26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SVĚT: Nic není zadarmo

Slovo „decoupling“ má hodně významů, ale v kontextu vztahů s Čínou se začalo používat teprve nedávno. Vševědoucí Google nám řekne docela přesně kdy: v září 2018, tedy před rokem a půl.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Staronový 30.4.2020 15:55

Tak to bude realita asi někde vprostřed, zlý, líný a rozmazlený bílý muž! :-P

A otázka je, kolik lidských samců se při dnešní výchově ještě chce chovat jako muž. :-P

J. Anděl 30.4.2020 19:27

Njn, ony se taky obecné nároky pořád mění, plus každý má jiný názor.

Co si pod tím představím já? Samostatnost, schopnost se o sebe postarat, svoboda a zodpovědnost, dodržení slibů (a jejich střídmé dávání). Ani to podle mě moc nesouvisí s tvrdostí či agresivitou atp. Už i tak je to dost těžké a vysoká laťka.

P. Staronový 30.4.2020 20:48

Jo. Tvrdost a agresivitu jsem nijak nepropagoval, spíš důslednost, spolehlivost a schopnost nést nějaké to břímě bez naříkání.

https://cs.wikisource.org/wiki/P%C3%ADsn%C4%9B_mu%C5%BE%C5%AF/Kdy%C5%BE%E2%80%A6

J. Anděl 30.4.2020 22:16

Ano. A dobré verše.

J. Pankovic 30.4.2020 18:43

Mám takový dojem, že technický, nebo technologický náskok Evropanů je jenom bývalý. A souvisí to s leností myšlení, nebo špatnou výukou matematiky. Já jsem ještě na průmce šoupal logàrem a používal tabulky. Bylo to pracné, ale přesné. Nejsem proti pokroku, ale... myslím, že většina kapacity počítačů se používá na π

K. Wágner 30.4.2020 10:49

"Věřím, že i ta ocel nebo chemikálie jdou vyrábět lepšími a čistšími způsoby."

Asi ano. Ale pak by se ta "ekočistá" prodávala za cca 2x až 3x tolik.

K. Křivan 30.4.2020 11:41

Nejhorší ekologickké znečištění zeměoule je víc než dvacetinásobné přelidnění nekvalitním obyvatelstvem. (Afrika, Indie, ciká.ni, ..)

B. Pešek 30.4.2020 11:48

A Křivan je geneticky hodnotný ?

D. Mach 30.4.2020 12:09

Křivan jsou ty dvě tečky.

V. Církva 30.4.2020 10:10

To slovo decoupling budu milovat. Už dávno jsem alergický na Made in China (nemám osobní problém s Číňany ani pokud každý 10 výrobek bude z Číny, ale ony jsou všechny a když ne finální montáž tak komponenty). A když se člověk podívá třeba do Francie namátkou Moulinex, je jasné co to způsobilo.

A nakonec protože nemám rád extrémy, souhlasím téměř se všemi body, přesun průmyslu do Evropy, a ekologičtější výroba i určité zmenšení spotřeby... K tomu omezení spotřeby, pokud bude výrobek kvalitnější a dražší nebudeme jich tolik spotřebovávat, dýl vydrží a při větší radosti. Toho se snažím držet už teď. Jenže nečínské výrobky často nekoupíte a obchodničtí vychytralci místo kvalitního evropského zboží jen přabarví to čínské a prodají za trojnásobek. To není to řešení.

F. Kusák 30.4.2020 12:09

Vy naivko, "kvalitní" evropské výrobky dávno neexistují. Mnohdy jsem zděšen kvalitou německých výrobků, a to by měly být originály, vyrobené německými firmami. Myslím, že některé, pyšnými evropany zesměšňující čínské produkty, jsou už mnohem kvalitnější, než ty evropské. Jenže i ta čínská kvalita něco stojí a za tu evropští obchodníci nechtějí platit

J. Milota 30.4.2020 9:56

Pane Kechlibare, a co kvasnice (droždí), budeme opět soběstační v jeho výrobě? Údajně jej dovážíme z Fr. nebo z Polska. Taková brkotina a dokáže naštvat...

Z. Lapil 30.4.2020 10:10

Pěkný příklad. Zrovna droždí kupovat nemusíte vůbec: https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/domaci-drozdi-navod-20200328.html

V. Církva 30.4.2020 10:14

Dnes ráno jsem ho koupil v obchodě, škoda, že jste nenapsal, měli ho dost, koupil jsem jen 2 ale mohl jsem Vám poslat.

