26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Co vyvážet?

Prý jsme montovnou Evropy. Hlavně německou. No a? Jsme snad všichni Einsteini? Mnozí přece nejsou schopni nebo nemají chuť být konstruktéry, manažery, opravovat velesložité stroje anebo pracovat s přesností na setiny milimetru či léčit lidi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 11.11.2018 17:06

......

V Číně začala výstavba pilotního rychlého reaktoru - http://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/cine-zacala-vystavba-pilotniho-rychleho-reaktoru/?fbclid=IwAR1CAmsSzEZTxsG2AmezauYtj9uKDKPjdN1Xom2kFwb9Xtt2TZ3zHp0ilJo

P. Rada 11.11.2018 17:58

Re: ......

To, že se něco nazve pilotním ... ještě vůbec neznamená, že to pak bude snadným vzorem dalším. Sám jsem dříve bvěřil v takovéto možnosti. Dnes jsem s víry zázračných technologií víceméně vyléčen.

Pokud by totiž takové snadné cesty existovaly bylo by s podivem proč nikde ve vesmíru žádné stopy inteligence doposud nenalézáme.

L. Novák 11.11.2018 18:57

Re: ......

Ty nejsi vyléčený vůbec, naopak bys léčení potřeboval. Jenomže na blbost žádné léky nejsou. :-)

P. Rada 11.11.2018 20:25

Re: ......

Když takto někdo reaguje jen sám na sebe pak se nedivím, že mu leží v hlavě především problém léčení.

M. Prokop 11.11.2018 21:49

Re: ......

Jo, vy uvěříte každé 3,14čovině, pokud je nabarvena na zeleno.

Technologiím se nevěří, technologie se ověřují.

M. Prokop 10.11.2018 17:17

Háček není v technice jaderných elektráren

(ačkoliv se zelení teroristé dost snaží, aby ji předpisy co nejvíce zproblematizovali), háček je v ceně. Všemožné dotace a povinné odkupy "zeleniny" tak doprasily ceny, že se ta nejlevnější elektřina z jaderek nemusí prodat. Řešení by bylo jednoduché, zahrnout do ceny energie i spolehlivost dodání. A zrušit ideologické dotace, ovšem. Což je bohužel v EU nemožné.

P. Rada 10.11.2018 18:26

Re: Háček není v technice jaderných elektráren

Vidím to trochu jinak i když jsem také pro zrušení ideologických dotací.

"Ideologickou" dotací v ČEZku byl totiž např. fotovoltaický tunel ale takového typu který se jinde v EU nestal i když i tyto země museli reagovat na změnu cen FV panelů na trhu.

Souhlasím také, že spolehlivost dodání bývá právě u JE tou nejproblematičtější stránkou.

https://temelin.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1066:olkiluoto&catid=49:ekonomika-jadra&Itemid=91

V. Petr 10.11.2018 19:59

No, už když mě bylo takových deset let, věděl jsem

např. že síť musí být dimenzována na výpadek největšího zdroje. Toto je možné, ALE pak musí zvládnout i stav, kde NIKDE NEFOUKÁ a je silně pod mrakem.

Toto už Německo nezvládá! U JE to NENÍ PROBLÉM, když jich máte dost! Nejsou závislé na jednom zdroji a taková Francie skladuje palivo na 5 let provozu!

Může to být ale problém u plynu, viz začátek roku tuším 2009!

P. Rada 10.11.2018 23:06

Re: No, už když mě bylo takových deset let...

Pokud si někdo ve svých "deseti" na něco zvykne ale neví, že je to víceméně zlozvyk - může mu to zůstat jak "železná košile".

My jsme si podle průměru měrné spotřeby energií přivykli za poslední půlstoletí na dávku která zhruba stokrát převyšuje to, co konzumovali naši pradědové. Přivykli jsme si navíc i na stabilitu, komfort a další historicky ojedinělé souvislosti odttrhující nás od dřívějších rytmů života a to až tak, že tuto civilizační anomálii mylně považujeme za normu která nám jako jediná může zaručit spokojenost.

Neštěstím této historicky zvláštní situace je ale pravděpodobně fakt, že si sotva už umíme představit něco jiného, trvanlivějšího a vývojově smysluplnějšího třeba podoně jak je to zvenku vidět u drogově závislých.

Tu a tam sice ještě někdo žije podstatně skroměji a dokáže přitom prožívat radost s bytí - většina společnosti však svou radost opírá nikoliv o své ale o cizí energie a přivlastnění nemovitostí. To ještě s principu nemusí být špatně. Špatné je sobecké nerespektování dlouhodobě neudržitelné situace.

L. Novák 11.11.2018 0:50

Re: No, už když mě bylo takových deset let...

