6.3.2021 | Svátek má Miroslav


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Čermák 22.1.2021 19:47

Šichtářová a Lipovská otrocky kopírují Klause, kterého Babiš razantně poslal do starobního ekonomického důchodu...;-D

L. Novák 22.1.2021 21:12

Babišův ;-O ocas blb-toš Čermák si musí vydělat jidášský groš trollingem za svého kolegu z agentury StB Agrofert...

J. John 22.1.2021 17:46

Jak je €-zona nefunkční ukazují +/- v zúčtovacím systému Target2. Viz graf v:

https://www.ecb.europa.eu/explainers/tell-me-more/html/target2_balances.en.html

M. Grundmann 22.1.2021 15:25

Jenom pro doplnění, úrokové sazby pro finanční instituce ("velkoobchodní úrokové sazby") jsou dnes následující : EUR -0.717 %, CZK -0.183%, CHF -0.976%, USD 0.090%, PLN -0.334%, SEK -0.312%, JPY -0.297%, ILS -0.624%, GBP -0.147%, DKK -0.798%, CAD -0.106%.

Nejhorší situace je v Evropě a Izraeli. Jiné měny nemají většinou negativní úrokové sazby. Tyto negativní úrokové sazby jsou způsobeny špatnou měnovou politikou Evropské centrální banky.

J. Ptáček 22.1.2021 12:35

Stát nebo přeneseně vláda je placena z daní občanů. Ti jsou zaměstnavatelé vlády, vláda, celá ministerstva a všichni další, kteří žijí z našich daní jsou našimi zaměstnanci. Odkdy mají zaměstnanci mnohonásobně větší platy, než zaměstnavatelé? Odkdy se zaměstnavatelé třepou na drobky, které jim spadnou z bohatého stolu jejich zaměstnanců? Odkdy je občan= zaměstnavatel sluhou zaměstnanců. Navíc arogantních.

I. Schlägel 22.1.2021 15:30

Od té doby, kdy nesvéprávný volič požaduje od politiků "jistoty".

J. Ptáček 22.1.2021 17:21

Přesně.

V. Čermák 22.1.2021 19:45

Zase vám z toho čouhá Babiš jako sláma z bot. Mimochodem, já pamatuji 90 léta , kdy zaměstnanci byly nevolníky arogantních zaměsnavatelů. Stýská se vám?;-D

T. Zlesa 22.1.2021 12:16

Dneska je to tu samé finanční PŠM zprava. Dneska může u nás školit kdekdo, všichni vědí co je špatně. V minulosti to věděl jen Klaus. No ale výsledek je pořád stejný - zápaďáci mají platy pořád o stejný kus větší (v průměru). :-)

L. Novák 22.1.2021 12:26

A co?

J. Ráž 22.1.2021 13:00

A co je natom divného. Vyšší produktivita = vyšší mzda

Až se dostane většina českých zaměstnanců na úroveň produktivity práce např. zaměstance většiny německých firem, mohou mít i stejnou mzdu.

Ovšem zvýšení produktivity, což je podmínkou zvyšení mzdy, znamená také zmenšení počtu zaměstanců na jednotku produkce. To také znamená, že už se nebude Česká republika ani náhodou chlubit nejnižší nezaměstnanostií v EU.

V. Kain 22.1.2021 15:00

A nezdá se vám,že vůbec není žádoucí aby tady byly stejné platy jako v Německu či Rakousku.? Valná většina podniků je v cizích rukách a ti zahraniční majitelé nepřipustí aby zaměstnanec měl tady stejný plat jako doma v Německu.Rozprodalo se co se dalo.Mohli se vyjednat daleko lepší podmínky při privatizaci.Ale my jsme to vyjednali stejným způsobem jako vstup do EU.Naši vyjednavači by zasloužili delší pobyt za katrem.

M. Grundmann 22.1.2021 15:31

Platy na Západě jsou nadhodnocené. Kdyby se u nás zavedly západní platy, dopadli bychom jako východní Německo. Podniky tam zkrachovaly, mladí odešli a zůstali tam hlavně důchodci placení zbytkem Německa. Ve Francii se zaměstnanci bojí ztráty práce jako čert kříže. Pokud přijde zaměstnanec o zaměstnání, je vysoce pravděpodobné, že jeho příští plat bude podstatně nižší.

