14.5.2024 | Svátek má Bonifác


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
marod 3.4.2009 12:54

Absence názoru českého geniálního investora

V jednom předcházejícím příspěvku byl zmiňován výrok W.Baffeta , což je asi celosvětově nejúspěšnější investor. Je zajímavé , že v českých luzích nejúspěšnější investor Stanislav Gross se k situaci nevyjadřuje.

Marat 3.4.2009 12:19

Re: Ta nezaměstnanost v DDR

S tou lacinou pracovní sílou, to jsou hloupé plky.

Marat 3.4.2009 12:16

Ekonomové jsou příživníci vymýšlející teorie, nemající se realitou nic společného.

Svatá pravda a nelze nesouhlasit. Kdyby Baťa, Ford a další a další znali teorie ekonomu, nikdy by se nestali velkými továrníky. Baťa by zůstal pouhým příštípkářem, prťákem. Podívejte co třebas s Portugalska udělal výborný ekonom Salazar. Nejsou to jen ekonomové, ale všechny produkty i tak zv. Humantních a společenských pavěd. Na úspěších jiných  se přiživují svými teoriemi.

Pepek 3.4.2009 12:16

nejde o prohnanou levici

ale o její četné mentálně postižené voliče.

jhm 3.4.2009 12:02

Re: Ta nezaměstnanost v DDR

Samozrejme ze odliv prace z D do CR zpusobuje rozdil mezi cenou prace v CR a D. Ale nalejme si cisteho vina. Nemecke zavody presouvaly do CR praci kterou v Nemecku delnici delat nechteli za platy za ktere by nemecti delnici nevstali z postele. Delali tak v oblastech kde byl dostatek pracovni sily (=potencialni nezamenstnani) a na pripadny narust vyroby si dovezli pracovni sily z Polska, Slovenska, Ukrajiny.

Ale kdyby to neudelali, tak by ty Nemecke firmy tu vyrobu presunuly rovnou do Ciny, nebo zkrachovaly.

To ze tim svym zpusobem dotujeme Nemecky socialni stat je jasne. V Evrope je CR za stat ktery bere dalsim evropskym delnikum praci. Ano je to tak. Ale kdo podepisoval WTO? Nutili sme snad USA, Nemecko, Francii, ... aby ty dokumenty podepisovali? Ne oni to vnutili nam.

V. Hoffman 3.4.2009 12:01

Re: Ekonomové se opravdu možná učí pomalu,

To je samozrejme pravda, lenze momentalne je vo vseobecnom zaujme statov spolupracovat. Protekcionizmus je dvojsecny mec a skutocne viedol k podstatnemu zhorseniu krizy v 30-tych rokoch /a to ta uroven vzajomneho prepojenia zdaleka nebola taka ako teraz/.  

Jar Jar Binks 3.4.2009 11:27

Re: Velmi pěkný článek

A ještě dodám, že ty lidi, co vyházíte, nebudou generovat žádnou koupěschopnou poptávku (omezí se prakticky jen na jídlo a byt) a vy můžete vyrábět co chcete, ale zákazníků bude objektivně méně, čím víc zaměstancnů vyhodíte...

M. Zima 3.4.2009 11:09

Také, ale Vaše výstupy budí pochyby, zda o nich přemýšlíte, nebo je necháváte ze sebe jenom tak vypadávat.

mackie 3.4.2009 10:58

Připomínám odkaz na studii z roku 2004, která předvídala

současnou krizi docela přesně a bohužel nebyla ani příliš optimistická ohledně dalšího vývoje.

http://www.colosseum.sk/pdf_analyzy/200405_us-stocks.pdf

Arnošt 3.4.2009 10:44

Proč chodit pro vědomosti za hranice.

Dovolím si připomenout jeden článek z České minulosti, ato výrok Tomáše Bati staršího z roku 1932. Doporučuji si ho přečíst zejména všem rádoby expertům na ekonomiku a zejména levici a hlavně ˇ"expertům" z ČSSD. Zde je podstatný výňatek:

Příčinou krize je především morální bída. Přelom hospodářské krize? Nevěřím v žádné přelomy samy od sebe. To, čemu jsme si zvykli říkat hospodářská krize, je jiné jméno pro mravní bídu. Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek. V naší zemi je mnoho lidí, kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze sanovat penězi. Hrozím se důsledku tohoto omylu. V postavení, v němž se nacházíme, nepotřebujeme žádných geniálních obratů a kombinací. Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a veřejnému majetku. Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic, nevydírat pracující, dělat to, co nás pozvedlo z poválečné bídy, pracovat a šetřit a učinit práci a šetření výnosnější, žádoucnější a čestnější než lenošení a mrhání. Máte pravdu, je třeba překonat krizi důvěry, technickými zásahy, finančními a úvěrovými ji však překonat nelze, důvěra je věc osobní a důvěru lze obnovit jen mravním hlediskem a osobním příkladem.