Zelený komunista a kazatel "Rada" nás bude učit, jak máme žít... :-)

J. Pražák 11.11.2018 3:56

Re: No, už když mě bylo takových deset let, věděl jsem

Plyn v zásobnících na 120 dnů spotřeby je dostatečná rezerva, když ruské plynovody obejdou problematickou Ukrajinu a Bělorusko. Rus zatím vždy dodržel dodávky a bude to tak i nadále, protože by si pokazil renomé a dnes už je CNG skoro tak levný jako plyn dodaný plnovodem. Plynové elektrárny jsou také drahé na hlavního dodavatele energie. Jedině jako paroplyn+vytápění blízkého města odpadním tepelem.

M. Foltyn 11.11.2018 8:40

Re: No, už když mě bylo takových deset let, věděl jsem

Plynu je v zásobnících dost, ale rozhodně ne dost na plynové elektrárny. OZE jsou schopny pokrýt naši spotřebu asi z jedné pětiny, a to ještě někdy v létě, určitě v zimě ani náhodou. Rád bych od pana Rady viděl, kde chce brát ty čtyři pětiny. Pokud možno bez blbých odkazů, jestli to dokáže vlastními slovy.

P. Rada 11.11.2018 9:52

Re: No, už když mě bylo takových deset let, věděl jsem

Pane Foltyne toto dorum má omezené sdělovací možnosti které ale lze doplnit odkazem a tak informaci značně rozšířit. Někomu ale stačí jen naznačit. Dopředu však sotva vím, kdo a s jakým zájmem bude readovat a komu bude co stačit. Někdo preferuje jen citoslovce či smailíky. Já prederuji postup udělat co lze - to je ale zde bez odkazů sotva sdělitelné.

Opakuji: ..."My jsme si podle průměru měrné spotřeby energií přivykli za poslední půlstoletí na dávku která zhruba stokrát převyšuje to, co konzumovali naši pradědové." ...

Pokud naši předkové (kterých si co do houževnatosti a skromnosti cením) dokázali přežít a rozvíjet se na zhruba setině dnešního množství a to bez dnešních technologičnosti a informatiky - pak považuji za velmi pravděpodobné, že lze nahradit, modifikovat či eliminovat množství třeba i "čtyřech pětin" dnešní míry spotřeby neobnovitelného a přitom žít smysluplně.

Zkuste mi prosím naopak popsat vlastními slovy, na jak dlouho a za jakých okolností si představujete, že může vydržet součastný růstový trend spotřeby všeho možného na podstatě neobnovitelného v prakticky uzavřeném systému této planety?

L. Novák 11.11.2018 10:40

Re: No, už když mě bylo takových deset let, věděl jsem

Ty tady jenom blábolíš a plácáš a věcný obsah to nemá žádný. Samé hovadiny a hloupé odkazy, které s podstatou článku a problematiky nesouvisí. Ty bys mohl dělat (už to děláš) zeleným magorům faráře, a tady zasí*áš prostor žvásty úplně mimo téma. Technické problematice nerozumíš a jsi tady za blba už celá léta...

M. Foltyn 11.11.2018 11:02

Re: No, už když mě bylo takových deset let, věděl jsem

Takže vaši představu kde brát elektřinu jsem se zase nedozvěděl. Máte pravdu, je daleko vyšší spotřeba, ale také nesrovnatelně vyšší výroba. Zateplováním domů a výměnou žárovek se dá něco ušetřit, ale hlavní spotřebitel je průmysl. Co se týče vaší otázky,tak hodně záleží na tom, kolik se podaří lékařům bez hranic zachránit lidí. Pokud budou hodně úspěšní, máme se co obracet. Chce to hlavně, aby lidé nepříliš v technice kovaní,(jako například vy)technikům do toho moc nemluvili, pak to půjde, zdroje jsou.

P. Grigar 11.11.2018 12:18

Re: No, už když mě bylo takových deset let, věděl jsem

..p.Rada se úzkostlivě vyhýbá přiznání, že v určitých oblastech je nejsnadněji obnovitelným zdrojem člověk. Zatracený Schweitzer a jeho následovníci.. jak dlouho to dokážeme financovat?

P. Rada 11.11.2018 17:50

Re: No, už když mě bylo takových deset let, věděl jsem

Jak jste příšel na nápad : ...".p.Rada se úzkostlivě vyhýbá přiznání"... - nejde spíše o vaši úzskost, váš problém si něco přiznat?

Zde jsem i dříve zastával názor, že celá desetitisíciletí byl člověk sám sobě zdrojem. Dokonce to bývalo tak, že mezilidské vykořistování bylo v podobě otročení dlouhodobou součástí celých civilizací. Hierarchické systémy vykazují přeci nejen hominidi.

