16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

LESNICTVÍ: Vrtěti kůrovcem – rok poté

Je to něco přes rok, kdy byla na Neviditelném psu publikována moje úvaha Vrtěti kůrovcem. V neděli 28. července 2019 jsem otevřel Seznam a uviděl bombastický titulek Švédský stůl pro kůrovce vysadili naši předci. Teď se řeší, jak nezopakovat chybu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pražák 31.7.2019 15:31

Nekompetentní řízení samozřejmě zaplatí daňový poplatník

Vláda dal "dotaci". Vláda ale má pouze peníze, které dostane od daňových poplatníků. Pár lidí by za to mělo jít do kriminálu. Bursíci v první řadě.

J. Kopis 30.7.2019 20:45

Čína kupuje jako divá

https://www.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/cina-skupuje-ceske-drivi-dobre-plati-a-nehledi-na-kvalitu-1361007

J. Pražák 30.7.2019 11:52

Konečně pojmenováni viníci

Je to smutné, ale takovou paseku nenadělali v lesích ani komouši. Zisk a hloupost bursíků je příčina.

Autor i v minulých článcích věcně ukazuje na příčiny. Pachatelé by měli naplnit nějaký kriminál a pracovat v lesích na kalamitním dříví.

Z. Lapil 30.7.2019 19:13

Re: Konečně pojmenováni viníci

Jestli dobře čtu, tak bezprostřední(!!!) příčinou je pomalá reakce na napadení jednotlivého stromu skrze to, že stát nevěří v poctivost a odbornost jednotlivého lesníka (nemůže zavolat místnímu dřevorubci a strom nechat porazit atd., ale musí vypsat výběrové řízení se všemi zdržovačkami, co jich je.

Lesníci v tom nejsou sami, i ta pitomá Sazka aréna se "politicky" připravovala snad deset let, ale na realizaci včetně projektu zbylo pár měsíců. Rok? Půl druhého? Víc nedám :-).

J. Vintr 30.7.2019 22:03

Re: Konečně pojmenováni viníci

Kůrovec není nakažlivá choroba. Je to létající hmyz se značnou rozmnožovací schopností a velkým akčním rádiem. Pokud se mu stromy nedokážou ubránit samy, tak proti němu nejspíš člověk až tak moc nezmůže.

Z. Lapil 31.7.2019 10:38

Re: Konečně pojmenováni viníci

Kůrovec nějaký čas (7-50 dnů) tráví coby larva. Pokud se během této doby strom porazí a kůra spálí (dřevo je normálně použitelné), je TENTO zdroj kůrovce eliminován. Podle článku se zdá, že je to běžně realizováno. Podotýkám: kromě těch 7-50ti dnů jsou na stromě nějaký čas samičky, ty vyžírají chodbičky (už tehdy je lze identifikovat, podle všeho stačí školené oko), kladou vajíčka a ta vajíčka se líhnou; celkem další asi dva týdny (jsem líný se vracet k článku "viz dále" a sčítat, co tam píšou).

Pokud ovšem skrze výběrové řízení trvá pokácení napadeného stromu několik měsíců a ten se ještě s kůrou převeze ke zdravému lesu a nechá nějaký čas být, tak to MUSÍ dopadnou, jak to dopadá.

Ke všemu jsem někde zahlídl, že v Jeseníkách zlobí nějaký jiný lýkožrout, se kterým se musí zacházet trochu jinak.

O kůrovci pěkně přehledně: http://www.kurovcoveinfo.cz/lykozrout

J. Pražák 31.7.2019 15:14

Re: Konečně pojmenováni viníci

Také jsem to tak pochopil. Dříve měla každá lesní správa svůj lesní závod a reagovalo se na kůrovce okamžitě.

P. Lenc 30.7.2019 10:56

Dovolím si

napsat, že autor napsal velkou pravdu a dík za ni.

J. Jurax 30.7.2019 21:08

Ano.

A proto se samozřejmě nic nestane a k žádné nápravě se nepřekročí, natož aby se bádalo, kdo a proč to tak zkurwil. Vždyť by se mohl nalézt viník!

