5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Modrý pták 18.11.2006 11:58

Antiekonome,

především Vám děkuji za projevenou pietu. Milton Friedman, budiž mu země lehká, byl ekonomickým titánem podle úplně všech myslitelných a nemyslitelných pravidel.

Stran zasazení Miltona Friedmana (dělám si medvědí službu, Nepravidelník X. bude o něm) - byl monetarista, ti se od neoklasiků poněkud hodně liší. Vnější podmínky pochopitelně již ekonomové neoklasičtí velmi důkladně nastudovali a popsali (A. Marshall). Včetně Vámi zmíněných rovnovážných a nerovnovážných cen (Vy tomu říkáte pokles ekonomiky). Většinově právě neoklasici makro agregáty neuznávali, protože mezní užitek nebo subjektivní preference jsou individuální záležitost, tudíž na makroúrovni neuchopitelná, neformalizovatelná atd. Vzácnost zdrojů vyjadřuje cenový systém, který má funkci nejen informační - ukazuje onu relativní vzácnost zdroje, ale také motivační - motivuje k šetření a hledání náhrad. To už vyřešil F. A. von Hayek. No a dokud budou mít lidé nové nápady, kterým nebude nikdo bránit v realizaci, tak to bude fungovat pořád. A na to přišel už před všemi zmiňovanými A. Smith v roce 1776. No a Milton Friedman do toho všeho nezpochybnitelně doložil, že v tomhle všem mají peníze nezastupitelnou roli (krást si dále pointu nebudu).

Seneca 18.11.2006 11:15

Záporná daň

Bohužel pan Tišer zapoměl napsat kde tento systém funguje.

Finist 18.11.2006 11:12

Re: Re: Není problém nastavit výši kreditu....

Zdá se že negativní daň nebo dotace k nízkým mzdám jsou v Chicagu docela oblíbené téma. Ten letošní nobelista Phelps taky o tomhle napsal spoustu článků (on se zajímá hlavně o nezaměstnanost) jako  Low-Wage Employment Subsidies versus the Welfare State  nebo Payroll Taxes and Wage Subsidies.

Čili zdá se, že tam propadli dost tomu omylu, o němž psal Hazlitt už v Ekonomii v jedné lekci - nezaměstnanost a její řešení se stalo tak trochu fetišem (Méně pro Friedmana, protože ten se zajímal o ekonomii komplet a nesoustředil se na jedno úzké téma)

Finist 18.11.2006 10:58

Re: Myslim ze by se divil ...

Kritizujete něco o čem nemáte ani páru. Docházející ropa ani klesající HDP nemá na platnost nebo neplatnost ekonomie žádný vliv.

Jediný svět, kde ekonomické poučky neplatí, by byl ten kde by každý mohlzkonzumovat materiálních statků neomezeně mnoho (= kde by všechno bylo zadarmo), což ale tihle ekonomičtí velikáni dobře věděli.

drt 18.11.2006 10:29

Můj pesimismus.

Jsem skeptik. I když bych zajásal,že konečně se něco děje k lepšímu, pevně věřím, že naši nemakačenkové by makali na černo a navíc by brali peníze od státu. Nositel nobelovky by to určitě u nás zmáknul, aby to šlapalo. Problém je, že naše levice by jeho názory neakceptovala. K udržení u moci totiž potřebuje onu sociální skupinu nezaměstnaných. Levice přece přináší dobro sociálně slabým, tak jich přece nezruší. Potom by ji zbýval už jedině pravicový program. To by byl její zánik. Proto jsem  pesimista. Reformy u nás půjdou velice těžce a dlouho. Línejch vyčůránků u nás bude vždy dost.

tris 18.11.2006 10:26

Re: Není problém nastavit výši kreditu....

Četl jsem článeček od Hazlitta na tém negativní daň a psal, že hlavní problém této daně je, že je ta placená částka je buď nízká, nebo naopak při jisté výši příjmů vysoká, nebo to naopak nemotivuje. Například v příkladu uváděné 3000 měsíčně bude spoustě lidí připadat děsně málo, jenže když se to zdvihne např. na 5000, tak to zase bude strašně velký příspěvek pro lidi, kteří vydělávají třeba 7000.

tris 18.11.2006 10:18

Re: Myslim ze by se divil ...

Anti-ekonome, ekonomie se od začátků zabývá, jak lidé dosahují svých cílů v prostředí VZÁCNOSTI. Jak myslíš, že přestanou fungovat ekonomické zákony, když jsou postavené na tom, že zdroje jsou vzácné? Proč by snížení dodávek ropy mělo narušit platnost ekonomických zákonů?

Plzák 18.11.2006 9:26

Když už jsme u daní.

