28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Lucifer 12.5.2008 12:43

Re: ano, koruna posiluje

kecy postavené na vodě... řekněte mi, jak se vzdáváme makroekonomické kontroly nad národním hospodářstvím? Že nějaká banka ztratí svůj monopol? Tím se chce říct, že nějaká banka drží kontrolu nad národním hospodářstvím? To je něco jako chozrasšot? Co je tohle za bláboly. Banky si drží kontrolu akorát nad svým ziskem, nejsou to žádné dobročinné spolky. Ostatně výlučnou kontrolu nad naším hospodářstvím by měla mít Neviditelná ruka trhu, a ne soudruh generální guvernér... a ty ozdobné floskule ala Modrý fták si nechte od cesty ;-D

Lucifer 12.5.2008 12:36

ano, koruna posiluje

furt posiluje - a tak je to s celým článkem...

qwert 12.5.2008 11:18

ad vývozci

autor článku by měl uvést kolik vývozců vyváží do sousední eurozóny a kolik do USA, pak by si mohl možní ušetřit 2-3 odstavce.

Modrý pták 10.5.2008 0:19

krabe,

nápodobně. Ad 1. Nechce se mně přednášet měnovou teorii, tak to zkrátím a Vy si zbytek domyslíte :-). Potíž je, že se prostřednictvím úvěru, který není založen na úsporách, šíří ekonomikou "falešný signál", který všechny plete. Investoři jsou přesvědčeni, že levné peníze jsou výsledkem dobrovolných úspor a kdekdo si půjčuje. Spořivci zase utrácejí, protože se jim za ty "drobné" nechce spořit. Výrobci výrábějí jako o život, protože díky dostupným penězům to běží jako po másle. Ceny stále rostou, úspory se ztenčují a bubliny praskají stále častěji. To je jenom popis současného světa, nic víc. Např. v Kotlině klesla míra úspor za posledních 8 let na polovinu, kam vylétly dluhy víme oba.

Ad 2 a 3. Máte pravdu, že zlatý stadard byl pro vlády nepraktický, protože nemohly ovlivňovat množství peněz a tím hospodářství. Proto ho musely zrušit. Předtím totiž všechny pokusy uvést na trh "paralelní" státní peníze vedly k úsměvným koncům. Občané pro soukromé transakce používali nadále "komoditní" prachy, protože si nikdo netroufnul vyrovnávat svoje dluhy papíry, o jejichž hodnotě nic nevěděl. Ztratil by kredibilitu a nikdo by s ním neobchodoval. Tak těmi papírky pouze platili daně :-). Byrokratické je to proto, že nemáte žádnou volbu při výběru plnění. A také nemáte (nakonec jste to popsal) jistotu stability plnění. Stát může vyrovnat svoje závazky pouze tak, že vypíše nové daně. Inflace (zředění kupní síly peněžní jednotky), kterou státy nepřetržitě provádějí (jakoukoli formou úvěru) je vlastně stejná věc, jako když středověcí vládcové okrádali zlaté mince a z rozdílu žili. Prostě je to skryté zdanění. Nic víc. Státní monopol na emisi peněz tzn. vynucování jednoho plnění je záležitostí minulého století. Do té doby si to nikdo nedovolil. Ale byl jsem informován, že u Nejvyššího soudu USA právě leží žaloba soukromé společnosti, která chce emitovat zlaté peníze a ve FEDu to vzbudilo naprosté zděšení. Tak jen tak doufám, že tamní Ctihodnosti rozhodnou správně :-)).

Kolda 10.5.2008 0:12

Re: Re: Re: Re: Re: Re: milý krabe, dlouhý příspěvek, nicméně:

No krabe, ty, kterým jsi odpovídal, jsi asi nepřesvědčil, ale stejně ti patří dík, že jsi si dal tu práci, to vysvětlit. Četli to různí lidé a někteří určitě pochopili ...

krab 9.5.2008 23:47

Re: Re: Re: Re: Re: ano ano ... slaboducha demagogie ...

ad 1) nepochopil jsem pointu..

ad 2) pokud je mena a ekonomika stabilni, coz nase je, tak spekulant nema zadnej duvod nejak blbnout. Nevydela. Zbytek jsou jen spekulace. Ale nechapu, co znamena "hodit na trh". To by jako cinani prodali vsechny svy dolary? Co by z toho meli? Jinak cinska ekonomika se demonizuje, furt je mrnava ve srovnani s USA. Ty treasuries zrejme nakupuje za nejakym ucelem - nebo to dela z charity, nebo proc?

