4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Proč je na čase zříci se South Streamu

Už jsme si natolik zvykli žít v Absurdistánu, že o mainstreamovém výkladu některých událostí často ani nepochybujeme. Objevila se třeba zpráva, že bulharská vláda na žádost Evropské komise pozastavila výstavbu plynovodu South Stream, a řada novinových titulků ihned buduje příslušný obraz světa: "EU vydírá Rusko", "Další protiruský tah Bruselu" a podobně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Šejnoha 26.6.2014 22:29

Re: dost mlhavé označení autora

Nezávislý ten ústav asi moc nebude.

J. Šejnoha 26.6.2014 22:28

prosté

Rusvé  chtějí postavit Southstream aby  je  nemohla vydírat Ukrajina.

Těžko uvěřit, že by to autor nechápal.

B. Rybák 15.6.2014 12:46

Re: Vydírání je možné obojí

South stream neslouží diverzifikaci zdrojů, ale především zájmům Německa (..a nyní už i Británie). V případě krize, z něho nedostaneme my (žádná země bývalé RVHP a jihu EU nic)!

B. Rybák 15.6.2014 12:27

Re: Plyn přes Ukrajinu a krátká paměť autora

Souhlasím s Vámi pane Frejlachu (jenom si nejsem tak jistý tím, čí příkazy EU-komise plní).

B. Rybák 15.6.2014 12:21

Re: Ufff

Přesně tak!

J. Kuka 14.6.2014 16:42

Re: Vydírání je možné obojí

Kdyz budou SS vlastnit a stavet rusove , tak je stejne diverzifikace nulova .

J. Kuka 14.6.2014 16:39

Re: A dál už jsem to nečetl

To vite , kdyz dostanete v obchode 20% slevu , tak vam vlastne prodejce dal dotaci :D Tyhle diskuze me bavi , kazdy evidentne slysi a cte jen to , co podporuje jeho predem vytvoreny nazor .

O. Horák 14.6.2014 0:36

dost mlhavé označení autora

"Autor je bývalý náměstek ministra energetiky Ruska (do r. 2002), od r. 2003 řídí nezávislý analytický Ústav energetické politiky."

A to nemá jméno?

Ono teprve se jménem se snadněji hledá, co je autor zač a co ten institut je. Také se mohl v nedobrém rozejít se současnou vládou a nezávislý institut může znamenat skoro totéž jak místní sdružení zahrádkářů. Registrovat se jako institut je jedna věc, ale být renomovaným a důvěryhodným institutem a zdrojem informací je věc druhá.

Takže příště prosím, používejte jména, je to slušnost.

(a kdyby to někdo hledal, tak je to Vladimír Milov)

M. Stuchlik 13.6.2014 22:26

Re: teda to je blábol

A pochopil by, že vzestup islámské agresivity moc dobře koreluje s ruskými potřebami na zvýšení cen plynu a ropy

M. Stuchlik 13.6.2014 22:23

Re: Vydírání je možné obojí

Vzhledem k existenci nord streamu je diverzifikaci učiněno zadost. Výstavba south streamu neměla sloužit k diverzifikaci, ale k vytlačení konkurenčních dodavatelů na jihu plánujících Nabucco a pak možnosti energeticky vydírat Evropu.

M. Stuchlik 13.6.2014 22:20

Koukám, že se autor trefil do černého

když se moskevští poskoci tak rozohňují :-)

M. Stuchlik 13.6.2014 22:19

Re: zk rvena zeme Ukrajina

A kdo ovládá zk rvené rusko? Jen banda KGBáckých mafiánů, kteří terorizují a vraždí ve velkém jak doma tak v zahraničí. A kdyby se tato fašounská KGBácká banda nes rala do Ukrajiny, kdyby tam nepodporovala mafiány typu Janukovyče, mohlo to na ukrajině dnes vypadat podstatně lépe.

J. Vyhnalík 13.6.2014 22:16

Re: Ukrajina - spasitel a motor Ruska?

Jak jsou na tom poskoci netuším, ale to, co jsem o autorovi napsal já, jsou fakta. Jenom jsem doplňoval předřečníka.