Dnes se vykořistování člověka člověkem mnohde přeneslo na planetu ale nabylo pro lidskou chtivost tak masivně, že má destabilizující účinky např na planetární klima.

L. Novák 11.11.2018 23:11

Re: No, už když mě bylo takových deset let, věděl jsem

Jo. A proto vyhynuli dinosauři... Destabilizovali planetární klima... :-D

Vykořisťování dinosaura dinosaurem. Ten zelený komunista z tebe leze všude.

V. Novák 12.11.2018 16:02

Re: No, už když mě bylo takových deset let, věděl jsem

... prděním ...

J. Tachovsky 11.11.2018 10:42

Re: Háček není v technice jaderných elektráren

Proc by se nemela prodat ? Je levnejsi, muze konkurovat cenou.

V. Novák 12.11.2018 16:04

Re: Háček není v technice jaderných elektráren

Konkurovat cenou můžete na trhu a ne na netrhu zmršeném dotacemi a povinnými odkupy.

J. Chaloupka 10.11.2018 14:14

Když budeme mít štěstí, tak umřeme dříve...

.

M. Pivoda 10.11.2018 13:22

Referendum až po sociální inovaci

Závěr článku: "Problém energetické jistoty republiky je bezesporu závažný a jako dělaný pro celostátní referendum. Vysvětlit lidem, že energii potřebujem, to snad pochopí každý."

Pozor: Zhodnocení vývoje energetických alternativ je poměrně složitý problém.

Obecně jsem pro posílení referend u nás i jinde. Nicméně v případě energetiky bych viděl užitečnost referenda až po zavedení minimálního příjmu občanů, který by byl podmíněn jejich povinným studiem technologických trendů - a průběžně.

J. Milota 10.11.2018 12:25

Vytápění elektřinou

přes deklarovanou vyšší nákladnost, ale může být výhodné v některých případech. Mám na mysli el. sálavé panely na stropu. Pro dobře isolovaný RD postačí jeden 300W panel na 8-9 m2 podlahové plochy. Je ovšem zapotřebí, aby vytápěné místnosti měly velkou tepelnou kapacitu stěn (instalují se vnitřní přizdívky z nepálených cihel). Panely je třeba doplnit termostatem, který hlídá potřebnou nastavenou teplotu v místnosti. Topení je komfortní, bez nároků na údržbu, hygienické (nepráší). Panely jsou v ČR běžně dostupné. Toto je můj pohled na problematiku využívání elektřiny.

Co se týká diskusních příspěvků, chybí mi tady příspěvek pana Nejedlého, už se tu dlouho neukázal. Škoda.

J. Nový 10.11.2018 12:34

Re: Vytápění elektřinou

dobrá idea....na stropě bude 60 stupňů a na podlaze jinovatka. Do jaké výšky se má nainstalovat termostat?

I. Novák 10.11.2018 14:27

Typický příklad základní nevzdělanosti ve fyzice.

J. Milota 10.11.2018 19:01

Re: Vytápění elektřinou

termostat se obvykle umisťuje na stěnu do výše cca 150 cm od podlahy.. Je.li na něm nastavena teplota třeba 24 stupňů (rozumí se teplota okolního vzduchu), pak jí termostat udržuje. U stropu, kde je sálavý panel, bude vlivem proudění vzduchu o několik st. víc, ale nikoliv 60 st. Sálání z panelu neohřívá vzduch, ale předměty v místnosti, nejvíce pak samotnou podlahu, kde samozřejmě nebude jinovatka, jak se domníváte. Vzduch v místnosti se pak ohřívá právě od podlahy. Teplota podlahy pak může být kolem 25-28 st, v závislosti na výšce místnosti (vzdálenosti stropního panelu od podlahy).

J. Milota 10.11.2018 19:19

Re: Vytápění elektřinou

O různých způsobech vytápění (včetně sálavého) srozumitelně pro techniky i pro laiky pojednává antikvární již kniha :Spiška Úsporné vykurovanie budov..

P. Rada 10.11.2018 13:18

Re: Vytápění elektřinou?

Systém vytápění elektřinou bývá hospodárný např u energeticky nenáročných až pasivních domů.

Osobně mi např nyní k udržení teploty místnosti 22C stačí dobré iolace, osobní přítomnost a cca 200w počítač + fungující rekuperace. Fakticky tedy jde využívání odpadního tepla.

Jinak je "vytápění" elektřinou pravidelně spíše o mrhání energiemi s neobnovitelných zdrojů a tedy o životě na úkor poškozování životního prostředí.

J. Nový 10.11.2018 14:29

Re: Vytápění elektřinou?

Rekuparace...pasivní dům má stálou spotřebu min 1kW jen aby fungoval, hýbal vzduchem, trochu ho čistil, sušil, aby se dalo aspoŇ trochu bydlet. Ale idea dobrá