24.1.2020 | Svátek má Milena


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Stehlik 3.12.2019 16:21

Tak záporné uroky jsou spíše řešením následku . Vždyt američané mají o dva procentní body plusový rozdíl než euro .

Máme také dlouhodobě poloviční ekonomický rust proti americe. A příčinu si každý muže domyslet sám. Jsou to regulace a trestání spotřeby. Doposud se to vcelku sanovalo exportem , ale jak trumpík začal používat cla tak to je okamžitě cítit.

Zatímco amerika si klidně muže dovolit použít nízké uroky . Tam je to vyřešeno bezproblému jejich daňovým systémem . Obce tam žijí s daní z nemovitostí a logicky tak nemovitost musíte využívat , nebo mít z ní zisk(nájem) . To automaticky brzdí cenovou bublinu . Zároveň tím , že tam mají nízkou daň z obratu (příjem států) , tak levně postavíte. Obce se tak snaží rozvíjet infrastrukturu (jejich budoucí příjem) a tedy je nadbytek nemovitostí a konkurují si cenou. Je to hodně viditelné i na stavebních povoleních . zatímco my máme cca 80t. stavebních povolení za rok , američané na stejný počet obyvatel asi 0,5milionu .

Prostě zustaly jsme daňovým sytémem ve centralistickém feudalismu kde majetek je zbožnován a nesmí se na něj šáhnout . Američané naopak svým daňovým systémem podporují konkurenci a spotřebu.R^

J. Schwarz 3.12.2019 17:09

Tedy ne že bych byl nadšen systémem kdy bych většinu svého důchodu zaplatil obci v podobě daně z domku ve kterém bydlím... To raděj to zbožňování majetku, státu jsem už zacáloval dost abych si jej vůbec mohl pořídit. Prachy v bance mi efektivně zruší "kvantitativní uvolňování", inflační cílení a podobné prasárny.

J. Stehlik 3.12.2019 17:33

Tak v duchodu asi nebudete potřebovat asi nějakou velkou vilu v centru(tam by jste asi opravdu zaplatil ten svuj plat) .

A paradoxně bych řekl , že američané s tím problém nemají . Ono totiž ta daň asi dost srazí dost ceny a zároveň si mužete vybírat to co vám v každém věku vyhovuje. Jak se říká , když jste mlád , tak sháníte nájem v centru . Když si založíte rodinu , tak si pořídíte dum na předměstí a na stáří asi něco menšího na floridě ;-) (u nás třeba lázně)

Paradoxně tak mají američané obydlí pruměrně třikrát větší než máme my. Zase mají pruser se zdravotnictvím a školstvím. To je tam asi opravdu problém.

Vaše odpověď je v principu poplatná našemu systému , kdy máte peníze až jste stár . Naopak když jste mlád a máte největší potřebu(rodina) , tak jste dost trestán. Ani se nedivím , že mladí nemají moc dětí - ono v 2+1 moc velkou rodinu mít nebudte . V principu se nedivím , že na západě je taková podpora levice . Bohudík jsme aspoň zprivatizovaly obecní byty a tak jsou lidé opatrnější - kdo něco vlastní volí konzervativně.