23.4.2021 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Kdo potřebuje ruský plyn

V souvislosti s ukrajinskou politickou a ekonomickou krizí se také logicky vynořuje téma ruského plynu a evropské závislosti na jeho dodávkách. Operuje se tu se spotřebovaným množstvím, uvádějí se procenta ruského plynu, které spotřebovává ta která evropská země, a výsledkem zpravidla je konstatování výrazné ekonomické závislosti Evropy na ruských zdrojích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Šejnoha 5.5.2014 23:18

TO JSOU STAROSTI

Já odmítám jakékoliv komplikace kvůli tomu, že si někdo naplánoval ovládnout mocensky  Ukrajinu, jako nástupní prostor na Rusko. Jinou hodnotu totiž Ukrajina pro Západ nemá. Snad ještě jako zdroj přírodního bohatství. To se ale přece dá koupit.

Navíc je toto dobrodružství nesmírně  cynické k životu  obyčejných Ukrajinců a  nebezpečné pro celou Evropu.

J. Václavíková 5.5.2014 23:39

Re: TO JSOU STAROSTI

Svatá boží prostoto!

P. Vaňura 2.5.2014 20:39

V první řadě je třeba se zbavit ruské páté kolony,

tvořené převážně salónními levičáky a zelenými!

A je třeba též vědět, že Rusové u jiných států obdivují a respektují JEDINOU věc, a to vojenskou sílu a ničím tak nepohrdají, jako slabostí, hlavně vojenskou. V tomto směru mají zdravý rozum.

V. Vlach 2.5.2014 21:21

Re: V první řadě je třeba se zbavit ruské páté kolony,

hehehe, vy jste ale vůl jako vrata!

P. Han 2.5.2014 21:40

Re: V první řadě je třeba se zbavit ruské páté kolony,

hehehe, vy taky!

To je fakt argumentace na úrovni PŠM, ani na ten VUML vám to nedá.

J. Jurax 2.5.2014 23:30

Re: V první řadě je třeba se zbavit ruské páté kolony,

Naopak, vy jste vůl jako vrata! :-)

J. Václavíková 5.5.2014 23:38

Re: V první řadě je třeba se zbavit ruské páté kolony,

Máte pravdu, kdo si ještě nestačil všimnout, kdo u nás líže Putinovu řiť, musí být trochu slabší na hlavu. Napovím, čí rétorika se v tomto naprosto shoduje s tou komunistickou- ten větřík vane z IVK a SSO.

J. Lufinka 2.5.2014 14:24

Všichni zde diskutující

si neuvědomujeme jednu základní věc. Žijeme v otevřeném finančním a obchodním globálním světě. Jako každá věc má tato situace své klady i zápory. Jako klad je možné uvést, že tato propojenost na všech úrovních ztěžuje zahájení vzájemných válečných aktivit. Jako zápor lze uvést použití různých ekonomických a obchodních sankcí jednou nebo druhou stranou. V globálním světě totiž neexistuje sankce , která by neměla dopad i na iniciátora této sankce. Mám obavy , že na zavedení či nezavedení nějaké sankce budou mít vliv zejména globální ekonomické síly a ne politické reprezentace.

J. Šejnoha 5.5.2014 23:24

Re: Všichni zde diskutující

Já v to naopak doufám. Jinak bychom tu hned měli válku se vším všudy.

Řada politiků se  ráda  "blýskne" v učebnicích dějepisu nějakou svou válkou.

Vždyť jich se to nijak nedotkne. Jsou po všech stránkách "za vodou".

V. Vaclavik 2.5.2014 10:58

Pamatuji

jak behem posledniho vykyvu cen ropy a plynu smerem dolu, bylo Rusko v krizi, kdy se mluvilo o tom, ze kdyby cena za barel klesla pod jistou hranici, myslim ze se mluvilo o triceti dolarech za barel, stalo by se to pro rusky ropocet neunosne... a pak se zase cena vratila zpet na pro Rusko unosnou miru.

