Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

VODA: Přehrady dále a zbytečně rozdělují společnost

Ministerstvo zemědělství dnes oficiálně zveřejnilo seznam míst, jimiž by mohl být doplněn stávající „Generel lokalit pro akumulaci povrchových vod – Generel LAPV“, tedy kde by mohly (ale zdaleka nemusely) vzniknout v budoucnosti nové přehrady.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Proti přehradám a jezům je pořád silná Zelená lobby podporovaná správními soudy. Pokud ale vím, má během 3 let vzniknout 1000 nových, či rekonstruovaných rybníků. To není málo 1 rybník za den...

0 0
možnosti
ŠH

Rybník mi neva.

Jez, za každou cenu, i když dál po Labi/Elbe nebude nic (to je rozumné). To mi vadí. Nejsem Zelený.

Ale úsek proudící vody od Děčína až pod Drážďany má určitě určitou ekonomicko přírodní hodnotu. Nějak pozoruji, že čtyřicet kilometrů jedné řeky, po které plují kolesové lodě (důležité!), vždy (!!!), osobní kolesák potřebuje METR VODY, nedá spát.

Ten kolesák vydělá za den, co nákladní loď za půl roku! Už vidím ty náklady, co se šourají Labem. Miliony tun!

Zkráceno. Velmi.

0 0
možnosti
VK

V75á77c26l27a80v 15K37a14i76n

15. 5. 2020 16:37

Rozorat polovinu řepkových polí,zakládat remízky a mokřady.A hlavně se zbavit toho, který se zasadil o zežloutnutí naší krajiny.

0 0
možnosti
VM

Tak to musíš do Bruseli, tam si to vymysleli a poručili.

0 0
možnosti
VM

Tak když přehrady vaděj, tak zavřít kohouty a vodu rozvážet cisternama, aby si lidi hezky vystáli frontu a pěkně potom po schodech v paneláku. Maximálně pouštět vodu tak na 2hodiny denně.

Všechny přehrady využívané k rekreaci upustit na polovinu.

A vidělo by se, kdo je potom proti.

0 0
možnosti
LS

Jestliže budou ta suchá léta pokračovat, tak přehrady za x let již nic nezachrání. Důležité je dešťovou vodu zachycovat a využívat. Zatím splachujeme WC pitnou vodou. Mám již léta dvanáctikubíkovou podzemní nádrž, do které stahuji dešťovku z celé střechy domku. Zalévám tak zahradu. Stavěl jsem ji v dobách kdy nebyla taková sucha. Teď vím, že obsah měl být větší. Ono je všechno otázkou peněz, priorit a energií. Když jsem začal vycházet z těchto kriterií, napadla mne taková myšlenka. Přece existují malé domácí čistírny, takže bych mohl vodu z koupelen(z WC asi ne ?) svádět do té nádrže a po pročistění používat na splachování záchodů. Moc jsem ty úvahy nerozváděl, protože není jistota, že si někdo nevymyslí daň z dešťovky, budou problémy se stočným a jistě i další. Ovšem řešení aby dešťová voda neodtékala jen tak z měst stojí za úvahu.

0 0
možnosti

Každá Novostavba má mít nově povinnou nádrž na dešťovou vodu. Lepší jak nic...

0 0
možnosti
AJ

A77l12o57i68s 59J78a51r64o56š

15. 5. 2020 12:29

Přiznávám se k smrtelnému hříchu, jako student jsem byl vícekrát na brigádě na melioracích na rodné Vysočině a těžko popsat tu radost,hrdost a nadšení , když jsme se starým Šmirausem, mým společníkem, přehlíželi tu krásnou vyrovnanou , přímou vybetonovanou strouhu na místě kde se kdysi klikatil podivný potuček plný ryb a raku. Ó, jak jsme se jen mohli tak mílyť! A teď jsem už starý pes na případnou nápravu a notabene, i ten Šmiraus je už po smrti, mea culpa! To nevymyslíš, to je kuva život.