Mimochodem, a z jiného soudku. Už je vám jasné, proč Tomáš starší  a Jan Baťovi byli hlavně Benešovi trnem v oku?

 

cb 3.4.2009 10:40

Re: Kouri ekonomove marijuanu ??

Cesi meli dost casu na vychovu deti a podivejte se, co z nich vychovali.

cb 3.4.2009 10:37

Re: V Čechách se privatizovalo lidem bez morálky

A kdopak mel ten kapital?

cb 3.4.2009 10:34

Re: hraběcí rady

Tohle je treba porad pripomnat.

cb 3.4.2009 10:34

Re: Ta nezaměstnanost v DDR

A v byvale SRN ne? 8-o

ještě větší hnusoň 3.4.2009 10:24

Re: Ekonomové se opravdu možná učí pomalu,

Došlápnutí na daňové ráje ... to jako bude EU bombardovat Kajmanské ostrovy či Monako ? Nebo zakáže převody do těchto bank ?

M. Zima 3.4.2009 10:05

Ta nezaměstnanost v DDR

byla následkem levné pracovní síly v Česku, Polsku, ... jelikož této konkurenci Němci nepostavili žádné zábrany. Následkem je dodnes rozdíl v průměrných platech D-CZ, rozdíl odpovídající kupní síly, což Češi akceptují jako ovce a navíc si nechávají vyprávět báchorky, typu Vašeho příspěvku.

jirik 3.4.2009 9:56

hraběcí rady

Ten poslední odstavec mě pobavil :Ekonomové neměli běžet rychleji než právníci ! Právníci neběželi, právníci stáli, zatim co ekonomové přece jen počítali s nějakými změnami  a byli na start trošku připraveni. Čili byli bychom stáli všichni a škody by byly mnohem větší než při nedokonalé privatizaci. Mohli jsme ovšem převzít zákony třeba z Německa, jak často slyšime.Proč potom v bývalé NDR byla až dvojnásobná nezaměstnanost než u nás, proč se odtamtud odstěhoval už milion obyvatel a to ještě jsou zdegenerovaní občané NDR naštvaní, že jim NSR pomáhá málo. V té NDR měli všechno, po čem volají kritici privatizace - moře peněz, zákony, státní úředníky z NSR jak v justici a policii, tak ve státní správě. Neřekl bych, že výsledek transformace tam a u nás je tak rozdílný, rozhodně neodpovídá rozdílu vložených prostředků, které oblast NDR od NSR získala. Do ekonomických hodnocení je třeba zahrnout i kategorii "myšlení lidí", jestli jsou ochotni podstoupit ozdravnou kůru a nebo jen čekají, co stát pro ně udělá a oni nebudou muset hnot prstem, jak jim to neustále slibuje prohnaná levice.

občanka 3.4.2009 9:51

Místo pastelek bude Paroubek rozdávat šrotovné, ale výsledek bude stejný.

Hlupáci mu budou tleskat a protože při normálním rozložení je pod a průměrně inteligentních 2/3, tak nám bude vládnout na věky věkův.

Stavím na zahradě kurník a plánuji králíkárnu. Ve sklepě mám kolovrat a tkalcovský stav, máselnici a odstředivku na mléko. Doporučuji připomenout samozásobitelství, které nám pomohlo přežít socialismus.

Bože, jen jsme ho vyhnali na východ, tak se nám vrací zpět ze západu.

A je to 3.4.2009 9:50

K článku

R^Velmi slušný článek.1.Bych začal obyčejným selským myšlením,je dost ekonomů ,kteří neumí obhospodařit ani svoji výplatu a chtějí obhospodařovat miliony ve firmách.Kdo to neumí doma neumí to nikde.2.Jaksi všichni mluví o ekonomické krizi ,nikde ani slovo nebo jen ojediněle o krizi z nadvýroby.Je to jako ohromná tlama která musí být neustále živena novými výrobky najednou je přesycena.Už nemůže a výroba se zasekává.Zde skutečně nepomůžou ani snížení daní ani snížení odvodů na soc.pojištění.Naopak to si jen stát sníží příjmy.3.Stát by měl usilovat o co největší relativně bohatou koupěschopnou střední třídu-snížením daní nejbohatším podnikům s mld.obratem kde zisky navíc odtékají mimo ČR a zvýšením daní právě této stř. třídy jak to udělal Topol je nesmyslné a jak pravičácké.Umožnil akorát to ,že více peněz odplyne z ČR ve formě výplaty divident svým cizáckým akcionářům.Na tom nevydělalo ani 1= čechů.Tyto peníze zde pak chybí ,aby se vrátily do ekonomiky.4.W.Baffet má 2 jednuduchá pravidla -první-NIKDY NEPRODĚLEJ,druhý-NIKDY NEZAPOMEŇ NA PRAVIDLO Č.1.tento instnikt jaksi chybí všem hypotéku a hotovst poskytujícím společnostem.

