24.9.2020 | Svátek má Jaromír


Diskuse k článku

SVĚT: Nic není zadarmo

Slovo „decoupling“ má hodně významů, ale v kontextu vztahů s Čínou se začalo používat teprve nedávno. Vševědoucí Google nám řekne docela přesně kdy: v září 2018, tedy před rokem a půl.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Polák 30.4.2020 22:00

Jo, celá diskuse, ale i článek, se jaksi zabývá něčím jiným než by měla. No dostal jsem se ke čtení poněkud pozdě, sorry.

Technicky je decoupling nepochybně realizovatelný. Ale jak to chcete udělat z hlediska politického? Lépe řečeno z hlediska technologie moci, myšleno bez pejorativního přízvuku.

Centrální plánování a přikazování kdo má co vyrábět - no to snad je passé. Prozatím. Nějaká dovozní cla - no částečně funkční, ale ... každý si domyslí jaké to má vedlejší efekty. A co EU, WTO, ideál "volného trhu" atd., atd.

Ne že bych znal řešení, ale mám jednu přímo životní zkušenost, ze které by možná šlo k něčemu dojít. Takto: když jsem před 50 lety :-) navrhoval integrované obvody - tedy kopírovali jsme obvody vyvinuté v USA, dozvěděl jsem se jeden důležitý detail. Americká armáda (alespoň tehdy) vyžadovala aby zařízení která nakupovala byla zásadně složena ze součástek, které vyrábělo na světě více než jen jediný výrobce. Samozřejmě, že ti výrobci, kteří byli na špičce a víceméně bez kokurence tím byli nuceni své know-how poskytnout nějakým způsobem dalším firmám, jistě to mělo spoustu vedlejších účinků (mimo jiné i to snadnější pajcování u nás...) ale myslím si, že tento systém opravdu nějakou cestu naznačuje.