I. Mertl 30.7.2019 10:41

Ano, jedině laičtí milovníci tradičních smrkových lesů

na straně jedné a ekologičtí amatéři na straně druhé mohou za kastrofální stav našich lesů! Jen ti kovaní odborníci jako je autor, emeritní profesor a děkan Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity, a profesionálové ve mzdě ve vládě a ve státních institucích pečujících o lesy jsou v tom naprosto nevinně. Nebo že by to nebyli odborníci, ale packalové?

A. Alda 30.7.2019 9:55

Bursík patří do vězení.

Bursík samojediný dokázal poškodit náš stát skoro jako kdysi německý protektorát.

M. Valenta 30.7.2019 9:50

Lobistův kolovrátek

Ani nemusíme do Bavorska jezdit, stačí se podívat na leteckou mapu a hned je i neodborníkovi jasné kde to dělají lépe.

Letos jsem měl také možnost projet několik parků v USA. Také tam mají brouka a navrch množství požárů. Nedělají s tím vůbec nic (ani to vzhledem k obrovským rozlohám nejde). Všude na zemi plno padlých stromů v různém stádiu rozkladu a mezitím, i přes sucho posledních let, obnovující se les. Jistě to není recept pro všechny lesy v Evropě, ale pro národní parky určitě.

J. Lepka 30.7.2019 10:12

Re: Lobistův kolovrátek

Obávám se, že porovnáváte neporovnatelné. Nakonec i po desítkách let od požáru v Yelowstovnu od blesku, kdy chytří zachránci planety zatrhli hašení, že je v NP nemístné, nejsou mýtiny opět zalesněné. Ovšem ať si V USA dělají co chtějí, v našich zeměpisných šířkách již za Marie Terezie znali majitelé lesů všechna rizika ( v době, kdy se po lesích severní Ameriky honili povstali s Britskými vojáky) a proto taky ochotně platili nemalý lesnický personál s pravomocí napadený strom ihned (!) porazit a zpracovat. A prosím jen sekyrou a ruční pilou!

M. Valenta 30.7.2019 10:28

Re: Lobistův kolovrátek

Všechna rizika neznali ani nemohli. S obnovou lesů formou smrkových monokultur se začalo už na konci 18 století. A nemusíte hned do USA, jeďte se podívat za naší jižní hranici.

J. Lepka 30.7.2019 11:35

Re: Lobistův kolovrátek

Tipnul bych si, že kůrovcová rizika znali velmi dobře, proto taky tolik péče a kontroly. Snad jedině, že netušili, že se smrky moc nehodí pod nadmořské výšky 6OOm. Ovšem ještě v polovině 20. století byl vztah sedláka k lesu dostatečně pokorný, to až bolševici zdiskreditovali mnohé vztahy na venkově termínem "výroba", proto máme z lesů ekofarmy na výrobu brouků.

J. Lepka 30.7.2019 11:36

Re: Lobistův kolovrátek

a ještě snad poukaz na současný požár sibiřských lesů, který se již stává globálním problémem, ale ekofašisti o něm setrvale mlčí.

M. Valenta 30.7.2019 12:52

Re: Lobistův kolovrátek

Sleduji běžné kanály kde je o tom referováno dostatečně, ne reakce či nereakce jakýchsi pošuků, na které se zbytečně soustředíte.

P. Grigar 30.7.2019 15:20

Re: Lobistův kolovrátek

.. zajímavé, že žádný z těch pošuků zatím nepřišel s nápadem, jak tenhle požár uhasit. Něco jako.. máte štěstí, že jdu zrovna kolem a nemám nic na práci.

J. Lukavsky 30.7.2019 18:30

Re: Lobistův kolovrátek

"Letos jsem měl také možnost projet několik parků v USA" Také to byly smrkové monokultury vysázené před 100 lety a před xx lety vyhášené národním parkem? Jako Šumava? Asi těžko že? J.L. end

K. Janyška 30.7.2019 9:02

Babišokůrovec je asi pomstou toho Slováka za příkoří, které

Čehúni dělali na Čobolech od roku 1918. Napříkklad na Slovensko šlo až dvě třetiny státního důchodu a v Čechám a na Moravě zůstávala třetina.

Jak jinak si vysvětlit, že Babišův nastrčenec Brabec sedí v křesle ministar řivotního prostředí 6 let a nic neudělal.... Dzp.