Jinak tady se píše o Číně, pokud Evropa udělá poměrně jednotné podmínky, problém bych až tak hrozně neviděl. Je třeba jít od nejvzdálenějšího k nejbližšímu. Komunistické zboží až z Číny, nejvíc fuj. Zboží od německého souseda, co od nás bere komponety to už je v pohodě, i když česnek bachom měli kupovat český.

A jsme u kvasnic, Nedostatek je v celé Evropě. Kromě určitého zpomalení na hranicích není, i kdyby se vyráběly u nás prostě lidé nakupují a pečou chléb, tak by jich bylo málo.

F. Kusák 30.4.2020 12:19

Droždí se už průmyslově u nás nevyrábí, protože francouzský vlastník přenesl výrobu do Polska a Maďarska. A jak jsem nedávno četl, tak nestačí pokrývat poptávku. No nic, takových příkladů bychom našli mnoho. A roušky. Zkuste si najít na e-shopu Alibaba (Čína) zařízení na výrobu roušek. Nejnižší cena 15 tis. USD. Co sekunda, to jedna třívrstvá rouška. Jen ten filtrační papír se zase u nás už nevyrábí a těch pár evropských výrobců jsou vyprodáni. Jen bych doporučoval nevěřit novinářům o zlatých českých ručičkách. Jo, bejvávalo, a těch pár nadšenců to nevytrhne.

P. Hatina 30.4.2020 9:47

Jenom tak opatrně s podobnými nápady. Protože je nutné si uvědomit, v outsourcingu jsme na tom byli (a ještě jsme) z hlediska západních podnikatelů na stejné straně jako ta Čína. I k nám přesouvali část produkce, protože zde byla pracovní síla daleko levnější. Ty eko-zákony se sice u nás časem rychle těm západním vyrovnaly- jenomže ohromné náklady jejich plnění nesli a nesou naši podnikatelé a občané /a potažmo celý stát) - zatímco vůči západním odběratelům se (ve smluvních vztazích) tolik projevit nemusí. A náš stát (ani za pana Havla) si za to žádné suverénní postavení jako ta Čína nevyjednal, naopak jsme se dobrovolně podřídili těm stále se zpřísňujícím opatřením z Brusele.

Takže i z tohoto pohledu je nutné hodnotit případné změny. Třeba na tom budeme biti ještě víc než ta Čína...

V. Novák 30.4.2020 9:45

Jen drobná poznámka - bod č. 2 ož USAEU pro... kaučovaly. V těch zemích je už zaháčkovaná Čína. A velmi pevně.

Vlastně ještě jedna poznámka - kde k bodu 3 sehnat dost energie, když Rusko neé, Saudi neé, uhlí si zakazujeme (a ono stejně u nás končí) a US těžaři produkující draze drahý plyn krachují? Pardon - "žádají o ochranu před věřitei"...

Z. Lapil 30.4.2020 9:49

Ve chvíli, kdy začneme potřebovat energii "do oceláren", cena plynu poskočí nahoru a nejen ti američtí plynaři radostně obživnou.

V. Novák 30.4.2020 9:54

Ovšem spotřebitelé zapláčou.

Proč asi jsou evropské regasifikační terminály dlouhodobě využity na 1/4 a to ještě zhruba 2/3 z té čtvrtiny zpracovávají ruský LNG od Novatecu? Mně napadá cena...

Z. Lapil 30.4.2020 10:05

Jistě, spotřebitelé zapláčou. Jak psáno v nadpisu: nic není zadarmo.

Ono to tak není jen s plynem: buď bude produkt za přijatelné peníze, nebo nebude vůbec. Dovoz hotových výrobků z Číny za peníze vypůjčené z Číny - to nemůže vydržet dlouho. Rozhodně ne věčně.

J. Ganaur 30.4.2020 10:29

To je na Nováky příliš složité....

V. Novák 30.4.2020 14:28

Jenoduší Nováci si rádi poslechnou složité Ganaury až budou platit za teplo a elektřinu trojnásobek - při stejných platech...

J. Ganaur 30.4.2020 14:50

To budete platit tak jako tak.Je jen otázka komu, Číňanům?Snad si nemyslíte, že pracují pro naše dobro.Doufám, že jsem to nenapsal příliš složitě.

