26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Zoufalá vládní účtařina

Ekonomický program vládní koalice pokračuje ve slepé koleji minulého režimu. Není divu, vždyť je opět ve vleku "kalouskovin", tentokrát socdemokratických. V relativně chudé ekonomice vysoké daňové kvóty (47 procent) je jediná cesta z močálu recese radikální snížení daní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 22.12.2013 1:11

Re: Vážený

Co kdyby jste naopak vy nám sdělil své proroctví. Bylo by jistě velmi zábavné, když kladete tak nesmyslnou otázku. Při snížení té daně se totiž HDP velmi pravděpodobně zvýší (nebude stálé) a navíc jsou ve hře stovky dalších proměnných (i např. náklady na zřizování účtu v daňovém ráji, odměny pro daňové poradce...)

Na kvantitativní přesnost proroctví se může sázet jenom hlupák a to pan Tomský určitě není.

R. Tichý 20.12.2013 13:46

Re: Vážený

ad 1/jaká byla daňová kvóta předtím? ad 2/třeba zlevnění plenek proti přání EU mašinerie? ad 3/myslíte 30 Kč měsíčně? tak to nezvýší vůbec nic. Naopak to ušetřilo spoustu peněz za nesmyslně trávený lékařský čas. ad 5/ a co třeb tím, že těm lidem se musí vyplatit odstupné a platit dávky v nezaměstnanosti? Takže v krátkém úseku se zatne sekyra hlouběji, nehledě na uřvané odboráře, kteří své neefektivní a nepotřebné pozice zubynehty hájí.

V. Halašta 20.12.2013 15:00

Re: Vážený

Nevím o jakém čísle 47 % p.Hrbek mluví. Daňová kvóta v ČR je nyní nějakých 34,5 % a od roku 2009 se výrazně nemění (přes Kalouskovo hrozné zvyšování DPH). To je také úroveň, na které byla daňová kvota v roce 1998 po mírném poklesu z cca 35 %. Přes zvyšování DPH ji vlády ČSSD dostaly na úroveň 37,5 % v roce 2007.

Panu Hrbkovi dále nemůžu věřit ani nos mezi očima, pravděpodobně zaměstnanec Bureše.

L. Novák 20.12.2013 16:00

Re: Vážený

Sociální a zdravotní daň a další poplatky jste započetl?

R. Tichý 20.12.2013 16:04

Re: Vážený

Právě. Když se podívám na superhrubou mzdu, tak stát z mé činnosti získává kolem 50%. Když k tomu ještě připočtu DPH na všem, co kupuji...

V. Halašta 20.12.2013 17:11

Re: Vážený

Já to nepočítal, to oni :)

libinst.cz/data/CHRENKO.pdf

V. Halašta 20.12.2013 17:27

Re: Vážený

Pokud byste nevěřili někomu z liberálního institutu nebo chtěli novější data tak si vygooglite soubor "KS-DU-11-001/EN/KS-DU-11-001-EN.PDF" eurostatu, na straně 170 v řádku TOTAL to máte total potvrzené:)

A. Hrbek 20.12.2013 17:10

Re: Vážený

Patrně jste si nepřečetl řádek 3 článku pana Tomského. Ale diskutujete.

V. Halašta 20.12.2013 17:33

Re: Vážený

Nezpochybňoval jsem číslo, zpochybnil jsem vaši prezentaci "vysoké daňové zatížení je dědictvím Kalouska". Je to lež jako věž! Čísla z eurostatu, odakzované výše, vás jednoznačně usvědčují, že vy zase diskutujete, aniž si ověříte, co to číslo znamená a jak se vyvíjelo.

A. Hrbek 20.12.2013 17:57

Re: Vážený

A komu děkujeme za Vámi nyní nezpochybněné číslo? Svatému Mikulášovi?

Laskavě se podívejte na strukturu čísel v Eurostatu (co se započítává do daní) a na strukturu povinných odvodů (přímých i nepřímých) státu v ČR. Jenom parafiskál odváděný zaměstnavateli z hrubé mzdy je 37%.

Zkuste se někdy podívat do státního rozpočtu na příjmovou část a výdajovou z jakých položek se skládá.

Jinak odhady "daňového zatížení" jsou dosti různé. Např. propočet "Dne daňové svobody" prováděný Liberálním institutem jako podíl mezí veřejnými výdaji a HDP, připadající na polovinu června) se pohybuje cca okolo 46%. V USA se daňové zatížení počítá jako podíl výdajů státních institucí k veškerým příjmům obyvatelstva, což dává vyšší číslo.

A. Hrbek 20.12.2013 18:34

Re: Vážený

sorry 35%

L. Novák 20.12.2013 18:40

Re: Vážený

:-)

V. Halašta 20.12.2013 18:47

Re: Vážený

Klidně dál o koze.