I. Schlägel 22.1.2021 15:38

V jakém sektoru jsou západní platy nadhodnocené?

M. Grundmann 22.1.2021 15:47

Řekl bych, že jsou západní platy nadhodnocené ve všech sektorech. Je možné, že tržní hodnota těchto platů je podobná českým hodnotám.

Češi mají hodně iluzí o bohatém a prosperujícím Západu. Tak tomu bylo skutečně v minulosti, ale dnes mladí absolventi vysokých škol pracují ve Francii za rumunský plat nebo i zadarmo. Říká se tomu stáž. Normální absolventská místa jsou vzácná. V Praze si často vydělají víc.

L. Novák 22.1.2021 16:52

A ze Slovenska zase mladí odjíždějí pracovat do Rakouska, Česka a dalších zemí. Doma by se nejspíš neuživili.

M. Ih 22.1.2021 16:37

Jste úsměvný, pane Kaine. V diskusi k článku pana ombudsmana Křečka kritizujete pravopis dvou diskutujících. Měl jste pravdu, nepopírám.

Tak ale teď na férovku: neměl byste se vy třeba vrátit do školy národní, někam do čtvrté obecné? Tam už děti, i když mají školu zavřenou a často jen dálkovou výuku dneska, velmi dobře vědí, že by jim paní učitelka tohle "Mohli se vyjednat daleko lepší podmínky..." mockrát červeně podtrhla! Tak se tam k nim vraťte, bude to to nejlepší, co můžete udělat!!

M. Grundmann 22.1.2021 11:08

V posledních desetiletích došlo na Západě k výraznému poklesu úrovně ekonomického myšlení a makroekonomie upadá. Místo toho dnes ekonomové analyzují chování účastníků na finančním trhu a ignorují stav trhu jako celku. I ti nejlepší ekonomové nepřesáhli úroveň myšlení typu stát je jako rodina nebo stát je jako firma. Jedná se ve skutečnosti o kompoziční sofismus, chybu v logickém myšlení, která předpokládá, že celek má stejné vlastnosti jako jeho části, ze kterých se skládá.

I věhlasní ekonomové dnes dělají stejnou chybu, jakou by dělal lékař, který by tvrdil, že se lidský organismus chová stejně jako jednotlivá buňka. A podle toho by pak léčil.

J. Ráž 22.1.2021 13:14

Hlavním problémem evropských ekonomů je, že se přestali řídit osvědčenými makro i mikro ekonomickými pravidly a začali se řídit pravidly politické ekonomie. A tak v ekonomice vítězí ideologické představy EU politiků o možnostech centrálního řízení hospodářství pomocí regumací a dotací nad zdravým rozumem.

Š. Hašek 22.1.2021 17:55

Ano. Letadlo.

Letadlo, řekněme s několika miliardami účastníků v nádržích. Dolétne dál. A výš. A potom?

Paní Šichtařová má starou, "normální" pravdu. Historie říká, že "variantní pravdy" vydrží klidně desítky let.

Velice dobře rozumím tomu, že držení peněz je nežádoucí, jsou totiž jedovaté. Tak proč je tisknou? proč vyrábějí jed???

P. Hatina 22.1.2021 10:31

Mimochodem, při drobné připomínce, sice státní dluhopisy se záporným úrokem, ale přeci jen s poměrně vysokou dlouhodobou jistotou. že stát tu jistinu vrátí. I třeba jen proto, že si může i na toto splácení vydlužit další peníze.

Zatímco, při porovnání jiných investic, taková vysoká míra jistoty návratu není. A to dokonce ani v případě jenom uložení těch peněz v bance. I ta banka může zkrachovat, a o většiny peněz se v ní přijde...

