18.10.2021 | Svátek má Lukáš


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Král zemřel. Ať žije král!

Jediný skutečný počin po skandálu ve Vrběticích je rozhodnutí: Jadernou elektrárnu nám Rosatom stavět nebude!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 12.5.2021 8:33

Nejrychlejší a nejefektivnější cesta k získání energií vede přes úspory.

Diskutovat tuto cestu se ani autorovi a jak vidím tak ani doposud reagujícím zřejmě nechce. Přitom jsme jako ČR v rozvojové situaci kdy dlouhá desetiletí a ještě ještě nyní nezhodnocenou energii převážně vyvážíme. Přes určitý pokrok od sametové revoluce stále obecně vykazujeme vyšší energetickou náročnost tvorby HDP jak okoní země kde by se dalo snadno ledacos okoukat...

Ekonomické nástroje a technologie k takové kvalitativní proměně ekonomiky jsou tedy sice známé ale efektivita využívání energií přesto žel vesměs zůstává ležet mimo diskusní natož realizační pozornost.

J. Stehlik 12.5.2021 9:43

Úspory jsou dobrá věc, ale jen po určitou hranici. Kdyby Američané šetřili, tak nevyšlo lidi na měsíc. Nepošlem satelity na oběžnou dráhu. Na co potřebujeme velký byt, stačí nám 1+kk. Všichni se pak vyspime v jedné posteli a ušetříme za povlečení. Také by nám stačili jedny boty atd.

Rozvinuté země jsou úspěšné proto, protože dokázali zajistit slušnou životní úroveň lidem ( masova spotreba) . A to zajistí jen levné energie a suroviny

P. Rada 12.5.2021 10:30

Pane Stehlíku porovnejte si pro ilustraci energeticku náročnost tvorby HDP Německa a Česka.

"Slušnou životní úroven" s principu navozuje míra EROEI dominantního zdroje. Ta ale obecně a zejména u JE dál už století klesá. Doposud roste jen masivnost těžby ale žel vesměs za cenu růstu masivnosti nerecyklovatelných imisí.

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2008/cislo-9/ceka-nas-drasticka-zmena-zpusobu-zivota.html

https://medium.com/insurge-intelligence/the-new-economic-science-of-capitalisms-slow-burn-energy-collapse-d07344fab6be

https://ourfiniteworld.com/2019/01/30/how-the-peak-oil-story-could-be-close-but-not-quite-right/

L. Novák 12.5.2021 14:26

Blábolíš hovadiny jako obvykle. Německé firmy provozují podstatnou část výroby v zahraničí...

M. Husovice 12.5.2021 9:50

"Nejrychlejší a nejefektivnější cesta k získání energií vede přes úspory" . vypínáním veřejné dopravy, elektromobily, svícením od-do, znovuzavedením plynových lamp z 50-tých let- petrolejky, jistě se najdou i další recepty např.sporáky na dřevo, které při vaření i topí. Najdou se i jiné osvědčené recepty které uspoří elektřinu, takže "jaderka" nebude potřeba, možná bychom mohli vypnout i ty stávající a přestěhovat se do zemljanek, vyřešil by se i ,bytový problém - opravdu to chceme ??;-€:-)? .

P. Rada 12.5.2021 10:40

Demagogickou argumentací efektivitu zvýšit nelze.

Pokud zde někdo nabízí jako řešení ... vypínání veřejné dopravy, plynové lampy ... vedle elektromobility ... - jste to Vy!

Veřejná doprava je přeci z velké části právě elektrifikovaná a to také proto, že elektromotor má s principu násobně vyššší energetickou účinnost přeměny na pohyb.

Navíc může oproti spalovacímu motoru pohybovou energie bržděním zpětně získávat - což začíná využívat osobní doprava která ale je oproti hromadné pravidelně energeticky náročnější.

L. Novák 12.5.2021 14:33

Už zase lžeš a blábolíš nesmysly, až se práší, dementní EU magore ;-O zelený? Rv ;-D

J. Jurax 12.5.2021 14:53

Ano.

A ta elektrická energie vzniká v zásuvce, že?

A ovšem šetřit by se mělo. Žádná klimatizace, ponocování při elektrickém světle, žádná TV a kecání přes internet a počítače a kávovary a topinkovače, v teplé vodě se koupat jednou týdně postačí, a v jedné, napřed děti od nejmenšího, pak maminka a nakonec tatínek, v případě progresivní rodiny si rodič 1 a rodič 2 hodí korunou ...

M. Husovice 12.5.2021 15:14

Možná byste si měl najít na Wikipedii význam slova ironie.:-):-):-)

M. Moravcová 12.5.2021 8:08

Tak jistě, co se zdržovat nějakými posudky a hodnoceními, soutěžemi a odbornými pojednáními. Takhle to bylo ráz na ráz. Bohužel takhle to bude nejen s JE, ale především s naší svobodou (covid).

P. Rada 12.5.2021 8:54

Svoboda bez odpovědnosti je o svévoli. Tu doposud často toletujeme u těch které jsme si zvolili a navíc sami praktikujeme hlavně tam kde to není okolí moc na očích. Tuto zemi proto marasmus neodpovědnosti jen covidově stál s pohledu měrného relativně daleko více obětí jak společnosti okolní.

V energetice je to podobné. Představa, že síla energie udělá všechno za nás je s principu zcestná a právě Vámi nadhozený virus který nepořebuje vlastnit prakticky žádnou energii, žádné suroviny ani výrobní prostředky... nám ukázal zrcadlo reality cesty přes optimalizaci nákladů, kterému se vyhýbáme sněním o stále mohutnějších energetických zdrojích.

