26.5.2022 | Svátek má Filip


Diskuse k článku

PENÍZE: Hotovost dává svobodu

Všichni víme, že štěstí si za peníze nekoupíme. Ne všichni ale víme, že si za ně do značné míry koupíme svobodu. S nimi je život volnější.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Hodorka 2.4.2021 12:08

Bezhotovostni terminal nema v obchodu v dnesni dobe jen sejdir a danovy podvodnik.

J. Basler 2.4.2021 5:00

No jo, nikdo termín neřekne, ale každý straší. Takže jsem jako vždy v klidu. Někteří mají v povaze strašit, jen tak neurčitě, bojte se, bojte... Nejde o světovládu, i když možností vypnout hotovost bych ji asi získal. No počkáme a uvidíme jaké budou další volby. Piráti mě trošku znervozňují, A.B. si Babišistán udělal jen taky částečně. A když se začnou v Evropě globálně zdražovat energie z důvodů toho zeleného šílenství, tak si myslím, že to tak nějak začne vadit voličům a možná, možná se to třeba začne měnit...

J. Muller 1.4.2021 19:28

O tom, zda budete mít čím platit, vždy rozhodují jiní, zda vám peníze dají za vaše aktivity.

Sbírání všech možných dat je jen balast na původně funkčním programu. Nadšený IT jej vylepší o zdánlivě užitečné údaje, které nikdo nevyužije a jen dělá problémy při hledání potřebného. A jeho následníci se to bojí vypnout, aby se nezhroutil celý systém.

L. Novák 1.4.2021 19:16

O blbcích, co nemají ekonomickou gramotnost, není téma. Marketingové důvody k bezhotovostnímu lákání jsou tady vedlejší. KDO TO ZAPLATÍ je jasné nad veškerou pochybnost. Vy to nejste. Jsou to lidé, kteří v tom obchodě nakupují za hotové peníze, protože obchodník má v cenách započítané bezhotovostní platby - poplatky za ně. Proto taky stát zakázal poplatky účtovat samostatně. Aby nebyly vidět a občané žili s pocitem, že je to "zadarmo". Tak si s tím pocitem klidně žijte dál... [>-]

L. Novák 1.4.2021 19:08

Proč globálně? Na to stačí, když si v některém tzv. demokratickém státě voli(či) zvolí nějakou náboženskou sektu jako byli komunisté nebo jsou dnes třeba zelení (magoři). Kam kráčí EU, to už vidíte on-line. Pokud se nestane něco zásadního a lidé klacky nezaženou zelené magory někam do propasti, hrozí nám některá z možností, o nichž tady už byla řeč. Podívejte se do Německa, co tam vyvádějí zelení magoři. Rakousko snad ani připomínat nemusím. No a Česko ochotně plní požadavky na zavádění nesmyslů, protože a) někteří si na tom namastí kapsy, b) někteří jsou podělaní, že by mohli přijít o moc nebo tučné důchody z EU, kde slouží věci EU až do roztrhání těla... No a jistě se najdou i další "z přesvědčení", typicky odnože Greenpeace a dalších ekoteroristických centrál, kteří to dělají z náboženského přesvědčení, blbosti, a nebo jenom proto, že by se ničím jiným uživit nedokázali. :-P

To je aktuální hrozba. Čínu ponechávám v dáli, ač nepochybuji, že komunisté v Číně myšlenku světovlády neodmítají. No a pak se může stát ještě cokoliv jiného, že nějaká dobře organizovaná skupina systematickou a dobře zorganizovanou činností ovládne stát a začne vyvádět věci, které nikdo nečekal...

Chtít po někom, aby přesně řekl kdy, je nesmysl.

V. Kolman 1.4.2021 18:57

........typicky socialisticky nezodpovědný občan....... vaše zjevná nehospodárnost.......

Dobrý apríl pane Nováku!;-D;-D;-D

Není to tak, že "kdosi" mě chce nenápadně nutit používat kartu? Ti skutečně nezodpovědní si užívají "blaha" kreditní karty a jsou potom nemile překvapeni, když zjistí, že jsou v mínusu a ti "hodní pánové", co jim tu kouzelnou kartičku dali - teď najednou chtějí nějaké peníze úroků z prodlení.;-(;-(;-(

V. Kolman 1.4.2021 18:48

Když už je toho apríla.

Normální lidé žijí zavřeni v psychiatrické léčebně. Všichni lidé, mimo toto léčebné zařízení jsou blázni;-D;-D;-D

V. Šedivý 1.4.2021 18:19

Kde jste přišel na tyhle představy. Nejde o absolutní odmítnutí bezhotovostního styku. Jde o zachování možnosti volby.

V. Šedivý 1.4.2021 18:17

Přechodem na bezhotovostní platby dáváte jiným možnost rozhodovat o tom, zda budete mít čím platit, za co budete platit...

