9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

ENERGIE: Když pravda o bateriových úložištích není pravda

Každý laik snadno bude každý žádat víc bateriových úložišť. Když bude mít k dispozici všechna fakta, rychle pochopí, kde je zakopaný pes.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 12.4.2023 17:38

Velikonoční stopka: O svátcích odpojil ČEPS stovky zelených elektráren

Slunečné počasí poprvé v historii donutilo státní společnost ČEPS odstřihnout od sítě stovky solárních elektráren. Nuceně odstavené zdroje stavěné díky dotacím z veřejných peněz mají v takové situaci nárok na kompenzaci.

Letošní Velikonoční pondělí bylo v Česku historicky prvním dnem, kdy musel správce tuzemské elektrizační soustavy ČEPS ve velkém dálkově vypínat solární elektrárny. Podobných situací však bude přibývat. A budou nás stát peníze, i když je při nich elektřina extrémně levná.

V pondělí byl svátek a konečně se oteplilo. Spotřeba elektřiny byla nízká, zároveň bylo slunečno, takže se solární elektrárny rozjely naplno. V elektrizační soustavě tak hrozil přebytek výkonu.

Jde o rizikovou situaci, protože v systému musí být výroba a spotřeba elektřiny trvale v rovnováze. Při výkyvech vždy zasahuje státní společnost ČEPS. Když je nedostatek elektřiny k pokrytí spotřeby, ČEPS aktivuje stojící záložní zdroje a nakupuje od nich elektřinu určenou k regulaci. Když naopak výroba převyšuje poptávku, odpojuje správce sítě elektrárny, které lze rychle odstřihnout – tedy solární a větrné instalace. ...

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-velikonocni-stopka-o-svatcich-odpojil-ceps-stovky-zelenych-elektraren-229281

Kanibalizace zdrojů se tomu jevu říká. Vláda zelených idiotů podporuje dotacemi výstavbu Občasných Zdrojů Energie, které navíc dostanou zaplaceno i za odpojení od sítě v případě nadbytku výkonu zdrojů... Takže se to naúčtuje odběratelům jako "dodatečný bonus" k ceně odběru. A pak se divíme, proč máme drahou elektřinu, přestože ji naše elektrárny vyrábějí levně...

ZELENÁ ENERGETIKA se tomu dotačnímu bordelu říká... Rv!!

L. Novák 12.4.2023 17:18

"Výkonová spotřeba"? 8-o To je nějaký nový fyzikální název pro výkon nebo spotřebu (energii)? Vy jste evidentně ;-O "znalec"... :-P

O. Vašíček 10.4.2023 19:30

To určitě. Ale nijak to nepopírám mnou psaný text.

O. Vašíček 10.4.2023 19:30

To určitě. Ale nijak to nepopírám mnou psaný text.

O. Vašíček 10.4.2023 19:30

To určitě. Ale nijak to nepopírám mnou psaný text.

O. Vašíček 10.4.2023 19:30

To určitě. Ale nijak to nepopírám mnou psaný text.

V. Braun 10.4.2023 18:32

Že by Souček mluvil o Německu? Pokud ne nechápu proč se Německo taháte. Souček se soustředil na ČR tak by diskuse měla být k ČR.

V. Braun 10.4.2023 18:29

Spíše se jedná o průměrnou výkonovou spotřebu, tedy 9132 MW, hodiny tam nemají co dělat. Že by byl pan Souček odborník?

M. Pivoda 10.4.2023 17:53

Na případu projektu Gaudího katedrály v Barceloně se lze mnohému užitečnému z oboru "Inovace" naučit.

Tečka.

O. Vašíček 10.4.2023 16:17

Nerozumím Vašemu příspěvků. Gaudiho i uvedenou katedrálu znám. Je ve stavu dokončení asi stejně jako uvedení fuzni elektrárny. :)

O. Vašíček 10.4.2023 16:17

Nerozumím Vašemu příspěvků. Gaudiho i uvedenou katedrálu znám. Je ve stavu dokončení asi stejně jako uvedení fuzni elektrárny. :)

O. Vašíček 10.4.2023 16:17

Nerozumím Vašemu příspěvků. Gaudiho i uvedenou katedrálu znám. Je ve stavu dokončení asi stejně jako uvedení fuzni elektrárny. :)

O. Vašíček 10.4.2023 16:17

Nerozumím Vašemu příspěvků. Gaudiho i uvedenou katedrálu znám. Je ve stavu dokončení asi stejně jako uvedení fuzni elektrárny. :)

M. Gróf 10.4.2023 14:52

Stále mě udivuje, že o bateriových úložištích jako záloze v cyklu léto/zima vůbec někdo vážně uvažuje a polemizuje. To nevychází o tolik řádů, že to nestojí za mikrosekundu vážného zvažování. Je to na úrovni pokusu o opuštění zemské gravitace skokem na trampolíně.