Opakuji, tvrzení "Daňovou kvótu 47% zdědí nová vláda po osmileté vládě minulé koalice.", kdy se mluví o vysokém daňovém zatížení, je minimálně demagogická, ne-li rovnou lživá. Jde o dědictví vlády ČSSD, které lze prokázat na časové řadě daňového zatížení sledovaného eurostatem, tedy podle jednotné metodiky EU. 

A k těm číslům: Procento zdanění jen nepodstatné. Daňové zatížení je poměr sumy daní (nebo příjmů, výdajú) a HDP. Podle toho co je v čitateli pak jde o různé daňové kvóty. Den daňové svobody (jehož obrácenou hodnotou asi skutečně je 47) je liberálním institutem vypočítáván z výdajů, tedy i ze schodku. To ale není aktuální daňové zatížení a v časové řadě je pak vidět více vliv krize než pohyb daní. Pro porovnání v kterém časovém období vlivem vlády daňové zatížení rostlo a ve kterém klesalo je lépe vycházet z časové řady eurostatu.

A. Hrbek 20.12.2013 18:13

Re: Vážený

Vážený pane Halašta,

buďte tak laskav a podívejte se, jak se vyvíjely od roku 1990 sazby DPPO, DPFO a DPH!

Ve Vámi uváděném roce 1998 byla například sazba DPPO 35%!!! DPH základní bylo 22%, snížená 5%. Sazby DPFO byly v pohyblivé části od 15 do 40%.

Máte smůlu v tom, že to byl po desetiletí můj denní chléb.

L. Novák 21.12.2013 0:02

Re: Vážený

Potíž je, že za vlády ČSSD se tuším v roce 2004 převáděla velká část zboží a služeb ze snížené sazby DPH (5%) do základní sazby (22% a krátce poté snížené na 19%) . Což zvýšilo výběr DPH jednorázově asi o 30 mld. Kč. A přesto ČSSD nastartovala vysoké tempo zadlužování, které poprvé razantně snížila koalice ODS v roce 2013. O blbostech typu "minimální živnostenská daň" a podobných ani nemluvě.

M. Prokop 20.12.2013 15:11

Re: Vážený "ekonome" Hrbku

Vynechám to vaše ostatní politologické plácání

a okomentuji jenom "4. Státní investice jsou význačnou cestou k obnovení hospodářského růstu. Musí ale být efektivní. ".

To už je z principu věci, že pokud někdo rozhoduje o cizích penězích (zde státní úředník o investicích), NEBUDE TO NIKDY EFEKTIVNÍ. "Napasou se" ovšem kamarádi a plátci úplatků.

L. Novák 20.12.2013 15:58

Re: Vážený

Znáte Hrbka. Tenhle blud bude opakovat stále dokola... :-)

A. Hrbek 20.12.2013 17:33

Re: Vážený

Vážený superekonome Prokope,

V každém státu se rozhoduje o rozdělení výnosu daní. A základní otázkou je, zda posílí část státní spotřeby, státních nepřímých investic a státních přímých investic. A v demokracii rozhodují demokraticky zvolené orgány, tedy orgány, které jste patrně volil i Vy.Pokud ne, Vaše chyba.

Tvrdíte, že ani jedna investice ve státní sféře nikdy není efektivní. Co takhle např. první dva bloky v Temelínu? Co Dukovany? Co hydroelektrárny?

Podle Vás nemá také stát investovat do veškerého školství?

Principiální negramot zůstane vždy jen negramotem.

L. Novák 21.12.2013 0:16

Re: Vážený

Do Temelínu neinvestoval stát, ale akciovka ČEZ. Navíc se jedná o příklad, který je výjimečný druhem i rozsahem investice a nutností garance státu, že během stavby nezavede nesmyslné omezení, které by stavbu znemožnilo, jako třeba v Rakousku. Dukovany nikdo jiný než stát stavět nemohl, když byly postaveny za komunistického režimu, který může být vzorem neefektivnosti vynakládání prostředků, pokud nepočítáme otrockou práci MUKLů prakticky bezplatně. Vodní díla by v poválečném rozsahu nikdo nestavěl, pokud by komunistický totalitní režim neokradl násilím vlastníky lesů, polí a dalších nemovitostí. Ano, v tom spočívá ta "efektivita", v násilí a nucené levné práci.

Že tuhle demagogii používáte, jenom dokresluje vaši myšlenkovou orientaci.

Efektivita školství se měří dost obtížně. Jestli je efektivní to státní nebo ne, toť velká otázka. Jak chcete měřit návratnost takové investice? Jaký efekt mělo školství, v němž jsme museli skládat nesmyslné zkoušky z marx-leninismu, dějin MDH a KSČ a podobných kravin, jako ekonomie socialismu? Ekonomická negramotnost z takového školství je vidět stále všude kolem. Základy moderní ekonomie si musel každý, kdo o to stál, dodatečně po pádu bolševického režimu nastudovat sám, soukromě, za vlastní peníze. Taková byla "efektivnost" vašeho státního školství.

