21.4.2021 | Svátek má Alexandra


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Grundmann 5.3.2021 19:46

Koronavirová krize vedla nejen ke snížení ekonomické aktivity, ale hlavně ke snížení investiční činnosti. Míra úspor se pravděpodobně nesnížila a i přes pravděpodobný pokles absolutní výše úspor vytvořených v tomto období se poměr těchto finančních prostředků k investičním možnostem výrazně zvýšil. Dá se tedy říci, že se výrazně zhoršila možnost investování, a proto prudce rostou ceny bitcoinu, nemovitostí i pozemků. Koronavirová krize jenom výrazně zhoršila již předchozí situaci, kdy byl nadbytek úspor ve srovnání s možnostmi investic.

Dokud bude koronavirová krize, hodnota zbylých aktiv asi stále poroste. Zajímavá situace nastane po vyřešení koronavirové krize, kdy se objeví velké množství nových investičních příležitostí. Podle mého odhadu by měl jít bitcoin i ostatní předražená aktiva zase rychle dolů.

ČNB by měla v této situaci omezit financování investic vzhledem k obrovské nerovnováze na tomto segmentu. Zejména by měla omezit financování hypoték.

V. Petr 3.3.2021 17:34

Výstavba bytů je uměle bržděna, protože zločinný stát nutí lidi, aby utráceli peníze za KRAVINY!

M. Valenta 3.3.2021 13:31

Výroky guvernéra ČNB mají stejnou cenu jako instituce sama. Za darmo drahé nebo tak nějak se to říkávalo.

V. Kuhaj 3.3.2021 11:02

"Ceny nemovitostí už neporostou, jsou na maximu a dokonce za ním, je tady cenová bublina, teď je nejlepší doba prodat...", od převratu jsem tuhle zaručenou informaci slyšel už asi tak patnáctkrát, přibližně každé dva roky nám jí tloukli do hlav, a to nejen developeři aby rozhýbali trh, ale i seriózní ekonomové a bankovní domy. Co se s cenami nemovitostí od té doby stalo, víme snad všichni. Ale nebojte, jasnovidci, ono to jednou přijít musí. Už se těšíte, jak začnete ječet "Já to říkal!"?

L. Novák 3.3.2021 11:40

No jo. V roce 1984 mi v Brně - Juliánově, kousek od Dělnického domu, nabízela stará paní (sama v domě) dvoupatrový asi 6 pokojový (parkety) a podsklepený starý dům (opravy nutné) za 70.000,- Kčs. Jako student jsem tolik peněz neměl, ale dnes se tluču do hlavy, že jsem pro to mohl udělat víc. Po opravách má dnes stejný dům tržní hodnotu v řádu 10 milionů... :-P

F. Kusák 3.3.2021 15:08

No jo, pane Nováku, jenže, kdo v té době věděl, že tady za pár let bude kapitalismus. Já jsem měl podobnou nabídku, jen o pár let dříve, také jsem do toho nešel. Dnes si rvu vlasy. Jenže za totáče vlastnit větší dům bylo i riziko. Měli jsme přesně daný limit obytné plochy, a pokud jste nebyl stranický funkcionář, nositel státního vyznamenání nebo něco podobného, tak vám tam šoupli nájemníka s minimálním nájemným. No, myslím, že po podobném systému touží dnes Piráti. Takže, třeba jsme se rozhodli tehdy správně. Pro naší útěchu.

P. Lenc 3.3.2021 9:59

Jejda Rusnok...8-o;-D8-o

L. Novák 3.3.2021 11:31

No právě... ;-)

M. Šejna 3.3.2021 9:46

Když je bytů nedostatek, tak ceny rostou. To je základní zákon trhu. Tedy nabídka a poptávka.

Za nedostatek bytů nemůže ČNB. Za to mohou stále větší obstrukce úřadů při vyřizování stavebního povolení, stavební zákon a mnohdy i regulační a územní plány obcí.

Když se málo staví, je výsledkem malá nabídka. Malá nabídka pak zvyšuje cenu bytů a domů.

J. Stehlik 3.3.2021 9:54

Souhlas. U nás jsou nemovitosti zvláštní zboží. V usa kde je to komerční věc, tak ty jsou na vrcholu žebříčku dostupnosti. Ukazuje to i trojnásobná podlahová plocha. Ještě lépe je na tom SA, ale to není ekonomika západního typu.

