16.6.2024 | Svátek má Zbyněk


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Uhlich 1.6.2011 11:19

Re: Pane Okamuro, nemohu Vám napsat nic jiného

Víte, ta věc se vyvíjela dlouhou dobu..od počátečních debat o tom, zda to celé vůbec půjde realizovat až po nějaká dílčí řešení. Přiznám se, že jsem to byl spíš já, co jsem byl poměrně hodně skeptický...ale dnes uznávám, že byl kolega odvážný víc než bych býval já..:-) V té podobě, co to dnes je, to rozhodně vyprojektováno nebylo - to se vyvinulo časem. Ono to kypělo jako každý jiný technický projekt. Kolega pouze věděl, že to bude "termoska" s nádrží na teplou vodu. Co se týká energie - pro začátek se počítalo jen dieselovým generátorem a akumulátory...a to dokonce z důvodu, aby ten výkon, co ten generátor dává, byl beze ztrát zužitkován. V té době nebyly sluneční panely za normální cenu k sehnání a tak se s nimi víceméně nepočítalo. Já jsem se právě staral o baterie..a taky jsem k tomu přišel jak slepý k houslím. Dělali jsme nějaké testy náhodně koupených akumulátorů a zjišťovali jsme, že to nebude celé tak jednoduché jak by se mohlo zdát. navíc jsme nakonec dospěli k závěru, že NiCd akumulátor je na celou věc naprosto nevhodný a tak jsme od toho upustili. Já jsem slíbil kolegovi, že na ty jeho stránky napíši víc nějakých konkrétních údajů ohledně "průzkumu" akumulátorů, ale zatím ještě jsem se nebyl schopen k něčemu takovému donutit. Každopádně na nějaké definitivní závěry je přiliš brzy. Ačkoliv se v tom domě bydlí několik let...díky poměrně překotnému rozvoji, se stále nedá celý ten systém zhodnotit nějak definitivně. Snad jediné, co už začíná být jasné jsou dva základní fakty: že ostrovní dům opravdu může fungovat a dokonce tak, že příliš nemusí měnit zvyky svých obyvatel a pak , že systém je opravdu velmi drahý a tedy pro velkou část populace nedostupný....a to pomíjím ještě jeden poměrně triviální fakt, že sama o sobě technická realizace takové stavby je nereálná v nějakých nevhodných podmínkách...např, při zastínění pozemku..jeho nevhodné orientování vůči světovým stranám a tak... 

V. Kolman 1.6.2011 11:15

Re: Jupí

Příspěvky pana Okamury nepatří k nejhorším pane Vašku, většinou jsou docela zajímavé. Pálí mu to docela dobře.  Některé nápady ale někdy nedotáhne do konce.

R. Langer 1.6.2011 11:14

Re: Vážení odborní diskutéři

To ale není žádné schovávání hlavy do písku, ČEZ prostě nepodporuje nefunkční fantazmagorie!

K. Křivan 1.6.2011 11:11

V noci pak přebytečnou elektřinou Sanyo svítí.

Šťastné Japonsko ! Tam i v noci slunce svítí a vyrábí elektřinu !!!

V. Kolman 1.6.2011 11:11

UVÁDĚNÍ VĚCÍ NA PRAVOU MÍRU

Pan Okamura má zřejmě pravdu v tom, že ELEKTRICKÁ ENERGIE pro ujetí 1km elektromobilem přijde na 50 haléřů (elekrokolo 4 haléře). Je to také všeobecně používaný argument, zneužívaný výrobci a prodejci všech elektro-vehiklů. To je ale jenom polovina pravdy! Druhou (nezveřejňovanou) polovinou pravdy je zatím stále astronomicky vysoká cena vhodných Li-ion (Li-pol) akumulátorů!!! Všechno ostatní je více-méně už zvládnuté.