To jsou takovy machirkovsky spekulace, nevidim za nima zadny racionalni jadro. Akorat snahu vykreslit USA jako zoufalce stojiciho a padajiciho s cinskym ekonomickym obrem. Coz je mimoradne zabavna predstava :-)

krab 9.5.2008 23:35

Re: Re: Re: Re: Re: Re: ano ano ... slaboducha demagogie ...

No nevim kdo tu ma ponekud zjednoduseny chapani...:-)

Az budou nejdrazsi, tak se vyvozci neprosadej, klesne poptavka po korune a ta oslabi. Neboli automaticky vyrovna situaci. Coz se naopak nestane pokud budeme mit EURO.

krab 9.5.2008 23:27

Re: krabe,

Takze dokud lidi mene (tz. korune nebo EURU) veri, dokud za ni smenujou piva, tak to proste funguje. A kolem je skutecne videt, ze to fakt funguje. Ta inflace za 15 let, to neni moc fer. To do toho zapocitavate i transformaci - to je jednorazova zalezitost. Nehlede na to, ze se mi to cislo zda nejaky velky, fakt od roku 1993 vzrostly ceny 3.5x? To znamena prumerne 8.7% rocne, to se mi teda fakt nezda, vzhledem k tomu ze za poslednich 10 let byla kolem 2-3%...Ale to jsme dost odbehli od tematu EURO vs. koruna...

krab 9.5.2008 23:27

Re: krabe,

Super prispevek, diky za vecnou debatu.

1. CB emituje hotove penize, bezhotovostni penize emitujou vsechny banky (vcetne teda i CB, ale hlavne a zejmena komercni banky). A nemuzu souhlasit, ze to z podstaty vede k nejakym prusvihum. Dyt je na tom zalozeny cely hospodarstvi. Ze to obcas vede ke krizim je jasny, to se stava. Co se tyce povinnych rezerv, tak pokud se nemylim, tak PMR je v CR nula. V kazdym pripade je to bezvyznamna zalezitost. Je to instrument minulosti, uz se nepouziva.

2. Nejsem zadnej odbornik na zlatej standard, ale mel bych pripominku na tu argumetaci, kterou chapu tak, ze zle vlady navzdory uzasnejm vlastnostem zlata ho zakazaly. Proste to uz nefungovalo, nevim presne proc, nejspis to bylo neprakticky, kvuli nedostatku jedny komodity nemuzes pruzne menit mnozstvi penez (coz chceme). Napr. nynejsi rozmach hypotek (ten nas ceskej, priznivej, nemyslim credit crunch v USA) by nebyl moznej. Jasne ze je to stabilnejsi system, hyperinflace nehrozi, ale popravde: copak nam hrozi? Je to stabilni, ale rigidni system.

3) nevim v cem je to byrokraticky. Nevim jestli narazite na princip svobodneho bankovnictvi nebo jak se to jmenuje (kazda banka si emituje vlastni prachy a tyhle meny si navzajem konkuruji). Nicmene nesouhlasim se zbytkem. Kdyz mi nekdo da stovku, tak ja ji prijimam s virou, ze si za ni koupim u nas Na Zakladne 4 piva. A ty 4 piva mi taky Milan nalije. Kdyby mi Milan rekl, ze mi da jenom tri a jedno maly, tak budu chtit priste 110 korun. Takze nemusim bejt centralni banker abych vedel, jakou ma ta stovka hodnotu. (Ja to dokonce vim lip nez von). A nepotrebuju ani to zlato, ja radsi piju pivo :-)

krab 9.5.2008 22:37

Re: Re: Re: Re: euro za 18,50 Kč

1) souhlas. Jen dodam, ze klesat nebo rust bude z urcitejch pricin, ktery nezmizej tim, ze zavedeme EURO. Akorat se to projevi jinak (inflaci, oslabenim agregatni poptavky a tim i snizeni tempa rustu.)

2) co konkretne znamena "vzdalovat"? EURO ma svoje konkretni pojmenovatelny vyhody a nevyhody. Ale nejaky citove zabarveny "konecne patrime do Evropy" s ekonomikou nesouvisi. A EURO je ekonomicka zalezitost.

Coz je krasne videt na UK, Dansku, Svedsku... Zadnej problem nemaj, naopak.

