16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

NĚMECKO: Zelená revoluce se mění na uhelnou

Německo se v roce 2011 po fukušimské havárii stalo rozhodnutím svých politiků pokusnou laboratoří vyvíjející bezjadernou a klimaticky šetrnou energetiku. Politika Energiewende, což se překládá jako "energetická revoluce", si vysloužila celosvětovou sledovanost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 16.1.2014 15:03

Re: Zatím co

Zelení komunisti jsou navlas podobní těm rudým. Škody, které napáchali a ještě napáchají, jsou také nevyčíslitelné (i s jejich "extrernalitami"... :)

R. Langer 16.1.2014 15:01

Re: Šéfka ERÚ Vitásková v TV říkala, že zakáže rozvodným

No to určitě! Proboha, kam ty na ty blbosti chodíš, zelený mužíku? Ty ses už úplně zbláznil! Podle tebe asi bude nejlepší, když bude mít každý doma záložní elektroagregát, protože potom podle tebe bude asi systém nejstabilnější, co? Matko přírodo, do čehos to duši dala? Tohle přece nemůže normálně myslící člověk myslet vážně!? Že si z nás prostě jenom děláte prdel, pane Rado, a my vám na to tady skáčeme? Přiznejte se už konečně! 8-O

L. Novák 16.1.2014 14:58

Re: Pokud by Temelín dostával za elektřinu stejně, kolik

Rada jako obvykle: Blbost! :-)

L. Novák 16.1.2014 14:56

Re: Šéfka ERÚ Vitásková v TV říkala, že zakáže rozvodným

Blbost.

L. Novák 16.1.2014 14:54

Re: Proč by Němci nevyužili uhlí za babku?

Rada mele své nesmysly pořád dokola. Zelený magor, kterého by měli vycpat pro sbírky Národního muzea. I s jeho písemnými projevy na Internetu. :-P

R. Langer 16.1.2014 14:53

Re: Němci přece vymysleli komunuismus, nacismus

No obzvlášť v Britanistánu je to poslední dobou hodně vidět... ;-)

R. Langer 16.1.2014 14:51

Re: RE

To je tak, když blbec holt naletí na lži. Celá zelená ekonomika je postavená na prodávání předražených naleštěných šmejdů, o které vlastně nikdo nestojí. Je to jako to prodávání zázračných hrnců za 50000 důchodcům. Člověk by čekal, že se nad tím alespoň někdo zamyslí, ale je to marný, je to marný, je to v ... :-(

R. Langer 16.1.2014 14:45

Re: Proč by Němci nevyužili uhlí za babku?

Jo tak ona ohroženost jednotlivých zemí globální klimatickou změnou je rozdílná? No to jsou mi novinky, co všechno se tady člověk nedoví... :-D

P. Rada 16.1.2014 14:38

Re: Pokud by Temelín dostával za elektřinu stejně, kolik

Nikoli. ČEZ požaduje vychytrale záruky (DOTACE) protože výrobní cena je dnes s JE vyší než jinde a pravděpodobně dál poroste - u OZE však naopak. (ČEZ je i dominantním vlastníkem fotovoltaik u nás ale jejich kapacita je podstatně menší)

I v budoucnu se bude energie porovnávat a prodávat na evropské burze a tam se navíc uplatnuje i mobilita zdroje která je u JE minimální. Už dnes se totiž prakticky celá produkce odpovídající JETE od nás VYVÁŽÍ a za čas asi nebude kam protože s dřívějších německých konzumentů se dnes stávají exportéři kteří zdokonalují své rozvodné sítě k sousedům.

P. Rada 16.1.2014 14:26

Re: Šéfka ERÚ Vitásková v TV říkala, že zakáže rozvodným

Dávám za pravdu v tom, že náklady na celou rozvodnou sít a rizika blackoutu dohromady už mnohde korespondují s nákladovostí OZE v té samé lokalitě. Takovéto ostrovní zálohování vede jak ke kýžené dlouhodobé stabilitě tak i k tomu, že si lidé energie víc váží a náladovost si lépe hlídají a tím může klesnout spotřeba neobnovitelných PEZ.

P. Rada 16.1.2014 14:20

Re: Proč by Němci nevyužili uhlí za babku?