A zbývá vám jen doufat, že to nikdo nezneužije.

J. Jurax 1.4.2021 17:47

Ano, na kreditku.

Jenže banka Vám automaticky dá nanejvýš debetku. O kreditní si musíte extra žádat.

J. Jurax 1.4.2021 17:28

Ano.

Nicméně zajisté naleznete komodity, o nichž nechcete, aby bylo známo, že jste je platil. Nebo místa, o nichž nechcete, aby bylo obecně známo, že jste tam platil.

Zaplatíte-li kartou, nežádoucí informace se uchová.

J. Jurax 1.4.2021 16:59

Ano.

Hovořit o zločinném muslimském pákistánském gangu odsuzujujícně zajisté naplňuje moderní, progresivní formy propagace nenávisti, násilí a jiných forem intolerance a je nesporně diskriminační.

L. Písařík 1.4.2021 16:55

Přesně.:-)

J. Jurax 1.4.2021 16:49

... uvolím platit ...

J. Jurax 1.4.2021 16:49

Ehm ... a není to tak, že obchodník z každé platby kartou platí za transakci bance nebo karetní či terminálové společnosti jistý obolus? Takže platím-li hotovostí, obchodník si tuhle platbu ušetří.

Druhá věc je, že tahle platba je kalkulována do cen, pokud tedy do nich obchodník může mluvit.

Když si kupuju pakl Spart - jehož cena je pevná - moje trafikantka jeví znaky radosti, když se zvolím platit hotově.

J. Basler 1.4.2021 16:47

Jasně, jednotlivcům se to stát může, i mně převapí výpadek. Ale kdy to bude globálně? Kdy banky zmrazí vklady atp. Kdy bude tohle plnované a řízené. Pořád nikdo neřekl, kdy to čeká???

)

J. Jurax 1.4.2021 16:40

Díky demokratickému systému také není mít důvod ke strachu z popsaného vládního tlaku zneužívat bezhotovostní platby ke kontrole obyvatelstva, pravíte.

Ale je, stačí, když volení zastupiči zcela demokraticky vydají zákon. Vhodné zdůvodnění je už jen otázkou mediální masáže a okecu. Mimochodem vrozenou vadou demokracie je, že je schopna zcela legálně a bez porušení demokratických principů sebe sama zrušit.

A jak z článku patrno dokonce stačí, když soukromý subjekt, jehož vedení je zmasírováno nějakou nablblou progresivní ideologií, zgreténisováno nebo třeba je předposráno před muslimy (semtam podřezávají, že) se rozhodne Vám své služby neposkytovat. Třeba platební portál, kartová společnost nebo banka. Protože ve veřejném prostoru prezentujete nevhodné názory - třeba že záleží nejen na černých životech (ALM nebo nedejž bohové dokonce WLM) nebo že rodina je tatínek muž, maminka žena a případné děti nebo že pohlaví jsou jenom dvě a jeho svobodná volba je patologie a tak dál a podobně. Podle všelikých magorů je nevhodných názorů čím dál tím víc.

L. Novák 1.4.2021 16:35

To je sice pravda, ale mně ta peněženka přijde rychlejší na čas strávený u pokladny a je prakticky nerozbitná. A na otázku pokladní v LIDLu, jestli mám jejich aplikaci v mobilu, říkám "NE, nemám, mít nechci a nikdy mít nebudu". A někdy dodávám, že si přece nebudu kvůli každému obchodníkovi instalovat do mobilu nějakou bezpečnostní díru ve formě firemní aplikace, o níž ani nevím, jak se chová "za mými zády"... :-P

L. Novák 1.4.2021 16:24

S nefunkční kartou se můžete ocitnout náhodně u kterékoliv benzínové pumpy, obchodu apod, kterým se právě něco "zrovna pokazilo". Takže ta hotovostní záloha v peněžence je pro mě z hlediska bezpečnosti "nezůstat bez peněz" prakticky nutností. Kdo mi zaručí, že v prostoru ČR, kde se pohybuji (zahraničí raději uvažovat nebudeme) všechno všude na elektronické platby funguje na 100%? Nikdo. Z pohledu pravděpodobnosti výskytu nějaké závady je možnost, že se bez hotovosti v záloze dostanete do problémů, poměrně vysoká. Kolik přesně, to bychom museli mít statistiky výskytu závad vedoucích k zablokování platebního systému. Ale že ta možnost tady je a "čeká na nás" je snad jasné a nezpochybnitelné.

A to neuvažuji o stavu, kdy se zeleným šílencům podaří zlikvidovat elektroenergetiku natolik, že budeme muset čelit častým black-outům podobně jako třeba obyvatelé Kalifornie... ;-)

J. Basler 1.4.2021 16:04

Zkuste Quadrium, ve Spálené, tam to jde... :-)

J. Basler 1.4.2021 16:01

Kdy začnete běhat s nefunkční kartou (kartami všech bank řízených naší centrální bankou), kdy to očekáváváte??? Tohle je kruciální otázka, na kterou nikdo s názory podobnýcmi vašim (a já je uznávám, skutečně ANO) nikdo nikdy ani odhadem neodpověděl. Co vy, odpovíte?