Modrý pták 9.5.2008 20:19

krabe,

souhlasím s naprostou většinou Vašich tvrzení (moc se mně líbí, že používáte termín "měna"). Mám několik drobných poznámek: 1. peníze emituje pouze a výhradně centrální (cedulová) banka. Ta totiž ze zákona určuje nejen diskontní sazbu, ale také repo sazbu, kterou jsou úročeny povinné rezervy, jejichž výši určuje také centrální banka. Takto umožňuje poskytování nekrytých aktiv formou úvěrů. Kam taková politika vede si vyzkoušeli na konci 20. let. 2. Zlatý standard se nezhroutil - zlatý standard byl vládami zakázán. Nejprve tak, že určil papírové peníze jako jediné zákonné platidlo (tedy určil povinné plnění) a následně tak, že zakázal soukromníkům vlastnit zlato jinak než ve špercích. 3. "Nekryté" (papírové) peníze není snadno pochopitelný koncept, protože je to vynález byrokratů. Na trhu by taková epochální abstrakce nikdy nemohla vzniknout. Jak přijmout plnění v něčem, o čem vůbec nic nevíte? Hyperinflace a podobné měnové poruchy jsou spojeny až teprve s érou papírových peněz tzn. po roce 1914. Ve Vaší závěrečné větě bych slovo "důvěra" zaměnil za slovo "víra". O "vnitřnostech" papírových peněz vědí "možná" centrální bankéři, zbytek populace věří, že jejich aktiva budou snad splacena "na viděnou". Na rozdíl od zlata však papírové peníze nemají žádnou hodnotu (pokud nepočítám ten papír a barvy). A zlato se fakt zatím vytisknout nedá.

P. S. Cenová hladina za uplynulých 15 vylétla o 350% a v oběhu je 5, 5x více peněz než před 15 lety.

enderv 9.5.2008 20:10

Re: Re: Re: Re: ano ano ... slaboducha demagogie ...

pardon, ale "pridavani likvidity" je to same jako "pridavani sumu" likvidita je (mimo jine) jak rychle (a za jakou cenu) se muzu neceho zbavit, kdyz se mi to bude zdat riskantni. Cim vetsi likvidita, tim mensi nutnost uvazovat o risku drzeni neceho, neb se toho muzu zbavit rychleji a za mesi cenu. Az do chvile nez se likvidita vypari, a skoncite s neprodejnym auction debt, MBS, CDO tranche apod...

Tvrzeni ze (zmena kurzu) "sama od sebe nenastane" je sice pravdive ale tvrzeni ze nastane jenom pri zmene realne situace by asi dobre pobavilo mimo jine pana Sorose. Pravdepodobne take cinske politbyro, ktere kdyby chtelo tak muze potopit americky dolar (a EURo taky, a v podstate svetovou ekonomiku jak ji zname) za den, proste tim ze tech par trilionu dolacu co maj hodej na trh. V jednu chvili to amikum loni potichu pripomeli (proc si myslite ze hlasite reci v kongresu o sankcim proti cine utichly, presto ze US by se ted kvoty na cinsky dovoz hodili jeste vice, a prezidenskym kandidatum by rozhodne na popularite pridali?).

Cina kupuje _denne_ pres dve miliardy treasuries a podobnych veci. I kdyby jen prestali kupovat, tak to posle dolar do kytek (kupovali mene dolar a vice EUR asi pred tremi tydny, a pred tydnem si to rozmysleli. Rozdil - 5 centu v cene eura kazdym smerem.

Momentalni tempem USG muze rovnou prestat aukce treasuries a vsechny je rovnou prodavat cine...

A Cina rozhodne nekupuje USD kvuli tomu ze by si myslela ze je to nejlepsi investice pod sluncem (sama o sobe. Jako investice aby si US mohli neco koupit od Ciny to dava smysl - na chvili).

Josef 9.5.2008 19:59

Re: Opět vydojení a vyrabování České republiky, tentokrát pomocí Eura

Historiku, napsal jste toho dost, ale smysl to stejne nedela! Souhlasim s vami,ze po 1989 byl kurz arbitralne nastaven a Nemci rikali,ze za to,co zaplati u nich za jedno pivo, u nas jich maji 10 !! To si jako myslite, ze po zavedeni Eura se sem zas Nemci pohrnou na pivo, nebo co ??

Josef 9.5.2008 19:36

Re: Re: Re: Re: Re: ano ano ... slaboducha demagogie ...

Krabe, ty musis byt opravdu jednoduchej !! Kdyz budou ceske vyrobky nejdrazsi v EU, tak ti sikovne ruce nepomohou !!