Nejspíše v případě, že by je ohrožovaly důsledky takového využívání - bud klimatické nebo právní a až poté co by je (podobně i jiné) k tomu vedlo svědomí. S tím využíváním fosilů jsou přeci spojené i externality a další limity.

Někdy se uvádí, že k tomu aby se svět dohodl o zahrnutí nákladů na dopady externalit do cen paliv dojde nejspíš až tehdy, pokud se Čína a USA rozhodnou v tomto směru něco podnikat. (Dosud byli mmo Kjoto). Např. Čína totiž je už nejmasovějším světovým producentem (v přepočtu na hlavu ale zdaleka nikoli). Zároven je jednou s nejohroženějších zemí klimatickou změnou. Dnes už třeba jejich řeky končí v oblasti Pekingu ke kterému se však přibližuje poušt. Skupují proto půdu pro pěstování potravin od Madagaskaru až po Rusko.

http://www.novinky.cz/ekonomika/314008-cina-koupi-na-ukrajine-zemedelskou-pudu-rozlohou-vetsi-nez-morava.html

P. Rada 16.1.2014 14:00

Re: Tady jste smíchal ... ?

Nesmíchal ve smyslu popletenosti ale využil ve smyslu užitečné kombianace. Navíc nádrže mám masivní a tedy nutně dole a při výpadku sítě to někdy může znamenat až explozivní var v systému běhenm desítky minut.  Navíc i když mrzne do cca -10C ověřil jsem, že naopak samotíž + izolovanost potrubí umožnuje používat obyčejnou vodu i v primárním okruhu.

Uvádím to zde jako příklad, že to obnovitelné prakticky využívat lze a i když to není samospásné a jednoduché. Je však třeba k tomu vhodně nasměrovat pozornost a to se týká i rentability většiny finančních prostředků které denodenně ještě všichni vynakládáme jak sotva kdy v minulosti. Tento stav kdy ještě lze takto velkoryseji investovat ale nemusí trvat dlouho.

S. Donát 16.1.2014 13:51

Re: Politické protlačování fluktuačních zdrojů,

Pravda, ale to už chce mít trochu natrénováno. S takovým prakem něco trefit (nejlépe to, na co mířím) není žádná sranda.

A. Bocek 16.1.2014 13:36

Fototermika je O.K.

mám trošičku rozkreslenu  Trombeho stěnu kombinovanou s vzduchotechnikou, tak snad na to letos dojde.

J. Šimek 16.1.2014 13:14

Proč by Němci nevyužili uhlí za babku,

které vozí konvoje lodí z USA ?

P. Vaňura 16.1.2014 13:08

Šéfka ERÚ Vitásková v TV říkala, že zakáže rozvodným

firmám započítávat do nákladů vysoce nadstandardní platy vrcholových managerů. Já bych se ale z té snížené ceny distribuce tak moc neradoval, ono toho lze totiž také dosáhnout snižením investic do modernizace sítě. Znám konkrétní případy odkládaní investic už dnes. Projevuje se to dost častými výpadky proudu. V jedné vesnici, kteru znám to vede majitele domků, kteří mají kotel na uhlí, třeba i nový k tomu, že mají náhradní zdroj elektřiny pro pohon čerpadla vody, sestávající z autobaterie, nabíječky a měniče 12V stejnosměrných na 230V střídavých. Toto prý vyrží zásobovat čerpadlo 8 hodin, tradiční UPS tak 2 hodiny. Výpadek proudu u kotle, naplněného hořícím uhlím má totiž dost katastrofální následky, kotel může až vybuchnout nebo se propálit. Pokud by neměl náhradní zdroj elektřiny, musel by majitel vybrat rozžhavené uhlí z kotle lopatkou a to jistě není nic příjemného.

K. Křivan 16.1.2014 13:07

Re: Politické protlačování fluktuačních zdrojů,

Lepší jsou dlažební kostky a prak, jaký měl David. Dvě šňůry a kožená kapsa. Dostřelí velice daleko.

K. Křivan 16.1.2014 13:05

Re: Firma Procon

Ale ani ne, naslibovali (a platili) podílníkům 8% a teď jsou pleite.