Kdybychom dnes aspon castecne udelali embargo na jejich plyn, doslo by, co se ruskeho rozpoctu tyka, ke stejnemu efektu. Muzeme si dovolit i jen castecne vypovezeni dodavek plynu, s tim. ze nez se preorientujeme na jine zdroje, muzeme dobihat na ty zbyle dodavky, protoze Rusko si nebude moci dovolit nas natruc odriznout uplne, protoze to si nemuze dovolit.

Clanek uhodil hrebik presne na hlavicku, vsichni ti nasi stahovaci kalhot pred brodem jen hlasite mluvi o nas, nasich potizich, ale Rusko je v jejich ocich vsemocne, muze si vse dovolit. Proste se ozvyva nase neruska pata kolona.

V. Vaclavik 2.5.2014 11:12

Re: Pamatuji

Meli bychom okamzite zacit s dostavbou Temelina a to nejlepe s Americkou firmou - ovsem i Francouzi by byli lepsi nez Rusove. U tech ani tak nejde o technickou stranku veci, ale o bezpecnostni strategickou stranku a taky o soucast embarga majici za ukol ukazat Rusku, ze jeho politika neni v dnesnim svete prijatelna. A situaci bychom meli vyuzit jako prilezitost k prolomeni iracionalniho odporu nasich ekoteroristu k pruzkumu a tezbe toho bridlicoveho plynu. Taky bychom mohli zvysit ten dovoz americkeho uhli, ktereho se Americani ted radi zbavuji.

Nasi nezamestnani uhlohornici muzou najit zamestnani pri hledani a tezbe toho plynu, jestlize by se nejaky nasel, u nas, nebo v blizkem polskem zahranici. A nez by se zamestnali pri tezbe plynu, nejspis by i tezba uhli v nasich dolech nahle byla 'rentabilni', vzhledem k energeticke situaci kvuli tomu Ruskemu embargu. Zabily by se dve mouchy jednou ranou.

Vse jde, jen nesmime dat na nase zparchantele spoluobcany a ekoteroristy, ekopuristy, kteri jsou nasi dnesni patou kolonou Ruska, vnitrnim nepritelem.

B. Rybák 2.5.2014 19:35

Re: Pamatuji

Tak to musíme urychleně podat uctivou supliku a povolení dostavbu JE do "Bruselu" nebo raději rovnou do Berlína, jestli ovšem máme tolik peněz, abychom je dokázali podplatit! Rusové, nepodlehli "zelenému" idiotismu a projektují bezkonkureční JE 4. generace (i malé, transportovatelné) takže EU-hujeři a "zelení parazité" musí rychle vymyslet nějaký důvod, jak Rusko vyřadit a jak se obejít i bez jeho levných surovin, např. i bez prakticky nenahraditelného paládia.. (nejlepší by asi byla přiměřeně velká studená válka)!

J. Novak 2.5.2014 8:25

Už se těším...

..., jak si pan Rambousek dává do svého bytu v paneláku nebo v normálním bytě kamna na uhlí. Jak v sídlištích předěláváme teplárny zpátky na uhelné kotle, řešíme problémy s odvozem popela a z komínů se na nás sypou tuny popílku, protože to je pro provozovatele levnější, než jej vyvážet. Přes den odlučovače pojedou, ale na noc je obsluha vypne, protože to není vidět. A soukromého vlastníka zajímá zisk především.

A jako důsledek eventuální těžby břidlicového plynu bychom mohli třeba zase začít dovážet z Ruska pitnou vodu, protože jinde v Evropě nezůstane a alpské ledovce stačit nebudou.

P. Rada 2.5.2014 9:07

Re: Podstata věci.

Ano trochu souhlasím. Pan Rambousek toho napsal požehnaně ale málo k podstatě věci. I na sídlištích ale řeci technicky efektivně umíme zateplovat, rekuperovat vzduch, měřit skutečné lokální odběry a tím motivovat k hospodaření a nikoli k plýtvání ...  vedoucí k našemu přednímu místu ve spotřebě energií na hlavu a HDP.  S tímto pohnout mnohde zbytečně nejde pro podobné zbytečné vnitřní antagonismy které se občas demonstrují i zde na NP.

