26.11.2021 | Svátek má Artur


Diskuse k článku

PENÍZE: Hotovost dává svobodu

Všichni víme, že štěstí si za peníze nekoupíme. Ne všichni ale víme, že si za ně do značné míry koupíme svobodu. S nimi je život volnější.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Hodorka 2.4.2021 12:08

Bezhotovostni terminal nema v obchodu v dnesni dobe jen sejdir a danovy podvodnik.

V. Šedivý 1.4.2021 18:17

Přechodem na bezhotovostní platby dáváte jiným možnost rozhodovat o tom, zda budete mít čím platit, za co budete platit...

A zbývá vám jen doufat, že to nikdo nezneužije.

J. Muller 1.4.2021 19:28

O tom, zda budete mít čím platit, vždy rozhodují jiní, zda vám peníze dají za vaše aktivity.

Sbírání všech možných dat je jen balast na původně funkčním programu. Nadšený IT jej vylepší o zdánlivě užitečné údaje, které nikdo nevyužije a jen dělá problémy při hledání potřebného. A jeho následníci se to bojí vypnout, aby se nezhroutil celý systém.

J. Basler 1.4.2021 15:38

Poslal jsem tohle pí Šichtařové, teoretizování bylo dost...

Vážená paní Šichtařová,

Na NP je Váš článek „PENÍZE: Hotovost dává svobodu“. Docela jsem si nad ním podiskutoval se spolučtenáři a pro případ, že ty diskuse nečtete, tak jsem tam Vás a Vašeho partnera vyzval ke zveřejnění rozložení Vašich aktiv.

Pochopitelně nikterak podrobně, ale stačilo by třeba to: „nemáme s Pikorou (jak mu říkáte  ) žádnou platební kartu – nechceme být sledování, mobily jsme naházeli do odpadů a komunikovat lze s námi jen klasickými dopisy“ atp. Váš e-mail je dočasný omyl...

Nebo kážete vodu a pijete víno? Za mě – viz. diskuze k článku a speciálně pro Vás: dělal jsem datové sklady ve velkých firmách (i ve 2 bankách). 20 let mám jen 10 a 20 korunovou minci na záchod v centu Prahy (dřív stačilo 5 Kč).

Napište něco, teoretizování umí kde kdo. Napište také kdy vlastně očekáváte Vámi naznačené sledování, za jaké konstalace naší vlády, EU...

V. Šedivý 1.4.2021 18:19

Kde jste přišel na tyhle představy. Nejde o absolutní odmítnutí bezhotovostního styku. Jde o zachování možnosti volby.

O. Mayer 1.4.2021 14:12

" čím méně demokratická země, tím větší tlak na zrušení hotovosti" - můžete to nějak doložit? Osobně jsem měl možnost navštívit poměrně dost různých banánových republik i těch demokratických a řekl bych tedy , že je to přesně naopak. Důvodem je podle mě jednak fakt, že obyvatelstvo demokratických zemích je obvykle bohatší a jeho úspory bezpečnější, funguje tam normální daňový system- není tudiž důvod tahat po kapsách nějaké ušmudlané bankovky. Díky demokratickému systemu také není mít důvod ke strachu z popsaného vládního tlaku zneužívat bezhotovostní platby ke kontrole obyvatelstva. A další důvod je, že bezhotovostní platby jsou prostě pohodlnější.

L. Novák 1.4.2021 14:25

Zneužívání bankovního systému vládou nebo centrální bankou jako služebnou organizací vlády vám nevadí? (viz EU a její záporné úrokové sazby a hrozba podobných zhovadilostí v souladu s možnostmi elektronického bankovnictví, které umožňuje v podstatě cokoliv, na co si vzpomenete...)

J. Jurax 1.4.2021 16:40

Díky demokratickému systému také není mít důvod ke strachu z popsaného vládního tlaku zneužívat bezhotovostní platby ke kontrole obyvatelstva, pravíte.

Ale je, stačí, když volení zastupiči zcela demokraticky vydají zákon. Vhodné zdůvodnění je už jen otázkou mediální masáže a okecu. Mimochodem vrozenou vadou demokracie je, že je schopna zcela legálně a bez porušení demokratických principů sebe sama zrušit.

A jak z článku patrno dokonce stačí, když soukromý subjekt, jehož vedení je zmasírováno nějakou nablblou progresivní ideologií, zgreténisováno nebo třeba je předposráno před muslimy (semtam podřezávají, že) se rozhodne Vám své služby neposkytovat. Třeba platební portál, kartová společnost nebo banka. Protože ve veřejném prostoru prezentujete nevhodné názory - třeba že záleží nejen na černých životech (ALM nebo nedejž bohové dokonce WLM) nebo že rodina je tatínek muž, maminka žena a případné děti nebo že pohlaví jsou jenom dvě a jeho svobodná volba je patologie a tak dál a podobně. Podle všelikých magorů je nevhodných názorů čím dál tím víc.

L. Novák 1.4.2021 13:18

Typická matoucí zpráva českého státu:

"Veřejné finance loni skončily ve schodku 6,2 procenta

Veřejné finance se loni dostaly především kvůli dopadům pandemie koronaviru do schodku 6,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP), uvedl ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ). V roce 2019 vykázaly veřejné finance přebytek 0,3 procenta HDP. Celkový veřejný dluh loni podle údajů ČSÚ stoupl na 38,1 procenta HDP z 30,3 procenta v roce 2019. Podle pravidel EU za standardních podmínek by se neměly dostat veřejné finance do deficitu většího než tři procenta HDP a dluh by neměl přesáhnout 60 procent HDP."