Josef 9.5.2008 19:22

Vychytrali, vycurani Cesi !

Josef 9.5.2008 19:20

Re: euro za 18,50 Kč

Tak jenom takovy maly priklad. Trochu to prezenu. Dejme tomu, ze u nas nahle stoupnou platy na 50 tisic, v dusledku nejake generalni stavky, Tak Pavlinka se domniva, ze euro take skoci na 18.50kc. Tak ono tedy skoci, ale na 38.50kc.

krab 9.5.2008 18:14

Re: Re: Re: Re: Re: milý krabe, dlouhý příspěvek, nicméně:

ale houby, jak muzes tak klidne bez overeni tvrdit neco co neni ani polopravda, ale cista 100% nepravda?

Česká národní banka je ústřední bankou státu. Hlavním cílem její činnosti je péče o cenovou stabilitu; do její činnosti lze zasahovat pouze na základě zákona.

Jde o inflaci (cenova stabilita), ne kurzy.

Fleischer 9.5.2008 17:44

Re: Re: Re: euro za 18,50 Kč

- Česká koruna nemusí jen stoupat, může začít i klesat.                                                                    Možná, že někdy u nás bude průměrný příjem 50.000 Kč (nebo ekvivalent v EUR), ale to vůbec nezávisí na tom, jestli přijmeme EUR hned nebo později. Závisí to jen a pouze na výkonosti českého hospodářství.                                                                                                                                 - Oddalování zavedení eura v Česku znamená nejen to, že se zase budeme stále více vzdalovat od ostatní Evropy, ale i bude to zbytečně komplikovat hospodářské styky s ostatními státy v Evropě (i mimo Evropu). Českou korunu totiž můžete použít nejdál v Rozvadově.

krucipísek 9.5.2008 17:39

Re: Re: euro za 18,50 Kč

Pavlínko, a co ceny, myslíš, že zůstanou stejné při vyšších výrobních nákladech?

Jak to uděláš, aby ceny nerostly?

Luboš55 9.5.2008 17:38

Re: Re: Re: Re: milý krabe, dlouhý příspěvek, nicméně:

Milý Krabe, to se právě pleteš! V ústavě má ČNB jako oficiální cíl právě "stabilitu měny", tj. kurzů. To je ten průšvih!

krab 9.5.2008 16:48

Re: Re: Re: milý krabe, dlouhý příspěvek, nicméně:

ad 1) znova rikam, penize nejsou jen to co mas v penezence, hotovostni penize tvori jen zlomek. Za druhy, je uplne jedno kolik si tam napises nul. Cena je relativni. Takze kdyz neco stoji tisicovku a ty vydelavas sto tisic, nebo to stoji deset a ty vydelavas tisicovku, tak jses uplne v identicky situaci. CNB tedy nulama nemuze nijak ovlivnit RELATIVNI ceny. O relativni ceny se stara trh, ne CNB.

ad 2) to je oficialni cil, kterej je tusim primo v ustave, smejes se vlastni nevedomosti. Jestli se ji to dari nebo ne je vec nazoru podlozenym argumenty. Ja jsem presvedcenej ze s inflaci dlouhodobe nemame problem. Jestli ty si myslis ze ano, tak ke smichu pridej argumenty.

Penize navic neemituje pouze CNB ale vsechny banky (potreti zduraznuju ze papirky jsou jen zlomkem penez). Drzi je na uzde, resp. idealni mnozstvi penez zarucuje prave konkurence. Penize maj takovou hodnotu, jakou lidi veri, ze za ne dostanou. A vypada to, ze korune lidi velmi veri. Tiskarskymi lisy duveru nezarucis.

ad 3) krome oblbnuti lidi slouzi diskontni sazba jeste jako zakladni urokova sazba v ekonomice a pomoci jeji manipulace tedy CNB muze (do urcity miry) ovlivnit objem a dostupnost uveru a tedy investic.

ad 4) evidentne se system nekrytych men nezhroutil, narozdil od systemu men krytych zlatem. Vubec ti nerozumim. A ty evidentne nerozumis principu, ze papirek nemusi bejt ze zlata s vyrytym vlastnorucnim podpisem Bruce Willise aby mel velikou cenu. Uznavam, ze "nekryty" penize neni zas tak snadno pochopitelnej koncept, nicmene staci se kolem sebe rozhlidnout a uznat, ze proste funguje. Penize jsou kryty duverou, ze za ne neco dostanes.

janabok 9.5.2008 16:32

Re: Re: milý krabe, dlouhý příspěvek, nicméně:

- pokud současné měny (korunu a Euro nevyjímaje) nejsou skutečně pouze potištěným papírkem, čím potom jsou?... pro ilusraci: cena 50 Kč bankovky tištěné ČNB je cca 1,30 Kč, 5000,- bankovka vyjde na 2,30 Kč... a je jenom na centrálním bankéři, kolik na onen papírek napíše nul...