     Je to asi tak, jako kdyby litr benzinu stál 50 haléřů, ale musel by se lít do zlaté nádrže, která by stála 300 000,-Kč a navíc by se musela každých 5(?) let vyměnit :-((

     Přes to všechno se domnívám, že elektromobily mají své místo na slunci (v přeneseném slova smyslu, i doslova :-))

R. Langer 1.6.2011 11:10

Re: Pane Okamuro, nemohu Vám napsat nic jiného

Tak tak, svatá pravda! Ovšem to je jasné každému trochu technicky zdatnému člověku, který se těmito zdroji zabývá. U nás mám ale pocit, že v celé republice bude takových lidí sotva sto.

V. Kolman 1.6.2011 11:00

Re: Malý dotaz

Sdělím Vám pane Jonáku sladké tajemství. Existují zásobníky elektrické energie - zvané "akumulátory". Vy jste ještě neviděl takové ty solární LED "bludičky", svítící v noci na mnohých zahrádkách? To je hračička. Když se to domyslí a dovede do rozumného konce, tak je to "solární" parkoviště fy. Sanyo.

R. Langer 1.6.2011 10:49

Pane Okamuro,

věřím, že umíte ekonomicky myslet a nejste hloupý, ale o energetice prosím už nic nepište! Propadl jste totiž hloupě laciné a hlavně nepravdivé reklamě výrobců solárních panelů.

R. Jonák 1.6.2011 10:33

Malý dotaz

V článku píšete: "Firma jim vybudovala obrovské parkoviště kryté solárními panely - zatímco jsou zaměstnanci v práci, na parkovišti jim slunce dobíjí elektrokola a elektroskútry. V noci pak přebytečnou elektřinou Sanyo svítí. Zaměstnanci mají dopravu zdarma a firma jako bonus zdarma osvětlení."

Sdělil byste nevědomému čtenáři kterou přebytečnou energií v noci firma svítí, to si v noci na ty panely něčím svítí? nebo jak to dělají?

Řekl bych: ševče drž se svého kopyta.

O. Uživatel 1.6.2011 10:11

Uživatel požádal o vymazání
V. Vašek 1.6.2011 10:08

Jupí

Pan Okamura je skutečně v pravém slova smyslu mudrlant :D

Jak píše pan Kočí, vskutku nezatížen zbytečnými vědomostmi.  Zato ale s prořízlou pusou loví zřejmě budoucí voliče, nedovzdělané, neznalé nebo prostě zblblé. Nějak mi nedochází, proč jsou jeho příspěvky uveřejňovány zrovna na NP. Abychom se zasmáli?

J. Pernica 1.6.2011 10:08

Kde na to chodíte

pane Okamuro. Takový nesmysl jsem naposled četl, když nějaký předseda solárníků tvrdil lidem, že si mají nakoupit ostrovní systémy. Ostrovní systém provozuji cca 2 roky - k mé chalupě nevedou dráty a problém je, že bych je musel kopal přes X cizích pozemků a to se těm majitelům nelíbí. Takže pojďme ke konkrétním údajům: 3x panel o výkonu 135W - celková plocha 3,375m2, 1x akumulátor 300Wh, 1x regulátor dobíjení, 1x konvertor (panely dávají něco mezi 12-16V a je nutná konverze na 220V střídavých)

Vzhledem k tomu, že přes den jsme všichni v zaměstnání, tak elektřinu potřebujeme zejména večer, tzn. panely již nevyrábí a proto bereme proud z baterií. Celková teoretická kapacita systému je 32,5KWh ročně. Teoretická píšu proto, že dochází ke ztrátám při převodu z 12V na 220V. Další věc je, že v zimních měsících systém nedosahuje zdaleka svého maximálního výkonu. Loňský prosinec, když se mi přes den podařilo baterii vymlátit na 0, tak trvalo 4 dny, než se dostala na 10% své kapacity, aby regulátor dobíjení vůbec začal pouštět něco do oběhu. Takže nefungovalo ani zabezpečovací zařízení s příkonem něco okolo 3W. Takže z oněch 1200kWh proklamovaných Vámi je 32,5kWh ročně. A to nepočítám, že baterie se mění cca každých 6 let.

