10.5.2024 | Svátek má Blažena


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jura Jurax 14.7.2008 13:31

Re: Re: Re: tahle agitka stejně nic nezmůže a pár ohlasů na komentáře

R^R^R^ to bych pěstoval švestku na balkóně v paneláku - s extra dotací za ztížené podmínky ;-D;-D;-D;-D

Stredocech 14.7.2008 13:25

Typový projekt mají Francouzi

A jeho zásluhou dokázali postavit jadernou elektrárnu za 6 let. Američané to dokázali v cizině také, doma ne, neboť tam byla možnost právních obstrukcí. Mimochodem, elektrárny s tlakovodním reaktorem cca 1000 MWe se od sebe zase tolik neliší. Většinou jsou to licence či kopie reaktoru Westinghouse. Licencí byly i původní reaktory dodávané Framatomem, další už byly jeho vývoj z tohoto základu.

Stredocech 14.7.2008 13:16

Racku, plynové elektrárny nepotřebujeme VŮBEC, lze je nahradit

jádrem ve spojení s přečerpávacími elektrárnami. Pro jiné použití se bez plynu obejdeme těžko a zatím se to nevyplatí dělat. Jinak lze připustit plynové elektrárny na pokrytí špiček, to ještě může být ekonomické.

Zvolil bych jako dodavatele plynu Rusko + nějakou diverzifikaci s nákupem od ostatních ALE s omezením využívání plynu coby paliva jako takového a tím menší závislostí na něm. A spustil bych výrobu syntetického benzinu, teď už se to vyplatí i z dováženého uhlí.

Stredocech 14.7.2008 13:06

Management továren by okamžitě změnil názor, pokud by byl např. zrušen

povinný odkup elektřiny z OZE, vybudovaných po roce 2009.

On nikdo nechce OZE zakazovat, pouze je není ochoten jejich provoz subvencovat ze své kapsy. Postavte si třeba 10 slunečních kolektorů, pokud je nebudu muset platit, je mi to úplně jedno.

Jaderné elektrárny vybudují soukromí investoři za své, pokud nebude hrozit nebezpečí, že jim politikové jejich provoz zakáží.

delfin 14.7.2008 12:57

Re: Re: Re: Re: Re: Nic proti ideálům.

Co je prosim na VVER-1000 "hnusoveho"?

liberal shark 14.7.2008 12:52

Re: Re: Re: Re: Nic proti ideálům.

Další VVER ? FUJ ! Jestli typový projekt, tak Westinghouse-Toshiba AP-1000 nebo AREVA EPR-1600, ale už nikdy ten ruský hnus.

honzak 14.7.2008 12:36

Re: Re: tahle agitka stejně nic nezmůže a pár ohlasů na komentáře

on ten "qwert" je kapánek šílený. není blbej, to ne. Jen kapánek šílenej.

Abych přispěl k meritu věci - jak by dopadla dotace na výrobu slivovice POUZE ze švestek? S povinným výkupem od maloproducentů? Podle mě by cisterny s "máčem" zatarasily silnice, švestkové sady by hlídala ochranka s ostrými a na každém dvorku by stála palírna.

www racek 14.7.2008 11:59

Re: Přejděme na jádro a není co řešit

bez plynu to prostě+ nepůjde, víš? alternativu totiž moc nemá a jednak je ho dost, možná víc jak ropy. ovšem, významější zdroje v dosahu jsou rusko, irán a alžírsko. řešení možností je víc. asi tak tři. přivedeme je na naši stranu, přejdeme na jejich stranu nebo budem stále bojovat.  které bys zvolil?

www racek 14.7.2008 11:54

Re: Re: Re: Pokud někdo za "decentralizaci" považuje malé zdroje na plyn,

a proč? ostatně, třeba tím myslí bioplyn, vlastní výroby ...:-D

www racek 14.7.2008 11:53

Re: Re: tahle agitka stejně nic nezmůže a pár ohlasů na komentáře

hmm .... fakt jste laik? tohle není špatné...

David 14.7.2008 11:51

Re: Pokud někdo za "decentralizaci" považuje malé zdroje na plyn,

Ano, máte pravdu. Žel, je nutné vidět, že takoví lidé sedí v různých expertních komisích, v naší vládě, v Evropské radě, v Evropském parlamentu, v Evropské komisi. Naštěstí tam všude jsou i lidé, kteří to vidí jinak - ale na vítězství zdravého selského rozumu, jak ho zřejmě stejně vnímáme, to zatím nevypadá.