občanka 3.4.2009 9:47

Bojím se, že u nás to politické špičky nedovolí, protože se podnikavých

občanů bojí. Podnikavý a úspěšný občan je občan sebevědomý, který si nenechá líbit byrokratické pitomosti našeho státu a bojuje s nimi. Proč myslíte, že např. Škromach prosadil minimální povinnou daň? No přece, aby zlikvidoval ty nejmenší živnostníky a zastrašil ty, co o podnikání uvažují. Také v  letech jeho působení počty živnostníků prudce klesaly. Ale ani pravice nedala zelenou tvořivosti a podnikavosti. I Klausovi se lépe jednalo s Koženým, Stehlíkem, Součkem, Marouškem a dalšími hvězdami našeho nového kapitalismu. I on byl raději politikem, kterého přenášejí, než by povzbudil tvořivé a podnikavé, aby se do něčeho pustili. No a dnes? Topolánek je na odchodu, s ním překvapivě schopný správce státní pokladny Kalousek a Paroubek se procpe do vlády a bude rozdávat 13. důchody a pastelky. Podnikavým bude házet klacky pod nohy, protože potřebuje ty závislé, aby se na ty pastelky dali nachytat. Ani on nepotřebuje sebevědomé občany, vždyť ti by ho poslali do háje. (všimněte si, jak jsem slušná, ale napadají mne úplně jiná místa).   

JR/09 3.4.2009 9:37

Re: Skvely clanek,

Reportér: Zdá se, že Británie začíná používat kvantitativní ulehčování, bude kupovat vládní obligace. To je přece rozumná strategie. Snažit se rozjet ekonomiku tištěním peněz.

Rogers: Já jsem prodal všechny své libry před půl rokem. Navrhuju, abyste udělal totéž. Tištění peněz nikdy nefunguje.

Reportér: Takže nejde už jenom o ekonomiku. Tyto hlubinné hospodářské změny a tento hospodářský – ano, kolaps – ovlivní i politiku a sociální stabilitu.

Rogers: Už začínají občanské nepokoje. Podívejte se na Island. Podívejte se na Lotyšsko. Podívejte se na Řecko. A to jsou země, které jsou často dost rozvinuté a bohaté. Buďte na to připraveni. Nejste-li připraveni, doplatíte na to.

Rogers: Já vám řeknu něco pozitivního. Spousta lidí v Asii bude nesmírně úspěšných. V období, o němž hovoříme, bude spousta příležitostí. Zemědělci, například. Zemědělství bude v následujících deseti letech nesmírně úspěšná profese. Za posledních třicet let se měli zemědělci špatně, ale teď budou vydělávat obrovské peníze. Jiní lidé, kteří dosud trpěli, budou velmi úspěšní. Mnoho lidí z tohoto všeho vyjde nesmírně úspěšně. Nevím, kdo to jsou, kdybych to věděl, tak bych do nich investoval. Možná vás práce v televizi nebaví. Doporučuju, vystudujte zemědělství. Protože zemědělci budou jezdit v autech Lamborghini. Finančníci v City of London se budou živit jako taxíkáři. Chytří z nich se naučí jezdit s traktorem, aby mohli v příští generaci pracovat pro chytré farmáře.

M. Zima 3.4.2009 9:36

Pane Pivoda

nezlobte se na mě, ale s Vašimi problematickými adolescentkami řešíte problém sociologický a ne ekonomický. To také vysvětluje, proč se i přes několik trefných, byť nesmělých postřehů dostáváte k veskrze naivním závěrům. (Jistě, to typické české bahénko ve kterém se čvachtají čeští experti jste opustil, ale ze západní posice to není takový kumšt)

ludolf 3.4.2009 9:35

Re: Velmi pěkný článek

Plácáte nesmysly. Tohle opatření není pro záchranu krachujících odvětví, ale pro ulehčení odvětví s problémy - tj. ne moc/dočasně snížený odbyt. Propouštění je drahé, protože musíte zaplatit na několik měsícu dopředu mzdu, navíc po odeznění problému budete lidi zase shánět.. Tohle ušetří mzdové náklady a spolu s dalšími opatřeními (snížení pracovní doby - všem!, ne jen "přebytečným", snížení mzdy) umožní problémy překonat bez ztráty zaměstnanosti, což je taky duležitý aspekt..

ok 3.4.2009 9:22

V Čechách se privatizovalo lidem bez morálky

v Čechách se neprivatizovalo lidem bez kapitálu. V Čechách se privatizovalo lidem bez morálky - komunistům a vexlákům.

