29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

NĚMECKO: Zelená revoluce se mění na uhelnou

Německo se v roce 2011 po fukušimské havárii stalo rozhodnutím svých politiků pokusnou laboratoří vyvíjející bezjadernou a klimaticky šetrnou energetiku. Politika Energiewende, což se překládá jako "energetická revoluce", si vysloužila celosvětovou sledovanost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 18.1.2014 11:42

Re: Německo čeká ještě další zákusek

Objektivně prokázané poškození japonských občanů radiací z Fukušimy, na rozdíl od prokázaných následků stresu vyvolaného protiatomovými hysteriky je nulové. Metoda výpočtu poškození např. nízkou radiací vychází z pavědeckého předpokladu, že míra poškození je přímo úměrná intenzitě škodlivého účinku (opomíjí skutečnost, že nízké dávky škodlivin výrazně stimulují imunitu). Asi bychom měli rychle zrušit lázně s radioaktivní vodou, léčení UV zářením, očkování ...

Pochopte už konečně, že žijeme na povrchu zemského atomového reaktoru, díky energii termojaderného reaktoru slunečního a na nízké dávky záření jsme už stamiliony let adaptováni (v dávnější minulosti bylo vyšší než dnes)!!!

B. Rybák 18.1.2014 11:09

Re: Protěžování neobnovitelných zdrojů

Kdo je totiž jen trochu znalý fyziky, matematiky, ekonomie a má alespoň "selský rozum" ví, že ERoEI (podíl získané a dodané energie) nevypovídá vůbec nic o nákladnosti zdroje energie, o jeho vedlejších (např. ekologických) účincích, a protože do energetických nákladů se započítává i energie potřebná k sanaci životního prostředí je jeho hodnota nesmírně závislá na libovůli "počtářů. Hodnoty tohoto indexu snižuje použití strojů (s energií lidské dřiny, tedy se skutečnými náklady bohužel nepočítá). Některé ekologisty prosazované, dotované zdroje (biopaliva) mají přitom dokonce ERoEI < 1.

Kromě vodních zdrojů, jejichž kapacita je už prakticky vyčerpaná mají nejvyšší ERoEI současné JE (cca 50) a i ropa

z blízkého východu ho má vyšší (cca 30) než solární energie kdekoli na světě a větrná energie téměř všude.

Pozn: To, že v ekologistických "pramenech" jsou uváděny úplně jiné hodnoty ERoEI jenom dokazuje jeho objektivní nepoužitelnost. Konec konců i zdroj s ERoEI < 1, může být výhodný, pokud získaná energie je efektivněji využitelná než energie vložená.

J. Zbořil 16.1.2014 22:54

nejen to

V Německu jde o ještě daleko větší perverzi. V roce 2012 činil podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě primárních ZE cca 11,6% a přátelé, čeho si myslíte, že se z OZE spotřebovalo nejvíc? povím vám sladké tajemství: němečtí soudruzi pálí na veliko dřevo! procentické zastoupení cca 7,8%. Jeden z důvodů, proč ještě nebyl blackout ale přemýšlejte se mnou, odkud to dřevo jde? Zkuste si zjistit, kolik z toho bylo od nás a tady jde do kytek dřevozpracující průmysl, ale i v Německu se v tomto ohledu cudně mlčí o všude vyřvávané ztrátě biodiverzity atd. atd.! Opravdu příklad, hodný následování a melouni jsou tiše jako myšky!Přičemž o emisní neutralitě spalování dřeva by se taky mohlo mluvit hodiny a hodiny. No nic, příjde mi to hodně zvrácené, až k zvracení! Hezký večer.

M. Prokop 16.1.2014 21:45

Re: Německo čeká ještě další zákusek

Němcům nic nedošlo, Němci se po zblbnutí do císaře, posléze do hnědéhjo Hitlera zblbli pro změnu do zelených Khmerů.