L. Novák 12.5.2021 14:37

Pitomci jako jsi ty zjevně spoléhají na "perpetuum mobile", takže rozumné posuzování reálné energetické náročnosti čehokoliv je zcela mimo schopnosti vašeho chápaní. Rv

J. Vlk 12.5.2021 7:59

Souhlasím s návrhem nepořizovat JE na klíč, ale aktivně se podílet na všech fázích projektu. Výstavba JE není zas tak složitá, pokud máme kvalitně připravenou dokumentaci a nemusí se improvizovat. Atypický je hlavně primární okruh, ostatní systémy a komponenty se více méně již opakovaně vyskytují. Problém je, že existuje vysoká koncentrace těchnologií na relativně malém prostoru a zvýšené nároky na kvalitu a dokumentování. Jiná cesta ale není, sledování kvality od počátků výroby se dnes již běžně vyžaduje.

P. Rada 12.5.2021 9:13

Mýlíte se v tom co je zásadním problémem. V 3+ generaci která dnes jako jediná má legislativní předpoklady k realizaci je zásadním problémem celková neegektivita investice kterou totiž oproti 3 generaci zásadně prodražila celá plejáda dodatečných konstrukčních prvků.

Celosvětově se tak JE dostala 3+ generací konečně na předtím celá desetiletí kýženou úroven bezečnosti - ale nikoli přes rozvoj technických fíglů, vtipu, důmyslnosti.... ale spíše zásadně narostlou masivností a tím nákladovostí. Propad efektivity těžby jaderné energie dokládají prakticky všechny 3+ realizace:

https://www.diw.de/documents/publikationen/73/diw_01.c.670581.de/dwr-19-30-1.pdf

https://www.lazard.com/perspective/levelized-cost-of-energy-and-levelized-cost-of-storage-2020/

J. Krejčí 12.5.2021 7:51

Vy mudrlanti, tady jde především o to jestli dáme moskevským bojarům možnost ovlivňovat ČR po příští dvě generace a to ve prospěch zájmů Moskvy ! Nevidím žádnou šanci, že by se tam objevil nový Gorbi. Spíš nějaká mutace kágébáka Putina! To strašení nedostatkem elektriky -asi 10% výkonu-nemá jiný účel, než pomoct Moskvě udržet střední Evropu pod svým dohledem.

P. Dvořák 12.5.2021 8:01

Nemudrujte a uveďte konkrétní příklady, kdy jsme od postavení Dukova a Temelína, byli moskevskými bojary " . . . ovliňováni ve prospěch zájmů Moskvy."

P. Rada 12.5.2021 9:24

Mudrlantství tkví třeba v představě, že by dnes někdo nově povolil stavbu stejných typů jako před desetiletími.

Pokud by šlo o technologii, která by přinášela jednoznačnou výraznou výhodu vlastníkovi - proč ji nepřevzít od konkurenta a třeba i od nebezpečného protivníka?

S elektrárnami 3 generace jsme sice ještě získali ještě relativně efektivní zdroj energie ale v případě teroristického útoku až válečného konfliktu si zavařili i na krajně rizikové aspekty celostátního dopadu. Právě proto němci od jádra ustupují.

K. Šubrt 12.5.2021 7:02

Důvod k velké oslavě, kdokoliv je NE Rosatom!!!!!! R^R^R^

V. Šťastný 12.5.2021 7:55

Až na tu hlavu, co? Takový Westinhghouse stavěl v Americe jaderný blok. Po prostavění po přepočtu více než 600 miliard kč, není stále dostavěný a investor stavbu radši zastavil.

To chcete radši nějakou partu blbců, která tady prostaví bilión a nebude z toho nic nebo nějaký nebezpečný paskvil?

P. Dvořák 12.5.2021 8:04

Hlava je na mozek. Zkuste ho a najděte jiný důvod, než je opít se na oslavě výkřiků "NE Rosatom!!!!!!"

Tuším "ANO Westinghaus" - v konkurzu? Nebo co to tam mají za systém pro krachující firmy.

V. Zadák 12.5.2021 6:45

Jest pyramidálně důležité postavit naprosto politicky korektní atomku. Takže pouze a jenom pouze Westinghouse. Prohloubíme transatlantickou vazbu. a strýček Sam nás pochválí.

J. Koubek 12.5.2021 6:43

Komu Vrbětice posloužíli? Možná že to bylo úlně jinak.

K. Šubrt 12.5.2021 7:03

Třeba jak?

J. Bárta 12.5.2021 8:20

Zeptejte se v Evropě. Kvůli podezření žádne diplomaty vyhošťovat nebudou.

T. Kohout 12.5.2021 5:37

Lid se raduje z toho, že jsme si zapověděli nejlepší řešení. K tomu již není co dodat. Ať žije lid!

L. Novák 12.5.2021 5:07

Elektřina z OZE není a nemůže být levná, protože to malé množství vyprodukované elektřiny v hodnotě instalovaného výkonu dělá odhadem asi 10% (1/10) celkového ročního času, ve zbytku roku ta drahá a dotovaná investice stojí napospas povětrnosti bez užitku. Navíc je ta elektřina produkována často v době, kdy o ni není žádný zájem...

Takže ebonitové tyče a liščí ohony do každé domácnosti! :-P

J. Jurax 12.5.2021 14:58

A prdět do jímacího pytlíku a takto získaný bioplyn využít k výrobě elektrické energie nebo aspoň tepla. Případně v plynové lampě.