Zdroj: ČTK

Kdyby rozpočtové schodky a dluhy uváděli ve stovkách miliard, měli by lidé lepší představu o katastrofickém hospodaření české vlády. S procenty umí počítat jen asi 7% občanů... :-P [>-]

V. Kolman 1.4.2021 13:15

U některých platebních karet je poplatek 50,-Kč měsíčně. Pokud ale aspoň jednou měsíčně zaplatíte kartou, pak je vám tento poplatek prominut.

Proto jednou za měsíc kupuji vnučce lízátko, které platím kartou;-D;-D;-D.

L. Novák 1.4.2021 13:20

Dělejte to tak dál, ostatní to zaplatí ve zvýšených cenách všeho zboží... Rv

V. Kolman 1.4.2021 13:33

Aha, už jsem to pochopil. Takže ceny se v obchodě zvyšují proto, že já kupuji vnučce lízátka a platím kartou. Dobrý fór na 1. apríla;-D

L. Novák 1.4.2021 14:30

Ne proto, ale i proto. Nebo si snad myslíte, že cenu, kterou mu naúčtoval systém za zaplacení vašeho lízátka, a on by vám ji obratem připočítal k ceně lízátka, byste byl ochoten zaplatit? Nejspíš ne. Jako typicky socialisticky nezodpovědný občan spoléháte na to, že vaše zjevná nehospodárnost se v systému "ztratí" (= zaplatí ji ostatní zákazníci obchodu).;-)

V. Kolman 1.4.2021 18:57

........typicky socialisticky nezodpovědný občan....... vaše zjevná nehospodárnost.......

Dobrý apríl pane Nováku!;-D;-D;-D

Není to tak, že "kdosi" mě chce nenápadně nutit používat kartu? Ti skutečně nezodpovědní si užívají "blaha" kreditní karty a jsou potom nemile překvapeni, když zjistí, že jsou v mínusu a ti "hodní pánové", co jim tu kouzelnou kartičku dali - teď najednou chtějí nějaké peníze úroků z prodlení.;-(;-(;-(

L. Novák 1.4.2021 19:16

O blbcích, co nemají ekonomickou gramotnost, není téma. Marketingové důvody k bezhotovostnímu lákání jsou tady vedlejší. KDO TO ZAPLATÍ je jasné nad veškerou pochybnost. Vy to nejste. Jsou to lidé, kteří v tom obchodě nakupují za hotové peníze, protože obchodník má v cenách započítané bezhotovostní platby - poplatky za ně. Proto taky stát zakázal poplatky účtovat samostatně. Aby nebyly vidět a občané žili s pocitem, že je to "zadarmo". Tak si s tím pocitem klidně žijte dál... [>-]

J. Jurax 1.4.2021 16:49

Ehm ... a není to tak, že obchodník z každé platby kartou platí za transakci bance nebo karetní či terminálové společnosti jistý obolus? Takže platím-li hotovostí, obchodník si tuhle platbu ušetří.

Druhá věc je, že tahle platba je kalkulována do cen, pokud tedy do nich obchodník může mluvit.

Když si kupuju pakl Spart - jehož cena je pevná - moje trafikantka jeví znaky radosti, když se zvolím platit hotově.

J. Jurax 1.4.2021 16:49

... uvolím platit ...

R. Langer 1.4.2021 15:08

Hm, no dobrá - ale na co tu kartu tedy máte? Zrušte ji, a nemusíte platit nic... ;-)

T. Navrátil 1.4.2021 12:47

To je právě ta svoboda, rozhodnout se, jestli budete s sebou tahat kešeňu nebo kartu.

L. Novák 1.4.2021 13:07

Nebo zlaté nugety... :-P

D. Ondrejkovič 1.4.2021 12:02

Mně osobně tedy dává největší svobodu právě možnost bezhotovostní platby - nemusím s sebou tahat nic - ani mobil. Stačí hodinky na ruce. Akorát bez hotovosti se na Václaváku nemůžu svobodně vychcat, protože na tamních WC se normálně - tedy bezhotovostně - platit nedá.

O. Uživatel 1.4.2021 12:33

Uživatel požádal o vymazání
V. Kolman 1.4.2021 13:11

Tycho de Brahe by s vaším výše předestřeným názorem pane Chodovský jistě hrubě nesouhlasil;-D

O. Uživatel 1.4.2021 13:13

Uživatel požádal o vymazání
V. Kolman 1.4.2021 13:31

Kolik geniů bylo normálních??? Jsou to téměř samí autisti, schizofrenici, stejnopohlavníci..., vynikající muzikanti často na stará kolena ohluchli....

O. Uživatel 1.4.2021 13:33

Uživatel požádal o vymazání
V. Kolman 1.4.2021 13:37

"Normální jsou ti, kterých je víc!";-D;-D;-D

Neznám autora tohoto bonmotu, ale vyjadřuje výstižně názory společnosti na to, co je "normální".

O. Uživatel 1.4.2021 14:24

Uživatel požádal o vymazání
R. Langer 1.4.2021 15:10

Jo. Taky znám: "Každý je nějak nenormální!". A tož včil mudruj! ;-D

V. Kolman 1.4.2021 18:48

Když už je toho apríla.

Normální lidé žijí zavřeni v psychiatrické léčebně. Všichni lidé, mimo toto léčebné zařízení jsou blázni;-D;-D;-D