David 14.7.2008 11:49

Re: tahle agitka stejně nic nezmůže a pár ohlasů na komentáře

Předseda vlády / předseda politické strany může prosadit, že místo apriorně ideologických hledisek a zejména apriorně ideologického veta nastoupí odborné posuzování věci. Kéž by!

Decentralizace výroby je dost jiná věc, než struktura rozvodné sítě a struktura spotřeby během dne. Přes změny ve struktuře spotřeby (teritoriálně i časově), tak stále platí, že tak významné změny, o kterých ty - značně idelogicky žvaníte - nenastaly. Přes existenci velkých spotřebitelů (hutě s elektrickými pecemi atd.) - spotřeba byla vždy decentralizovaná a teritoriálně rozptýlená. A přes existenci spotřebitelů s celodenní spotřebou (opět ty hutě a jejich elektrické pece) - spotřeba se vždy v proběhu dne výrazně měnila. ANEB: Decentralizace a změna infrastruktury silové energetiky je dána ekonomikou výroby a rozvodu ve velkých zdrojích a v malých zdrojích. Obdobně jak ekonomika výroby železa ve velké ocelárně nebo v "mini" vysoké peci na každé zahradě (např. Mao'ce'tungův  Velký skok). A přes ztráty při přenosu je cenová/nákladová výhodnost velkých zdrojů oproti těm malým velmi výrazná.

Ano zranitelnost ve smyslu přerušení dodávek je velký problém. Ale utíkat kvůli tomu k malým a tedy DRAHÝM zdrojům je zoufalé řešení. Nakonec to prostě někdo musí zaplatit. Tedy je lepší zaplatiti méně peněz za spolehlivou síť postavenou na velkých zdrojích než honit tu spolehlivost pro konkrétní spotřebitele extrémně drahou decentralizovanou výrobou. Finálně totiž ty vyšší náklady skončí v ceně finálního produktu - ať je to chleba, auto nebo lokomotiva.

A management fabrik chrlící všechny druhy OZE a jejich proinvestované miliardy do výstavby výroben? Vždyť to je novodobá mafie. Jejich business je postaven na tom, že ty OZE jsou dotované. Zrušme ty dotace za elektřinu z větru (větrů), slunce a biomasy - a ukáže se, kde je mentálně retardovaný a na co  s e r e  pes.

honzak 14.7.2008 11:30

Re: Re: Re: Re: Decentralizace zdrojů

vodní mlýny, pily a elektrárny se stavěly vždy jako AKUMULAČNÍ s tím, že když bylo dost vody, tak se jelo nepřetržitě, když bylo vody málo, tak přetržitě.  Tato zařízení byla vesměs s lokální působností, až větší fabriky napojovaly svoje elektrárny do rozvodné sítě (podle smlouvy).  Kdo jel někdy podél Jizery, ví o čem píšu. I dneska jedou v bývalých mlýnech a fabrikách MVE a vydělávají. Protože jsou to regulovatelné a plánovatelné zdroje.

Na rozdíl větrníkového a foto šílenství.

Jura Jurax 14.7.2008 10:29

Re: Re: Re: tak už nám umožněte stavět

8-o

Honza42 14.7.2008 10:27

Já Vám prostě nevěřím, že jste technik.

Skutečně se tímto povoláním živíte a někdo Vám za to dobrovolně platí ?

Jura Jurax 14.7.2008 10:24

Re: Vytápění elektřinou

ještě možná nějaké tepelné čerpadýlko by to sneslo :-D

Jura Jurax 14.7.2008 10:22

Re: tahle agitka stejně nic nezmůže a pár ohlasů na komentáře

ad "pro mentálně retardované"  a snaha o nezávislost ... nezávislost nejsou OZE, resp. jen OZE. Nezávislost je, že mám svůj vlastní energetický zdroj nezávislý na síti, který dodává energii, kterou potřebuji, v době, kdy ji potřebuji (tedy víceméně, někdy je možno se do jisté míry přizpůsobit). Což v průmyslovém měřítku nemůžou být OZE, tedy jen OZE - za každým OZE (snad kromě zdroje vodního) musí být záložní zdroj, dodávající energii, když OZE jaksi neozá. Nebo musí být energie nějak skladována - což v současné praxi může být přečerpavací elektrárna nebo snad vodíkový cyklus ... Ostatně totéž v menším platí i pro malé investory či obytné domy - byť u posledně jmenovaných by se možná prostý lid z nezbytí či pod nátlakem přizpůsobil menšímu komfortu - automatickou pračku jen když hodně fouká, koupat se v teplé vodě jen když svítí sluníčko a když je zataženo a nefouká, tak žádné TV seriály, ale se soumrakem do postelí a spát ... třeba by to vylepšilo porodnost ;-)

Jistě - haly i kanceláře mohou vytápět tepelná čerpadla, i vodu ohřívat - leč i ta potřebují elektřinu; a obráběcí centrum nebo jen soustruh, ba i ruční vrtačka jsou bez elektřiny na nic. A kromě malé vrtačky s bateriemi či akumulátory nevystačíte.

Ostatně před sto a více lety byla prakticky každá fabrika v tomto ohledu nezávislá - měla vlastní kotelny a parní stroje a soustavy transmisí nebo už i elektrárny - zpravidla na uhlí, což dávalo nezávislost na síti tehdy ani moc neexistující. Uhlí (či palivové dřevo - hle praOZE)  se dá bez problémů skladovat.

Tedy zkráceně s mírnou nadsázkou:  pod každým fofrníkem dieselagregát nebo vedle vodojem, totéž pro fotoelktriku  ... jak by tohle zahýbalo s ekonomičností zdroje, nevím přesně, soudím ale, že by jej to znamenitě prodražilo - a v případě toho dieselu by i proklamované ekologično fofrníku šlo do kytek.

Takže pod

vita 14.7.2008 10:01

Re: Re: Re: Nic proti ideálům.

Existuje typový ruský projekt - vylepšený VVER-1000 s elektrickým výkonem na cca 1100 MWe. S možností použít jako paliva MOX.

Výhody - typový projekt, ověřený léty provozu v praxi, malér ála Černobyl je vyloučen čistě fyzikou. Pokud se přijme projekt ja leží a běží, odpadnou i kecy Zelených, kteří VYLEPŠENÉ řízení vydávali za OHROŽENÍ. Našim předpisům odpovídající projekt.

Celoevropsé předpisy stejně neexistují a pod vlivem Německa a Rakouska se určitě hned tak nepřijmou. Možná i Francie - ta bude lobbovat za své typy a své normy.

Jenže než se ČR rozhoupe a povolí ČEZu začít nasmlouvávat výrobní kapacity, už ty kapacity nemusí být k disposici...

Jura Jurax 14.7.2008 9:53

Re: Re: Pokud někdo za "decentralizaci" považuje malé zdroje na plyn,

R^R^R^ nebo by měl být izolován v šaškecu kvůli pyramidální debilitě ;-)

qwert 14.7.2008 9:53

tahle agitka stejně nic nezmůže a pár ohlasů na komentáře

ad "Doufám....Topolánek prosadí výstavbu...." - předseda politické strany nemá co prosazovat soukromé investice. Něco jiného jsou podmínky a obecný rámec, a něco jiného zájmy investorů. Pan Libor w. je zřejmě myšlenkově uvězněn v době vlády UV KSČ. Tehdy skutečně o ekonomice, výrobě a výstavbě rozhodoval předseda strany. Nefungovalo to.

ad "decentalizace" - těžko se k tomu vyjadřovat, když není předpoklad jak budou vypadat rozvodné sítě za 20-30 let. Dle mého názoru technika jsou problémy  vesměs způsobeny tím, že se změnila struktura zdrojů a odběrů, ale rozvodná síť zůstává již desetiletí bez významějších změn. Víceméně všude. Tak jako během posledních 20 let vznikly nové infrastrukturní sítě - vesměs datové / komunikační (optika a bezdrát.spoje), klidně se můžeme dočkat změn infrastruktury silové energetiky. Je řada provozů, technolog.proc. a výrobků, které nepotřebují a nebudou potřebovat nepřetržíté napájení  24 hodin. Typicky klimatizace - chlazení.

ad "decentralizace + zranitelnost atd." - z části ano, nicméně jeden z faktorů, který nepř. v ekonomických propočtech OZE není zakalkulován je skutečnost, že si tím investor kupuje nazávislost. Solární vytápění = nezávislost na centrálním zás.teplem, event. na ruském plynu, či mizerném mosteckém uhlí atp.

ad "pro mentálně retardované" - na to vám "s e r e pes". Magagement továren, které bez ohledu na názory v této diskusi, chrlí všechny druhy OZE to skutečně zajímat nebude. JAk je přesvědčíče aby zahodili svůj byznas plán a proinvestované miliardy do výstavby výroben? Jen na základě svých obav, nebo se zasadíte o pořádný blackout aby bylo jsané že máte pravdu. A nemyslíte, že čím více blackoutů tím větší snaha po nezávislosti? Začarovaný kruh, stejně jako čím draží elektřina - tím více OZE, čím více OZE tím drašží elektřina? Kdo je v pasti?

honzak 14.7.2008 9:49

Re: Re: Vytápění elektřinou

mezi námi, on ten zvětšený příkon taky musí dodat 2 x 22 kV. Takže rovněž rekonstrukce. Při té příležitosti by se to v obydlených místech mělo zakopat do země. Dost to pomáhá při bouřkách. Už slyším řev ekologistů o nenahraditelnosti jabloně starý Vajtingrový....

Stredocech 14.7.2008 9:48

Z Čech až na konec světa, známé poselstvo krále Jiřího z Poděbrad

Mám na mysli kapitolu popisující, že v Calais byla služba, která ve dne či v noci bubnováním oznamovala, že nastal příznivý vítr, a cestující do Anglie nechť se neprodleně odeberou na své lodě...

Corsini 14.7.2008 9:44

Re: Pokud někdo za "decentralizaci" považuje malé zdroje na plyn,

a pokud to prosazuje, tak by měl jít sedět za vlastizradu.

Stredocech 14.7.2008 9:43

Pokud někdo za "decentralizaci" považuje malé zdroje na plyn,

napojené v konečném důsledku na jedinou rouru, vedoucí z Ruska, měl by se jít léčit.

Stredocech 14.7.2008 9:40

Re: Re: Zelené mátohy

Zelené mátohy žádnou rozumnou alternativu nemají. Prostě z toho důvodu, že bez jádra to v současné době nejde.

Nikdo jim ovšem nebrání, aby postavili za vlastní peníze nedotované "alternativní zdroje" a převálcovali ČEZ svou levnou elektřinou. ;-D;-D

Stredocech 14.7.2008 9:37

Re: Vytápění elektřinou

Místní rozvody NN to většinou neunesou a budou se muset zesílit a modernizovat. Ale jejich modernizace a zesílení jsou většinou nutné tak jako tak. A teď pozor, jejich majitelé, "energetiky," které mají na distribuci elektřiny monopol to odmítají financovat a chtějí aby to z části platily příslučné obce, které na to nemají.

Stredocech 14.7.2008 9:33

Přejděme na jádro a není co řešit

Skutečnou Bursíkovou alternativou k jádru je zemní plyn, což by byla v současné době téměř ekonomická i politická sebevražda ČR.

Jinak, spotřeba elektřiny v Rakousku je v přepočtu na hlavu vyšší než u nás, neustále roste a emise CO2 rovněž.

i.h. 14.7.2008 9:33

Vcera jsem jel

z Ostravy pres Polsko a pak pres Brandenbursko okolo Berlina, pres Sachsen-Anhalt smer Hannover. Prselo jen se lilo na zapade Polska a pres cele vychodni Nemecko. U Brandeburaku a Sasiku je vetrniku vsude plno, ale skoro vsechny staly, par se line tocilo, ale zjevne jenom naprazdno. Podle odhadu je jich videt cestou tak asi 1500 (krajina je placata). Tak si vetrnikari predstavuji budoucnost zasobovani elektrinou.

Peta 14.7.2008 9:31

Vytápění elektřinou

Doma topíme plynem, soused uhlím (nic moc). Mě by se líbilo toto, elektřina z JE, akumulační vytápění a ohřev TUV. Z ekologického hlediska je to asi to nejlepší. Jenže, jsou na to přenosové kapacity? V baráku si to asi dokážeme vyřešit, ale pokud to udělá celá ulice, obec, okres....?

Dokáže mi někdo vysvětlit, zda to rozvody unesou? Myslím místní rozvody NN.

Martin 14.7.2008 9:26

Pro mentálně retardované

Samozřejmě nelze mít větrník a fotovoltaiku na každém dvorku, protože až takových hraček bude ve státě zhruba 500 MW, tak se z toho ČEPS po*ere a nebude stíhat to zálohovat a vyrovnávat. Poté budou výpadky elektřiny na denním pořádku.