V. Kotas 30.7.2019 9:20

Babišokůrovec je asi pomstou toho Slováka za příkoří, které

No, můžeme být pyšní ( my Čehůni ), že se vlastně zatím jako jediným v Evropě/na světě, povedlo udělat/vytvořit ze zaostalého regionu zemičku, která se stala rovnocennou státům EU. Jen to bohužel politici neumí náležitě prodat světu !

K. Janyška 30.7.2019 17:55

Re: Babišokůrovec je asi pomstou toho Slováka za příkoří, které

Ano, my Čehúni, ano. Jsem na nás pyšný, co jsem rozum vzal... Dzp.

J. Roškota 30.7.2019 8:10

o koze a o voze

myslím že jsme svědky velkého zmatení jazyků. Na jedné straně jsou ti kteří vnímají "les" jako základnu pro produkci dřeva, na straně druhé ti kteří jako přírodní prostředí. Těm prvním se líbí lesní smrkové plantáže , těm druhým druhově pestrá lesní společenství. Oba mají pravdu, nikdy se nemohou shodnout.

To že monokultury jsou náchylné ke škůdcům a nemocem není žádný moderní zelený výmysl. To že sucho má významný vliv na odolnost lesa je zřejmé. V současné době odumírají i borovicové porosty, kde žádný kůrovec není. Kůrovec je důsledkem špatného hospodaření v lese, které pan autor obhajuje.

Lesní hospodářství produkuje něco přes 0,5% HDP ČR. Spotřebujeme zhruba 2mil m3 smrkového řeziva, vyprodukujeme dvojnásobek. Stojí to za to?

V. Novák 30.7.2019 12:56

Re: o koze a o voze

Kůrovec je důsledkem špatného hospodaření v lese, které pan autor KRITIZUJE.

J. Lukavsky 1.8.2019 8:59

Re: o koze a o voze

"Kůrovec je důsledkem špatného hospodaření v lese" Kůrovec je důsledkem špatného SOUČASNÉHO hospodaření v lese. Dříve ve smrkové monoklutuře byl brouk držen při zemi protože: Hajný bydlel v hájovně (v lese) a celý den pobíhal po pracovišti (lese) a věděl o každém zajíci. Když zmerčil napadený či jen podezřelý strom začenichal a druhý den přišel s dřevorubcem, strom poplílili, oloupali a kůň ho vytáhl na skládku. Dnes se od počítače vypíše výběrové řízení, to se dvěma odvoláními... trvá půl roku, pak přijede harvestor a vytěží hektar či dva, ale kůrovec už je stejně pár km daleko. J.L. end

R. Langer 30.7.2019 7:38

Jenom počkejte,

co vám tady zase nalže ten Zelený sedmilhář. Všechno je to díky těmhle podvodníkům, a stejně jim na to lidi pořád skáčou, a ne a ne se poučit. :-(

R. Lávička 30.7.2019 7:18

Zodpovědnost státu

Tyto zákony schvaluji tupci kteří les nevlastní. Co chcete dělat pokud Váš les sousedí se státním kde je kůrovec a nikdo nic nečiní.

Za tři týdny bylo po 5ha lesa malé velké stromy.Kdo tady nese zodpovědnost? Pochybuji že příslušný hajný,ten dnes nemá skoro žádné pravomoce.

V. Kotas 30.7.2019 5:37

Nejen kolem lesů bylo mnoho zničeno, odvrhnuto,

jako komunistický přežitek i když to fungovalo ke vší spokojenosti už od dob monarchie.

J. Vintr 30.7.2019 2:19

Největší škody se v lese napáchají

při těžbě dřeva. Na tom oraništi, které po těžbě zbude, se nový les uchytí dost těžko.

J. Lukavsky 30.7.2019 7:29

Re: Největší škody se v lese napáchají

Naopak, narušení drnu uchycení semen podporuje. Proto se dříve v lese oralo, prostě se tam udělaly nepravidelně brázdy aby semena mohla klíčit. Na buřeni nic nevyklíčí. Takže ta rozoraná půda po těžbě je sice neestetická a houbaři ji jistě rádi nemají, ale lesu prospívá. Stejně tak ponechané větve a kůra na místě vrací část organické hmoty půdě. J.L. end