To je dost zásadní rozdíl. Pokud jsou kapitány průmyslu extrémně amorální jedinci, někde se to projevit musí.

Dolly 3.4.2009 9:02

Líbí se mi

jak autor decentně napsal, že naše skolství je v hajz--.

chouan 3.4.2009 7:49

Re: Ekonomové se opravdu možná učí pomalu,

Děkuji za odpověď v zastoupení. Nebyl jsem už v 5:00 na netu.

Antonín Hrbek 3.4.2009 7:31

Velmi pěkný článek

dobré by ale bylo více konkretizovat na české "renomované" ekonomy. Profláknutý pan Kohout naštěstí trochu zmlknul a nová mediální hvězda pan Sedláček by se měl zaměřit spíše na to, jak konkrétně pomůže banka, ve které je zaměstnán, ke snížení krize.

Nyní "renomovaní ekonomové" slavnostně obhajují snížení odvodů na sociální zajištění, které prý ochrání 70.000 zaměstnanců před vyhazovem.

Patrně nikdy nebyly ani podnikateli ani ekonomy ve výrobním podniku. Tam je určitý počet pracovních míst a určitá obsazenost, a to v souladu s odbytem. Pokud například vyrábím na 100 pracovních místech obsazených jednosměnně 100 zaměstnanci 100.000 "ťululumů" ročně, pak při skončení poptávky po ťululumech (a nevzrůstu poptávky po jiných mých produktech)mi nezbývá nic jiného než nejprve propustit pracovníky a v druhé etapě zrušit pracovní místa. To mám, podle mínění těchto "ekonomů" nechat těch 100 pracovníků v podniku bez práce flákat? A ještě jim na úkor jiných platit mzdu?

Já vím, že se objeví kecy, že se mám snažit sehnat jinou výrobní náplň, ale v období krize to jednak příliš nejde, jednak je k tomu nutno zařídit nová pracovní místa.

Pro mne je skutečně nejjednodušší a ekonomicky nejvýhodnější 100 pracovníků propustit, snížit si tím mzdové náklady, snížit si sociální odvody na zbývající pracovníky a tak zvýšit můj zisk. A jak jej užiji, je zcela moje věc, do které mi nikdo nesmí kecat. A takovýchto rad "renomovaných ekonomů" je v současné celá řada. Ale jsou i "nerenomovaní ekonomové", kteří za svá rozhodnutí nesou plné důsledky. Ti mají s radami "renomovaných ekonomů" své zkušenosti. Hádejte jaké?

ginANDtonix 3.4.2009 5:40

Skvely clanek,

Uplne nejlepsi je link na video diskuse s Peterem Schaffem (z roku 2006), kde presne predpovida dnesni krizi. To vypada na jednoho ekonoma, ktery se uci rychle...

Jerry 3.4.2009 5:08

Re: Ekonomové se opravdu možná učí pomalu,

Asi mu vadí právě to divadýlko a různá varování - protože,zatím skutek vždycky utek - pokud jde do živého, nikdo si nekálí do vlastního hnízda.Klasik to řekl už dávno: ... státy nemají přátele,mají pouze své zájmy.

isi 3.4.2009 3:50

Kouri ekonomove marijuanu ??

Protoze jejich teorie  jsou zalozene na ekonomickem efektu kdo je plati!!. To byl i nazor velkeho  ekonoma  Galbrighta. Takovy   Milton Friedman  or Ravi Batra  kdo ma pravdu???  Jejich statistiky  jsou bezcene  protoze jsou kratkodobe. Na priklad  ( pani Thacherova Velka Britanie). Kdyz se snizi mzdy , pak lidi pracuji  tvrdeji , aby prezili , ekonomie jde nahoru jistou dobu  a pak za 10 - 15 let dolu ,protoze lidi nemeli  cas na dobrou vychovu a vzdelani deti!!! coz uz statistiky nezachyti , ci se  o to nestaraji.  Uz jste videli nejaky simulacni model ekonomie  na  vasem pocitaci, jsou tak jednoduche, ale vy by jste byli prilis chytri, az nejaky  uvidite nekde , nechte mne vedet.