22.5.2022 | Svátek má Emil


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Koronavirus vystřídá sucho a kůrovcový Armagedon

Vysycháme! Nesněžilo, neprší. Co nesežral kůrovec loni, sežere letos a příští rok. V lesích panují vedra a požární riziko. Vysychají studny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Pakosta 30.4.2020 21:53

Pane Hane, on o deseti letech mluví - tedy píše. Ve druhé polovině předposledního odstavce najdete tuto větu - cituji:

"Bude nám trvat deset let, než navrátíme přírodě to, co jsme jí vzali, nebo nechali vzít. " Konec citace

Tak je tam deset let, nebo není?

Já, než na něco reaguju, opravdu si to přečtu, víme?

P. Han 30.4.2020 20:56

On o deseti letech nemluví. Slovo "desetiletí" je v článku použito dokonce třikrát, dvakrát explicitně v plurálu, potřetí patrně také.

Š. Hašek 30.4.2020 20:02

Kůrovec je dílo přírody.

Bez diskuse.

Ekologie není JauJauBiomasa a ministerstvo, ale -vztahy mezi jedinci, rostlinnými i živočišnými v přírodě-. Neexistuje tedy skalní ekolog, existuje pouze skalní blb, který "čučí na kůrovce a ježka".

I. Spálený 30.4.2020 18:58

To je celý soubor problémů. Kůrovec je bez diskuze dílo skalních ekologů. Šumavu pod jejich kontrolou sežral jako první. Říkali mu "lékař lesa", tak se namnožil a "léčí". Další jsou státní lesy, přeorientované na rychlý zisk. Zbavily se lokálních kapacit pro těžbu a tak má kůrovec dost času, než mu někdo kmen utne a naloží na vlak do ciziny. Cestou se volně šíří, sám by tak daleko nedoletěl. Odlesněná krajina bude suchá bez ohledu na srážky. Potom je tu zákaz rozsáhlejšího chovu krav, co se dal za vstup do EU. Tím pádem tu nevznikají haldy chlévského hnoje, co na poli drží vodu.

A nakonec tu máme vlastní nedostatek srážek. S přirozenými důvody nic nenaděláme, ale snaha Německa osázet celé přilehlé moře větrníky způsobuje sucho už i na německém pobřeží. Tak nečekejme, že tady to bude bez dopadů na srážky, když se z hlediska odporu volně proudícímu vzduchu posunulo pobřeží o stovky kilometrů od nás.

H. Kotaz 30.4.2020 17:17

Zločin, na kterém zase někdo vydělá.

P. Zinga 30.4.2020 17:16

Rudozelení nás chtějí přesvědčit, že historie začala včera, nejdále, co si pamatují": "Tomu, kdo se dnes prochází vyprahlou krajinou středních nebo severních Čech, může být líčení starobylých kronik o katastrofálním roce 1540 něčím povědomé. Lidé umírají při práci na poli, pokud se neskrývají ve sklepích, protože teploty překračují hranici čtyřiceti stupňů. V průměru napršela třetina obvyklých srážek, stromy nemají už v létě žádné listí, tráva zhnědla a voda není ve většině studní. Tak daleko současné poměry ještě nezašly, člověk si je však snadno dokáže představit. Po návratu z vedra do pokud možno klimatizovaných místností přinejmenším zůstává otázka, jak blízko jsme se k tisíciletému suchu přiblížili."

P. Dudr 30.4.2020 16:32

Dobré ale měkké, tímto způsobem nic nevybojujeme, Green Deal je zločin proti přírodě i člověku. Malý vodní cyklus je řešení.

A. Pakosta 30.4.2020 15:58

Milý pane Mánku, o jakých deseti letech to mluvíte? Nově vysazený les je po deseti letech furt jen školka nebo plantáž vánočních stromečků. Než je to zase les - mladý les - trvá to padesát let. To ale jistě jako odbrník víte, jen to divně vyznělo. Jinak s Vámi plně souhlasím!

P. Princ 30.4.2020 15:32

Nadpis článku bych poněkud opravil. Koronavirus nevystřídá sucho, ale ekonomické následky pandemie a srážkový deficit budou působit v souběhu.

R. Polášek 30.4.2020 15:14

Deficit srážek je spíš teoretická věc. Podstatné pro ekonomiku, zemědělce, sadaře atd a nakonec i lesníky je dostatek vláhy v povrchových vrstvách půdy. Na to by klidně stačilo, kdyby byly srážky jako loni. Kdy taky na konci dubna bylo už začínající sucho jako nyní, ale studený a deštivý květen to napravil na další dva měsíce a když už v červenci a srpnu zase začínalo být sucho, tak 2 - 3 x přišly pořádné deště a zase bylo akorát. Jedině podzim byl problém, tam ty deště nepřišly a zemědělcům tak trochu málo rostly klíčicí ozimy. Ale ty zase dorostly během letoční teplejší zimy.

Deficit srážek, co se týká podzemní vody, může klidně vyrovnat jedna zima jako byla tuším 2006 - 7 , kdy i tady v podhůří napadlo celkem nějak metr dvacet nebo až nějak metr a půl sněhu. A na Lysé několik metrů. Nebo pár dnů deště, jako bylo za povodní 1997. A pokud se ty deště "roztáhnou" na 2 - 3 x delší dobu než těch pár dnů, většina té vody se i stihne vsáknout.

R. Polášek 30.4.2020 14:59

Španělsko, Itálie, Balkán, tam bšude je mokro a nadměrné srážky. Stejně tak celá Severní Afrika, od Maroka po Egypt.

Na severu je dostatečně mokro někde od třetiny, poloviny Skandinávie na sever, ve Finsku a podobně. Sucho je jedině v pásu odpovídajícímu zeměpisné šářce Střední Evropy, Od Anglie po západní Ukrajinu.

H. Kotaz 30.4.2020 14:58

Absurdní bylo, když je média s ČT v čele, vydávala za hrdiny, když se přivazovali ke stromům.

H. Kotaz 30.4.2020 14:54

Jó, " není " nad ty novodobé svazáky.

H. Kotaz 30.4.2020 14:51

Aby se setřel ten deficit srážek ( roční, během 6let ), muselo by postupně pršet ( májové deštíky, aby se voda stačila vsakovat ) minimálně celý měsíc. A to by bylo tak na půdní vláhu, na doplnění podzemních vod, alespoˇ1/2roku.

R. Polášek 30.4.2020 14:48

No, on to je spíš stejný alarmismus jaké dělají zelení, rozumné názory to moc nejsou.

R. Polášek 30.4.2020 14:46

Co se týká kůrovce, podle mne není ani tak podstatné sucho jako to, že před pár lety "někdo" zbavil Státní lesy přidružených dřevařských provozů. Ochromil tak ochranu proti kůrovci kácením a asanací napadených stromů a tím umožnil několikaleté úplně volné šíření kůrovce ve smrkových monokulturách a jeho přemnožení. Přemnožení kůrovce je tak výrazné, že dnes už ani jiní velcí majitelé, kteří byli rozumní a dřevařské provozy si sebou ponechali, ochranu lesa nezvládají a les je ničen i jim.

R. Polášek 30.4.2020 14:42

Ten článek měl přijít aspoň o týden dřív. Dneska už takovýto alarmismus zní poněkud blbě, včera přešla přes ČR první srážková fronta a výhled na příští týden říká, že mimo dneška ( čtvrtku) bude každý den až do úterý nebo středy příštího týdne pršet.

J. Lukavsky 30.4.2020 14:30

"naivní bezzásahovce", kteří jsou přesvědčeni, že když přestanou kácet les, vznikne prales" no to je svatá mantra všech zelených. Ponecht les tajůplným přírodním silám, kůrovec je lékař lesa (pamatujete p. Rado?) .... a hle Boubín jako namalovaný. Problém je, že se asi toto učí na školách neb ti mladí "bezzásahovci" jsou v převaze. Je to marný, je to marný.... J.L. end

