10.12.2022 | Svátek má Julie


Diskuse k článku

EKONOMIE : Keťasi táhnou Evropou

Keťas je slovo, které skoro upadlo v zapomnění. Málokdo věřil, že se někdy „keťasení“ vrátí, byť třeba v jiné podobě. Bohužel, ač je z historie nejvíce známo z doby 1. světové války, a to hlavně ve státech střední Evropy, dnes je „keťasení“ celoevropským jevem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Grundmann 29.8.2022 0:49

Tržní mechanismus není nic jiného než legalizované vzájemné vydírání. Tržní mechanismy tedy logicky fungují pouze za situace, kdy obě strany mají srovnatelnou schopnost vydírat toho druhého. Pokud obě strany nemají srovnatelnou vyjednávací pozici, tržní mechanismy přestanou fungovat.

Vzájemné vydírání je přirozeným vzájemným chováním lidí. Úspěšné lidské projekty jsou však založeny na schopnosti lidí se chovat jiným způsobem, než se pouze vzájemně vydírat. Společnost, kde vše bude fungovat pouze na tržních principech, skončí pravděpodobně bojem každého s každým.

Je pro mě překvapivé, jak všichni oslavují tržní mechanismy jako ideální formu mezilidských vztahů.

O. Vašíček 29.8.2022 11:39

A na to jste přišel jak? Pokud je trh "volný" tzn. každý, kdo má produkt ho může nabídnout, a každý kdo jej chce si ho může koupit, pak se jedná o dohodu a ne vydírání. Já to chci a dám za to tolik, pokud souhlasíš, je to OK, pokud ne, zkusím jinde.

Pokud, ale zakážu některé straně volný obchod, pak se o trh již nejedná. A v současné situaci, kdy si některá strana s dodavatelem zajistila skoro monopolní dodávky komodit pro další účastníky "trhu" a ještě je opravdu podtrhuje vydíráním, tak se již o trh nejedná a skončí to špatně.

M. Grundmann 29.8.2022 12:26

Problém je v tom : "pokud ne, zkusím jinde". Prodávající neprodává podle svých nákladů, ale podle toho, jak velkou nouzi cítí u kupujícího. Proto je to forma vydírání. V případě, že je zboží nedostatek, kupující nemůže jít jinam a prodávající může kupujícího vydírat. Může to také fungovat i naopak, když je zboží nadbytek.

Velká část mezilidských vztahů je založena na vzájemném vydírání. Lidé jsou na to natolik zvyklí, že si to ani neuvědomují. A toto vydírání je obvykle i legální.

O. Vašíček 29.8.2022 13:07

Je jiná forma jednání? Zatím mě nic nenapadá. Každá smlouva je nátlaková. Jako kupující bych chtěl zboží, nejlépe, zadarmo. Jako prodávající chci co nejvyšší zisk (a pokud možno monopol, abych se nemusel moc starat).

M. Grundmann 29.8.2022 16:08

Ještě v nedávné minulosti fungovalo netržně například školství. Studenti neplatili školné podle tržních mechanismů. Dnes se začínají i ve školství prosazovat tržní mechanismy, že student platí školné ve výši, která odpovídá zvýšení výdělku, kterého student díku studiu vydělá. To je maximální výše školného, které bude student ochoten zaplatit.

Většina společnosti funguje netržně. Pokud rodina začne fungovat tržně, tak se rozpadne. Pokud se všichni lidé začnou chovat systematicky tržně uvnitř nějaké firmy, firma zkrachuje. Tržní chování je sterilní boj a jednotlivé společnosti se dokážou odlišit tím, jak se jim daří tyto konflikty pacifikovat. V Africe se všichni všude chovají tržně a podle toho to tam taky vypadá. Afričané jsou schopni prodat i těla svých zemřelých příbuzných.