Otázka surovinová je ale vážná obecně stále vážnější, přestože plynu má lidstvo ještě relativně dostatek oproti vydatnosti našeho severočeského revíru či oproti zásobám ropy která je pro Putina ve spětném peněžním toku podobně výživnou komoditou kterou tento mafiánsky si počínající vládce de facto zneužívá.

Náš problém je dnes nebývalá surovinová závislost a tak i o rádoby svobodě a demokratičnosti si můžeme jen posteskávat a žel jak vidím často kupodivu ve směru na EU (viz jiné blogy), kde se ale máme obecně spíše co učit než naopak.

Podstata věci: ... https://docs.google.com/file/d/0B4AuENhmC5kDSTZkSEEydk0yems/edit?pli=1

V. Kún 2.5.2014 1:25

Zaostal

No na to, v jakém stavu zanechal po sobě Rusko Západem tolik oslavovaný a vážený demokrat Jelcin, dokázalo Putin až téměř nemožné. A stačilo mu k tomu deset- dvanáct let.

Takže si spočítejte, pane Rambousku, kde bude Rusko za dalších deset let.

M. Stuchlik 2.5.2014 1:28

Re: Zaostal

Rusko bude za 10 let buď po celé Evropě, pokud naši politiku bude utvářet proruská pátá kolona, nebo tam bude nadále teror a bída tak jako teď za cara Putina.

I. Gellner 2.5.2014 1:36

Re: Zaostal

nemáte pravdu

http://cs.wikipedia.org/wiki/Ekonomika_Ruska#mediaviewer/Soubor:Russian_economy_since_fall_of_Soviet_Union.PNG

P. Götze 2.5.2014 12:42

Re: Zaostal

Za prvy kdo konkretne oslavuje Jelcina a Rusko za jeho vlady? Kdo? Za druhe podivejte se na ceny ropy a plynu tehdy a v poslednich letech. Putin a jeho sila roste s cenou komodit a se stejhnou cenou i klesne. Protoze Rusko opravdu nic krome surovin a spockove vojenske techniky neumi. Apropo, porovnejste si to s Cinou. Rusko ma podobny potencial a kde je Cina a kde Rusko? To hovori za vse. Rusove proste svuj potencial neumi vyuzit a Putin je odstrasujici pripad.

B. Rybák 2.5.2014 20:21

Re: Zaostal

Tak např.:

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/334341-moskva-sklizi-plody-modernizace-na-ukrajine-prekvapila-vybavenim-i-strategii.html

Mají už i JE 4. generace (dokonce i malé). Mají kosmickou technologii..., jako národ se probouzejí podobně jako Čína.

I. Gellner 2.5.2014 1:18

Můj milý aktivisto Rambousku

a) bezpečnostní síly zdaleka "neodčerpávají třetinu příjmů"

b) armáda nemá s onucemi společného nic (přečtěte si článek p.Fištejna - ten se snaží tvrdit opak)

c) břidličný plyn je v Evropě chiméra. Je prostě hloubš a frakování je natolik problematické, že i bojovně naladění Poláci začínají házet ručník do ringu

d) hovoříte-li o ohlí, mluvíte o věci,, o které nevíte vůbec nic

e) to byste asi koukal, kolik zkapalněného ruského plynu už začíná jít zadem do Japonska

I. Gellner 2.5.2014 1:22

Re: Můj milý aktivisto Rambousku

f) pokud tvrdíte, že Rusko nedělá kromě těžby plynu nic, sdělte také, že podobně jsou na tom i jiné obdobné státy. Norsko například. Co vyrábí norové? Nebo SAE? Nebo Alžírsko, Nigérie?

M. Stuchlik 2.5.2014 1:26

Re: Můj milý aktivisto Rambousku

těmi onucemi bych si nebyl tak moc jist být vámi. Plyn se dá nahradit v celé Evropě jádrem. A přesto, že nám rusi  ukradli uranu za stovky miliard dolarů v ČR jej máme ještě na pěkných pár let dost. Jen je potřeba nedovolit zeleným sabotérům a jiným ruským poskokům kecat nám do energetiky.

I. Gellner 2.5.2014 1:32

Re: Můj milý aktivisto Rambousku

Souhlsím s vámi, že Rus nám vytěžil (zcizil) hodně uranu, a také, že stojí za úvahu ho těžit dál. Jsem pro energii z jádra, i za dostavbu Temelína.

