21.5.2022 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Vrbětice upozorňují na víc, než na Dukovany

Rozdíl mezi realistou a aktivistou se ukázkově projeví v názoru na to, jak bezpečně pokračovat s českou energetikou po „vrbětické aféře“. Protože bezpečná cesta je v tomto případě jen jedna.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Milan 27.4.2021 21:00

https://www.youtube.com/watch?v=ILznJfsPGYg

To by se "melounům" určitě líbilo (kdyby měli na kočár).

P. Brich 27.4.2021 17:21

Zelení jsou škodná a škodná se má střílet!!

P. Rada 27.4.2021 18:27

Ke spokojenosti Brychovi zřejmě chybí občanská válka kde je všechno povoleno podle principu kolektivní viny.

Takovým by dnes ale snad mohlo postačit si zlobu na svět odreagovat v počítačové simulaci nějaké strategické hry.

Tam se dá obarvit protivník podle libosti a na závěr si dotyčný navíc může ujasnit představu, jak to asi tak může dopadnout, pokud kde dojdou zdroje.

Navíc je ideální, že po takové simulaci nezůstane nikomu na úklid nerecyklovatelné svinstvo a trochu se může poklidit i v hlavě dotyčného.

L. Novák 27.4.2021 20:03

Jo. Měl by ses jít odreagovat třeba do Klubu přátel žehu bez uhlíkové stopy, tam by sis jistě nějakého stejně pomateného soudruha / soudružku našel... A my bychom měli od agresívního dementního blba "Rada" pokoj. :-P

P. Rada 27.4.2021 20:13

Zas se "dementně" vyjadřujete za nějaké zřejmě soudružské společenstvo ("A my bychom měli") - ale tak, že jeho vlajku či pověření k zastupování kdo ví proč neuvádíte. Že by od jinak sebevědomého hulváta konečně došlo nějaký projev studu?

L. Novák 27.4.2021 20:17

Ano, napsal jsem to za všechny, kteří o tobě ví, že jsi zmagořený idiot.

J. Vaněček 27.4.2021 23:48

Rv

R. Langer 28.4.2021 5:03

No, vy to evidentně nevíte, pane Vaněčku. :-/

R. Langer 28.4.2021 4:57

R^ Přesně!

L. Novák 27.4.2021 20:16

Odreagovat by ses měl ty magore zelený "Rado", abys uspokojivě vyřešil svou nutkavou potřebu zaplavit komentáře týkající se oboru, kterému nerozumíš, množstvím blábolů a nesmyslů s příměsí pravopisných chyb na úrovni ZŠ.

Zkus si najít nějakou soudružku nebo soudruha třeba v Klubu přátel žehu bez uhlíkové stopy, tam by sis s nimi mohl pěkně popovídat... A my bychom byli ušetřeni zamoření komentářů neskutečnou ;-O blbostí.

B. Pavel 27.4.2021 16:35

Rakouské domácnosti s plynovým vytápěním mohou být do roku 2050 zásobovány ze 100% obnovitelným plynem. Pokud bude realizován plný potenciál bioplynu ze zbytků a syntetického plynu z přebytků elektřiny (power to gas), mohla by být v roce 2050 pokryta celková potřeba tepla (plynové vytápění a dálkové vytápění) všech rakouských domácností – a to zcela CO2 neutrálně.

Při dobrém větru a spoustě slunce vyrábí obnovitelné zdroje často více elektřiny, než je potřeba. Power to gas umožňuje využití a skladování přebytků z obnovitelných zdrojů v podobě zeleného plynu v tuzemských zásobnících plynu, což je největší „baterie“.