Cena jedné kilowaty při životnosti 25let vyjde na 14,50Kč.

V našich podmínkách je slunce velmi nespolehlivý partner a proto jádro a uhlí jsou nezastupitelné. A přísun energie potřebujeme rovnoměrný po celý rok a celých 24h.

Vzhledem k malé kapacitě systému jsem laboroval i s Vámi zmiňovanými LED žárovkami. Ano jsou dobré, ale tak na schody, aby si člověk nezlomil nohy. Takže je mám opravdu jen na těch schodech. V místech jako je sklep jsou nepoužitelné - přec jen je to elektronika, která nerada vlhko.

T. Kočí 1.6.2011 8:59

Proč v ČEZku auta nejezdí na slunce?

Kdysi jsem v nějaké humoristické knize narazil na rčení :Nezatížen zbytečným vzděláním....Toto rčení se mi zalíbilo a často jsem jej používal za éry dělnických ředitelů s rudou knížkou.Už je to zase aktuální.Odborníci ZČU a podkysucké MBA jsou zde.V devatenáctém století byly patentové úřady zavaleny návrhy perpetu mobile.Dnes snad to už pominulo i když asi ne zcela.Dnes se to přesunulo do fantasmagorií zelených blouznivců.

S. Ševeček 1.6.2011 8:57

Pan Kasamura

je demagog, ale šikovnej.

M. Prokš 1.6.2011 8:52

Re: Pane Okamuro, nemohu Vám napsat nic jiného

Děkuji za velmi informačně důležitý příspěvek pane Ulrychu. Stránky toho domu jsem neznal a je to velmi poučné čtení a hlavně aktuální, rok 2002 projekt, díky. Hlavně oceňuji že to autor sepsal a údaje dal volně k dispozici, ty informace jsou velice cenné.

Hodně se tam píše o kritičnosti baterií pro celý domovní systém. Škoda že tam není alespoň hrubá ekonomická analýza stavby nebo porovnání s konvenční stavbou srovnatelné užitné plochy a účelu a analýza provozních nákladů i s uvážením předpokládaných nutných výměn prvků v horizontu 15-20 let (opět narážím na ty akumulátory obecně, ne jen elektrické energie). Dále jsem tam zaregistroval zmínku o topení na dřevo, není tam na rozdíl od nafty napsáno kolik stopí (nebo jsem to možná jen přehlédl?).

Dost mě pobavily poznámky: "Původně měla být střecha na severu v úrovni terénu, do kterého by

neznatelně přecházela, ale díky nesmyslnému odporu ochránců přírody

nakonec vystupuje zhruba metr nad terén." K tomuto bych právě ještě doplnil, že tak zvaná ekologická hnutí mají sice plné řeči obnovitelných zdrojů a chytrých sítí, ale pro technické realizace absolutně nutných podpůrných projektů (jako třeba rozvodných sítí) nemají nejmenší pochopení. Tedy ony ty sítě jsou nutné pro jakoukoli energetiku, ne jen tu "chytrou", ta má "jen" ještě o řád větší požadavky jak na kapacitu přenosové soustavy tak na její regulaci ve špičkách. Stejně tak jako požadavky na ekologickou energetiku... Zkrátka zelená ideologie momentálně vítězí nad technickým a ekonomivkým rozumem a p. Okamura se svým článkem to jen dobře ilustruje.

M. Krátký 1.6.2011 8:45

Vážení odborní diskutéři

Pan Okamura má možná ve výpočtech nadsazená čísla i údaje, ale to není hlavní myšlenka jeho příspěvku. Hlavní myšlenkou je schovávání hlavy do písku ze strany ČEZu - viz jeho příspěvek - ostatním hezký den

J. Mrázek 1.6.2011 8:26

Nejdřív nastudovat fakta a PAK psát!