My naopak vše chráníme, regulujem a pak jsou diskuse architektů jak zachránit vybydlene a prázdné domy 8-o

M. Šejna 3.3.2021 10:12

Vybydlený prázdný dům se dá zachránit. Nejprve ale musíte dostat od úřadů a od památkářů povolení k záchraně.

Mnohdy ten dům dřív spadne, než dostanete povolení. Na místě uvolněném po spadlém domě pak nějaká občanská iniciativa bude požadovat vybudování dětského hřiště, nebo veřejného parku.

;-)

J. Stehlik 3.3.2021 10:37

Samozřejmě ty domy jsou soukromé ;-D. Navíc kdo by chtěl změnit územní plán a že stavebního pozemku si udělat veřejný park ?

V. Petr 3.3.2021 17:37

Přesně řečeno, podepisuji!

Zjednodušeně je příčinou nepověšení zelených na větrníky a pirátů na ráhna!

L. Novák 3.3.2021 7:29

Jiří Rusnok, socialista dosazený Zemanem na místo guvernéra ČNB "za zásluhy o věc společného zájmu", zřejmě netuší, že ČNB má v rukou množství peněz z "tiskárny", které vypouští do oběhu v míře podle Zemanovy transformační mantry z 90. let ("pumpovat peníze do ekonomiky co to dá"), a že toto nadměrné množství peněz je v příčinné souvislosti s růstem inflace a v první řadě růstem cen nemovitostí.

Každý, kdo má trochu ekonomické gramotnosti, hledá možnost zbavit se peněz nákupem toho, co inflace neznehodnotí, naopak růst tržní ceny je alespoň stejný nebo vyšší než růst inflace vyvolaný českým státem ruku v ruce s ČNB.

Takže autor článku nám sem nasypal jako obvykle zase jen hromádku Holubího trusu... Rv!!

J. Stehlik 3.3.2021 5:03

Ceny bytu neklesnou . A to z jednoduchého duvodu . Stále je mnoho pracovních příležitostí a lidé tak nemají problém sehnat práci . Tudíž hypotékáři se nezbaví své životní investice . To raději omezí jiné zbytné věci .

A naopak investoři se nezbaví svých nemovitostí . Protože jsou to většinově drobní konzervativní malí střadatelé . Co ty byty koupili pro děti nebo třeba zdědili . Tudíž sice tak máme v sousedtsví hodně prázdných domu a bytu . Ale ty nikdo neprodává , ani nikdy nebude . Natož pronajímat . Nepotřebují se handrkovat s nájemníky , stačí jím pozvolný rust hodnoty do budoucna . Nemovitosti jsou u nás vzácné zboží , které se neprodává , ale dědí . Města naopak nechcou stavět , protože zase je dost prázdných domu a bytu na což poukazují . No a ti co chtějí si nějaký byt pořídit , tak se musí přeplácet o ty zbytky na trhu co mají většinou nějakou vadu . Protože nikdo soudný se nemovitostí nezbaví .

F. Svoboda 3.3.2021 8:15

R^

V. Petr 3.3.2021 17:39

R^R^R^

M. Grundmann 3.3.2021 1:27

Jenom těžko může ČNB tvrdit, že nemá žádné nástroje, jak ovlivňovat ceny nemovitostí. ČNB má prakticky neomezenou moc při kontrole hospodaření bank a stanovování pravidel jejich práce s riziky. Cena nemovitostí závisí téměř výhradně na hypotéčním úvěru a ČNB může velmi snadno zjednodušit či zkomplikovat udělování hypotéčního úvěru. Pokud ČNB nařídí bankám např. vytvářet rezervy při udělování hypotéčního úvěru, úrokové sazby poletí okamžitě nahoru a ceny nemovitostí splasknou.

M. Šejna 3.3.2021 9:48

A jak si představuje pokles cen nemovitostí, když je těch nemovitostí nedostatek?

L. Novák 3.3.2021 11:41

Sebrat lidem levné peníze... :-P

J. Stehlik 3.3.2021 12:07

To by ale znamenalo ekonomický pokles a nezaměstnanost. V globální konkurenci kdo by si poskozoval ekonomiku?