Zelený plyn, tj. obnovitelný plyn, se získává jako bioplyn z odpadu a zbytků rostlin a jako syntetický plyn z přebytečné elektřiny (power to gas). Elektřina z obnovitelných energií, která není nutná, se tímto způsobem přeměňuje na plyn - vodík nebo metan. Výsledkem je, že přebytečná sluneční a větrná energie se neztrácí, ale lze ji uskladnit a kdykoli přenést ji z léta do zimy, zpřístupnit a v případě potřeby použít.

www.reg-austria.at

P. Brich 27.4.2021 17:18

Šedá je teorie, zelený strom života. Toho odpadu a zbytků rostlin je tak málo, že se musí pěstovat lány kukuřice a podobných rostlin, aby se mohly spalovat v bioplynkách a ty se udržely v chodu. Na tzv. OZE padají také čtvereční kilometry deštných pralesů, aby se místo nich pěstovalo něco, co se spaluje, aby se splnila tzv. uhlíková neutralita. Je to zločin nejméně dvojnásobný: tamnímu obyvatelstvu pralesů se bere obživa a nedostatek pralesů má vliv na klimatické podmínky, pravděpodobně i globální. Za tyto zelené zločiny nás jednou Bůh potrestá skutečnou globální katastrofou!!

R. Langer 28.4.2021 4:59

To je naprostý nesmysl. Kdyby to tak šlo, tak už by se to DÁVNO realizovalo. Ale to není možné. :-P

L. Novák 28.4.2021 7:56

Podobných nesmyslů jsou zelení magoři schopni vylepit po Internetu nekonečné množství... Stačí se podívat, kolik toho vylepil jen bolševik "Rada" pod jedním článkem...:-P

M. Pivoda 27.4.2021 14:56

Je třeba si nejdříve vydělat slušné peníze. Dokázal by to i český Pepík?

Druhý nejbohatší muž planety Země, Elon Musk, vypisuje odměnu USD 100 milionů (CZK 2146 milionů) za vyřešení funkční technologie na odstraňování CO2 z atmosféry planety Země!

Pokud to řešení CO2 bude stát nějaká 2% z HDP, pak je to přijatelné řešení. 20% z HDP by bylo už moc.

Funkčnost technologie je nutno přesvědčivě demonstrovat. Předpokládá se, že takové řešení by pak bylo funkční i na planetě Marsu, kde v místním ovzduší je přes 90% CO2 (It is primarily composed of carbon dioxide (95%), molecular nitrogen (2.8%) and argon (2%)).

Takže nelze navrhnout například výsadbu stromů na poušti planety Země (Sahara, Gobi, a podobně).

Carbon sequestration or carbon dioxide removal (CDR) is the long-term removal, capture or sequestration of carbon dioxide from the atmosphere to slow or reverse atmospheric CO2 pollution and to mitigate or reverse global warming.

Poznámka: Karel Šebesta se zde na NP preventivně podepisoval jako agent Milan Prokop, aby později mohl popřít vše, co kdy o Elonovi Muskovi, zde v diskuzi řekl. Typický český Pepík.

P. Rada 27.4.2021 16:22

Kde je ane Pivodo uvedeno : ...."Předpokládá se, že takové řešení by pak bylo funkční i na planetě Marsu"... ?

"Funkčnost na Marsu" ve smyslu čeho? Tam je totiž zejména podstatně nižší hustota atmosféry kterou zřejmě není dlouhodobě schpna udržet menší gravitace planety. Vnější vrstvy atmosféry se proto jaksi odpařují do kosmického prostoru a to zejména její lehčí molekuly.

M. Pivoda 27.4.2021 18:29

"Funkčnost na Marsu" ve smyslu čeho?

Nikoliv za účelem teraformingu Marsu. Teraforming Marsu se bude řešit až později, asi jinak.

Jde o to, že po příletu na Mars (původní plán byl již v roce 2024) by si astronauti měli pro sebe vyrobit kyslík (budou tam pobývat cca 2 roky, než se jim "otevře okno" pro krátkou dobu letu zpět) a také palivo na zpáteční cestu. Na Marsu je totiž zmrzlá voda a hodně CO2. Z toho se dá vyrobit metan.

P. Rada 27.4.2021 18:57

K pojmu "funkčnost" jste přeci psal Vy: .. "Předpokládá se, že takové řešení by pak bylo funkční i na planetě Marsu"...

Tak se ptám jak by mohlo být PŘEDPOKLÁDÁNO, že na Marsu bude funkční ukládání CO2 pod povrch, když dokonce na Zemi to zatím nikdo neprokázal provést efektivně.

