3.6.2024 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

PENZE: Šanci reformovat jsme už prošvihli

Kabinet například avizoval, že jedním z reformních opatření má být zvýšení důchodového věku na 68 let. Čímž by došlo k zajímavému časovému paradoxu – pro velkou část našinců by totiž najednou platilo, že čím jsou starší, tím mají do důchodu dál.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 3.3.2023 15:14

No a na ty odvody firem vydělali svou prací zase jen jejich zaměstnanci - od generálního ředitele až po posledního zametače špón. Opravdu málokterá firma si tiskne peníze ve sklepení ... :-)

J. Prikner 3.3.2023 10:58

Návrh ekonoma Valenčíka považujeme za nejvhodnější úvod do debaty. Nikdo z vládnoucích stran však o tuto diskuzi neměl a zájem, a nebude mít zájem teprve nikdo z dementů v 5tikolce.

J. Dvořák 3.3.2023 10:09

Vtip je v tom, že drtivá většina lidí dělá úplně zbytečnou práci. Takže když zrušíme většinu zbytečných úředníků, rozdělovačů a kontrolorů dotací, statistiků, politiků, všechny možné dávky a dotace... tak každý dostane nepodmíněný příjem, který mu zajistí základní živobytí. Kdo chce víc ať maká. Švýcaři to mají připravené, jen to neprošlo přes referendum. Bohužel pro pohodlný život by byly nutné levné suroviny z Ruska a zboží z Číny. A základní infrastruktura pod kontrolou státu. Bez obojího se zelenými Gretény to bude spíš styl KLDR.

P. Diviš 3.3.2023 10:16

Nevychází to, ten nepodmíněný příjem na základní živobytí. I kdyby došlo ke shodě, co to je, "zbytečná práce".

J. Dvořák 3.3.2023 10:26

To je jednoduché. Vše co nechtějí dělat lidé a nahradí je lépe počítače a stroje. Práci většiny úředníků nahradí jednoduchý počítač, navíc za covidu dva roky téměř nepracovali a naopak to kvalitu života ostatních lidí zvýšilo. A samozřejmě nelze platit energošmejdům současných 12 Kč/kWh, když většinově státní ČEZ jí vyrobí za 15 až 35 haléřů.

J. Jurax 3.3.2023 15:35

Ehm ... práci většiny úředníků nahradí jednoduchý počítač, pravíte.

Tak mne jenom napadá - že Vy jste nikdy nebyl, nejste a patrně ani v budoucnu nebudete úředník?

L. David 3.3.2023 10:51

R^

J. Černý 3.3.2023 11:03

Máme 170 000 neziskovek. Co děláte nejste v té drtivé většině?;-D;-D

J. Dvořák 3.3.2023 11:26

Právě že bohužel ne. Mně lezou na kontroly právě ti zcela zbyteční úředníčci a kontroloři všeho možného.

J. Jurax 3.3.2023 15:51

No, a jste si jist, ze ty kontroly všeho možného jsou opravdu zbytečné jednak obecně, jednak ve Vašem případě speciálně?

Že Vás ty kontroly štvou a obtěžují je samozřejmě pochopitelné, ba zákonité.

K. A. 3.3.2023 10:06

Spořící systém je blbost. Ty peníze se vypaří inflací nebo krachem penzijního fondu. Pokud mají mít staří lidé, co jíst, tak to musí někdo taky vyrobit, takže úbytek mladých neřeší, když budou mí naspořeny peníze. Průběžný systém je nejbezpečnější a nejférovější. Nikdo na něm nemůže parazitovat. Je to obměna tradiční představy, že když děti se mají ve stáří postarat o své rodiče. Bohužel to nikdo nechápe. Jediné skutečné zlepšení tohoto systému, je dávat důchodový bonus pro ty, co měli děti, a tak motivovat mladší generaci, aby si buď ty děti pořídili, nebo spořili. Ať si vyhodnotí sami, co je větší riziko.

P. Diviš 3.3.2023 10:10

Vyspělé země se vzmohly mimo jiné i proto, že si tamní občané odkládali do fondů, které jejich vklady i͇n͇v͇e͇s͇t͇o͇v͇a͇l͇y͇.

Průběžný systém je jednoduchý, bezpečný, ale kapitál, potřebný k modernizaci, nevytváří.

J. Dvořák 3.3.2023 10:21

Většinu fondů nakonec někdo rozkradl a vytuneloval, takže lidem zbyly jen oči pro pláč. Navíc při současných bláznech vám zavřou i úspěšný moderní podnik kvůli emisním povolenkám a dovozu z levné ciziny. Moderní hliníkárna na Slovensku by mohla vyprávět.

J. Černý 3.3.2023 11:04

Nesmějí být v něm parazité jako u nás. OSVČ. To nikde ve světě není.

P. Vychodil 3.3.2023 11:09

diviši, nediv se moc, ale to co hlásáš ohledně fondů umřelo po 2008. tož zkus obnovit svoje moudra !

