27.6.2022 | Svátek má Ladislav


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Úplné zničení našeho průmyslu!

V českých médiích to není tolik znát, ale Greta Thunbergová má obrovskou mediální prezenci v němčině nebo v angličtině.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 10.4.2019 21:46

Jen bych upozornil, že Čína už dostihlka EU v emisích

CO2 NA HLAVU, takže jich produkuje TŘIKRÁT VÍCE, než celá EU 28. Od kritického roku 1990, pod jehož úroveň se po nás chce emise CO2 snížit, je Čína zvýšila 4,5 krát!

B. Hančl 10.4.2019 19:29

Slovenská ministryně:

Když nepůjde elktřina, tak mě to nevadí, já se mohu na televizi dívat klidně při svíčkách.

V. Kolman 10.4.2019 20:00

Re: Slovenská ministryně:

Pane Hančle, nedělejte si srandu.

Už před mnoha desetiletími v CCCP vyvinuli a prodávali thermogenerátor, který se nasadil na cylindr petrolejové lampy. Thermogenerátor stačil vyprodukovat množství elektrické energie, postačující k provozu bateriového radiopřijímače, tehdy dokonce ještě elektronkového.

Zkonstruovat něco podobného pro provoz současné TV by patrně nebylo neřešitelným oříškem. Pravda - svíčka by nebyla zrovna vhodným zdrojem tepelné energie.

V. Petr 10.4.2019 21:33

Jednalo se o petrolejku a ty bateriové přijimače zase

tak enormní spotřebu neměly!

A z jednoho litru petroleje (resp. v reálu topného oleje) dokáže moderní elektrárna vyrobit tak 4 kWh elektřiny. A i tehdejší dieselagregát by takové 2 kWh z jednoho litru vyrobil.

Parametry menšího generátoru na benzin máte zde https://www.alza.cz/hobby/heron-8896140-d5293771.htm

L. Novák 12.4.2019 5:06

Re: Thermogenerátor

Nesmysl...

F. Navrátil 10.4.2019 18:34

Normálka

Greta přemýšlí zcela logicky úměrně své inteligenci a zkušenostem. Nač provozovat nákladné uhelné a jaderné elektrárky a ničit životní prostředí, když jak známo je elektřina v zásuvkách!

A. Trick 10.4.2019 18:50

Re: Normálka

Elektrika v zásuvce prostě JE!

J. Vintr 10.4.2019 18:53

Re: Normálka

Takhle uvažují i ti, kteří se snaží o náhradu aut se spalovacími motory elektromobily. Mobil nebo elektromobil, to je skoro to samé, stačí strčit nabíječku do zásuvky ...

V. Kain 10.4.2019 19:18

Re: Normálka

Jenom by zajímalo proč tihle nenormální lidé (hodil by se jiný výraz)mají takový ohlas a proč se jim dává takový mediální prostor?Cožpak není zcela jasně vidět,že ty jejich idee nejsou k životu? Nyní už zase vystrkují růžky další ne úplně normální lidé a tím jsou vegani.To je taky nářez když čtete,že už i vejce či mléko je v podstatě týrání domácích zvířat.A je zajímavé,že tento humus se na nás valí ze západu,ke kterému jsme 30-40 roky vzhlíželi s takovou malou závistí.A jak to vypadá,tak ti zbylí normální budou asi utíkat na východ.

J. Vintr 10.4.2019 21:11

Re: Normálka

Srovnáni mimo mísu. Kdybyste se obtěžoval si něco zjistit, v jakých podmínkách se chovají slepice a krávy na mléko, tak byste se asi tak hloupě nepoškleboval.

V. Petr 10.4.2019 21:40

To je ovšem něco jiného. Podmínky chovu lze zlepšit!

Pokud to ovšem spotřebitel bude ochoten zaplatit...

T. Jiřík 12.4.2019 21:50

Re: Normálka

Ten Váš jemnocit je úplně zcestný.

P. Pavel 10.4.2019 21:11

Re: Normálka

Možná kdyby ses naučil pořádně číst, tak by ses po přečtení tohoto článku dozvěděl, že zmíněná Greta je PRO jadernou energetiku.