J. Jurax 30.4.2020 19:24

Inu, možná budou. Nic není zadarmo a vše má svou cenu. Včetně svobody.

P. Staronový 30.4.2020 9:29

Bod tři mi taky připadá nejlepší, bude ovšem mít odpůrce ze všech stran. Zelenáči jsou jasní, ti oponují všemu kromě pastvy (a kdoví, zda by tolerovali i tu), ekonomisté zase budou argumentovat cenou a navíc je otázka, zda místní pracovní síly touží zrovna po práci v těžkých nebo jednotvárných provozech. Takže by to asi znamenalo i očesat podporu nemakačenků ...

Z. Lapil 30.4.2020 9:46

Nevím, jak zelení, ale jelikož se trochu pohybuju (spíš motám) kolem "původního hospodaření" na orchidejových loukách v Bílých Karpatech, tak vím, že zatímco původní hospodaření kombinovalo pastvu a sečení, tak dnes nám státní ochranáři (???) nechtějí pastvu dovolit s obtížně průstřelným argumentem, že když se kráva vy-to na orchidej, tak to má orchidej spočtený. Na mou duši :-).

S. Rádl 30.4.2020 9:09

Hezký článek.

Jen drobnou poznámku. Navzdory většině českých diskutujících vím, že Číňané (možná na rozdíl od Saudů) nejsou myšlenkově sterilní. Zatímco Západ převáděl do Číny výroby (nejen neekologické), Číňané pracovali na inovacích. Nejprve byly jejich závody zaostalé, jenže "moudrá matička strana" je nutila zisky reinvestovat a nové výroby jsou většinou na vyšší úrovni, a to i vzhledem k ekologii, než u nás. Byl jsem tam dvakrát v rozmezí 8 let a ten rozdíl byl obrovský. Oni se opravdu zmodernizovali nevídaným způsobem. Například v r. 2005 neměli ani 1 km rychlovlaků, strana poručila a dneska mají 30 tisíc km a dalších 30 tisíc ve stavbě. Jejich rychlost je většinou kolem 300 km/hod, řada z nich umí i 400 km/hod. A ty jsou nesporně ekologičtější než naše diesláky nebo "rychlovlaky" jezdící průměrně 100 km.

Oni se totiž ze zisků (do značné míry z výrob pro Západ) zmodernizovali tak, že by to nějak přežili i bez nás. Navzdory zprávám v našich médiích ona ta jejich vláda ví, že musí být většina obyvatel spokojená. S několika stovkami či tisíci nespokojenců si poradí, s miliony ne. Proto se stará o to, aby se lidé měli stále lépe. A to se jim zatím daří.

Nerad bych tu byl za pročínského trola, já se z toho jejich rychého pokroku děsím. Kromě toho viditelného oni jistě pokročili i ve vojenské oblasti.

Tedy původně jsem chtěl jen pochválit článek, a takhle to dopadlo...

Z. Lapil 30.4.2020 10:01

Já to za pročínské trolení nepovažuju :-). Naopak - je to důležitá poznámka, že Číňani nejsou žádní nazdárci.

Problém "rekonstrukce průmyslu" vidím v tom, že to bude stát hodně peněz a výrobky budou drahé, což v zemích, které jsou zadlužené až po uši, notabene u těch Číňanů, kterým chtějí konkurovat, nebude snadné překousnout.

A to ještě nemluvím o vlivu na důchody a sociální dávky vůbec. Jasně, lze koupit kabát "nedovezený z Číny", ale - bez ironie - bude si ho moct "dvanáctitisícový důchodce" dovolit?

Což je evidentně jeden z velkých problémů sociálního státu: stáváme se zodpovědnými za ty, které jsme k sobě připoutali.

Tedy původně jsem chtěl jen pochválit příspěvek, a takhle to dopadlo...

M. Starý 30.4.2020 12:05

Podstatné je i to, že Číňani reinvestují zisky, kdežto u nás zisky mizí u "matiček" a vylepšují HDP Německa.

Z. Lapil 30.4.2020 13:10

Určitě jo, ale máte dojem, že pohyb zboží, lidí, služeb a spol. přes schengenskou ne-hranici je výrazně omezenější, než v Číně.

Kdo investuje, ten shrábne většinu zisku. To se mi může nelíbit, ale znáte to - to je vše, co s tím můžu dělat.