V. Církva 3.3.2023 11:33

Jo to smysl dává. Jak tu i lidé píšou, na Západě se to tak dělalo. Jenže v době stability, v místě a době kdy se dalo véřit že to zakony a soudy ohlídají.

U nás a v dnešní době bych důchod do investic nedal. Když tak vlastní bussiness nebo vlastní nemovitosti. Samozřejmě část peněz člověk co má přebytky do investičních fondů, akcií dává, ale ne celý důchod.

Jinými slovy stát má skutečně zajistit právo a měnu, tím si hodně věcí vyřeší. Třeba ty fondy.

V. Církva 3.3.2023 11:34

Pardon, třeba ty důchody.

P. Vychodil 3.3.2023 10:33

s tím se nedá nesouhlasit.

Je zde ovšem rozdíl ve finančních nárocích oproti minulosti.

Multigenerační rodiny, "vejměnek", čili vlastně věcné břemeno, nulové nároky starých ohledně kvality života (pamatuji jako dítě na vesnicích posedávání starých na zápraží, jediná to jejich činnost)

Jako moderní důchodce požaduji:

nebydlet se žádnými potomky

kvalitně se stravovat (ryby, mořské plody, ...)

navštěvovat kosmetické salony, včetně indických center zdraví

2 měsíce trávit v zimních alpách

zbývající sychravé měsíce strávit na Maledivách

na toto skromné žití mi bude i s manželkou stačit tak 200 litrů měsíčně...krát 20 let dožití, dělá cirka 40 mega úspor...no, ať mi nikdo neříká, že v zemi rovných příležitostí toto není dosažitelné (pro všechny...)

J. Jurax 3.3.2023 15:54

Nazval bych Vás důchodcem supermoderním ... :-)))

J. Kindl 3.3.2023 9:47

Nechápu, proč lidi chtějí aby se o ně stát staral. Jsem mladej a vím, že jednou přijde doba, kdy půjdu do důchodu. Takže si začnu na tu dobu šetřit peníze. Stá mně pak něco k tomu přismrkne. Kolik jsem si naspořil takový budu mít důchod. Současný systém je neudržitelný. Je to prepetum mobile. Ti co pracují přispívají těm co jsou v důchodu. Až oni zestárnou další , co pracují jim budou na důchod přispívat. Jenže důchodců přispívá a těch co pacují ubývá. Takže něco se s tím musí dělat. Hodně důchodců pracuje i v důchodu. Prostě nechtějí být doma, chtějí být mezi lidmi. Najdou si lehčí práci na kterou stačí a jsou spokojeni. Někteří jezdí i v MHD,Prošli prohlídkou a jezdí a jsou spokojeni. mají pocit, že jsou ještě užiteční. Firmy je rády zaměstnávají, protože nemají velké nároky na mzdu.

P. Vychodil 3.3.2023 10:04

dobře, na druhé straně ať ze mě stát netahá peníze na stíhačky, všemožné neziskovky, přebujelou administrativu, podporu cizích vojenských konfliktů...

btw. firmy ještě raději zaměstnají ukrouše, ti mají ještě menší nároky...vidím den co den v marketech za pokladnami...

a takové ty kecy obecné, že si (jistě) najdou lehčí práci...

stačí se podívat na net a nabídku práce pro tzv důchodce...no to jsou neuvěřitelné kydy...

P. Diviš 3.3.2023 10:08

Jo, v podstatě tak. A pár dalších poznámek je pod tím bláznivým levičákem Kolmanem. Pro pohodlí:

"Pan autor není ekonom a není divu, že článek je z levičáckého Práva.

Základní omyl je jeho "Cum grano salis - od devadesátých let se zde vsadilo na levnou práci."

Nevsadilo se. Prostě to bylo a z části stále je to, co bylo možné. "Drahá práce" totiž nepřijde sama. Je nutno investovat. Do vzdělání pracujících. Do nových technologií. Do vědy a vynálezů. Do pověsti země a značky. Do ....

To vše je dlouhodobé a někde se na to musí vzít kapitál. Kapitál zvenčí je dobrý pro začátek, ale ten chce ze své investice své dividendy a je to tak správně. Musí se tedy vytvořit domácí kapitál, u nás zlikvidovaný komunisty. A ten se tvoří pracně a dlouho. Mimochodem, jeden ze zdrojů domácího kapitálu jsou důchodové fondy. V nichž se i͇n͇v͇e͇s͇t͇u͇j͇e͇, ne spoří. A druhý, v asijských zemích, které se vzmohly, úspory na vzdělání, které byly také investovány.

A ano, máte pravdu, bez osobní zodpovědnosti to nefunguje."