Nicméně, ruská armáda udělala za několik posledních let obrovský pokrok, zvládla přechod na brigádní systém, a Šojgu to korunuje. Nevidět to, znamená strkat hlavu do písku.

J. Vyhnalík 2.5.2014 0:36

Základní omyl

Každý zdroj je nahraditelný, ale ne za stejnou cenu. Názorně to vidíme u OZE, které produkují elektřinu za násobky cen, za které to dokáží JE a přitom jsou kritický závislé na počasí, denní a roční době. Naše životní úroveň je přímo úměrná tomu, kolikrát můžeme znásobit vlastní fyzickou výkonnost svalů využíváním jiných energií a to je nepřímo úměrné cenám těchto energií.

Pokud by EU myslela náhradu zdrojů vážně, už dávno by probíhaly po celé Evropě průzkumy těžitelnosti břidlicového plynu.

M. Stuchlik 2.5.2014 1:09

Re: Základní omyl

Bezpečnost vždy něco stojí. Ale energetická nezávislost na Rusku je prostě nutností. Už proto je potřeba dostavět Temelín - ale ne rusama.

Průzkum břidlicového plynu systematicky celoevropsky sabotují rudozelené ruské loutky a pomoci médii totálně zmanipulované většiny obyvatelstva.

J. Vyhnalík 2.5.2014 1:54

Re: Základní omyl

Proč ne s Rusy? V tom společném podniku mají naše firmy mnohem větší podíl, než v americko-japonském, natož francouzském.

Ten projekt využívá sice ruské technologie, ale většinu práce by dělali naši lidé.

Rudozelené strany jsou produktem politicky korektní EU a do Ruska je vyváží EU a ne naopak.

M. Bomar 2.5.2014 13:01

Re: Základní omyl

ano, pane stuchlik-u.

pruzkum bridlicoveho plynu systematicky celoevropsky sabotuji nejen postsovetske putinovske loutky (komunisticti "rudi fasiste") spolecne s "atomovymi fasisty" z kapitalistickeho a ruskeho tabora. zde lobuji najate kadry obou uskupeni. obnovitelne energie jsou cilem zelenych t.zv. "ekoteroristu", jejichz snahou je setrit energii (tepelne isolace vseho druhu, vyroba energeticky mene narocnych produktu), ale i uzivani dalsich zdroju energie, (energetickych surovin) v podobe slunce a vetru.

B. Rybák 2.5.2014 19:21

Re: Základní omyl

Tak to je ovšem malér, protože to znamená, že ty rudo-zelené ruské "loutky" očividně ovládají Brusel, Berlín, ...a vlastně celou EU. Čím dřív se od nich osvobodíme, tím lépe (z Ruska je už dávno vyhnali).

P. Rada 2.5.2014 2:52

Re: Základní omyl nebo názorná propaganda?

Tvrzení: ..."Názorně to vidíme u OZE, které produkují elektřinu za násobky cen, za které to dokáží JE" ...

Toto by bylo dobré umět nějak podložit. Možná se to týká nějaké pikantní země s pikantní ekonomikou - třeba fotovoltaického tunelu v ČR -  kdo ví? Bez podkladů/odkazů jde totiž jen o "názornou propagandu". Uvedu proto příklad rozboru nákladovosti ke kterému má cenu diskutovat: .... 

http://www.cz.boell.org/downloads/Studie_-_Skutecne_naklady.pdf

Tato studie ale naopak ukazuje, že JE je nákladnější (16,4 centů/kwh oproti OZE (7,6 voda ... 8.6 vítr). Druhy OZE jsou specifikovány a vstaženy k nějakému období atd..  s čímž si pan Vyhnalík hlavu zřejmě už vůbec neláme ale obecné závěry k obrazu svému, jak se zdá, dělá velmi rád.

J. Novak 2.5.2014 8:31

Re: Základní omyl nebo názorná propaganda?

Položte si na střechu domu fotovoltaické panely, ke komínu přimkněte větrník, odpojte se od vežejného zdroje energie a jsem zvědavý, jak louho vám takhle domácnost poběží a vydrží.