3.8.2021 | Svátek má Miluše


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Král zemřel. Ať žije král!

Jediný skutečný počin po skandálu ve Vrběticích je rozhodnutí: Jadernou elektrárnu nám Rosatom stavět nebude!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Tuma 12.5.2021 21:20

Kdyby elektrarnu stavel ROSATOM, tak by nejen z velke casti na vsem participoval nas prumysl, ale doslo by i k prenosu dost velke casti know-how. Nakonec by se mohlo ukazat, ze i Jaderky lze postavit v terminu a v rozpoctu a neco podobneho si nikdo nesmi dovolit, co kdyby to chteli i dalsi. Jaderna energie je cire zlo, takze se to nakonec nebude stavet vubec, nebo z toho bude obvykle blamaz, jakou predvadeji zapadni firmy na podobnych projektech po celem svete. Vrbetice byly pro nas sanci, jak dostat ROSATOM pod velky tlak a snazit se o vyhodnejsi podminky. Nu, co se da delat, lamat se to bude uz letos, pri zahajeni topne sezony vyleti cena tepla jako Muskova raketa a s duchodci, co prezili covid to slehne nebo umrznou. A to bude jenom zacatek. Nechteli jsme vyhodnou jaderku od Rusu, tak bude kupovat od Nemcu drahy Rusky plyn.

P. Rada 12.5.2021 22:21

"Výhodná jaderka od Rusů"???

Vy patrně předně věříte na výhodnost JE a to i přes celou plejádu negativních zkušeností s enormě nákladnou technologií 3+ generace.

https://www.diw.de/documents/publikationen/73/diw_01.c.670581.de/dwr-19-30-1.pdf

https://www.lazard.com/perspective/levelized-cost-of-energy-and-levelized-cost-of-storage-2020/

Pro někoho by ale dlouhodobá zadluženost jiného výhodná mohla být. Pro jakoukoli civilizaci a její životní úroven je ale výhodnější zdroj s vyšší efektivitou těžby energií. Zejména vnitrozemské projekty JE 3+ kde nákladovost roste o potíže s dopravou hmotných a rozměrných dílů + s chlazením, se ale pravidelně budují jako prodělečné. O ruských se toho ověřitelně ekonomického ví poskrovnu. O rosporech mezi zvyklostmi a normami, precizností, utajovaností... tvorby dokumentace v "azbuce" nebo "latince" .... vědí dotyční své a to zřejmě také pomíjíte.

M. Tuma 12.5.2021 22:54

Vy jste asi se zasekl v roce 1989. Rusove tyhle reaktory stavi v cele rade zemi vcetne Turecka, tam nejaka dokumentace v azbuce je k smichu. Uznavam, ze by se mi libil SMR 4+ generace, ale na to nikdo u nas nema koule to zadat.

V. Bok 12.5.2021 23:27

Aha. Kolik nabízených elektráren postavil Westinghouse či Framatom? Připravte si jednu ruku, usekněte všechny prsty a máte výsledek. Navíc cena bude asi tak trojnásobná. To víte, prototyp.

L. Novák 13.5.2021 0:44

Gretén "Rada" nechce ŽÁDNÉ JADERNÉ ELEKTRÁRNY, má doma na okně sluneční panel, aby si mohl nabít mobil... Prý mu to k dožití stačí. ;-)

L. Jeleček 19.5.2021 23:28

Soudím, že na základě kvazitendru odpadnou, z něj budou vyřazeny, Francie a Jižní Korea - ty totiž nevyrábějí reaktory 1200 MW, které byly použity při stavbě této elektrárny (mají jen s větším výkonem, nebo menším).Rosatom byl odmítnut, takže pro jednoho uchazeče - Westinghouse se tendr nebude konat. Ten však také nevyrábí reaktory 1200 MW - naopak je ve spolupráci s Rosatomem dlouhodobě instalují v JE v množství nemalém. Co vím, nyní jednu ve Velké Británii. WH již vyvinul reaktor 1100 MW - ty instaluje např. ve dvou JE které buduje v Číně (sic!). Zatím nejsou vyzkoušeny v provozu a tedy stojí mimo.

Takže to asi dopadne tak, že Česko objedná u Westinghousu stavbu dalšího energobloku. A ten uzavře smlouvu s Rosatomem na dodání jeho reaktoru. Tak to chodí i u nás. My děláme světovou politiku, velmoci dělají kšefty. Ó my se budeme mít.