M. Pivoda 10.4.2023 12:40

"... A tady se nyní snaží prosadit technologie, které neexistují! Stavět musíte na tom, co máte. Ne na tom, co, možná, budete mít. ..."

Na ČT2 dnes (10. 4.) před obědem jsem shlédl velmi pěkný film o projektu architekta Gaudího "La Familia Sagrada" v Barceloně, který bude plně dokončen teprve za několik let (od dnešního dne).

Cituji Wikipedii

Antoni Gaudí i Cornet (25. června 1852 Reus u Tarragony – 10. června 1926 Barcelona) byl katalánský architekt, představitel katalánského modernismu. Valná většina Gaudího staveb se nachází v hlavním městě Katalánska, v Barceloně. Mezi jeho nejznámější díla patří chrám Sagrada Familia.

O. Vašíček 9.4.2023 22:16

Rozhodně se nepovažuji za experta na budoucí technologie. Ani jako experta na současné technologie. :-)

Myslím, že se nejedná o "vyznání", ale o názor.

Kde se Vám zdá, že to zobecňuji. Znáte nějakou dotaženou technologii, která by doplňovala nedostatky OZE a zajistila by levnou a stabilní dodávku energií? Sem s ní. Určitě se někde masivně buduje a jen u nás ji nějaká tajná organizace sabotuje. :-)

V běžném technologickém cyklu rozvoje a obměny to zatím vždy fungovalo nahrazením staré technologie novou při určitém souběhu těchto technologií a rozšíření nové, až dávala ekonomický a technologický smysl. Nikdy se, zatím, nepodařilo prosadit technologii násilím.

Např. relativně dlouho co se prosadilo zpracování oceli a její použití v armádě na výrobu děl, Rakousko-Uhersko vypiplalo technologii lití bronzových děl do takové dokonalosti, že ještě z 1. sv. války tato děla podávala skvělé výkony a byla plně konkurenceschopná ocelovým. Až "nepotřebnost" této technologie způsobila její náhradu za novější, ocelovou. A to se bavíme o 20. století! A byl to souběh technologií přes 200 let.

A tady se nyní snaží prosadit technologie, které neexistují! Stavět musíte na tom, co máte. Ne na tom, co, možná, budete mít.

V tom případě bych se akumulátorovými auty vůbec nezdržoval. Určitě máme za dveřmi podstatně efektivnější technologii. Proč se zdržovat neefektivními akumulátory. :-)

O. Vašíček 9.4.2023 22:00

Dotace jsou velký problém. Odčerpávají zdroje od technologií, které by mohly být užitečnější. Je to stejné, jako by někdo v době začátku osobní dopravy prosazoval a dotoval jen parní stroj. Rozvoj motorů s vnitřním spalováním by se podstatně oddálil, případně zastavil. Tím by se celá vědecko technická revoluce úplně změnila.

Z. Lapil 9.4.2023 20:54

Mobilní telefon mi nikdo nenutil rozkazem a uz vubec me skrze dotace nenutil prispivat na nej tem, kteri si ho mohli dovolit. Pořídil jsem si ho, když jsem ho začal potřebovat.

P. Dvořák 9.4.2023 18:51

ČEZ už nějaká bateriová úložiště používá. Jejich výhoda je, že dokážou překlenout krátkodobou špičku, než naskočí nějaké jiné náhrady. A ta krátkodobá špička může také způsobit obávaný black-out.

M. Pivoda 9.4.2023 15:46

Každá nová technologie je vždy drahá, vzpomeňte na první mobilní telefony. Srovnjete cenu prvních a současných mobilních telefonů.

A dovolit si tu novou technologii mohou vždy jen ti uvědomělí bohatí. Tak totiž funguje současný kapitalismus.

Pro Pepíky: Aha, musím se zde rychle zaštítiti proti místním pitomcům Pepíkům: Jde o právě ten produktivní kapitalismus, který svým výkonem předčil český reálný (nedostatkový) socialismus. A proto dnes rychleji spěcháme do dalšího společensko-ekonomického systému (raději bez možného pojmenování) přes produktivnější kapitalismus.