J. Lukavsky 3.3.2021 13:13

"když je těch nemovitostí nedostatek?" i v našem malém městečku je asi 20 prázdných domů a řádově desítky prázdných bytů. Důvody jsou různé, kupř. prarodiče zemřou a zbyde domek. Otázkou je, proč ho nepronajmu na 5, 7, 10 let dokud nedoroste dcera a možná se vdá a nastěhuje se tam? Protože když ho pronajmu tak už se nájemníka nikdy nezbavím, ba ani jeho dětí, vnoučat atd. Znal jsem rodinu co držela prázdný byt v Praze snad 10 let, co kdyby synek se dostal na vejšku a chtěl tam bydlet. Přihlásili ho tam pro sichr a platili včas nájemné. Čili nadměrná ochrana nájemníka je příčinou prázdných domů a bytů. Když někomu pronajmu byt na 5 let tak za 5 let a jeden den ho mohu vystěhovat na ulici. Pak bude bytů dostatek. J.L. end

J. Matucha 3.3.2021 15:57

Ano, proč jsou nájmy a tudíž byty drahé? Na tu otázku jste odpověděl naprosto přesně. Nadměrná ochrana nájemníka, a to i v situaci, kdy si ochranu vůbec nezaslouží.

J. Stehlik 3.3.2021 16:16

Nájemních bytů u nás je minimum. Většina lidí bydlí ve vlastním. Zde bych problém nehledal.

V. Petr 3.3.2021 17:44

ALE je to problém prázdných bytů.Znám jednoho středně zámožného podnikatele, co si na hypotéku koupil barák. Byt pronajal a myslel si, že z nájmu bude splácet část hypotéky. JENŽE nájemník neplatil, dlužil přes 100000 a trvalo přes rok, než se neplatiče zbavil. Teť už to pronajímat nechce.

Z. Lapil 3.3.2021 16:04

Obávám se, že coby "majiteli hypotéky" je mi dost jedno, jestli platím drahé úroky a levný barák nebo naopak.

A ke všemu - pokud "úroky poletí nahoru", tak nahoru poletí i splátky stávajících hypoték. Těch relativně nových (5-10 let, řekněme) víc, než těch letitých, protože čím čerstvější hypotéka, tím větší část splátky tvoří úrok. Zpočátku klidně k 90%.

P. Hatina 3.3.2021 1:03

Na této úvaze je pozoruhodný předpoklad, že prý "..Lidé a firmy tedy mají za co utrácet ", a nikoliv ta druhá strana rovnice, kterou by člověk v dlouhodobé krizi čekal, že zase jiní "už nemají peníze a musí ty byty i pod cenou prodávat". Což se nemusí navíc týkat jen lidí s vlastními byty, ale i těmi co drží další byty pro pronájmy.. Halt na tom asi ještě nejsme tak špatně, jak si lidé myslí...

M. Grundmann 3.3.2021 1:59

Téměř nikdo neví, že existuje dlouhodobý nadbytek finančního kapitálu a nedostatek investičních příležitostí. Tento stav se projevuje poklesem dlouhodobých úrokových sazeb ve většině měn a existuje dlouhodobě minimálně přes 10 - 15 let. V průběhu roku 2020 dlouhodobé úrokové sazby státního dluhu USA na deset let prudce klesly z počátečních 2.19 % až na rekordních 0.98 %, nyní se však vrací na 2.08 %. Znamená to, že dochází na celosvětové úrovni k hospodářskému oživení. Vysvětlení je jednoduché : díky koronaviru došlo k zániku mnoha firem a tím se vytvořily nové investiční příležitosti pro finanční kapitál. Dochází také k reorganizaci řady firem a tím se také vytvářejí nové investiční příležitosti. Dá se tedy čekat, že se tato investiční aktivita dostane i k nám, tím se zvýší úrokové sazby a růst cen nemovitostí se zastaví nebo některé předražené nemovitosti i poklesnou.

P. Hatina 3.3.2021 3:02

Jasně, téhle straně rozumím. Ale nevidím tu druhou, že by ti druzí (jak občané v nouzi, tak i ty zanikající firmy) ty nemovitosti zase ve větším prodávali. Což se zase nemusí týkat bytů, ale i kancelářských prostor, které se i v centrech vyprazdňují. Že by snad i do nich chtěli finanční investoři investovat vysoké nákupní ceny, v důvěře že se tam zase spousta firem vrátí?

L. Novák 3.3.2021 7:59

No a co byste dělal vy s firemními penězi, kdybyste neměl žádnou vhodnou investiční příležitost, např. jen proto, že prosazování EU "Green dealu" a podobných zelených idiocií způsobem, jakým to dělá EU/EK, je velkou nejistotou do budoucnosti, co se vlastně vůbec vyplatí? Přitom uložením v bance peníze (záměrně systémově) ztrácejí hodnotu? ;-)