M. Stuchlik 13.6.2014 22:14

Re: Plyn přes Ukrajinu a krátká paměť autora

Tuto ruskou verzi známe. A je asi tak pravdivá jako nepřítomnost ruských vojáků na ukrajině.

J. Vyhnalík 13.6.2014 22:14

Re: Ufff

Mne by stačil i menší, ale o mne nejde.

Čím víc bude mít Rusko variant, tím lépe se mu bude vyjednávat a naopak. Nord Stream posiluje roli Německa a South Stream by roli Německa oslabil.

Ukrajinci dluží Rusům a ne naopak. Ukrajincům se "ztrácí" plyn z plynovodu a ze zásobníků a doplácí na to i Evropa.

Pokud se na Ukrajině něco zadrhne, Němcům to vadit nebude, nám už trochu ano, ale Bulhaři by byli v ....

M. Stuchlik 13.6.2014 22:10

Re: Ukrajina - spasitel a motor Ruska?

moskevští poskoci dost nelibně nesou když má někdo jiný názor, natož když je to někdo kdo problematice rozumí podstatně lépe. Pak hned končí argumenty a nastupuje osobní očerňování.

P. Khail 13.6.2014 22:09

Re: Vydírání je možné obojí

Pokud má odběratel možnost vybrat si mezi různými dodavateli, není to vydírání ale konkurence, ta ekonomice prospívá. To byste mohl vědět při vašem vzdělání a životních zkušenostech (pokud nejste zaníceným absolventem VUMLu).

P. Khail 13.6.2014 22:03

Re: A dál už jsem to nečetl

To uděláte jen dobře, nerozeznáte zřejmě rozdíl mezi úsporami a dotacemi, věřte, není to totéž.

P. Khail 13.6.2014 22:00

Re: teda to je blábol

Pokud byste byl schopen porovnat si světové ceny ropy a plynu v érách Jelcina a Putina, bylo by vám jasno v čem spočívá ekonomický vzestup Ruska v Putinově éře a pochopil byste, že vaše chápání je poněkud zaujatě nedostatečné.

M. Stuchlik 13.6.2014 21:36

Re: Ufff

Nord stream vám nestačí pro diversifikaci?

Není problém v tom, že se rusi nechcou domluvit, že chcou Ukrajinu prostřednictvím plynu ovládnout? Při zkušenosti Ukrajinců s rusama se nedivím, že nechcou na ruský "obchod" přistoupit.

K. Frejlach 13.6.2014 18:38

Plyn přes Ukrajinu a krátká paměť autora

Autorovi už bohužel příliš neslouží paměť. Jestliže si vzpomeneme na krizi v dodávkách plynu přes Ukrajinu v době premiérky Tymošenkové, bylo tam několik podstatných faktů. Tehdy Ukrajina nějaký čas za plyn neplatila a dlužila - asi jako teď. Přes Ukrajinu nejen probíhá tranzit plynu do Evropské unie, ale jsou tam i mohutné zásobníky, které se pro vyrovnání potřeby EU pro zimní období naplňují v létě. Když po zastavení dodávek z Ruska a prvním ostrém jednání mezi Ruskem a Ukrajinou za asistence EU, byly znovu otevřeny kohouty potrubí na rusko - ukrajinské hranici, bylo okamžitě zjištěno, že plyn v potrubí a v zásobnících na Ukrajině už není, v onom potrubí byl prakticky nulový tlak. Jednoduše řečeno, plyn určený pro Evropu byl mezitím na Ukrajině ukraden. To si autor už zřejmě nepamatuje. Následovala další spěšná jednání a z obnovených dodávek měla pak profit hlavně Tymošenková, ta se za to posléze dostala do kriminálu, z něhož prý dále řídila svou mafii. Tehdy Česko předsedalo EU, jednání se zúčastnil i Topolánek, prakticky při vyjednávání nebyl nic platný. Ale také on prosazoval záložní jižní cestu potrubí, která by se vyhnula území Ukrajiny. Ukrajina prostě není v žádném případě spolehlivým obchodním partnerem pro Rusko i pro Evropu a svým neplacením dluhů za plyn může opakovaně působut problémy v dodávkách plynu pro evropské státy, zvláště ty jihovýchodní. Takovýto plynovod (South stream) je hlavně zárukou energetické bezpečnosti Evropy. Plynovody North stream a další plynovody přes Bělorusko svou kapacitou plně nepokrývají potřebu států EU. Ukrajina tak může vždy znovu a znovu svými dluhy Evropou manipulovat. Tomu kdo dluží, nelze plyn dodávat, to je asi každému (kromě autora) zřejmé. Je šokující, že dva státy - Bulharsko a dokonce i Srbsko musely zastavit přípravy výstavby plynovodu South stream přes jejich území. Bylo to na příkaz Evropské komise, která k tomu dostala přímý povel ze Spojených států. Z toho je zřejmé, čí příkazy Evropská komise vlastně plní.