M. Prokop 16.1.2014 21:43

Re: Protěžování neobnovitelných zdrojů

Zatěžování není žádná fyzika ani matematika, to je čirá politika.

P. Rada 16.1.2014 21:18

Re: Protěžování neobnovitelných zdrojů

Aby k protěžování o kterém píše P.G st. nedocházelo, snažili se energetici a ekonomové v jedné osobě najít poměřovací metodu. Ch.Hall jako jeden z nich ji nazval "Efektivita těžby energií - ERoEI". Tato metoda je obtížnější ale neúprosně vypovídající o perspektivách biologického společenstva. Viz článek ve vesmíru i dnešní tabulková zpracování:

http://www.vesmir.cz/clanky/clanek/id/7883

http://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI

http://en.wikipedia.org/wiki/Energy_returned_on_energy_invested

Kdo je totiž opravdu znalý fyziky, matematiky.... - jak pan P.G.st naznačuje  - tak ten žádného politika/politikum k vysvětlování dopadů biofyzikálních zákonitostí nepotřebuje. (paradoxně právě na rozdíl od P.G.st.)

P. Rada 16.1.2014 21:02

Re: Německo čeká ještě další zákusek

Paní Kanioková a pro srovnání můžete uvést jak na havárii ve Fokušimě doplatil japonský občan? Typuji, že nikoli i když prvé odhady hovořily o nákladovosti za kterou by se dala postavit řádka dnešních zásadně modernizovaných reaktorů a ještě efetivněji dokonce i OZE. Takové informace má totiž málo kdo a to už proto, že celá kausa ještě zdaleka není uzavřená a potrvá možná až do konce století s místními důsledky i déle.

To co se ale dá udělat je simulace podobné havárie v Evropských podmínkách. Zkuste si oba efekty alespon modelově porovnat. Kompetentním němcům možná na rozdíl od Vás došlo, že by to i pro ně mohlo být neporovnatelně nákladné a to i při minimalizaci všech rizik, která mají nové testy a metodiky dále snižovat. To všechno se pak ale stává velice velice drahé a to až tak, že nákladovost může přesáhnout možnosti celé ekonomiky a to si při event havárii v hustě osídleném regionu vynutí celospolečenský KOLAPS.

.

Realizovat jadernou bombu je daleko snažší. Právě chtivost mít silné mocenské zázemí pod centrální kontrolou a odvozovat od něj vojenský potenciál a tím i sféru vlivu, byla hnací silou po celou studenou válku a 20tis hlavic je na světě jak památka "k dispozici" dodnes. Od zkončení bipolárního světa, který žil na pokraji bezprostřední katastrofy, však zájem o jádro začal zřetelně upadat právě pro enormě rostoucí nákladovost s nejasnými konci. To pochopila nakonec po Fokušimě i dnešní Čína která je nyní rekordmanem právě v dynamice rozvoje OZE - jen v českém dolíku tento trend leckomu stále nedochází.

P. Gabriel st. 16.1.2014 20:56

Re: RE

To, co předvádí v ekologizmu Německo za Merkelové, to je přesně podle schématu, podle kterého probíhal krach a úpadek všech vyspělých civilizací.

P. Gabriel st. 16.1.2014 20:52

Protěžování neobnovitelných zdrojů

ekologisty neznalými fyziky, matematiky, neschopnýmiuvAžovat se skutečnou perspektivou, ve spojení se zákazem nejméně ŽP zatěžujícím zdrojem - jadernoé energetiky může přinést jediné. Posílení tlaku na využívání primitivních fosilních zdrojů a následné hrubé zhoršení životního prostředí. To je zákonité. Na bursíku nic dobrého nenaroste, ani to nikdo nečeká.