Z. Lapil 9.4.2023 14:21

Myslím, že nečeká. Je totiž tak šeredně drahá, že na ni nemáme.

M. Pivoda 9.4.2023 12:35

Opakuji pro natvrdlé: Čeká nás systémová změna!

Tzn. nikoliv jen změna jedné jediné komponenty (výměna automobilu se spalovacím motorem za elektromobil). Již se provozně testují samo-řídící automobily (což budou právě asi elektromobily), které budou poskytovat cenově dostupnou dopravní službu pro ty nemajetné, kteří si nemohou dovolit drahý elektromobil zakoupit (a nechat ho pak ležet nevyužitý cca 95% času). Což bude mít své pozitivní i negativní konsekvence. Více v předmětu Inovace.

Z. Lapil 9.4.2023 11:17

Problém vidím spíš v tom, jak snadné je žít na dluh. A tím třeba topit i tam a tehdy, když to není úplně nutné.

Z. Lapil 9.4.2023 11:13

Toť otázka. Jinde jsem četl, taky bez podrobnosti, že záloha by v našich podmínkách musela zvládat 29 dní. Takže těch Součkových 14 dní vypadá spíš optimisticky.

Ono je to ale dost jedno, když si spocitate, o kolika státních rozpočtech je řeč. Zvlášť když se i bez toho řeší spíš jak zaplatit stávající dluhy, než jak nadělat další.

Z. Lapil 9.4.2023 11:04

No... Je pravda, že když mám v kase milion, tak je mi úplně ukradené, jestli nová technologie bude stát milionů třicet nebo čtyřicet. Nemám na ni, a to žádná případová studie neokecá.

Z. Lapil 9.4.2023 10:59

Z vašich příspěvků mám dojem, že vám především uniká realita. Například matematiku úplně ignorujete.

Možná jste ten případ, o kterém T. Pratchett napsal, že "Měl mysl tak ostrou, až se o ní sám pořezal".

Nebo možná ve svaté víře ve všespásnost inovací pomijite, že doporučovat koláče lidem, kteří horko těžko shánějí chleba, je řada vskutku knížecí čili k ničemu.

Z. Lapil 9.4.2023 10:48

Víra ve vzdálenou budoucnost je jiste fajn, ale současné dluhy nezaplatí.

Příkladmo je jistě chytré plánovat koupi elektromobilů, ale když na něj nemám, je to dost na ho... Na nic.

M. Pivoda 9.4.2023 9:49

O. Vašíček příliš zobecňuje.

Jako občan, má O. Vašíček určitě právo na jakýkoliv názor. To demokraticky respektuji.

Vyznání O. Vašíčka, ale nesmíte brát jako vyjádření experta v oboru technologické budoucnosti.

M. Pivoda 9.4.2023 9:41

"Jeden o voze a druhý o koze!"

V mém oboru výuky "inovace a podnikání" se podnikatelům normálně nepřednáší, výuka ve třídě se děje pomocí tzv. případových studií. A kromě toho, podnikatelé zpravidla neradi chodí do školy, vyhovuje jim spíše distanční forma výuky (tj. v době, kdy podnikatel má čas), pokud o tu školní výuku vůbec projeví zájem.

Například, v Ústí nad Labem mi kdysi podnikatelka ve třídě, tamní Sociálně-ekonomické fakulty UJEP, sdělila, že ona ví úplně vše, co ke svému podnikání potřebuje. Do školy prý chodí jen proto, aby nemusela zákazníkům dávat svou navštívenku jen se svým jménem. Více by na jejího zákazníka prý snad zapůsobilo to, pokud by za jménem na navštívence podnikatelky, podnikatelka měla uveden alespoň "Bc" školní titul. Takže šlo jen o jakýsi marketingový trik podnikatelky, když tehdy chodila do školy.

To co říkám v omezeném diskusním příspěvku výše, mám vždy něčím konkrétním podloženo. Takže klid, prosím. Mohl bych o výuce podnikání a inovací bohatě pokračovat, ale téma článku, autora-uhlaře, je o něčem jiném.

R. Langer 9.4.2023 5:59

Taková debata skutečně byla? To je fakt mazec. Bohužel to hodně vypovídá o inteligenci a znalostech současných pedagogů. Zřejmě to budou nějací Pivodovi studenti. ;-)