M. Pivoda 10.4.2019 16:45

Destrukce nebo tvůrčí destrukce?

Toto je pro české publicisty (jako je Kechlibar nebo Ondřej Neff) zatím nezažité téma.

Inovace je Schumpeterem metaforicky označována jako tvůrčí destrukce. Pokud totiž chcete postavit nový dům, musíte často nejdříve destruovat nějaký starý dům a na jeho místě pak postavit nějaký žádoucně nový (inovovaný) dům. Například Tančící dům na břehu Vltavy v Praze.

Nejde o to, že zmizí některá tradiční česká průmyslová odvětví. Jde hlavně o to, zda je čím je v historii vystřídat.

Další můj postřeh z diskuze na Neviditelném psovi je ten, že postupně zde přece jen slábne odpor proti "bláznivému" Elonovi Muskovi. Dle vžitých ekonomických modelů z 18. století mu zdejší doslusní "experti" předpovídali brzkou ekonomickou smrt. Jenže ten Elon Musk zatím stále žije - a jeho firma Space X (po 17 letech) začíná produkovat obdivuhodné výsledky. To už dnes nelze popřít.

V. Petr 10.4.2019 21:39

Dříve se inovovalo přirozeným způsobem na základě

ekonomické výhodnosti! Zelení ideologové jsou schopni nahradit elektřinu žentourem, kterým budou otáčet otroci!

Parní stroj s účinností pouhých 10% tak s přehledem vytlačil větrný mlýn. Naproti tomu vodní mlýny přešly na vodní turbíny a dlouho byly konkurenceschopné, dnes dochází k jejich renesanci ve formě malých vodních elektráren (což umožnila automatizace obsluhy).

E. Pawlica 10.4.2019 14:20

Kechlibar a Šejna - u mně dobrý.

...

T. Kočí 10.4.2019 14:03

Pan Kechlibar

produkuje jedny z nejchytřejších příspěvků na NP.

Deindustrializace v Čechách běží na plný plyn.Viz např. ministry průmyslu.

V. Povolný 10.4.2019 12:39

snad si nikdo

doopravdy nemyslí, že záležitosti kolem té 15tileté švédské holky a ten humbuk s tím spojený je její práce? Za tím musí být zkušený organizátor s velmi dobrou znalostí prostředí politiky a žurnalistiky. Takové lidi si politici najímají k organizování volební kampaně.

M. Prokop 10.4.2019 14:26

Re: snad si nikdo

Ne, to by si myslel opravdu jen blázen.

A o ty lidi za a okolo jde, ne o tu nešťastnici, která to zřejmě opravdu prožívá, jako nedávno ty dvě sebevražedkyně na kolejích, tak asi v jejím věku.

V. Kotas 10.4.2019 12:24

Valento, ta švédská holčina, spolu s médii, by

nebyly pomatené, kdyby přiložily ruku k dílu, dobrovolně a zadarmo, jako začínali kdysi ochránci přírody, než si jich ouřady a média všimly. To by byl přínos přírodě, proti tomu, jakou uhlíkovou stopu tohle harašení zanechává.

F. Houžňák 10.4.2019 12:16

U nás na katedře jedna mladá vědkyně rozeslala onehdy mail,

že všechny vyzývá k tomu, aby podepsali výzvu Scientists for Future, vyzývající k rychlému snížení produkce CO2, třeba omezením letecké dopravy a cestování vůbec. Vzápětí odletěla na 14 dní do Israele. Tomu se říká "virtue signalling".

D. Bystriansky 10.4.2019 12:10

Dnes pan Kechlibar bohužel za 1***

Včera pan Mařák:"...bez pomoci matičky národů Evropské unie dobrotivé se to asi nemají šanci nikdy dozvědět...", na úrovni šestnáctileté švédské holčiny.

M. Pivoda 10.4.2019 11:53

K úplnému zniční českých technologických představ

Izrael s počtem občanů (2019 estimate: 9,016,100) menším než má Česká republika, se zítra bude pokoušet o přistání na Měsíci. To se zatím podařilo jen velkým státům jako je USA, RUsko a Čína.

