2.7.2022 | Svátek má Patricie


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Proč nebudovat evropské impérium

Stále čteme různá vyjádření obav z možných imperiálních ambicí Ruska, Číny a dnes i Turecka. Když však vezmeme do úvahy pouze jeden ze základních imperiálních znaků, a tím je imperiální expanze, zjistíme, že zdaleka nejagresivnějším impériem je v posledních desetiletích Evropská unie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 16.6.2016 20:43

Protože to

nejde !!! Dzp.

A. Richtr 16.6.2016 14:13

Proc bylo rozdeleno Nemecko

Proto, aby se nestalo opet Hegemonem EU, ktery postavi do late vse v okoli... to ze sloucene Nemecko posloucha USSSA je jina vec...

Nemecka natura tak funguje cele generace a to ze sloucenim vznikl opet kolos, ktery prosadi co chce vedeli jak Britove, tak Rusove atd... to ze jsme se nechali ukolebat predstavou ze Nemci se zmenili a jsou nasi pratele, ale nic se nezmenilo...

-----------

Nemci chteji autoritarske rezimy a chteji ovladat Evropu... tim, ze ovladaji EU maji vse ulehceno... Pribeh EU je melodrama s tragickym koncem...

M. Prokop 16.6.2016 14:31

Re: Proc bylo rozdeleno Nemecko

Hovno, hovno, slavný soude.

Proto, že se Spojenci na sjednoceném nedokázali dohodnout (ono se Stalinem by to fakt nešlo).

Ty poslouchací fantasmagorie, to máte z Aeronetu nebo od blBouše?

A. Richtr 16.6.2016 17:50

Re: Proc bylo rozdeleno Nemecko

Totalne Vam unika zasadni vec a to ze kazdych par desitek let Nemci znici Evropu... misto toho tady litate kvuli tomu, ze otazka budouciho oslabeni Nemecka nebyla v programu...

ps na ty Vase oblibene weby nebo co to mate aeronet a blbous za Vami fakt nepujdu.

M. Prokop 16.6.2016 20:39

Re: Proc bylo rozdeleno Nemecko

Kdepak za mnou. Přede mnou.

L. Novák 16.6.2016 20:39

Re: Proc bylo rozdeleno Nemecko

Píšete jednu volovinu za druhou. Každý den!

P. Vaňura 16.6.2016 17:49

Bože, do čeho jsi to duši vložil

Čtyři okupační zóny, USA, GB, Francie a SSSR. Jak toto mohlo dopadnout? Dost podobná situace byla v Rakousku do r. 1955, kdy Chruščov souhlasil se vznikem neutrálního Rakouska.

A. Alda 16.6.2016 12:44

Argumenty proti sjednocené Evropě

jsou zde:

http://www.osel.cz/988-evropa-evropane.html

Vždy je lépe být občanem malého státu než občanem velkého státu, protože v malém státu má jedinec mnohem větší slovo, mnohem větší vliv. A jeho hlasovací právo je mnohem účinnější.

Skutečná demokracie je možná jen v malých a homogenní společenstvích.

J. Kanioková 16.6.2016 13:39

Perfektní.. díky za odkaz..

Co způsobilo, že zrovna Evropané v Evropě (původně a donedávna jenom v Evropě) se stali tak výrazným akcelerátorem vývoje lidstva?

Svárlivost, nehomogenita, rozmanitost, divergence... hlavně ale politická rozdrobenost je tím, co udělalo Evropu Evropou. Evropa nikdy nebyla politicky homogenní. Nikdy nikomu se nepodařilo Evropu sjednotit. Dokonce ani skorosjednotit. Kdokoli se o to pokusil, musel tak činit krví a ohněm a nakonec na to doplatil a jeho vždy územně omezené dílo padlo s ním. Rozdrobení politické mapy subkontinentu na maličké mnohosousedství zabránilo vzniku kontinentální totality a trvalé despocie a kdykoli v některém státečku vývoj nepřál svobodě myšlení, bylo kam utéci rychle a levně.

Žádný pidistát nikdy nedokázal ohlídat celé své hranice. Ani před nežádoucími myšlenkami, ani před pašovaným zbožím. A samozřejmě také mnoho států znamená možnost vyzkoušet mnoho politických a ekonomických cest. Nic se nedá totálně utajit, nic se nedá totálně zmanipulovat, nic se nedá totálně ovládnout.

Žádná vědecká teorie nebyla dlouho obdivována a všichni schopní se vždy snažili o její vyvrácení. V Evropě nikdy nic nebylo a není definitivní a trvalé. Protože každý buřič a bořič vždy nalezl někde nějaké zastání a žádná centrální moc ho nemohla dohonit všude.

Konkurence..

A. Alda 16.6.2016 14:03

Jsem rád, že se Vám to líbí.

Napsal jsem to už v roce 2004, kdy jsme ještě byli svobodným, samostatným státem, zcela suverenním.

J. Kanioková 16.6.2016 14:47

Bezvadné a fňuk..

Nechápu kolektivisty s jejich představou, jak se vše zjednoduší... ale na úkor čeho všeho, to ignorují..

B. Rameš 16.6.2016 15:26

Re: Argumenty proti sjednocené Evropě

To s funkční demokracií je jistě pravda. Ovšem, je zde i druhá strana mince. Pokud má onen malý stát velké sousedy, kteří chtějí být ještě větší, již to tak výhodné není. Obzvláště když se dohodnou, kdo koho schlamstne.

A. Alda 16.6.2016 16:47

To je jistě pravda, leč dočasná.

V Evropě se jaxi většinou až na pár výjimek ty schlamstnuté národy zase osvobodily. Pokud není v národě dost pitomců, ochotných přenárodnit se, agresor dlouhodobě neuspěje.

F. Netopil 16.6.2016 10:46

Možná by bylo zajímavé

přečíst si co si o Brexitu myslí norská premiérka

http://globe24.cz/svet/6777-bude-britanie-po-brexitu-jako-norsko-premierka-vzkazuje-svuj-nazor

F. Kusák 16.6.2016 9:50

Já nevím,

je to asi na širokou diskuzi, mnohem širší, než jakou vede klub euroskeptiků tady na NP. EU hlavně musí být společenstvím národů, resp. občanů EU a nikoliv nátlakovým systémem těch mocnějších, silnějších, uspořádaných stále v relativně samostatných národních státech. To nedává smysl. Momentálně se mně jeví jako vrchol evropské kooperace něco na úrovni EHS, rozšířené o volný pohyb osob a služeb se zrušenými hranicemi. Už společná měna je sporná, protože neumožňuje vyrovnávat pnutí mezi různě silnými ekonomikami. O možnosti vydávat státní dluhopisy a čerpat úvěry jednotlivými státy, to už je docela absurdní stav. Politické ambice společné Evropy bych raději nechal stranou. V reálném životě vidíme, kam to vede. Jsem také přesvědčen, že případný brexit bude toho jen dalším důkazem. Je smutné, že EHS budovaly dvě generace politiků a současný chaos a antievropeizmus zavinili ti dnešní samozvaní pseudopolitici. Jako kdyby Evropa neměla tu svou historickou zkušenost, jako kdyby se polovina Evropy nevyvíjela po dlouhou dobu separátně.

M. Prokop 16.6.2016 9:09

K tomu srovnání SSSR - EU,

do EU přece jenom státy vstupují dobrovolně.

Jinak vcelku souhlas, málokterý velký celek udrží ouřednictvo i politiky na uzdě tak, aby nakonec přemíra pravidel, směrnic, etc. neškodila.

V EU je míra nepochybně překročena.

R. Langer 16.6.2016 9:42

Re: K tomu srovnání SSSR - EU,

Jenom jestli nakonec také budou moct dobrovolně vystoupit... ;-)

M. Prokop 16.6.2016 10:26

Re: K tomu srovnání SSSR - EU,

Když se nebudou bát ....

R. Langer 16.6.2016 11:34

Re: K tomu srovnání SSSR - EU,

.. jako třeba bát se rozpoutat malou vnitrozemní válku? :-)

M. Prokop 16.6.2016 11:58

Re: K tomu srovnání SSSR - EU,

Nevím, čeho všeho se bojí, zda soudruhů v Bruseli, v Německu nebo místních Hujerů. Těch ovšem dost ubývá.

M. Valenta 16.6.2016 8:42

První odstavec stačí,

dál už je to ztráta času.

Š. Hašek 16.6.2016 8:52

Re: První odstavec stačí,

Naopak.

M. Valenta 16.6.2016 15:04

Re: První odstavec stačí,

Já přece nenapsal, že Vaše žena je ošklivá.

M. Šejna 16.6.2016 7:42

Mám zcela opačný názor

EU má současné problémy právě proto, že není federalizovaná a že každý stát řeší především svoje vlastní zájmy na úkor celku.

Až bude mít EU jednotnou evropskou armádu, federální EU-policii, jednu federální vládu a jeden federální parlament čítající zhruba 300 poslanců, pak bude EU mnohem více funkční.

Pokud by totiž Česko fungovalo systémem současné EU, měl by každý kraj Česka vlastní vládu, vlastní zákony, vlastní armádu a policii, vlastní daně. Některé kraje by měly i vlastní měnu a lidé ze Zlínska by třeba nesměli po přechodnou dobu 20 let pracovat v Praze.

K. Frauknecht 16.6.2016 7:56

Re: Jste pod vlivem?

Nebo ste to nečet! SSSR už tady bylo. To, že si každý řeší své zájmy je naprosto přirozené, u Vás doma je to jinak :-)))?

M. Šejna 16.6.2016 10:05

nic jste nepochopil

Samozřejmě, že si každý řeší své zájmy.

Pořád jste ale nevysvětlil, proč by v Česku měl existovat současný EU-systém. Myslíte si, že by snad bylo vhodnější, kdyby měl každý kraj v ČR samostanou vládu, armádu, policii, daňový systém a některé kraje i vlastní měnu? Myslite si, že by takto fungovala Česká republika lépe?

M. Prokop 16.6.2016 10:30

Re: nic jste nepochopil

To je ovšem váš nápad, aby v Česku fungoval EU systém, tak si ho také sám vysvětlete (on částečně funguje, viz kraje).

Je jistá optimální velikost státu, daná hlavně jeho tradicemi a existencí politického národa. Československo bylo z politických důvodů moc velké, Česko funguje.

EU je moc velká z politických i ekonomických důvodů. Politický národ nemá.

F. Houžňák 16.6.2016 8:23

Zkuste se, Šejno, nastěhovat do baráku s dalšími

třiceti partajemi a dohodněte se, že budete mít společnou kasu, hodíte všecko do kádě a budete to rozdělovat podle potřeb, zásluh a já nevím čeho všeho. Pak nám poreferujte. Další z Šejnovských socialistických pitomostí. To se nedivím, že se tak otepluje, když Šejnové pořád melou.

Š. Hašek 16.6.2016 9:35

Re: Zkuste se, Šejno, nastěhovat do baráku s dalšími

Souhlas s pány Frauknechtem a Houžňákem.

Jinak s těmi káděmi - to již skoro dokonale funguje v našem SobotkoBabišově! A jedna mi povídala, že jest u nás vlčí kapitalismus. Vyučuje na střední škole. No nic.

P. Lenc 16.6.2016 9:58

Re: Zkuste se, Šejno, nastěhovat do baráku s dalšími

Mohu se pouze přidat, pánové mají naprostou pravdu.