které znám. Také se divím, jak jsou někteří staří lidé tak důvěřiví a otevírají cizím, kterým i ukáží, kde hotovost schovávaj í. Pisateli článku bych chtěla na závěr říci, že naši důchodci nejsou bohatí, ale podle sebe soudí i ostatní a protože nebyli zvyklí na nesolidnost a hyenizmus, nepředpokládají ho ani u ostatních.

J. Stejskal 20.3.2011 1:10

Přesvědčil jste mne.

Opravdu tomu nerozumíte.

J. Skotnica 19.3.2011 16:03

Re: Naši důchodci,

Ne, to je pan Skřivan :))

Š. Hašek 19.3.2011 15:49

Re: Jaký je v tom rozdíl?

Nesouhlasím.

V pondělí vznikla nová banka (dejme tomu První družstevní), vyhlásila úroky a ve středu tam již stály fronty. Trošku neprozíravé. Ale samozřejmě nehájím banku, to je snad jasné.

Ale podobně "investuje" své peníze ten, kdo si na parkovišti před Teskem kupuje mezi auty fotoaparát za "výhodných" 5000. A najdou se stále tací.

Inu není banka jako banka, není investice jako investice.

Jako povzdech a fejeton jest to trefně napsáno.

P. Boublíková 19.3.2011 15:48

Re: Jaký je v tom rozdíl?

V bance (nikoliv však v družstevní záložně) jsou vklady ze zákona pojištěné:-)

Nu, přece jen bude v tom slamníku asi schována finanční negramotnost:-)

B. Rampír 19.3.2011 15:36

Jaký je v tom rozdíl?

Vzpomínáte na kampeličku s názvem "První družstevní záložna" a na ty statisíce o které byli lidé okradeni při jejím krachu? A ještě se divíte, že si lidé raději strčí úspory do slamníku, než je svěřit zlodějským bankám? Jaký je v tom vlastně rozdíl jestli vás okrade podvodník vydávající se za instalatéra, nebo banka, která se tváří solidně a slibuje vám hory doly?

A. Reček 19.3.2011 11:13

Nic nového.

Peníze bývaly různě v šuplících či slamníku u důchodců už za císaře pána.  Nikdo je neokrádal nebo nepodváděl, protože vždy někdo z příbuzných doma byl a tudíž zloděj či podvodník ani za něma nešel.  Ve spořitelnách měli uloženou částku potřebnou k úhradě nákladů na pohřeb.  Je fakt, že senioři se dovedou ve stáří chovat jak malé děcka a  to si nechtějí přiznat.  Děcku se dá po řiti a je vyřízeno, jenže ten starý si dá říct, až když je okraden nebo podveden.  Teď je to snazší, protože vícegeneračních rodin v bytech ubývá. 

P. Boublíková 19.3.2011 10:40

Ano, záhady jsou dvě

1) odkud se v šuplících chudých důchodců berou statisíce

2) proč jsou tyto staticíce v šuplících a ne v bance - to se na hloupost svést nedá, protože hloupý člověk obvykle nemá statisíce:-)

P. Boublíková 19.3.2011 10:38

Re: Naši důchodci,

To má být reakce na článek pana Husáka? :-)

P. Skřivan 19.3.2011 4:44

Naši důchodci,

jsou zcela jistě bohatí a proto radostně cestují po světě stejně, jako ti němečtí. :-))) Otázkou je, zda tušíte, že pokud jste celá léta platil do důchodového systému, a to z nadstandardního příjmu, že Vám důchod bude sotva stačit na společný pokoj v soukromém domově důchodců, protože do státního se nedostanete (tam se čeká 4 až 8 let). Ono se Vám může stát, že Vás postihne i demence, takže nebudete schopen se o sebe postarat a ani Vaše děti toho nebudou schopny, protože ne každý je schopen přeměnit svůj byt ve vězení a poskytovat svým rodičům to, co není schopen poskytnout ani svým dětem, tj. 24 hodinovou péči po řadu let. Pak se možná budete koukat na změnu důchodového systému trochu jinak, když se snižuje odvod na důchody, aby se mohly zvednout daně a politici měli šanci více rozkrást.