Problém není v Čechách příliš aktuální, ale přece: Investujete na burze a z případného výdělku, jak z dividend, tak ze zisku hodnoty akcií, platíte daně. Pokud se ale dividendy nevyplácejí a cena vašich akcií klesla, nedostanete od státu nic. Mělo by být zcela samozřejmé, že pokud se chce stát podílet na mém zisku, musí se podílet i na mých ztrátách. Nebo je to opět pro zdejší čtenáře příliš?

Plzák 18.11.2006 9:12

Není problém nastavit výši kreditu....

To právě problém je. Pokud nebude kredit pro všechny stejný, nic se nezmění v tom smyslu, že opět bude existovat obrovský úřad pro stanovování výše kreditu jednotlivým skupinám obyvatelstva. K tomu můžem ještě připočíst parlamentní hádky socanů s konservativci o výši kreditu a jsme tam, kde před tím. Friedmanova myšlenka je dobrá, ale při dané české politické konstelaci neuskutečnitelná. Nebo alespoň neuskutečnitelná s takovou účinností, aby se to celé vyplatilo.

Ha 18.11.2006 8:15

Ekonomika

Veškeré přerozdělování je šíleně drahá záležitost a fandí jí hlavně socky a úředníci,kteří díky tomu mají teplá místečka s velmi dobrými příjmy.Součástí svobody člověka je i to starat se sám o sebe a ne na úkor ostatních.Tím se nevylučuje možnost pomoci SKUTEČNĚ POTŘEBNÝM.

Lubomir Ptáček 18.11.2006 7:54

Re: Myslim ze by se divil ...

Ještě víc by se Friedman divil, kdyby na Zemi dopadla planetka o průměru 30 km. To by nejen přestaly platit jeho poučky, ale ani by už nebyly peníze. Z tohoto hlediska je od něho velmi naivní, že se zabývá fungující ekonomikou.

Antiekonom 18.11.2006 5:51

Myslim ze by se divil ...

Asi by se brzo Milton Friedman divil jak to s tou ekenomii bude.  Hodne zdejsich obdivovatelu ekonomicky velikanu se bude divit taky. Neoklasicistni ekenomove udelali hodne skody. Friedman neuznaval prirodni vedy a verejne prohlasoval, ze v ekonomice neplati a ze jim ekonomika neni podrizena (citat dodam pozdeji)

Ona je jedna vec, divat se na ekonomiku v kvazistatickem rezimu a studovat v tomto stavu "zakony". Klobouk dolu - to skutecne ekonomove nastudovali a probadali dobre.  Ovsem kdyz se vnejsi podminky zmeni a treba zacne dochazet ropa tak se najednou zjisti, ze je vsechno jinak, ze prirodnim zakonum je podrizena i ekonomie a ze vsechny ty slavne poucky a objevy "neo-klasicke neo-konzervativni ekonomie" plati jen ve velice specialnich pripadech - napriklad za prdpkladu (zdanlive) nevycerpatelnych energetickych zdroju.

Cela tahle ekonomie bude na kocku, az to prestane fungovat. Jake jsou ekenomicke poucky a pravidla v dobe poklesu narodniho duchodu? To bylo pro velke ekonomy pod jejich uroven. Zabyvaji se preci jenom rustem. Mozna bymohli doporucit imperialni expanzi. Zacit valku !? 

Preji Friedmanovi stastne byti v nebi neo-klasickych a neo-konzervativnich ekonomu. Ale at tam premysli a dam nam radu az to prestane fungovat. A nebude to dlouho trvat verte.

Anti ekonom

Mejla 18.11.2006 2:28

Autore, nepletete si "movitý" a "mohovitý" ? A když už zmiňujete Friedmanovy zásluhy,

nemohl byste uvést také průběžné zdanění, lumpárnu, kterou vynalezl také on ?

Finist 18.11.2006 2:09

Většina čtenářů

Snad nejsou takoví ignoranti a o Friedmanovi už někdy vživotě slyšeli. 

Mám jedno takové nesmělé přání - aby ČT ukázala že je k něčemu dobrá a odvysílala u nás  jeho seriál Free to chose http://www.youtube.com/watch?v=Ne91IGIdzGM

siskin 18.11.2006 1:55

Prerozdelovani

je nejlepe nechat na jednotlivych lidech. Oni sami se rozhodnou za co utratit, do ceho investovat (treba i prostrednictvim vkladu v bankach). Jedna z mnoha zrudnosti socialismu je brani penez lidem a davani je tem, ktere si sami vyberou. A vubec nejhorsi je, ze stat za prerozdelovani bere penize platy svych uredniku.