M. Grundmann 22.1.2021 10:56

Je tu ještě jedna skutečnost, o které téměř nikdo neví. Hotové peníze jsou ve skutečnosti státními dluhopisy s nulovým úrokem a nekonečnou dobou splatnosti. Pouze to na bankovkách není napsáno. Pokud někdo koupí státní dluhopisy ve stejné měně, tak pouze vymění jeden typ dluhopisu stejného dlužníka za jiný. Stát také nikdy nemůže být nesolventní, pokud vydává dluhopisy ve vlastní měně. Stát může kdykoliv nahradit dluhopis běžnými penězi. Prostý občan by si mohl myslet, že to nutně povede k velké inflaci. Je to omyl, přeměna jednoho typu dluhopisu na jiný nevede k velké inflaci. K tištění peněz dochází v okamžiku vydání dluhopisu, nikoliv v okamžiku jejich konverze na hotové peníze.

Státní dluhopis se liší od běžných peněz pouze likviditou. Tedy tím, že těmito zvláštními penězi není možné běžně platit. Ale finanční instituce si platí mezi sebou i těmito dluhopisy.

J. Vorlický 22.1.2021 12:00

Souhlasím. Jen mi jaksi vadí: Stát také nikdy nemůže být nesolventní, když vydá dluhopisy ve vlastní měně. Striktně to platí, ale:

,Solventní ́ ještě znamená být schopen dostát svým závazkům; tedy někdo poskytne likviditu a stát slib se vyrovnat. V okamžiku dohody se slib = likviditě plus nějaký úrok, likviditě, která má nějakou obecnou hodnotu. Stejně jako já, když se zaručím diamanty a pak se zjistí, že diamanty jsou falešné, se stát dopouští podvodu. Stát se ale nestává insolventním, když podvádí, ale stane insolventním v důsledku svých podvodů - nikdo jeho dluhopisy nekoupí a jeho penězům nikdo nevěří.

M. Grundmann 22.1.2021 13:27

Při prodeji dluhopisu ve vlastní měně se stát zavazuje, že za určitou dobu vymění tento dluhopis za svůj jiný dluhopis nazývaný vlastní měna. Tento závazek stát může vždy splnit. Problém nastane, pokud se zaváže vyměnit svůj dluhopis za dluhopis vydaný někým jiným. Pak může zkrachovat. To byl případ Řecka, které se zavázalo vyměnit vlastní dluhopisy za dluhopisy Evropské centrální banky, která mu nepatří. Kdyby Řecko nebylo součástí eurozóny, nikdy by se do tak vážných problémů nedostalo.

Proto např. USA nebo Japonsko nemohou nikdy zkrachovat kvůli vnitřnímu zadlužení.

Takové dluhopisy by samozřejmě nikdo neměl kupovat. Finta je v tom, že všichni mají pouze takové dluhopisy a tak nic výměnou špatného dluhopisu za jiný špatný dluhopis neriskují.

J. Vorlický 22.1.2021 14:27

Jistě, kvůli vnitřnímu zadlužení žádný stát ani nikdo jiný zkrachovat nemůže, protože dluží sám sobě. Stejně tak nemůže zkrachovat svět. Z toho pak plyne, kdyby měl každý stejné pohledávky jako závazky, a byla vůle věc řešit, pak by řešení (tedy zrušení všech dluhů a pohledávek) bylo jen otázkou účetní operace.

J. Moravec 22.1.2021 8:41

Jak nepřijít o peníze jsem se vlastně nedozvěděl, možná je na vině nepochopené slovo.

M. Šejna 22.1.2021 9:45

Chyba není na vašem příjímači, ale na vysílači zvaném Šichtařová.

U ní je běžné, že s ničím nikomu neporadí, ale furt jen všechno krutizuje. Všechno je podle ní blbě, banky to dělají blbě, guvernéři bank jsou neschopní, jen Šichtařová je "gényjus".

V. Petr 22.1.2021 9:50

Státy způsobují vědomě a úmyslně ínflaci, aby měly peníze pro kriminálníky a na boj proti globálnímu oteplování.

Kdo za tímto šílenstvím stojí? Nabízí se různé konspirační teorie. A až se toho chopí schopný demagog, budou se všichni divit...

V. Petr 22.1.2021 9:55

Nejsou neschopní, jsou to ZLOČINCI! Okrádají lidi o peníze ve velkém a zcela záměrně! Toto vidí KAŽDÝ, kdo je schopen se dívat!

M. Šejna 22.1.2021 10:32

O kolik Vás okradli ti ZLOČINCI?

Kdo konkrétně je ten zločinec?