Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

EKONOMIKA: Soběstačnost se buduje jinak

Spory s Evropskou komisí, finanční sankce i možná odvetná opatření ze strany EU nebo jednotlivých členských zemí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JM

Myslím, že naši zemědělci nemají problém. Je pro ně určitě jednoduší pěstovat dotovanou řepku a kukuřici na biopaliva, než krmit dotované prase na maso, nebo krávu na mléko. Myslím, že kvóty na české potraviny nevyřeší skutečné problémy postkomunistických farem (JZD).

0 0
možnosti
ŠH

Nevyřeší.

Je třeba vyřešit regulace, plánování produkce, dotace, množstevní kvóty, házení klacků pod nohy, .... RVHP ve štrasbrusele.

Francouz dostává. Čech nedostává.

JZD jsou pryč. Jsme podruzi štrasbrusele.

0 0
možnosti
Foto

Zajímavé, jak tihle všichni "odborníci" protestují, když má dojít k zavedení kvót. Čímpak se asi zabývali, když byli čeští zemědělci likvidováni?

0 0
možnosti
JM

Myslíte když nastala kolektivizace, že pane Harvánku.

0 0
možnosti
JJ

J27i60ř97í 55J78o51h87n

26. 1. 2021 9:42

Autor "pozapomněl" odvyprávět celý příběh, tak ho doplním. "Západní" zemědělci jsou štědřeji dotováni z pokladny EU (kam i český daňový poplatník přispívá). Navíc západní státy smí více dotovat své zemědělce.

To vytváří první výhodu pro zahraniční dodavatele potravin.

Daleko větší výhoda pro zahraničí zemědělce je daná tím, že cenu výrobku určují obchodníci, nikoli výrobci. Marže v potravinářství jsou více než 100%. Velké řetězce se zahraničními vlastníky tak snadno nasadí na domácí zboží vyšší marži a tím ho učiní nekonkurenceschopné. Tím zlikvidují českou konkurenci a pak ceny zvýší a dováží ze "západu".

Nynější zákon se tedy pouze pokouší alespoň částečně odstranit neférovost, zaviněnou EUrovůdci a zahraničními řetězci ovládajícími velkou část trhu.

0 0
možnosti
PM

To bol závažný dodatok. Nehovoriac o tom, že sme sa museli vzdať, prípadne výrazne obmedziť napr. výrobu cukru, museli sme ukončiť pestovanie ryže (nepáčilo sa Talianom), skončili sme s pestovaním šošovice (teraz sa to opäť s problémami podarilo obnoviť), likvidovali u nás pestovanie maku... Potom sa ľahko hovorí o konkurencii. A tá naozaj nemusí byť užitočná - čínsky cesnak ako odstrašujúci prípad.

0 0
možnosti
SR

Od experta na zemědělství bych čekal návrh řešení. Nebyl ten analytik u toho, když jsme při vstupu do EU podepsali nevýhodné smlouvy o dotacích v zemědělství?

0 0
možnosti
ŠH

Možná byl. Byl tam státní škůdce a padouch Telička.

Jde o dotace. Dostal-li bych "francouzské" dotace, nakoupil bych mašiny, zaměstnal lidi, lehl bych si do trávy, ............... klidně bych pak polovinu zaoral, kdyby to nevyšlo. Stejně bych byl v plusu. Ale asi moc dlouho ne.

Zkráceno, přehnáno.

0 0
možnosti
ŠH

Náš parlament je sbor slouhů štrasbrusele (pouze výjimky se najdou).

Na západ od nás vyrábějí potraviny s dvojnásobným dorovnáním nákladů než u nás. To se potom prodávají přebytky!!! A donutí se naši místní, aby to zaorali! nebo nepěstovali.

Ten zákon je taková křečovitá přihlouplost, mě by to nenapadlo. Ale co nám zbývá, aspoň se ozvat!!! A vyrojili se mlžiči, kteří nám namlouvají, že v prostoru brusele je čarokrásný obchod a konkurence! Není. Je rozdělování a přidělování! RVHP.

To, že se bruseláci hned ozvali, svědčí o tom, že jsme ťali do živého. Byť křečovitě. I výsledek bude všelijaký. Bude se to obcházet. brusele má peněz dost.

0 0
možnosti
VP

Já plně souhlasím se schválením tohoto zákona v Parlamentu České republiky. Věřím, že to podpoří české zemědělství a potravinářství. Asi jen posluhové( v tomto případě i tento pan Hevel, autor článku) budou a jsou proti tomu zákonu. Plně se vybarvují svým postojem. Fuj.