P. Vaňura 16.1.2014 12:52

Tady jste smíchal dvě věci, FVE a solární ohřev

Solární ohřev teplé vody se v některých zemích vyplatí bez dotací, nevím jak to vychází u nás, ale na Krétě má solární kolektor + nádrž na střeše skoro každý barák a např. i hotel, kde jsme byli na dovolené. Říkali nám ale, že pro případ potřeby mají dodávku teplé vody zálohovánu elektrickým ohřevem.

Je ovšem třeba vědět, že na Krétě v létě skoro vůbec neprší a slunce tam svítí větší intenzitou než u nás. To, co jsem tam viděl by patně bylo nutno vypustit, pokud by teplota klesla pod nulu, nádrž na střeše by zamrzla. Ta nádrž na střeše tam byla standardní, mohla by ovšem být ji jinde.

P. Vaňura 16.1.2014 12:40

Němci přece vymysleli komunuismus, nacismus

a teď zase šílí s ekologismem. Pořád vymýšlejí něco, co spasí svět, dokonalejší stát,než je ten demokratický. Britský filosof Roger Scruton napsal, že kořeny toho jsou ve "výchově občana pro stát." Je zajímavé ale i smutné, jak zdánlivě pozitivní věc, podřízení se zájmům celku, může vést ke tragickým koncům.

Britský i americký systém je přesně obrácený, základem je občan, a stát se odvíjí od jeho přání a potřeb.

P. Vaňura 16.1.2014 12:35

Pokud by Temelín dostával za elektřinu stejně, kolik

se platí fotovoltaickým tunelářům, zaplatil by se ZA ROK.

Temelín chce záruky pro případ, že stát ZAKÁŽE zákazníkům jeho elektřinu kupovat, a DONUTÍ je kupovat desetkrát dražší elektřinu z OZE.

Takovéto problémy se vyskytly už v Německu u NOVÝCH zdrojů, spalujících fosilní paliva. Regulátor je NUTIL pracovat v rezervním režimu, s využitím instalovaného výkonu pod 50% tak, aby vyrovnávaly výkyvy dodávek větrníků (ekonomie zdroje byla vypočtena na provoz v normálním režimu). Majitelé pak řekli regulátorovi "nám se ten zdroj nevyplatí za takovýchto podmínek provozovat a proto ho odstavíme." Jenže, pokud by ty zdroje odstavili, síť se zhroutí v momentě, kdy na severu přestane foukat. Regulátor proto nabídl provozovateli vyšší výkupní cenu, aby se provoz v proměnném výkonu vyplatil, což samozřejmě zaplatí zákazník.

Závěr, náklady na nesmysl, zvaný "podpora OZE" se neprojeví jen v kolonce "podpora OZE" a ve státních dotacích na OZE, ale přejde i do regulované části ceny v kolonce "distribuce a systémové služby."

D. Seibt 16.1.2014 10:54

Re: Souvislosti i s Německem?

Vy mate tendenci vybrat si nejakou tresnicku a tou pak oblazovat okoli, jenze realita je mnohem komplexnejsi. Takze trosku presnejsi informace jsou nasledujici. Prispevek na OZE v Nemecku je v soucasnosti 1.6kc/kWh to uz je vic nez cena silove el. V CR je to asi 0.85kc/kWh z toho lide a firmy plati 0.49kc/kwh, zbytek stat, ale vlastne opet my, ale jinak. V tom Nemecku se plati za OZE rocne kolem 550Mld Kc, ale ne vse jde na OZE, nektere zdroje (jako treba plynove) jsou take dotovane, protoze jsou pro rozvodovou soustavu dulezite a za trzni ceny nejsou ekonomicky provozovatelne. Tim chci rict, ze v soucasne dobe se dotuji krome uhelnych a jadernych elektraren skoro vsechny zdroje. Nemci vedi, ze zdroje a nejen OZE potrebuji a tak i pres nizkou cenu silove el. je staveji, protoze jsou dulezite pro udrzeni soustavy a hlavne kazdy zdroj ma svoji zivotnost a v urcite dobe je nutna jeho nahrada. V podobne situaci jsme my, nejaky zdroj s moznosti regulace stavet budeme muset a zalezi jen na nas jaky. Uhli uz moc nemame. Nicmene ten zdroj at uz bude jakykoliv (asi i uhelny, protoze nove uhelky jsou pekelne drahe) bude muset byt vzhledem k cenam na burze alespon castecne dotovan. Pokles ceny v CR neni primarne zpusoben jejim skutenym poklesem( silova el. poklesla jen malo), ale priparne rozhodnutim vlady, ze cast OZE zaplati a ERU, ktera prenosove poplatky snizila o nekolik procent.

P. Götze 16.1.2014 10:40

RE

Pred shruba rokem rokem a pul jsme se bavil s nemeckym kolegou na tema solary, zelena energie atd. Byl nadsen, nemci dovedou technologie k dokonalosti a pak to budou do celeho sveta vozit a usit ty technologie ostatni a na tom vydelaji majlant. Jaksik jsme nemel prilis sily mu v tom oponovat, protoze jsem si pripdal, ze zijem kazdy na jine planete. Par mesicu na to zacaly krachovat nemecti vyrobci solarnich technologii a dalsi prubeh uz zname. Nekdy si rikat, ze si ti nemci svou naturou toho Hitlera zaslouzili a ze si zaslouzi i ten prusvih, ktery se hrne i ted. Bohuzel se do toho opet nechala zatahnout cela Evropa. Smutny to pohled.

P. Rada 16.1.2014 10:32

Re: Politické protlačování fluktuačních zdrojů?

Už příspěvek na OZE sám pro sebe hradím. Jinou cestu jak být co "nesvéprávnější" totiž nevidím a nejsem asi sám ( viz IEA dále). Celkem má investice dosáhla skoro jak na novou nejmenší škodovku (ta by ale hned od prvého dne na hodnotě začla ztrácezt).

Teplovodní solár kde el čerpadla žene FV  tak vloni už to na sebe přivydělal energií přes 10MWh tepla a dá se očekávat, že takto bude systém OZE na přípravu TUV a vytápění pracovat celá desetiletí.

Zpráva IEA také hovoří o nutnosti nárůstu trendu podpory OZE až na 220miliard:

http://www.iea.org/newsroomandevents/pressreleases/2013/november/name,44368,en.html

P. Rada 16.1.2014 9:56

Souvislosti i s Německem?

http://ekonom.ihned.cz/c1-61564350-anketa-ekonomu-mezi-200-poslanci-cesko-nema-rucit-za-navratnost-investice-v-temeline

Ceny energií i pro domácnost zároven poněkud poklesly:

http://www.novinky.cz/finance/324386-ceny-elektriny-konecne-klesly-uspory-mohou-jit-do-tisicu.html

V. Halašta 16.1.2014 8:53

Re: Neni.

Tak, jeden o voze a druhý o koze. Celý ten graf je statistický nesmysl, protože jednotlivé sloupce mají jinou základnu (podíl ruzných zdrojů).

V. Halašta 16.1.2014 8:49

Re: Politické protlačování fluktuačních zdrojů,

Už jste zkoušel potřebnou ráži? Škoda každé matičky, která padne vedle.

R. Gramblička 16.1.2014 8:45

Re: Firma Procon

Ale, a co se stalo, že by konkurence z Číny?

D. Seibt 16.1.2014 8:37

Neni.

Za prvnich 9 mesicu roku 2013 se v Nemecku vyrobilo o 8.6 TWh vice energie z uhli oproti roku 2012 a zaroven doslo k poklesu vyroby el. energie z plynovych zdroju o 6.4 TWh a z Jadernych el. o 1.9 TWh. Takze z pohledu vyrobene energie je to skoro vyrovnane, ale uhli se spotrebovalo vice.

A. Bocek 16.1.2014 8:14

Politické protlačování fluktuačních zdrojů,

do naši energetické soustavy nás stojí mnoho peněz a bude stát budoucí prosperitu. V němcích se břemeno příspěvků na OZE nechalo na domácnostech a ty už nestíhají platit účty za elektřinu. Nadešel čas vrátit se do dětství, uříznout větev tvaru Y, vykuchat z boty jazyk  a řešit každý za sebe příspěvek na OZE.