B. Uhlich 16.1.2014 20:44

Re: Dlouho jsem hledal na netu někoho kdo má praktické zkušenost

To je hloupost, co tady píšete... ostrovní systémy existují a fungují....myslím tím OPRAVDOVÉ ostrovní systémy.., ne amatérské konstrukce nadšenců, kteří si na to jen hrají... Já jsem se podílel na konstrukci jednoho takového systému a systém funguje a žije tam už několik let několikačlená rodina se vším všudy... tedy jako v běžném rodinném domku. Technologicky to problém není..je to opravdu jen problém investic... Navíc v tomto případě se jedná o investice s velice nereálnou návratností... Tomu človíčkovi tam dost často lezou novináři a ptají se ho právě na návratnost a on se jim vždy snaží vysvětlit, že ostrovní systém se nedělá kvůli úsporám, ale kvůli energetické soběstačnosti...návratnost se může projevit až v druhé aproximaci, kdy např. může zhodnotit parcelu, která nemá šanci být zasíťovaná a vy tam i tam můžete postavit plnohodnotný dům.....

Jinak je možné se podívat na ten projekt na stránkách: www.ostrovnidum.cz   Myslím, že je tam dostatečně dobře popsané vše co by si kdo přál vědět...

B. Uhlich 16.1.2014 20:35

Re: Bývávalo, ale teď už opravdu

Nikoliv...samotížný systém je zatím nejrozšířenější systém u nás používaných otopných soustav... teprve nová výstavba..tedy topí-li uhlím (nebo dřevem) má už rozvody řešené jako tzc. nucený oběh... Tedy není to nic nenormálního....

P. Rada 16.1.2014 20:29

Re: Souvislosti i s Německem či Japonskem?

Pane P.G. typuji, že ten uměle zlehčující výraz "nějaký incident v Japonsku" odpovídá zhruba tomu jak pokrucujete vše ostatní. Zřejmě  se totiž týká zřejmě Fokušimy, se kterou si však ani celá Japonská ekonomika i disciplinovanost doposud neporadila a vypadá to na několik dalších desetiletí než se situace s únikem radionuklidů do okolí snad opravdu dostane pod kontrolu.

Zatím totiž v Japonsku kontrolu běžnou zjevně nezvládají a tak se rozhodli ji dělat totalitní disciplinovaností a to tak, že za vyzrazené informace (i takové na které měl dřív občan nárok) tam nově hrozí až desetileté vězení k čemuž bylo nutné připravit nový parlamentem zákon. 

V poslední době se ale přesto doneslo ven, že v některých místech mimo reaktorovou halu je radiace tak silná že by zabila člověka během desítek minut. TEPCO takovou zprávu o rekordní radiaci naměřenou mimo nedementoval ale nechtěl komentovat...

http://ajw.asahi.com/article/0311disaster/fukushima/AJ201312070041

J. Kanioková 16.1.2014 20:19

Německo čeká ještě další zákusek

Spolkový správní soud - Protiprávnost je potvrzena, daňoví poplatníci doplatí na překotné odstavování jádra http://jdem.cz/9h9m7

P. Götze 16.1.2014 19:48

Re: Souvislosti i s Německem?

Ja zadnou tendenci nemam, to je hola realita. Evropska energetickA koncepce je v troskach. Emisni povolenky totalne preoraly celou energetiku v Evrope. V Nemecku se spalilo za posledni rok na vyrobu elektriny tolik uhli jako nikdy za poslednich 20 let. To jsou fakta. Odstavena jadra v Nemecku na zaklade nejakeho incidentu v Japonsku je uplna prasarna, ktera nema obdoby (pokud mame spolecnou energeticko upolitiku, pak nemuze toto nejaky stat ze dne na den udelat). Jenze Evropa je Nemecko a Nemecko je Evropa. To nejsou trsnicky na dortu, to je bohuzel hola realita, se kterou se budeme vyrovnavat desetileti.

M. Prokop 16.1.2014 18:31

Re: Šéfka ERÚ Vitásková v TV říkala, že zakáže rozvodným

Platit drahý proud (skrz OZE) a ještě "ostrovně zálohovat", to se může líbit jenom melounovi.

M. Prokop 16.1.2014 18:29

Re: Němci přece vymysleli komunuismus, nacismus

Všichni samostaní zdrhli do USA .......