0 0
možnosti
VM

Nemůže být problém i takové to strouhy zavodnit. Stačí nadělat postupně proti proudu kaskádovitě hrázky tak 0,5-0,7m vysoké a tůňky jsou hned.

0 0
možnosti
JP

J94o83c63h 38P25a29v38e98l

15. 5. 2020 11:54

Argumentuje se zadržováním vody v krajině a tím, že nám voda odtéká z republiky k sousedům. Tak jen pro zajímavost, dnes má Morava na jezu ve Vnorovech průtok 30 kubíků/sec. To je běžný průměr většiny roku, pokud neprší. Pokud by takhle tekla celý rok, tak odteče 950 milionu kubiku. Ale pokud se rozprší, nebo při jarním tání, se běžně zvedne na Q1 (první stupeň povodňové aktivity) a to je 375 kubíků/sec a pokud takhle teče jen jediný den, proteče tudy 32 milionu kubiku za 24h. Na tohle nemají přehrady v povodí retenci a ani ty plánované s tím nic moc neudělají. Negativa převažují - přehrady se zanášejí bahnem z přívalových srážek. Splachují se do nich fosfáty z hnojiv a odpadních vod - voda plná sinic. Při stavbě se likvidují nenahraditelné biotopy horských a podhorských údolí, spolu s kulturní krajinou. Jako zdroj pitné vody to ještě beru, ale jinak je to jen lobování betonářů.

0 0
možnosti
AJ

A81l62o62i50s 54J52a55r71o45š

15. 5. 2020 12:16

Zaspal jste dobu p.Pavle, dnes se už prý přehrady nebetonují, jsou to všechno sypané hráze, takže je tu nová silná loby "sypáci"

0 0
možnosti
PH

P83e74t11r 51H46a84t93i17n96a

15. 5. 2020 10:38

Jenomže v tom je ten rozdíl. Těch 20 let - než se začne přehrada stavět se sice zdá jako věčnost. Ale z pohledu člověka který tam má dům, už to tak dlouho není. Ty domy mají fungovat vícegeneračně, a zjištění, že pak jeho a jeho rodinu z toho domu vyženou jako Čechy ze Sudet, mu klidu nepřidá..

0 0
možnosti
PL

P87e82t27r 92L40e44n58c

15. 5. 2020 10:15

Článek vyvážený, dík za něj.

0 0
možnosti
ŠH

Asi tak.

V krajině se vždy hospodařilo na základě momentálních/generačních/tržních/politických zkušeností.

Ani tak zásadní fakt, že byly vykáceny lesy a nahrazeny poli, loukami a háji (bory si šumí po skalinách) nás nezahubilo! Ani náhodou. Třese se Leyenová!!!

Hlavně nebaštit dotační rady "hospodáře" z klimatizovaného kanclu štrasbrusele!

Sedlákům, chalupářům, venkovským, ..... bramborám, kravám na pastvě, potokům s kopřivama po prsa na březích zdar!

0 0
možnosti
JM

J26a19n 65M53i46l78o43t17a

15. 5. 2020 9:34

K článku pana Havla uvádím příspěvek. Na Parlamentních listech (arena,rozhovory,) je vynikající článek pana Jandejska, místopředsedy Agrární komory |ČR o soběstačnosti /či spíše nesoběstačnosti ČR v produkci potravin. Neumím to přeposlat, stojí to za přečtení.

0 0
možnosti
JP

Nejdůležitější nejsou přehrady ale zmenšení velkých lànů, což ovšem nejde, dokud budou dotace na řepku...

0 0
možnosti
ŠH

Nic proti zmenšení velkých lánů .....

Nevím, proč se sem tahá stále (módně) řepka. Horší je spláchnutá půda z pole s kukuřicí. Vyzkoušeno, jenom o tom televize nemluví.

Dotace jsou svinstvo.

Dále viz osevní plochy ČR: řepka 15%, kukuřice 13%.

Veliký průšvih je plocha brambor, vypadá to, že bramborám se u nás nedaří a potřebují piplačku. Jak nejsou brambory, opravdu nemusí být "co žrát".

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz