5.8.2020 | Svátek má Kristián


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Zlesa 13.7.2020 16:24

Debat o ekoenergiích je spousta. Pod článkem z IUHLÍ budou mít navrch spíš kritici.

Kritici bohužel používají jen argumenty "proč to nejde" nikoliv "jak to udělat". Takoví se v dějinách průmyslu vždy ocitli na vedlejších kolejích...

Myslíte, že by to opravdu nemohlo jít? Postupně?

L. Novák 13.7.2020 16:44

A vy? Myslíte? Nebo jste blbej jak tágo a nerozumíte ničemu? ;-D

T. Zlesa 13.7.2020 17:16

Tolik otázek! To asi nezvládnu...;-(

V. Kain 13.7.2020 17:11

Nevím kde se ti zelení idioti líhnou,ale v Německu mají dost velkou podporu i přesto,že prosazují zdražení masa o 300% aby na něho dosáhlo co nejméně lidí.Ať si ta pakáž žere třeba šnicl z krmné řepy,já dám přednost dobré krkovičce.

V. Petr 13.7.2020 18:28

Poku je možné perpetum mobile, je možní i "zelená energie."

OZE ná smysl vyvíjet a zdokonalovat, na masové nasazení absolutně "nemají."

Např., když budou soláry hodně levné, mohou si je lidé dát na střechu. ALE přesto se nebudou moci odpojit od klasických zdrojů, které, protože budu pracovat jen někdy, jim elektřinu zdraží!

P. Krasny 13.7.2020 15:20

I kdyby Víden osázela veškeré strechy fotovoltaikou, pokryla by spotrebu elektrické energie pouze ze dvou procent.

E. Klapka 13.7.2020 14:28

a to ekopokrytectví z toho jen kape - protože se hysterčí třeba kolem osobních aut, ale o obrovských kontejnerových lodích, pendlujících tam a zpět, které zamořují životní prostředí násobně víc, než všechna osobní auta dohoromady, je ticho jak v hrobě, Stejně jako o nesmyslně pendlujících miliónech kamiónů . Jenže na tomto stojí současné megavýdělky korporací, tak je to nedotknutelné a ekofanatici o tom ani neceknou

J. Sinnreich 13.7.2020 15:49

A tez nesmyslne pendlujicim a naprosto zbytecnem EU parlamentu z Bruselu do Strassbourgu a zpet. I kdyby jezdili na elektrickych kolobezkach, jako poslanec Zdechovsky.

L. Novák 13.7.2020 16:47

Nejekologičtější by bylo zrušit EU EUroparlament, ne? :-P

V. Kain 13.7.2020 17:13

Je to stejný nesmysl jako elektromobilita.

E. Klapka 13.7.2020 14:23

zelený fanatismus mi připadá šílený, protože je totálně diletantský - např. Švédsko a Norsko aktivně zadotovaly nákupy elektroaut - a ta stojí v garážích, protože není dost stanic na nabíjení. Takže nejdříve by se musela vybudovat hustá a poměrně nákladná struktura nabíječek - včetně složitého pokládání kabelů ( a to je mnohem dražší a složitější záležitost, než samotná nabíječka - viz německé větrníky na severu, k nimiž si dodnes Němci šetřivě nevybudovali přenosové sítě na jih a do Rakouska, kam prodávají, ale vše to posílají přes nás )Pokud se budou nabíjet z klasických zdrojů, je to o ničem. Pokud se budou nabíjet z eko zdrojů, budou , když bude svítit slunce stát nekonečné fronty u nabíječek ? Pokud nebude pár dní svíti či foukat, auta nebudou jezdit? Fabriky budou stát a net bude mít smůlu? Kolik bude takto nedostatková elektřina stát - bude to přepych jen pro nejbohatší? Jak "ekologicky" se budou vyrábět milióny solar panelů a baterií a jak "ekologicky" se budou likvidovat? (Už se blíží první problém - dosluhují nerecyklovatelné solar panely, v Německu si už dnes neví rady s vysloužilými vrtulemi z větrných - jsou nerecyklovatelné). *Pokud se Evopa zbaví "špinavé" výroby a dané výrobky bude dovážet odjinud, kde se špinavě vyrobí, jaký to má smysl? Je to celé diletantské, nepromyšlené, neodborné - a protože to cílí na průmyslovou výrobu plus základní životní potřeby obyvatel, je to svým diletantismem nebezpečné.

Z. Lapil 13.7.2020 14:57

Ad technická náročnost nabíječek: bylo mi tvrzeno z nejvyšších zdrojů ("slyšel jsem" - uznávám, to nezní moc seriózně, ale znám zdroj a není to žádný ekožvanil), že aktuální rozvodná síť utáhne zhruba milión elektromobilů. Jediné, co "se" musí udělat, je roztahat dráty od trafostanic k parkování.

Dokonce jsem měl v ruce pár rozpočtů pro nabíječky u supermarketů, a zhruba(!!! - mj. jak kde) polovinu ceny tvoří úprava parkoviště, dopravní značky a tak. Nejsem elektrotechnik, ale myslím, že dráty vedou z vlastních rozvaděčů těch obchoďáků; s povolením odběru určitě zatím(!) nejsou problémy. Spíš jde o to, že těch nabíječek je tam možná míň než stání pro invalidy, neboli rozsah je na úrovni hračičkaření. Respektive dost drahého PR.

Šílený diletantismus "zelených" - ano, to jste řekl naprosto přesně.

L. Novák 13.7.2020 16:57

Blbost. Energetická síť (elektrická) to utáhnout nemůže, protože nemá tolik pohotových zdrojů, aby dokázaly nahradit množství energie obsažené v ropných palivech, která se navíc velmi snadno skladují přímo u pump, kde tvoří pohotovostní zásobu pro špičkové odběry. No a zase jsme u objemové hustoty energie. El. akumulátory versus ropná paliva. ;-)

Z. Lapil 13.7.2020 17:19

Rozumím a dokonce jsem nakloněn věřit, že máte pravdu, ale síť je síť, zatímco zdroje jsou zdroje. Něco jako kdyby na železnici řekli "vagónů máme dost" a vy jste oponoval nedostatkem lokomotiv.

Ono je to jako každá technika - něco to umí dobře, něco jen přes ruku a něco se s tím dělat dost dobře nedá. Líbilo se mi: onehdy jsem potkal osvětlenou cyklostezku, každá lampa měla na zádech FV panýlek a evidentně fungovala nezávisle. Nejspíš lepší, než tahat bůhví jak dlouhý kabel. Podobně už kdysi fakt dávno ve Francii nouzové telefony u dálnice.

Naopak jsme, taky už je to pár let, zkoušeli vymyslet "prázdninové" osvětlení dvou místností letního tábora, a skončili jsme u autobaterie a "když tak mám startovací kabely". Venku si stále vystačíme s petrolejkami.

L. Novák 13.7.2020 17:56

"...ale síť je síť, zatímco zdroje jsou zdroje..." Ale ty energetické zdroje jsou součástí energetické sítě. Stabilní sítě ... za předpokladu, že se podaří udržet rovnováhu zdroje = spotřeba. Pokud spotřeba převýší dostupné zdroje, musí být omezena, pokud zdroje převyšují spotřebu, musí být regulovány do rovnováhy...

J. Zeman 13.7.2020 13:55

Tak ono Gates má zásadní stake ve firmě TerraPower, která vyvíjí jaderné technologie viz https://en.wikipedia.org/wiki/TerraPower nebude tedy pochopitelně asi příliš entuziastický ohledně solárů a větráků.. ;-)

Z. Lapil 13.7.2020 14:20

Je dobré koukat, co Gates dělá. Můžeme proklínat Windows a Microsoft vůbec, ale ten chlap ví, kde jsou prachy.

V technicky beznadějných řešeních jich moc nenajde.

M. Pivoda 13.7.2020 14:22

Bill Gates je dnes investorem rizikového kapitálu.

Investor aplikuje strategii rybáře, který rozhazuje své sítě. Malé rybky tou sítí uniknou, velké ryby uvíznou. A ty chycené velké ryby zaplatí rybáři za vynaloženou námahu.

Bill Gates ale určitě neinvestuje do velkých atomových elektráren, jakou jsou v Česku Temelín nebo Dukovany.

J. Zeman 13.7.2020 14:34

Tak oni se tam teď hlavně zabývají vývojem TWR, to je 4. generace nevyžadující reprocessing. Takže podstatně jiný koncept, než stávající obří jaderné elektrárny a celá ta nutná další industrie kolem. Je to ale spíše hudba vzdálenější budoucnosti. V komercializaci je dost možná předběhnou modulární reaktory např. NuScale.

M. Pivoda 13.7.2020 15:27

TWR - Začal asi před cca 10 lety a informoval o tomto aplikačním směru výzkumu a vývoje bývalý technický ředitel Microsoftu. Jméno bych musel dohledat.

Zajímavé (z hlediska investic) je to, že zbohatlík Bill Gates má technické vzdělání a jeho investice do technologie TWR bylo tedy racionálnější rozhodnutí, než kdyby to rozhodnutí měli dělat voliči ve svobodných demokratických volbách.

A rozhodování o výzkumu a vývoji dříve? V dobách českého reálného socialismu bylo třeba se obrátit na nějakého vlivného komunistu, a ten ten ten výzkum (po vhodné masáži) přiklepl. Takto například vznikl projekt československého systému umělé inteligence OLS, který schvaloval komunista Jozef Lenárt pro Slovenskou akademii věd, Ústav technické kybernetiky. Pak ale v Brně na VUT Brno nastoupili rehabilitovaní osmašedestátníci a ve spolupráci s darebákem Jiřím Zlatuškou - a celý ten ambiciózní projekt byl nenávratně potopen. Existovala jiná šance? Kdybychom totiž chtěli nechat schválit pokračování toho projektu OLS u českého bankovního úředníka Václava Klause, tak bychom také neuspěli. Ten člověk vzýval Neviditelnou ruku trhu. Závěr: Takže dobře, že jsem byl včas z VUT Brno (nedůstojně) vyhozen, abych si mohl najít práci v USA (jako levná, kvalifikovaná pracovní síla) a Česko mohlo pokračovat svůj rozvoj jako montovna.

L. Novák 13.7.2020 16:51

A blb Pivoda se svou porouchanou UI nevymyslel nic, na čem by se dalo vydělat, tak už jen žvaní a žvaní a jeho stařecká demenence mu sebrala poslední zbytky soudnosti, pokud kdy nějakou měl... :-P

M. Pivoda 13.7.2020 17:32

Já jsem o projektu OLS napsal na Neviditelného psa. O sobě jsem zatím detailně nehovořil.

Takže L. Novák, pokud se tak skutečně jmenuje, by si zasloužil soudní žalobu a požadovat po něm finanční kompenzaci za jeho sprosté jednání. Jenže takových arogantních hlupáků běhá po České montovně příliš mnoho.

L. Novák 13.7.2020 18:18

Byl jsi vyhozen pro neschopnost, Zlatuška psal dokonce o tvém šarlatánském přístupu. Tak tady nežvaň nesmysly a běž raději na pivo. :-P

M. Pivoda 13.7.2020 20:35

L. Novák je arogantní blb.

Nic podstatného o tom velmi složitém případu neví, ale intenzivně tlachá. Můj návrh: Což tak se setkat a vyříkat si to u soudu? To by L. Novák určitě nepřijal, protože by se u soudu nedoplatil.

Pro ostatní: Já jsem se chtěl se Zlatuškou kdysi soudit, protože také tvrdil, že Polákova kniha je podvod, že neexistuje. Už jsem měl od právníka sepsaný dopis. Jenže pak mne doc. Polák požádal o stažení žaloby, že se chce vrátit na Masarykovu univerzitu (odkud byl po roce 1968 vyhozen), a tím pádem, Zlatuška by se stal jeho univerzitním kolegou.

Jestliže něčeho dnes přece jen lituji, pak je to právě situace, že jsem tu svou žalobu proti Zlatuškovi stáhl. Ta kniha existovala.

Více informací o tom případu mi v Česku, v tzv. demokracii, nedovolí obšírněji zveřejnit. Ani po 30 letech!!!

L. Novák 13.7.2020 23:57

Hlupáku, už jsem ti jednou či víckrát psal, že když ti někdo něco nedovolí zveřejnit, můžeš si na vlastním webu napsat, co chceš a lákat na obsah textu čtenáře. Jenomže ty píšeš takové nesmysly, že o ně nikdo stát nebude. A ty ses rozhodl zaplevelit Neviditelného psa svými hloupými žvásty... Produkuješ jen obyčejný SPAM , o který nikdo nestojí. :-P !!

J. Zeman 14.7.2020 15:04

Tak na jedné straně máte za to, že soukromý investor s relevantním vzděláním činí racionálnější investiční rozhodnutí než obecný volič a potažmo jeho reprezentace a na druhé straně nevěříte volnému trhu? Nějak tomu úplně nerozumím. Můžete to nějak vysvětlit?

M. Pivoda 14.7.2020 17:19

Hlavní nedorozumění spočívá asi v tom, že dnes žijeme v době technologicky intenzivní. Takže každý kdo rozhoduje, měl by tedy mít hlubší technologické znalosti - což běžný volič nemá.

Hlavní výhodu kapitalismu vidím v tom, že technologičtí zbohatlíci (jako je Bill Gates) dokáží popohnat technologický pokrok vpřed. Prostě se rozhodnou a vsadí do toho směru své (ať už lehce nebo těžce) vydělané peníze. Nemusí tedy žebrat o lepší expertní posudek u údajných (pochybných arogantních) expertů, k čemž mne kdysi vybízel prorektor pro vědu a výzkum na VUT Brno.

Do technologických záležitostí nevidí ani bankovní úředníci. Jeden z nich, Václav Klaus, prováděl transformaci české průmyslové ekonomiky a zaštíťoval se přitom Neviditelnou rukou trhu. Bylo to pro něj jakési náboženství. Jsem pamětník, který si pamatuje.

Dochází mi povolený počet znaků diskusního příspěvku. "Je to případ složitej a čert nám ho byl dlužnej!", to tvrdil policejní rada Vacátko.

J. Jurax 13.7.2020 13:11

No jo, kacíř Gates.

V dobách méně osvícených by byl jat, mučen, odsouzen zelenou inkvizicí a ekologicky upálen pomocí biomasy. Jeho majetek by pak propadl ve prospěch zelené církve.

Poznámka k osvícenosti: v dobách obecně méně osvícených, avšak více zeleně nasvícených. Green Deal si rozvracet nedáme!

P. Kubáč 13.7.2020 11:40

Einsteina se ptali "Jakými zbraněmi se povede III. světová válka?" A on prohlásil "Nevím jakým zbraněmi se povede III. světová válka, ale bezpečně vím, že IV. světová válka se povede klacky a kameny"

Taková nějaká je představa zelených o budoucnosti - otázka "kde brát ocel a hnojiva" je irrelevatnní, protože klacků a kamenů bude pro zbytky lidstva stále dost.

J. Jurax 13.7.2020 13:13

Ano.

Přežijí jen zelení schopni fotosyntézy.