Pochybuji, že je a v dohledné době jednoho století bude smysluplné posílat živého člověka na Mars. Snílci různých typů se k tomu ale vyjadřovali dávno a zas řečnit budou. Tady doma na planetě Zemi ale nejspíše zatím půjde civilizaci o život.

M. Pivoda 27.4.2021 19:22

Poslouchal jsem včera asi hodinový rozhovor s Elonem Muskem a tam se neřešilo, kam se bude CO2 ukládat. Hovořilo se tam jen o potřebě snížení CO2 v ovzduší Země z urgentních důvodů klimatických na planetě Zemi.

Technologie snižování CO2 v ovzduší musí být funkční, prakticky demonstrovatelná, tzn. nestačí jen prezentace jakýchsi výsledků v Power Pointu. Budou se hodnotit také náklady (cost) a schopnost rozšíření do masového užití (scalability).

Budu si ten rozhovor muset pustit ještě jednou.

P. Rada 27.4.2021 19:58

Musk si zřejmě uvědomuje, že bez adekvátně fungujícího ekonomického zá-Zemí, se cesty do kosmu stanou nereálné.

Zatím se jeví po mnoha pokusech řady firem varovně nereálné uhlík zpět pod zem efektivně a dostatečně masivně ukládat. Dokáží to dlouhodobě tak akorát křemičité schránky mikroorganismů popadané na hluboko-mořské dno ale tempem asi tak stokrát menším jak atmosféru sytí antropgenní činnost.

M. Pivoda 27.4.2021 20:07

Nějaký vynálezce prý navrhl ukládání zadrženého CO2 do cementu. To Elona Muska sice zaujalo, ale nic podrobnějšího nebylo řečeno.

L. Novák 27.4.2021 20:20

No vida, jak si dementní důchodci zelený magor "Rada" s rudým agentem StB "Akát" pěkně notují a vrší jeden nesmysl za druhým... :-P

P. Milan 27.4.2021 21:03

Pobavili, oba. Pepík z montovny to ekošílenci docela žere.

M. Pivoda 28.4.2021 11:41

Karel Šebesta se zde stydí představit svým jménem. A má k tomu velmi dobrý důvod.

Je totiž o něco chytřejší než naprostý Magor, silně agresivní Ladislav Novák.

M. Pivoda 28.4.2021 11:46

Karel Šebesta (agent Milan Prokop) je o něco víc chytřejší než Magor Ladislav Novák.

Karel Šebesta ví, že bude lepší se zde v diskuzi nepodepisovat vlastním jménem. To by se mu totiž v budoucnosti nehodilo - až Elon Musk přistane na Marsu a zavře českým Pepíkům navždy hubu.

L. Novák 28.4.2021 13:42

A tebe, hloupý ;-O dědku "Akáte", si Musk na Mars (rudou planetu) může vzít s sebou. Bez tebe se nám tady uleví... :-P

R. Langer 28.4.2021 5:00

Oba to jsou totální magoři... ;-D

P. Brich 27.4.2021 17:08

Přes 90% CO2!! Taková koncentrace skleníkového plynu!! Ta planeta i přes řídkou atmosféru musí být uvařená!!

P. Rada 27.4.2021 18:16

Pane Brychu hlouposti plácat umíte a šaškárny zřejmě rád děláte i s vykřičníkem.

Zkuste naopak vážně popsat, jak znovu pod zem uložit uhlík který tam byl odděleně od hlavního uhlíkového cyklu uložen celé stamiliony let tak aby přestal ohrožovat rozvoj civilizace. Pokud by se toto podařilo - pak nejen, že naroste naděje pro civilizační udržitelnost na Zemi ale otevře se časový prostor pro rozvoj technologií nutný k osídlení až bezbřehého kosmu. Musk ví proč na to vypsal slušnou odměnu.

L. Novák 27.4.2021 20:23

Elon Musk je ukázkový marketingový podfukář. A ty jsi "užitečný idiot", na které své neuskutečnitelné fantasmagorie směřuje. :-P