J. Černý 3.3.2023 11:06

Jo je to blbý, když stát třeba staví dálnice, ne ? Kdyby každý kdo chce jezdit si postavil 10 m dálnice, tak by už bylo hotovo...;-D

L. Harvánek 3.3.2023 9:36

Zalovíme do historie před Sametem. Tak nějak bylo samozřejmostí, že si člověk uvědomoval, kolik starostí a prostředků do nás investovali rodiče i společnost a brali jsme za samozřejmost, že všechno jednou budeme vracet. A zárukou, že to bude fungovat, bylo, že v rodině budou 2 - 3 děti. Že by z toho hrozilo přelidnění se nikdo neobával (ne každá rodina ty 3 děti mohla mít kvůli zdravotním problémům). Generace, která dospívala po Sametu už byla četnými politiky přesvědčována, že dřív než založí rodinu, by měli získat dobré vzdělání (nejlépe 2 VŠ), poznat svět a udělat profesní kariéru. A tohle všechno způsobilo, že ženy většinou měly první dítě po třicítce, a kvůli nastupujícím zdravotním problémům už další nechtěly nebo mít nemohly. Takže se prudce snížil počet těch, kteří na důchody přispívali a začal být nedostatek prostředků na ně. Že tím zhoršují i svou budoucí situaci, jim nějak nedochází. Přitom dostatek lidí v produktivním věku může být zajištěn jen zvýšenou porodností. Takže i tohle by bylo úspěšným řešením důchodové reformy. Dále to jsou odvody sociálního pojištění, odkud peníze na důchody pčicházejí. Vzhledem k tomu, že jsem devatenáctiletý důchodce, už podrobně neznám sazby odvodů. Ale když jsem pracoval, bylo to 8,5 % z hrubé mzdy a až těsně před mým odchodem do důchodu došlo ke snížení na 6,5 %. A tohle zvýšení bude asi nezbytné.

Dál je tu skupina lidí, kteří se po celý život dokázali úspěšně vyhýbat práci a žít z různých dávek a do systému důchodového pojištění ničím nepřispěli. A obávám se, že se na tom nepodepsaly zdravotní problémy.

A budeme tu mít další zdroj nazývaný robotizace. Ten připraví o práci hodně lidí a přitom zefektivní a zlevní výrobu. Tak proč práci těchto robotů také nezatížit odvody sociálního pojištění (možná i zdravotního, neb lidé budou mít víc času a adrenalinové zážitky nejsou bez rizika zranění). Stejně se ušetří na tom, že roboti nebudou odvádět daň ze mzdy.

P. Diviš 3.3.2023 9:40

8,5% vy a nějaký 25% zaměstnavatel, tedy vlastně také vy. A o moc zvýšit to nejde, celkové daňové zatížení je už tak dost vysoké a snižuje konkurenceschopnost.

P. Hatina 3.3.2023 9:31

Že bych ale připomenul, pokud se píše ".. Je to stejné už po staletí. mít tolik dospělých dětí, aby ho uživily." - což ale fungovalo - ale v naprosto, ale naprosto jiném omezeném režimu v případě vícegeneračních rodin které žily pohromadě.

Krásně se to vykládá v případě venkovského statku, kde stařík předal grund synovi - rodina pak žila společně dál dohromady z výnosu toho statku - na kterém společně makali.

Ale a bohužel, skoro nikde jinde - b ́ídný proletář už ani tohle dělat nemohl protože ten plat co od kapitalisty dostával, stačil sotva pro něj, ženu a děti - nemluvě o bydlení v činžovním bytu - tam už by staříky nevměstnal..

A dneska to tak (ne)funguje skoro podobně. Dnešní mladí by ty staříky jen ze svých příjmů neuživili, ani obvykle nemají místo, aby bydleli u nich v bytě, a tím se něco ušetřilo,,

P. Diviš 3.3.2023 9:37

Nemají proto, že jim to stát vezme, protože péči o důchodce převzal stát. Měli by, alespoň většina, kdyby jim stát nebral a věděli, že je to na nich. Ti, kteří by se o sebe postarat neuměli nebo děti neměli, tak charita. Tak to chodilo dlouho, až do zavedení státem organizovaných penzijních systémů.

P. Kubáč 3.3.2023 9:27

Finančně je situace lidí od středního věku níže beznadějná.

Navíc v době jejich penze bude celá Evropa zbídačená zelenorudými experimenty.

Možná toto bude řešení - všichni staří půjdou o žebrácké holi - ať už dělali cokoliv, takže jejich úcta (relativně) neutrpí.

V. Petr 3.3.2023 9:18

V zásadě musí vždycky na důchody vydělat ti, kteří pracují. Alternativa, že důchodce budou živit investice z ciziny je nereálná.

Takže příčinou je PROTIRODINNÁ politika všech vlád po sametu.

Elementary, gear Watson.

P. Diviš 3.3.2023 9:20

Proč z ciziny? Investovat musí ten, kdo chce pobírat výnosy investice, tedy místní občan, budoucí důchodce.

Prorodinná politika je dost nesmysl a sociální inženýrství.