M. Prokop 16.1.2014 18:28

Re: Proč by Němci nevyužili uhlí za babku?

Meloun.

M. Prokop 16.1.2014 18:27

Re: Proč by Němci nevyužili uhlí za babku?

To asi je, ale to problematické na tom není rozdílnost, ale ona spíše imaginární "klimatická změna".

Ono se klima mění a měnilo i v Číně, jak je vidět z vykopávek. V dobách, kdy o auto ještě pračíňan ani nezavadil.

V. Wagner 16.1.2014 18:25

Re: Proč by Němci nevyužili uhlí za babku,

Pan Šimek, problém je, že ten rekord ve využívání uhlí za více než dvacet let se v Německu týká hnědého uhlí, které se těží v Německu. A kvůli tomu se doly v Německu rozšiřují a likvidují vesnice. To by si hlavně měli pořádně uvědomit všichni ekologisté, kteří chtějí německou cestu i u nás a myslí si, že tím zabrání prolomení limitů.

Ovšem i toho černého, které se všechno dováží (i z USA), se v Německu spotřebovalo také hodně.

K. Křivan 16.1.2014 18:16

Re: Politické protlačování fluktuačních zdrojů,

Ty panely jsou tak hustě, že není třeba mířit.

L. Novák 16.1.2014 17:30

Re: Proč by Němci nevyužili uhlí za babku?

Šejna je víc rudý než zelený. :-P

P. Vaňura 16.1.2014 17:18

Bývávalo, ale teď už opravdu

mají u kotlů čerpadlo pro nucený oběh ohřáté vody, parametry proč, co a jak neznám. Vím ale, že před nějakými 80 lety jezdila vodou chlazená auta také s přirozeným oběhem vody, bez čerpadla.

M. Martin 16.1.2014 17:13

Re: Proč by Němci nevyužili uhlí za babku?

Fanatikům jako je Rada a Šejna se říká zelení khmérové.

V. Kain 16.1.2014 15:57

Re: Šéfka ERÚ Vitásková v TV říkala, že zakáže rozvodným

On je obyčejný uhlák závislý na elektrice? Tak to je novinka.Možná tak čerpadlo,které tlačí ohřátou vodu.Tam kde mají kotel na uhlí mají většinou i samotížný systém a nepotřebují ani to čerpadlo.

R. Langer 16.1.2014 15:42

Re: Dlouho jsem hledal na netu někoho kdo má praktické zkušenost

Jo, žere to jak nezavřené. Ale podle dementního zeleného mužíka Rady je to zřejmě ukázkový vrchol stability a ekologičnosti a zářná budoucnost energetiky. Tfujtajxl, to sem se zase nasral...

L. Novák 16.1.2014 15:20

Re: Dlouho jsem hledal na netu někoho kdo má praktické zkušenost

No to musí být teda láce, provozovat benzínový agregát v ostrovním režimu... :-D

J. Kadeřábek 16.1.2014 15:13

Dlouho jsem hledal na netu někoho kdo má praktické zkušenost

s provozem ostrovního systému do 5 kWh. Pak jsem si přečetl článek jednoho nadšence, který se rozplýval nad provozem svých LED světel, úsporného notebooku, psal jak nepotřebuje ledničku ani pračku a nakonec přiznal, že dřevo do svého ekobiokotle řeže elektrickou pilou poháněnou benzínovým agregátem.

R. Langer 16.1.2014 15:11

Re: A není to trochu jinak?

Není. A ty zelené lži si můžeš nechat od cesty.

R. Langer 16.1.2014 15:10

Re: Tady jste smíchal ... ?

No jenom investuj, uvidíme jak nakonec dopadneš... :-P

R. Langer 16.1.2014 15:04

Re: Pokud by Temelín dostával za elektřinu stejně, kolik

Nelži zelený mužíku, a napřed si raději zjisti kolik co opravdu stojí, kecáš samé blbosti.