- ČNB má za cíl udržet inflaci (tady se smíchy neudržím já); pokud někdo způsobuje inflaci, potom je to pouze a jenom centrální banka - nikdo jiný totiž tiskařskými lisy na počmárané papírky, kterým se říká ze slušnosti peníze, nedisponuje...

- ad diskontní, repo a podobné "odborné" termíny neslouží k ničemu jinému, než oblbnutí lidí...

- a tohle je opravdu perla: Kdyz kurz bude fixni, tak ta poptavka nezmizi, ale projevi se ve stoupajicich cenach = inflaci - samozřejmě, že se systém pevných směnných kurzů mezi papírkovou (nekrytou) měnou musí dříve či později zhroutit (díky národním bankám a vládám produkujícím inflaci), nicméně onu měnovou nestabilitu a inflaci není schopen vyvolat nikdo jiný než centrální banka a vláda, byť tyto ctihodné instituce tvrdí samozřejmě opak...:-)

krab 9.5.2008 16:23

Re: Re: Re: euro za 18,50 Kč

ja jen doplnim, ze pokud se pocka az bude za euro 15 korun, tak se ti v bance najednou objevi 6,666 euro.

to je prave ta pointa: dokud se nas kurz vyrazne meni oproti EURu, tak je prechod na nej nevyhodnej.

Josef 9.5.2008 16:20

Re: Re: euro za 18,50 Kč

Prave ze Pavla Šedá tomu rozumi a i kdyz mame stejne krestni jmeno, tak ty tomu nerozumis! Predstav si, ze mas v bance usetreno 100K a dnes by se menilo na eura na priklad  v dnesnim kursu 25KC za  Euro, dostal bys 4000 eur, kdyz se pocaka az koruna stoupne na 20 Kc za E tak se ti v bance najednou objevi 5000 Eur. Stejnym zpusobem se ti vypocita i tvuj prijem! 

krab 9.5.2008 16:19

Re: Re: Re: Re: ano ano ... slaboducha demagogie ...

coze? jak to souvisi s kurzem?

koukam ze pan by narizoval, ridil, porucnikoval... hlavne aby se nenechal volnej prostor sikovnejm lidem aby se prosadili. protoze by se totiz mozna ukazalo, ze pan sikovnej neni a neprosadi se. A narazi na zavrena vrata v praci...

krab 9.5.2008 16:17

Re: Re: Re: ano ano ... slaboducha demagogie ...

jakej je rozdil mezi spekulantem a obchodnikem?

spekulant, jak rikas, chce vydelat na zmene kurzu. ale ta sama od sebe nenastane, ta nastane pri zmene realny situace. "spekulant" jen dodava likviditu.

jinak vubec nechapu co znamena "lepsi" kurz. nevim jakej je dobrej kurz a jakej je spatnej kurz. to urci trh. co ale 100% vim je to, ze umele zastavenej kurz je tutove spatnej. uplne stejne jako je spatna fixni cena cehokoliv jinyho.

jezis dyt v principu je to tak jednoduchy...

Josef 9.5.2008 16:16

Re: Re: Re: ano ano ... slaboducha demagogie ...

A jeste jednu vec. Dovozcum se to moc libi. Cestovatelum take! Budou mit dovolenou na Kanarech o 10% lacinejsi ! Jenom aby nenarazili na zavrena vrata, az se budou chtit opet vrati do prace !!

Josef 9.5.2008 16:09

Re: Re: ano ano ... slaboducha demagogie ...

Kurz neni realnym vyjadrenim - posledni slovo maji spekulanti ! Nekdy se jezdilo nakupovat do Polska, nekdy naopak. Rusko si stoji posledni dobou velmi dobre - maji lepsi kurz nez cela Evropa dohromady ! 

Jenda 9.5.2008 16:06

Re: Re: Homogenizace.

Tak tak ... to bysme se meli hodne snazit abysme ho dohnali. Podte, vypalime nejakej ten kostel a to by v tom byl cert abysme to ojro nezavedli!

krab 9.5.2008 16:04

Re: Centrální banky

presne tak