29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

EVROPA: V energetice před říznutím měřit raději čtyřikrát

Staré přísloví praví: Dvakrát měř, jednou řež. V energetice by to mělo platit dvojnásob. Bohužel tomu tak zejména v Evropě v poslední době není. Politici podléhají lobbingu i klimatickému alarmismu a velí ke zbrklým krokům.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novák 1.10.2021 20:46

od r.1990 protinárodní činy vlád ČR lze vyčíslit a škoda na aktivech ČR=20 000 mld.Kč, energetiku nevyjímaje.

J. Stárek 1.10.2021 20:02

Do pekla vedou obě cesty, jak ta zelená, tak ta černá. Bohužel dnes už žádná jiná cesta není.

V. Petr 1.10.2021 19:18

R^R^R^R^

Z. Kučera 1.10.2021 18:14

R^

I. Schlägel 1.10.2021 17:51

Kolik zdejších diskutérů asi čerpá z takových solidních zdrojů? A kolik z nich si dokáže udělat rozumný závěr? Díky za odkaz.

O. Kaucký 1.10.2021 16:55

R^

V. Kain 1.10.2021 16:15

Ti vrcholní evropští politici skutečně věří tomu,že Evropa bude soběstačná z větru a slunce a trochou plynu,kterého nebude dost pro všechny? A nebo je to zlý úmysl.Ovšem když Von Leynová dokázala skoro zdecimovat Bundeswehr,tak si myslím,že u ní je to patologické.Zkrátka přišla jiná sorta politiků (jakých to ať si každý domyslí)Chybí nám politici jako byl Reagen a nebo Thatcherová.

V. Pavelka 1.10.2021 15:19

Světovou zdravotnickou organizaci , Ovládají Muslimské rodinné klany !

V. Pavelka 1.10.2021 15:12

Populisté??!!! to jsou ti co uvádějí v život požadavky občanů ? Nebo antipopulisté kteří si dělají co uznají za vhodné???!!EUEUEUEUEU!!?

V. Novák 1.10.2021 15:11

Toho ovšem volby hned tak nečekaly.

A když přišly, tak s ním Britové zametli...

V. Novák 1.10.2021 15:10

Myslíte, že zakáží spalovat i velbloudí bobky a kravské "koláče"?

S. Zemitý 1.10.2021 15:02

Pane Nováku, je vidět, že se vyznáte. Jenže já, jako absolutní laik, nechápu stále nic. Zejména technicky. Třeba: NS2 končí nějakým ventilem, za ním je už na pevnině německé potrubí. Jedno jediné, ne 3 nebo 5 podle počtu plynárenských společností. 1 potrubí, jeden plyn; jak rozlišit, která proudnice v proudu plynu patří RWE a která jiným ? Samozřejmě, nelze. Tak jak může prodávat tentýž plyn z odbočky A společnost RWE a z odbočky B, třeba o 10m dál společnost X ? A navíc za rozdílné ceny ? A jak může ovlivnit ceny takto proudícího plynu jakýsi vzdálený burzián ?

Mám návrh: zkuste pro lidičky jako já, napsat sem do NP článek, který to vše popíše opravdu od základové spáry. Na vrcholku pak bude informace, kdo opravdu může za rostoucí ceny. Gazprom dozajista ne. Tak distributoři ? Burziáni ? Politici ? Ti poslední - jakými mechnismy ?

V. Kučer 1.10.2021 14:33

Dana Drábová o tom mluvila v televizi, počítače v jaderkách jsou prý izolované od vnějšku takže se tam nemají hackeři jak dostat.

H. Paculová 1.10.2021 14:25

WHO (Světová zdravotnická organizace) hodlá více zpřísnit limity na znečištění ovzduší, což znamená, že v konečném důsledku bude zakázáno zatopit si doma v jakémkoli kotli na uhlí, ale i v domácích krbech na dřevo. Neboť znečištění ovzduší má být jedním z hlavních viníků předčasných úmrtí milionů lidí na naší planetě. A mají to způsobovat starší naftové motory, ale i spalování uhlí a dřeva. :-(

V. Kučer 1.10.2021 14:21

Populisté jsou všichni politici, jinak by nevyhráli volby. Pouze Winston Churchill nabídl Britům krev, dřinu, pot a slzy ale to čeká asi dnešní mladou generaci také.