L. Novák 1.4.2021 15:53

Microsoft, Google... podobné firmy. Pořád mě překvapují tím, že po mně chtějí víc a víc informací. Microsoft dokonce i registraci s přesnými osobními daty... Babiš je proti nim možná naprostý břídil. Ale tohle jsou profíci...

L. Novák 1.4.2021 15:46

Většinová hodnota majetku v nemovitostech. Finanční rezerva + pohyb na běžném účtu. Ale jsem zásadně proti rušení bankovek a mincí. Nevidím k tomu rozumný důvod. Představa, že někde běhám s nefunkční kartou a peníze na účtu (bez koruny v kapse) jsou pro mě nedostupné, mě děsí.

A kdy se systém elektronického bankovnictví z nějakého důvodu sesype nebo jej k tomu někdo donutí, po mně nechtějte vědět, protože to vědět nemohu. Podstatné pro mě je, že ta možnost se tady nabízí na pozlaceném tácku... a je jen otázkou času, kdy k tomu dojde. Jaká je pravděpodobnost? Jednou ... nebo dvakrát za 100 let? ;-)

J. Basler 1.4.2021 15:38

Poslal jsem tohle pí Šichtařové, teoretizování bylo dost...

Vážená paní Šichtařová,

Na NP je Váš článek „PENÍZE: Hotovost dává svobodu“. Docela jsem si nad ním podiskutoval se spolučtenáři a pro případ, že ty diskuse nečtete, tak jsem tam Vás a Vašeho partnera vyzval ke zveřejnění rozložení Vašich aktiv.

Pochopitelně nikterak podrobně, ale stačilo by třeba to: „nemáme s Pikorou (jak mu říkáte  ) žádnou platební kartu – nechceme být sledování, mobily jsme naházeli do odpadů a komunikovat lze s námi jen klasickými dopisy“ atp. Váš e-mail je dočasný omyl...

Nebo kážete vodu a pijete víno? Za mě – viz. diskuze k článku a speciálně pro Vás: dělal jsem datové sklady ve velkých firmách (i ve 2 bankách). 20 let mám jen 10 a 20 korunovou minci na záchod v centu Prahy (dřív stačilo 5 Kč).

Napište něco, teoretizování umí kde kdo. Napište také kdy vlastně očekáváte Vámi naznačené sledování, za jaké konstalace naší vlády, EU...

R. Langer 1.4.2021 15:17

Připomínáš se rád a často, co, soudruhu? ;-D

R. Langer 1.4.2021 15:16

Jasně, když budete dodržovat zákony, tak se vás to přece netýká, co? ;-D ;-D ;-D

J. Basler 1.4.2021 15:13

Tohle oni nezvládnou, nemějte strach. Dělal jsem velké DW ve velkých firmách a stát je hodně pozadu. Viz. úroveň jeho znalostí při Sčítání lidu...

R. Langer 1.4.2021 15:13

Ano, to je velmi dobrá a ověřená věc v každé době. Na rozdíl od jakýchsi neexistujících Bitcoinů... ;-D

R. Langer 1.4.2021 15:12

Ano, ZCELA JASNĚ! :-P

J. Basler 1.4.2021 15:11

Takže myslíte, že zítra, za rok, 5 let? Neodpověděl jste!Tuhle vaši úvahu jsem slyšel mockrát. Jaká opatření pro sebe děláte? Zlato, paladium... Já jsem taky měl za socíků problémy, jako politicky problematický jsem dokonce musel dělat s trhavinami střelmistra na ražbě Strahovského tunelu 8-o (21.8. byla vždycka kontrola od STB) a po 89' jsem se dohrabal po 20 letech k svému současnému klidu v domácí práci pro různě velké firmyv IT. Kdy??? To je základní otázka všech těchto úvah. Komouši naštěstí jdou do háje, zbývají Piráti a EU, podle mě... Nebo návrat k mincím 200 až 300 let zpět, pokrok v bankovnictví se určitě nezastaví, klesající transakční náklady se tomu říká (ve velké bance jsem byl 8 let). Podle vás - pryč z Inetu, pošta jen papírově, mobil NE, pevná linka a platby jen v hotovosti??? Co všichni ostatní, přesvědčíte(me) je?

Nevím, pokrok se fakt nezastaví, ale uznávám, může někdy vypadat divně - ten pokrok. Jak máte rozložená vaše aktiva? Paní Šichtařová na to i s p. Pikorou neodpověděli...

Hraběcí rady jsou k ničemu, reálné příklady táhnou.