A. Bocek 20.12.2013 8:28

Je to opravdu zoufalost !

Ekonomické lajnování zůstalo, změny jen kosmetické a oproti minulu sekera do budoucnosti dalších 20 miliard !

J. Křivánek 20.12.2013 3:21

Sóddruhu autore nenavrhuj žádné sociálně-ekomické změny!

Sóddruhu autore nevím z čeho žiješ a co děláš. Počítám že si přisátý na státní cicík. Bylo by ideální kdyby jste vy všichni sodruzi co navrhujete nějaké sociálně-ekonimické ýnženýringy jse si dali voraz. To co navrhuješ je pitomost jak svět. Co to jako udělá když snížíš DPH? Myslíš třeba jako na polovinu? Lidi začnou o pár procet víc nakupovat to jo. Na HDB to bude vypadat hezky.  A všechno prožerou. A stát přijde ročne o pár stoveček miliardiček. Vylepšením jedné kolonky o procentíčko jiné obsati pěkně rozdrbeš. Co je to pár stoveček miliardiček pro vás levicové kavárenské intelektuály, kteří celej život deláte leda tak výkal. Navrhuješ hňupoviny podobné jaké udělali ti idioti z ČNB před měsícem. Skokově rozdrbali a rozhoupali kurz koruny. Po letech jsem si říkal:"Konečně je klid. Kurz se drží v jakémsi rozmném úzkém pásmu. Je možné se více věnovat realizaci zakázky než spekuaci s měnami." A buchty boty cecky sem. Banda vrcholných idiotú sóodruhů z ČNB se rozhodne říct ne, my si myslíme že je potřeba udělat čurbes. Asi spáchali  trestný čin a jednoznačně jednali protizákonně - mají stanoveno že hlavním úkolem ČNB je cenová stabilita. Způsobili pravý opak. Kdysi si aspoň vybrali k ničení měny tu variantu s rozhazováním penež z vrtulníku. To aspoň zvedlo HDP a užili by si to převážně češi. Takhle kluci kreténští akorát přihodil pár miliadriček špekulantům, neco málo našim německým vůdcům a pořádně zatopili podnikatelům a to jak dovozům tak vývozců.Fakt děte do řiti vy socanší manipulatoři. Plancejte si nesmysly, nějaký ty stamiliónky si nakraďte z erátního rozpočtu ale fakt se neserte do velkých věcí, kterým rozumíte jak koza petrželce.

J. Křivánek 20.12.2013 3:23

Re: Sóddruhu autore nenavrhuj žádné sociálně-ekomické změny!

.

J. Křivánek 20.12.2013 3:05

Sóddruhu autore nenavrhuj žádné sociálně-ekomické změny!

J. Huml 20.12.2013 4:56

Re: Sóddruhu autore nenavrhuj žádné sociálně-ekomické změny!

Krivanko, ste snad ozralee?

J. Křivánek 20.12.2013 5:08

Re: Sóddruhu autore nenavrhuj žádné sociálně-ekomické změny!

Ožralé

P. Papež 20.12.2013 9:49

Re: Sóddruhu autore nenavrhuj žádné sociálně-ekomické změny!

Připadá mně, že právě sprosťáci a hlupáci jako vy rozhodují o tom, kam stát půjde. Chybí slušnost a snaha domluvit se a vyslechnout i druhého..

J. Schwarz 20.12.2013 12:51

Re: Sóddruhu autore nenavrhuj žádné sociálně-ekomické změny!

Stát by měl jít na jediné místo, a to do pr..le a nechat lidi napokoji. Maximální sprosťák je je především ten, co si myslí že stačí hodit lístek do truhly chytrákovi, co mu slíbí okrást soused a jemu nasypat. Ovšem ten chytrák to dokáže okecat, dává té své zlodějině všelijaké cizokrajné názvy / sociální politika, podpora ekonomických aktivit, fiskální uvolňování, proinvestování se z krize, cílování inflace, dotace, grant, progresivní zdanění.../ - račte si vybrat!

V. Halašta 20.12.2013 15:03

Re: Sóddruhu autore nenavrhuj žádné sociálně-ekomické změny!

Ožralý anarchista - smrtící kombinace.

Š. Hašek 20.12.2013 15:47

Re: Sóddruhu autore nenavrhuj žádné sociálně-ekomické změny!

Ad pan Schwarz.

Stát jest nástroj moci, aby občané po sobě nelezli a nevraždily se.

Dnes (díky neosocialistům a středistům) je rozdělovač vydlužených peněz a hlídač zamraženého pečiva. A žárovek. A zateplení. A 5 rostlin konopí na zahrádce. Atd. .......

A ještě dopláceč 30ti korun! Těm ožebračeným!

Š. Hašek 20.12.2013 15:48

Re: Sóddruhu autore nenavrhuj žádné sociálně-ekomické změny!

-nevraždili se-

Pardon!