O. Vašíček 1.10.2021 13:55

Jsem zásadně pro.

Problém vidím v tom, že o takto velkých projektech rozhodují politici. V ideálním případě, bez nějakého ohýbání pomocí dotací a záruk zaručených pomocí přijatých zákonů, by každý soukromý subjekt, o stavbě typu a velikosti elektrárny, rozhodoval sám. Sám by si zajistil financování. Stát by, jen pomocí existujících zákonů o bezpečnosti provozu a pod., toto schválil.

Pokud by se nekřivil trh, tak i ČEZ nebo EON mohl dosáhnout na financování takového projektu. Sám by platil, sám by rozhodoval kdo, a za kolik.

Stát jen zajistí dozor, zda jsou splněny bezpečnostní parametry.

Bohužel to, díky různým POLITICKÝM tlakům není možné a žádný soukromý subjekt si to nedovolí.

P. Kubáč 1.10.2021 13:54

Rovnost všech lidí na světě na úrovni "vilka s bazénem a auto" - by teoreticky byla možná, ale jisté je že jen za cenu obrovské práce fyzické i duševní.

Naopak rovnosti všech lidí na úrovní "hliněná chatrčka a moskyti" dosáhneme tak snadno až se budeme divit.

Takže prosím nepředstírejme že bída, do které upadá Západ - je jakýsi "nežádoucí účinek" reforem, které jsou jinak účelné. Naopak "globální sqatt" s plesnivými odpadky a stříkačkami - je cíl politiky pokrokářů.

R. Langer 1.10.2021 13:45

No, v Berlíně už je znárodnili... ;-)

R. Langer 1.10.2021 13:44

A co tak netahat politiku ani do stavby jaderných elektráren? ;-€

I. Schlägel 1.10.2021 13:26

Obvykle převezme řízení ten, co jim slíbí něco, co jim nikdo jiný nedá. Třeba padesát tisíc obecních bytů pro nízkopříjmové rodiny. Víme, jak na to!;-D

O. Vašíček 1.10.2021 12:38

Bohužel máte pravdu. Sami jsme jim celé fabriky, včetně technologií dovezli až domů. Výroba je koncentrována v jedněch rukou. Tím, že mají i technologie, mají i moc nad rozvojem.

Znám mnoho případů, kdy koncoví zákazníci nechtěli technologické celky z Číny. Muselo se to koupit v Indidi nebo podobně. Přitom víme, že ta Indie to kupuje z té samé fabriky z Číny jen si doma vyrobí vlastní certifikát původu. Bohužel to nemusí být jen Indie. Jedná se i o mnoho západnějších dodavatelů. On to totiž už nikdo jiný nevyrábí. Původní konkurence byla, buď skoupena nebo zkrachovala. Jejich cenám nemohl, v našich oblastech, nikdo konkurovat. U nás musí každá fabrika splňovat mraky předpisů, které v Číně neplatí.

A teď, když není konkurence, tak i ta cena se už blíží těm původním Evropským. S tím, že cena za dopravu, termíny a kvalita dodávek je úplně jinde.

Nová konkurence už nemá šanci. Tady nejde znovu postavit slévárnu. Není energie, nejsou suroviny. To vše má už pod palcem někdo jiný. :(

O. Vašíček 1.10.2021 12:26

Politiku bych do dodávek plynu netahal. Rusko se, v tomto pohledu, chová velmi apoliticky. Všechny smlouvy dodržuje a nikde jsem nezaznamenal, že by tomu tak nemělo být. Obchodní smlouvy dodržuje i s Ukrajinou a s tou je, de facto, ve válečném stavu.

Jen se chová obchodně. Klidně dodá více plynu, ale za cenu s novou smlouvou.

Jediná špatná politika je u nás. Vědělo se, jaký je stav energetiky, mohla se nasmlouvat větší množství dodávek předem.