M. Šejna 10.4.2019 12:06

ale no tak, pane Pivodo

tu izraelskou kosmickou sondu Berešit vynesla do vesmíru americká soukromá raketa Space X jistého Elona Muska, a startovalo se z amerického mysu Canaveral. Izrael to jen zaplatil. Financím se zatím ještě neříká technologická vyspělost. Jediné, co Izraelci vyrobili, je ta sonda. Navíc je to sonda soukromá, nikoli "státní".

Raketa Space X toho při startu vynesla do vesmíru víc. Kromě sondy Berešit ještě vynesla indonésský telekomunikační satelit, který byl hlavním nákladem pro raketu Space X.

M. Pivoda 10.4.2019 12:32

Pro Miroslava Šejnu potřetí

Jsem rád, že Miroslav Šejna zmínil i mozek Elona Muska.

M. Prokop 10.4.2019 14:28

Re: K úplnému zniční českých technologických představ

Ničí-li to nějaké technologické představy, tak leda ty vaše.

J. Hajský 10.4.2019 11:31

Pěkná společnost

Ta autistické Greta by s Nobelovkou byla v pěkné společnosti. Kromě Obamy i Arafat, Mandela ...

M. Zdobinský 10.4.2019 11:27

Autistická slečinka bude zapomenuta

Greta Thunbergová je na úrovni dětské křížové výpravy ve středověku. Tenkrát ty děcka taky měli obrovský zápal pro věc. Pro něco se "zapálit" je v jejím věku normální, dokonce bych řekl povinné. Pořád však platí otřepané : Kdo není v 18ti doleva nemá srdce a kdo není ve třiceti doprava nemá rozum.

My budeme v Evropě ekologičtější než papež ,pak nás schroupnou asijské ekonomiky,které na ekologii z vysoka s...., a bude vymalováno.

To už ta autistická slečinka bude dávno zapomenuta.

M. Pivoda 10.4.2019 10:54

Kechlibar je publicista, nikoliv inovátor a vizionář

1. Kechlibar uzavírá: "... Abychom pak jednoho dne neskončili jako kulturní skanzen, ze kterého vědeckotechnicky vzdělaní lidé utečou do států, které jim ještě umožňují dělat jejich práci. (Už teď se to děje, Evropa ztrácí mozky např. ve prospěch USA.)" --- Odliv mozků (Brain Drain) existoval už od středověku. Protože se ale málo změnilo na způsobu řízení společnosti v Evropě, odliv mozků stále pokračuje.

2. Tlak na nové technologie (inovace) můžete provádět otevřeně nebo skrytě (tj. zpřísněnými ekologickými limity). Důležité vždy ale je, aby se technologický pokrok zrychlil, ať už jakýmkoliv způsobem. Tam je budoucnost! Bohužel Evropa (a Česko zejména) zaznamenala v tomto směru propad. Kritických faktorů neúspěchu bych mohl vyjmenovat hned několik.

3. Lpěním na minulém průmyslu (což doporučuje publicista Kechlibar) by současnou špatnou evropskou pozici zhoršilo ještě více. Německo udělalo v solární energii a větrnících sice správný krok vpřed, ale inovativnost konkurence je přece jen silnější. A také Čína zasahuje administrativně do nejperspektivnějšího současného oboru, tj. vývoje umělé inteligence.

4. Případ švédské Grety je okrajovou záležitostí. Ale zdá se, že právě tento okrajový případ nejvíce přitáhl největší pozornost českých důchodců, kteří diskutují zde na Neviditelném psovi.

M. Pivoda 10.4.2019 11:01

A ještě dodatek

"Úplné zničení našeho (minulého) průmyslu!" hlásá nadpis článku (rozhovoru s Kechlibarem). Ano, to je vaše jistá budoucnost. Tomu osudu v reálném světě neutečete. (pouze snad ve virtální realitě).

Jenže je rozdíl v tom, zda to zničení (rozvrat, disruption) průmyslu provádíte vy kontrolovaně, nebo vám ten stav vnutí konkurence, nekontrolovaně.

Tvůrčí destrukci (tj. inovaci dle Schumpetera) byste měli provádět řízeným způsobem.