J. Lukavsky 30.4.2020 14:22

"smrčiny relativně nejúspěšněji samovolně regenerují." no ony ty smrčiny regenerují i pod 1000 m n.v. Problém je, že tam smrková monokultura nepatří, tak by měl regenerovat buk/jedle/...... ale z mladých smrčků se ty buky mohou tvořit jen transmutací a to od dob magistra Kellyho nikdo neumí. Čili ze staré a zralé smrkové monokultury jsme na Šumavě "ekologicky" vytvořili mladou smrkovou monokulturu. Tu kůrovec nežere, dokud nedoroste. Takže se ptám: nebylo by bývalo lepší ty smrky vytěžit, prodat a dosazovat buk, jedli, lípu... ? Už tam mohl být 30 let starý smíšený les. Mysleli to ti zelení dobře, dopadlo to - jako vždy! Oni ti staří fořtové tomu lesu asi rozuměli a protože ho sázeli tak jim nebyl šumafuk. J.L. end

J. Lukavsky 30.4.2020 14:15

"příroda, zemědělská půda, lesy, voda, nerostné suroviny, památky se

hledí jen jako na zdroj peněz a nikoho nezajímá kdo a co s tím udělá." no a za těch krásných dob budování reálného socializmu se na to hledělo jak? Že nám z té doby zbyly ruiny památek, kyselé lesy, erodovaná pole, vyrabované doly..... Ona se spousta věcí podstatně zlepšila, leč jde to ztuha a určitě by to chtělo "makat" jak vidíme na širých žlutých lánech atd. J.L. end

P. Zinga 30.4.2020 14:08

Jo, příroda je sfiňa, nebere na nás ohled. Už po několikáte.

Heslo dne: udržet vodu v krajině! Ale jak, když zelená hovada zakazuji zaorávat hnůj a biomasa je energetickým zdrojem?!

Kamarád poprosil známého sedláka o trochu hnoje:" Trochu, jenom trochu? Nechceš všechen, já nevím, co s ním, když ho nesmím vyvézt na pole!"

P. Jášek 30.4.2020 13:50

i ty rudé z Moskvy!

P. Jášek 30.4.2020 13:49

Po koronokrizi prostě nesmíme nechat aby se rudozelení dostali zpět na výsluní! Minářovci a Člověci v plísni už začali! Je načase ty socany, zase, poslat do prdele!

A nyní už opravdu, žádný samet!

L. Severa 30.4.2020 13:28

Ano, z jedné strany zaslepit, z druhé nalévat a tím pole zavlhčovat. Ovšem kde tu vodu brát? A samozřejmě také zaslepením a tím zrušit odvodňování také. Což se myslím děje již nyní.

P. Selinger 30.4.2020 12:28

Ano, je to dobrá metoda, u některého obtížného hmyzu se speciální metodou ( nevím, zda ozařováním nebo chemicky ) skutečně vyrobí a do přírody vypustí značné množtví neplodných samečků, pokud si vzpomínám, jednalo se o nějaké jihoamerické komáry.

Ś. Svobodová 30.4.2020 12:25

Jenže pokud by chtěli být zvoleni, nemohou mlátit prázdnou slámu ale představit plán, kvůli kterému bych je mohla volit. Obecné proklamace má na webu kde kdo.

P. Victorin 30.4.2020 12:22

Pane Selingere, humánnější řešení je, vychytané samečky kůrovce vykleštit a pak je vrátit do lesa zpět...

P. Dvořák 30.4.2020 11:56

Nikdy jsem nepochopil, proč je u těch stromů nenechali přivázané. Do prostoru zamezit vstupu "zelenokazům", kteří by mohli protest narušit. Tím by byl přivázaným zajištěn demokratický projev vlastní vůle.

Těžbu klidně mohli o pár dnů odsunout. Protestující by určitě vyschli dřív než ty stromy.

M. Valenta 30.4.2020 11:51

A já něco namítám proti lokálním řešením?

J. Macků 30.4.2020 11:47

Je příznačné, že největší ekologické škody působí ekoteroristé celého světa, u nás již jmenovaní Bursík, Brabec, ale mnoho dalších, praštěná neviditelná Gréta, Al Gore atd. Zelení navrch, rudí uvnitř, to nemůže nic, než páchat škody. Je třeba navrátit zdravý rozum (třeba selský) a dle něj se chovat s využitím staletých osvědčených postupů.