A nejhorší politika je NEŘEŠENÍ. Psal jsem už mockrát. Nikdo nechce rozhodovat a tím i riskovat. Raději se svezu a svedu to na předchozí vládu, opozici, případně totalitu před 30ti lety. Paradox je, že z té doby jedou všechny současné elektrárny (neřešme termín dostavby, důležité je zahájení :)). Žádná alší vláda nerozjela jediný velký projekt, který by přesáhl její volební období. A to je nejsmutnější.

Každé čtyři roky řešíme, jak byly předchozí vlády špatné a že nic důležitého nevybudovali. A přesto zůstávají ve vládě stejní lidé. Jak je to možné? Není to tím, že je chybný způsob voleb? Nebo tím, že zvolení nemají, v podstatě, žádnou odpovědnost. Ať dělají nebo nedělají, 4 roky si odsedí a buď se podaří voliče opět oblbnout nebo skončím v opozici. Něco tu smrdí.

P. Molík 1.10.2021 12:18

Klimatičtí aktivisté, kteří se též vezou na módní vlně protiruské hysterie, budou všechna svá pochybení svádět na zlé Rusko.

V. Novák 1.10.2021 12:15

Teprve bude - až se spotové ceny promítnou do cenového vzorce plynu z roury. A určitě se tam nepromítnou úplně, ale nějakým koeficientem.Ten je ovšem důvěrný.

Gazprom nechtěl spotové ceny, které jsou z principu volatilní - hup sem hup tam - ale prohrál soud nebo arbitráž, to si už nepamatuju. Ani dodavateli se nelíbí, když se ceny moc mění, nemůže dobře plánovat a příliš vysoké ceny odrazují zákazníky a nutí je šetřit.

Je legrační, že nejvíc teď křičí o vysokých cenách ti, kteří s žalobami na původní vzorce začali - Polsko a Pobaltí. Přitom Poláci nemíní prodloužit kontrakt a údajně od zítřka za rok přestanou brát ruský plyn vůbec.

P. Molík 1.10.2021 12:14

Je známo, jaké nadšení v Německu panovalo pro zavádění hitlerovských pořádků, což bylo mj. zapříčiněno i přežívajícími atavismy v myšlení Němců, především v podobě prušácké disciplíny a poslušnosti. Nyní opět panuje velké iracionální nadšení, tentokrát pro likvidaci všech velkých a životně potřebných zdrojů el. energie, aby tak bylo učiněno zadost chorobné libovůli gretensko-klimatických aktivistů, zejména vyznavačů klimatického alarmismu podle dogmat gretenského katechismu. Hitlerovské pořádky byly smysluplnější než současné řádění klimatických alarmistů, jejichž požadavky mají větší větší škůdcovský potenciál než kdysi požadavky hitlerovců. Jsem též alarmista, který ovšem varuje před rozpínavostí klimatických alarmistů. Energeticky oslabený stát, který má má nedostatek vlastní el. energie, se stává bezbrannou hříčkou v náručích panujících mocenských sil na globální mocenské šachovnici. Zavedení eura a likvidace našich uhelných a jaderných elektráren by vytvořilo z české kotliny mocenské vakuum, kde by měli volný prostor k řádění ti, kteří vymysleli a prosazují podvodné projekty typu Green deal a usilují o likvidaci naší vyspělé evropské civilizace, neboť ona vyspělá civilizace je hlavní překážkou k uskutečnění jejich šílených plánů. Po hnědém fašismu a rudém komunismu se k nám dobývá totalita všech totalit - zelený fašismus.

H. Paculová 1.10.2021 12:06

Asi tak...

O. Zuckerová 1.10.2021 11:51

Už je dost široký!

O. Zuckerová 1.10.2021 11:46

Článek dobrý, ale koho myslíte těmi populisty? Ty, kteří si myslí to, co Vy píšete?

V. Povolný 1.10.2021 11:40

Za zatáčkou číhají populisté? Nesmysl, populisté jsou u moci právě teď.

V. Petr 1.10.2021 11:39

Plynovody prodala vláda sociální demokracie. Zatímco Klausova vláda prodávala převážně podniky, které potřebovaly lepší management, následující vláda ČSSD prodávala "rodinné stříbro," tedy přirozené monopoly!