P. Mach 13.6.2014 18:25

Logika asi není vaše silná stránka.

Uvědoměle mrznout budou akorát rusořiťolezci vašeho ražení, kteří uznale pokyvují vždy, když putin v souvislosti s nějakou novou nátlakovou akcí zavře kohoutky. Vlastně ne, vás a vám podobné hřeje putinovo tlusté střevo. :-)

P. Mach 13.6.2014 18:20

Re: Rusko nemá zájem utahovat kohoutky

Bělorusko taky neplatilo? Putin využívá plyn jako prostředek nátlaku, a to nejen na Ukrajinu, to je prokázaný fakt.

J. Kadeřábek 13.6.2014 17:33

Teda to je blábol.

Očekáváte, že Bulharsko, Maďarsko a Řecko překročí v další pětiletce hospodářský výsledek Německa?

V. Stejskal 13.6.2014 13:28

zk rvena zeme Ukrajina

Neni odpornejsi zeme nezli dnesni Ukrajina. Od r. 1991, kdy se stala samostatnou, ji ovlada tlupa prohnanych zlodeju, kteri rozkradli vsechno, i armadu. Kdyby meli jaderne zbrane prodali by je take, komukoliv. Nyni vsechno svadeji na posledniho prezidenta - Janukovice. Mel udajne ukrast a v hotovosti vyvezt 100 miliard US$. To by bylo 100 tun stodolarovych bankovek, ktery ba vazili asi 100 tun.

Vsichni kdo jsou dnes u moci tam byli v nejake forme v poslednich deseti letech. I novy prezident byl ministrem zahranicnich veci za Janukovice. Od prichodu pucistu k moci v unoru se ztratily 2/3 zasob plynu Ukrajiny. Samozrejme, ze nikdo nevi jak je to mozne.

Cili South Stream je jedine rozumne reseni. Ukrajina by se mela nechat na pospas sama sobe, aby vyhnila. Nebo ji povesit Rusakum na krk. To by byla opravdova pomsta.

J. Švaříček 13.6.2014 11:50

Re: Značně nepravděpodobné

Inu Turecko!

J. Vyhnalík 13.6.2014 11:43

Re: Ukrajina - spasitel a motor Ruska?

On do vlády nastoupil hned po škole, ve 25 letech a ve 30 letech, po Putinových reformách, které zabránily rozprodeji ruských zdrojů oligarchy, vyletěl obloukem ven. To je křivda, na celý život.

V. Podracký 13.6.2014 11:24

Vydírání je možné obojí

Vydírat se může kdokoliv. Může vydírat odběratel dodavatele, když má jiný zdroj plynu. Může vydírat dodavatel odběratele třeba politickým nátlakem, ale to má význam jen tenkrát, když odběratel nemá jinou možnost. Obejít Ukrajinu je z hlediska bezpečnosti reálný projekt. Podívejme, jak to tam vypadá. Jeho ekonomický přínos ovšem neumím posoudit.

V. Podracký 13.6.2014 11:17

Re: Rusko nemá zájem utahovat kohoutky

Potřebuje peníze. Rusko uzavřelo ropovod Ukrajině protože neplatila, Ukrajina si potom potřebný plyn vzala z plynovodu do Evropy. Tím vlastně zatáhla Evropu do tohoto sporu. Nespolehlivým partnerem byla Ukrajina.

S. Ševeček 13.6.2014 9:58

Re: Ufff

cbd