0 0
možnosti
IP

I41g23o66r 54P13á54v69e22k

26. 1. 2021 8:21

Che che che, jen houšť takových ,,zemědělských analytiků" jako je Havel. No pan Babiš kdysi prohlásil, že ministři nerostou na stromech. Kdyby sledoval diskuzi na NP, zjistil by, že tu už dávno uzrali§ dokonce přezrali, jen je utrhnout a dosadit do vlády. Takový L. Novák by byl svojí zdrcující průbojností a znalostmi jako ministr zemědělství pilířem, skálou o kterou by se mohl jako předseda vlády opřít a vzdorovat všem protivenstvím v jakékoliv diskuzi. ;-D

0 0
možnosti
LN

Jo, takové pálené bolševiky jako I. Pávek teď potřebujeme, aby nám zachraňovali bývalá JZD, která se v tržních podmínkách ani po 30 letech nenaučila pěstovat to, co lidé opravdu chtějí a jsou ochotni zaplatit. ;-D

0 0
možnosti
JN

J90a43k62u22b 31N57o62v22ý

26. 1. 2021 6:29

Kdybychom nebyli kolonie, mohli bychom si rozhodovat sami. Třeba tím, že bychom definovali výrobní ceny potravin v zemích, ze kterých nakupujeme a cokoliv by bylo pod, by stát dodanil jako nepřípustný dumping.

0 0
možnosti
LN

Úředníci už někdy něco zákazy a daněmi vyřešili? :-)

0 0
možnosti
ET

A jak by se to tedy mělo dělat? Alternativní návrh jsem v článku nenašel.

0 0
možnosti
LN

...by se tedy mělo dělat co? Proti volnému trhu nebo proti dotacím pro zemědělce v EU? Bolševici vždy chtějí zlikvidovat trh.

0 0
možnosti
LN

Souhlas s argumentací uvedenou v článku.

Podobné nehorázné nesmysly, jako je uzavírání trhu zahraničním výrobcům, může vymyslet jenom stará bolševická hlava ministra a zemědělského velkopodnikatele Tomana spolu s dalšími podobně uvažujícími bezmozky v parlamentu (sjednocená levice s podporou Klause ml.).

Přidávám odkazy na články vložené už jednou - včera, kde jsou podrobněji rozvedeny argumenty odpůrců hloupého návrhu zákona:

25.1.2021 16:30 - Česko omezí nabídku potravin z dovozu, rozhodli poslanci. Nepřípustné, varují země EU

Poslanecká sněmovna ve středu schválila návrh SPD na povinný podíl prodeje některých základních potravin českého původu v prodejnách nad 400 m2. Od roku 2022 má tento povinný podíl činit nejméně 55 procent. K plánovaným kvótám podle Hospodářských novin vyjádřilo své výhrady již osm států EU, podle kterých by šlo o diskriminaci zahraničních výrobků, která je na unijním trhu nepřípustná.

Pro kvóty hlasovali poslanci SPD, ANO, ČSSD, KSČM i Václav Klaus ml..

https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/potravinova-sobestacnost/r~766a9a985af911eba7deac1f6b220ee8/

Češi ve stopách Rumunů. Zničí nás to, naříkají vinaři nad potravinovým nacionalismem ... https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/kvoty-na-potraviny-rozdelily-zemedelsko-potravinarskou-verej/r~10526f505b2711ebb0f60cc47ab5f122/

Česko bude bez vína, zeleniny i vepřového. Sny agrobaronů u řady položek splnit nejde ... https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/potravinova-sobestacnost/r~8c2d3bc65bce11ebb408ac1f6b220ee8/

Klíčová je dostupnost, ne soběstačnost. Experti vysvětlují, proč kvóty nic neřeší ... https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/klicova-je-dostupnost-ne-sobestacnost-ekonomove-vysvetluji-p/r~d2cf261e5cac11ebb115ac1f6b220ee8/

0 0
možnosti
LN

Skandální - tímto výrazem označil Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR ČR) snahu skupiny poslanců znovu prosadit kvóty na české potraviny. "Návrh týkající se jakéhokoli povinného zavedení českých potravin na pultech obchodů považuji za naprosto absurdní a scestný. V situaci, kdy je Česká republika v řadě klíčových potravin soběstačná jen na 30 až 40 procent, je navíc velmi nebezpečný," uvádí v prohlášení prezident SOCR ČR Tomáš Prouza.

https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/sobestacnost-cesko/r~0292e4ae3f9211eba25cac1f6b220ee8/

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz