18.5.2022 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Proč nebudovat evropské impérium

Stále čteme různá vyjádření obav z možných imperiálních ambicí Ruska, Číny a dnes i Turecka. Když však vezmeme do úvahy pouze jeden ze základních imperiálních znaků, a tím je imperiální expanze, zjistíme, že zdaleka nejagresivnějším impériem je v posledních desetiletích Evropská unie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 16.6.2016 20:41

Re: Zkuste se, Šejno, nastěhovat do baráku s dalšími

Ano!

M. Šejna 16.6.2016 10:12

nevychovanej spratku Houžnáku

naučte se mě oslovavat "pane", vy spratku nevychovanej.

Jinak pokud to náhodou nevíte, tak pokud je v baráku třicet partají, musejí dle zákona vytvořit společenství vlastníků a mít i tu společnou kasu. Představte si, že tento dle vás "socialistickej zákon" neboli "socialistická pitomost" je součátí českého zákonodárství a prosadila to dokonce pravice.

A teď k tomu rozdílu mezi EU současnou a EU federální: zkuste si převést současný nefunkční model EU do rámce Česka. A pak popřemýšlejte, zda by Česko fungovalo lépe, kdyby měl každý kraj vlastní vládu, vlastní měnu, vlastní armádu, vlastní systém daní atd. No a pro jistotu by lidé z Ostravska nesměli po přechodnou dobu pracovat na Plzeňsku a v Praze.

F. Houžňák 16.6.2016 10:17

Do začátku by, Šejno, stačilo, abyste se

naučil odpovídat na správný příspěvek. Pracujte na tom. Až pak se pouštějte do hlubokých ekonomických úvah. Už jsem se ptal onehdy, nejste nějak příbuzný s tím pánem, co se o něm zpívá "Byl to Šejn" ? Ten měl ovšem jiné kvality, odvážím se tvrdit, že tak nějak vyšší než vy.

P. Han 16.6.2016 20:18

Re: Do začátku by, Šejno, stačilo, abyste se

Kdepak, on je příbuzný se semínkovým generálem.

L. Novák 16.6.2016 20:44

Re: Do začátku by, Šejno, stačilo, abyste se

Miroslav Šejna je zanícený socialistický bojovník (ČSSD). Rozumu příliš nemaje, používá demagogii a různé kličky k obhájení kolektivistických ideí.

J. Fridrich 16.6.2016 8:30

Re: Mám zcela opačný názor

Pane Šejna, víte jak to funguje v kantonálním Švýcarsku ? Zkuste si to pozjišt'ovat. Jezdím tam často s špatně tu svou zemi nevedou.........

M. Šejna 16.6.2016 10:01

pane Fridrichu

chcete mi snad sdělit, že každý švýcarský kancon má vlastní měnu, vlastní armádu a policii a vlastní daně? Chcete mi snad napsat, že obyvatelé jednoho kantonu nesmějí poracovat ve druhém kantonu?

F. Houžňák 16.6.2016 10:33

Měnu mají stejnou, s armádou nevím,

ale daně mají kantony vlastní a kasu taky. Jenom něco odvedou na společné účely, resp. federál vybírá přesně určené daně svoje. To máte jako v Emerice, tam federál taky neplatí dluhy jednotlivých států. Jak jsem už byl řekl, než začnete poučovat, vzdělejte se. Nebudete tady za císaře pána. Abyste si nestěžoval, že o tom nikde nic nstojí, mrkněte semkonc: www.frank-reissmann.de/download/steuern_schweiz.pdf. Stojí tam krásná věta: Die Kantone sind ... bei der Entscheidung, welche Steuern sie erheben wollen, grundsätzlich frei. Jinými slovy, opět si vymýšlíte, jak je u vás v kraji zvykem.

M. Prokop 16.6.2016 9:11

Re: Mám zcela opačný názor

"Nejde-li něco silou, musí to jít větší silou".

Nejlepší cesta do průseru a EU už po ní došla dost daleko.

P. Lenc 16.6.2016 10:06

Re: Mám zcela opačný názor

Ano, čím dál víc se EU stává korporátně socialistickou (fašistickou) a začíná překonávat bývalou RVHP ve všech směrech.Dej Bůh aby Brexit vyšel.

R. Langer 16.6.2016 11:42

Re: Mám zcela opačný názor

Přesně tam nám ta slavná EU směřuje. Jestli tam už nakonec není. :-(

Z. Lapil 16.6.2016 10:03

Re: Mám zcela opačný názor

Přidám se k oponentům. Připomínám případ Československa. "Nic moc zlého jsme si neudělali", a stejně jsme se rozešli z důvodů typu "My na vás doplácíme" a "Vy nás utlačujete".

Jistě, můžete mi dát příklad USA, kde federace funguje. Já se ale ptám: když jsou odchodové tendence v Británii, ve Španělsku, Francii (Korsika), byly v Československu a v Jugoslávii, jsou v Belgii a dokonce i v tom Německu (tam jenom nikdo neříká, že západovýchodní třenice by se měly řešit rozchodem), jak by mohly nebýt v soustátí, ve kterém tohle všechno sesypete dohromady? Připadá mi, že argumentujete ještě - promiňte mi ten výraz - pošahaněji, než je psáno v článku: je to dobré, protože kdyby to bylo jinak, než to je, bylo by to dobré.

Budeme-li se bavit o federaci, jak ji popisujete, bude debata dávat smysl. Obávám se ale, že jen do chvíle, než přijde otázka: jak zařídit, aby armáda složená z vojsk německých, britských a francouzských (a polských a italských...) měla jednoho vrchního velitele.

Myslím, že tady platí manažersko-kybernetické tvrzení: čím složitější systém, tím méně se dá ukočírovat. A v Evropě je příliš mnoho alfa-států, než abych mohl seriózně věřit, že se dlouhodobě všichni podřídí nějakému superalfa z vlastních řad. Spíš mi dávají smysl dočasná spojenectví, momentálně například EU. Za VELMI nebezpečná mám ovšem prohlášení typu "Jediná možnost". Berou totiž jednotlivým státům možnost (co možnost. Právo!!!) říct "Toto je příliš, končím".

M. Šejna 16.6.2016 10:20

pane Lapile

odštěpenecké snahy jsou ve všech velkých zemích. Ale pokud jde o Evropu, tak všechny "separatistické" země sice nechtěly být součástí dosavadních států, ale o to víc a horlivě se hrnuli do EU.

Slováci nechtěli být součástí Československa, ale hrnuli se horlivě do EU. To samé platí o Chorvatsku, Slovinsku, Černé Hoře, Makedonii (dříve Jugoslávie). Skotové chtějí vystoupit z Británíe, ale chtějí pak hned vspoupit do EU. To samé španělští Katalánci, Korsičané, nebo belgičtí Valoni a Vlámové.

Z. Lapil 16.6.2016 11:22

Re: pane Lapile

Otázka č. 1: Čím to? Skoro bych je všechny podezíral, že kvůli dotacím. Nebo spíš(?) "Vedení chce, lid nechce". Nebo dokonce hledají podporu. Nevím, mám svých starostí dost :-).

Otázka č. 2: Jak dlouho jim to vydrží. Přinejmenším Slováci už měli nejednu námitku, řekl bych, že někdy dost zásadní. Odpověď (vsáknou se problémy, nebo přetečou?) ovšem předpokládá věštecké schopnosti.

Nevím. Četl jsem Macchiaveliho Vladaře a trochu i Hayeka a z Marxe mám státnici, ale jsem technik, ne politolog. Jen mi pořád nedává smysl snaha řešit problémy fungování komplikovaných vazeb jejich zkomplikováním. Vlastně ani nevěřím, že někdo zná CELOU Lisabonskou smlouvu neboli že je schopen chápat její důsledky.

Můj oblíbený citát: "Když vám někdo říká, že je "to" pro vás příliš složité, pravděpodobně se vás pokouší podvést".

M. Prokop 16.6.2016 10:34

Re: Mám zcela opačný názor

Politický národ je ten kouzelný pojem.

Kde je (USA, Švýcarsko, ...) může fungovat i jinak heterogenní nebo velký celek.

Kde není (R-U, SSSR, SFRJ, Československo, EU, ...) to prostě nefunguje.

I když se papaláši dohodnou, lidé to nepřijímají.

Z. Lapil 16.6.2016 10:55

Re: Mám zcela opačný názor

Díky za poznámku. Vím to, ale neuvědomil jsem si.

Potkal jsem (na Psu?) myšlenku, že politický národ Evropan právě začíná vznikat. Skrze muslimy. Jako vymezení proti nim, ne že by evropští muslimové byli tím "národem ve stavu zrodu".

M. Prokop 16.6.2016 12:02

Re: Mám zcela opačný názor

Začnu na něj věřit až uvidím takové základní věci, jako celoeunijní politické strany, klidně i protimuslimské a promuslimské a v eunijní kočovném Parlamentu klasickou vládní většinu a opozici, místo současného pytlíkování dohod všech se všemi typu "my vám žárovky, vy nám GMO" a podobné handly.

Jestli vzniká, tak skoro v utajení. :-P

Z. Lapil 16.6.2016 13:07

Re: Mám zcela opačný názor

Nejsme ve při. Snad jen že přírodní děj, například vznik národa, nelze organizovat a tudíž ani tajit. Něco se děje a to něco je, možná, vznikání politického národa. Až bude národ, bude i celonárodní politika. Dřív rozhodně ne, ať si přeje, kdo chce co chce.

Maximálně můžete holátku pomoct proklepnout skořápku, ale běda holátku, učiníte-li tak předčasně.

M. Prokop 16.6.2016 14:29

Re: Mám zcela opačný názor

S tím tajením jsem si pochopitelně dělal legraci.

Že to nejde organizovat (fakt nejde) neznamená, že se o to soudruzi z Brusele nebudou pokoušet.

A. Richtr 16.6.2016 1:07

Zlaty slova... to ze evropska nejednota a vzajemna konkurence nedovolila Evrope zaostat je skvely postreh, protoze ted v dobe centralne rizene EU je jasne videt jak EU zaostava a degeneruje...

J. Kanioková 16.6.2016 0:43

...

"Druhý argument: je výhodné, když všude platí stejná pravidla"

Svěrací kazajka brzdící konkurenceschopnost..

M. Prokop 16.6.2016 9:12

Re: ...

To je pravda, ne však celá.

Platí to jen, je-li jich přiměřeně. Pak už to škodí.