Ohebné články-25% účinnost těch "pevných", co mají 9-12% úřinnost.  Jako naivní optimista si spočítám, že při účinnosti 10% (ve skutečnosti je využití FV článků poplatné počtu slunečních dnů,kolmosti ke slunci, roční době, přehřátí, popkrytí sněhem, prachem, neboli jsme na několika málo JEDNOTKÁCH procent!)potřeboval cca ne 20, ale 200 m2.Pak budu ale 3/4 doby bez elektřiny viz závorka ! Tak znova, 5x tolik a občasné výpadky, neekologické baterie se životností 2000 nabíjecích cyklů...= 1000 m2 á 10 000 Kč + měniče(150 000, potřebujete špičkový výkon pro pračku, ne jen lampičky s LED)), baterie, prostor pro to všechno zařízení, vlastního pastora, co se bude modlit proti kroupám, vichrům a za sluneční dny...NE, tudy cesta opravdu nevede, jen zelení pacienti jsou schopni tohle prosazovat a humální společnost, aby je uspokojila, tak jim to odkýve a tak si podepíše vlastní rozsudek smrti. Přeji dobrý den !

A. Bocek 1.6.2011 8:06

Pane Okamuro,

myslíte si, že na si příjmově nadprůměrná rodina může dovolit elektromobil na léto a krátké vzdálenosti a spalovák na zbytek ? Preferuji kolo a úsporný spalovák !

V. Hošek 1.6.2011 6:44

Pan Okamura

se již dal nebo hodlá dát na politiku, to jediné může vysvětlit jeho posun myšlenek, které svého času byly racinální, ale tento pokles dokonce bych se to nebál nazvat měknutím mozku to stojí za to. Takový nebývalý posun z racinality do fikce jsem ještě u nikoho nezaznamenal.

B. Uhlich 1.6.2011 0:38

Pane Okamuro, nemohu Vám napsat nic jiného

než, že bych Vám z celého srdce přál, abyste se co nejdřív dostal do Vámi popisovaného ráje a učinil se energeticky nezávislým....pak Vám možná dojde co tu blábolíte za hovadiny....

Opravdu vím o čem tady teď píšu....podílel jsem se na projektu ostrovního domu, který si stavěl můj kamarád  (pro ty co to zajímá - uvádím stránky :               

    http://www.ostrovnidum.cz/index.php?s=texty&o=o_dome

a zjistil jsem naprosto empiricky, že v našich geografických podmínkách jsou Vaše bláboly nerealizovatelné.... navíc jste mně nejvíc pobavil tou žárovkou...hm, žárovku nahradíte něčím 10Wattovým, ale drtivou většinu dalších spotřebičů nikoliv...ale to Vás raději nezajímá, že? Také vaše fantasmagorie o panelech pokrytých parkovištích jsou velmi pěkné.....víte, možná, že jste nedával pozor ve škole při zeměpisu, ale mezi Kalifornií a Českou republikou je jistý geografický rozdíl a co se týká slunečního svitu tak přímo propastný rozdíl....tedy opravdu nevím na čem by chudáci elektromotoristé  v čechách jezdili od konce léta do poloviny jara.....  asi šlapacími autíčky....

No nic vrátím se zpět k tomu k čemu jsem tady odkazoval...k energeticky nezávislému obydlí. Kolegovi se nakonec celý projekt realizovat podařilo...sice už není úplně nezávislý...domeček za rok spapá nemálo nafty, ale nakonec to nějak funguje. Pořizovací náklady obludné a pravděpodobnost, že něco takového se tady někdy masově rozšíří je velmi mizivá. Celá věc souvisí nejen s penězi, ale hlavně s fyzikou a místními podmínkami. Proto považuji za nejvýše vhodné, než tady začnete fantazírovat, si o celé problematice něco pořádně přečíst...... Samozřejmě, že by bylo velmi ekologicky úžasné, kdyby se takto daly realizovat všechny stavby, ale ono to prostě jednoduše nejde. Tak jako se bolševik nakonec musel smířit s tím, že nepůjde poručit větru a dešti...tak se holt moderní environmentalisté budou muset přizpůsobit přírodním zákonům a netvářit se, že pro ně neplatí.....