29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

DŮCHOD: Tahle země levné práce není pro starý

Ze 13 na 21 procent aktuálně narostl počet „nestabilních domácností“. Ty mají příjmy a výdaje alespoň jakž takž vybalancované, ale úspory jim také vystačí nejvýš na pouhé dva měsíce. Tedy opravdu „nehrozí“ že by si samostatně našetřili na důchod. Pokud nemáte na novou pračku nebo úhradu u zubaře, tak myšlenku na důchod opravdu neřešíte.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 5.3.2023 10:57

"...a není to stát, který se rozhodl vsadit na levnou práci."

Ale je! Kdo tady obrovskými dotacemi či daňovými úlevami podporoval "montovny" nadnárodních firem? Nic proti nim, když dokáží zaměstnat lidi a slušně jjim platit. Ale zdaleka ne všechny platí slušně!

L. Novák 5.3.2023 9:16

Bláboly. Z vývoji za první dva měsíce roku se nedá dělat žádný závěr. Rv Jenom propaganda.

L. Novák 5.3.2023 9:07

Autor třefil do černého. "Spořit na důchod" mohou jenom ti, kteří mají velmi vysoké příjmy, které i po znehodnocení státem vyvolanou inflací dokáží na sklonku života poskytnout důchodci bezpečnou záruku, že nechcípne hlady a bez pomoci. Když je dokáží investovat tak, aby z nich měli pravidelný příjem (rentu) k důchodu a hodnota investice rostla rychleji než inflace, je to ještě lepší. Na trhu nemovitostí se trend jasně projevil, ceny nemovitostí od roku 1989 rostou mnohem rychleji než inflace. To, co se dalo koupit jako nemovitost za komunistické totality za desítky tisíc, dnes prodáte za miliony.

Investovat vysoké výdělky může jenom malá část populace. Stát se postaral udržováním vysokých hodnot inflace o to, že úspory v bance ztrácí na hodnotě a individuální spoření na důchod zcela ztrácí smysl. Fondy mají taková omezení přikázaná státem, že nedokáží pokrýt ani inflační růst cen.

Situace je tedy jasná: Viníkem vysoké inflace je stát, průměrný občan je oškubán a bez státního důchodu ztracen. Pak ovšem nezbývá než říct: Státe, vytváříš podmínky, aby individuální úspory na důchod nedávaly smysl, pak se o důchody starej sám! :-P

No a když pak vidíte vládu rozhazující peníze z rozpočtu za nesmysly po desítkách a stovkách miliard, jak se snaží oškubat důchody na zrušení kompenzace vysoké inflace, hledáte vidle, které si vezmete na další Pražskou defenestraci! :-P [>-]

L. Novák 5.3.2023 8:49

Pak třeba ještě "nadstandarty" jsou taky pěkná kravina, že? ;-D

P. Dvořák 4.3.2023 11:44

Však jsem je jmenoval - nízká produktivita je zaviněna diletantským řízením těmi jmenovanými. Kteří ještě navíc pobírají dost vysoké platy.

Pracovník, který maká jak mourovatej, ale na nemoderním stroji a podle zpackaných podkladů, nic nakonec nevyrobí. :-)

P. Khail 4.3.2023 11:04

Zentiva nebyla za korunu, obchodovala se na akciovém trhu. A o Z. je teď právě řeč. Takže vaši otázku jistě hravě zodpovíte sám. :-)

P. Khail 4.3.2023 10:59

Vy jste ovšem vznesl dotaz proč ji nevlastní stát, konkrétně ČR nebo tou zkratkou míníte něco jiného?

M. Grundmann 4.3.2023 1:58

Žijeme v tržní ekonomice a není to stát, který se rozhodl vsadit na levnou práci. Každý je placen podle toho, kolik jsou mu ti ostatní ochotni zaplatit. Produktivita české ekonomiky za komunismu byla katastrofální a zlepšit produktivitu je složité a trvá to velmi dlouhou dobu. Světová ekonomika je založena na tvrdém konkurenčním boji mezi státy a podniky z různých zemí a získání místa dobře placené práce v tomto konkurenčním boji je nesmírně obtížné. Zvýšení našich příjmů znamená obvykle ztrátu příjmů někoho jiného a je zcela logické, že se svého lepšího postavení v náš prospěch nikdo nechce dobrovolně vzdát.

Otázka exekucí je jiná otázka. Česká republika je specifická velmi tvrdým přístupem k dlužníkům, různými smluvními pokutami, penále, účtovanými poplatky exekutory apod. Podobně se v zahraničí nepostupuje a je to chyba našich politiků, že takto nepřiměřeně tvrdě vůči dlužníkům postupuje. Řešení je rovněž velmi jednoduché, stačí se inspirovat pravidly platnými v zahraničí.

Problém důchodů je v samotné podstatě důchodového pojištění. Ekonomika žádného státu nemůže fungovat, pokud existuje příliš velké množství lidí, kteří nepracují. Tento problém se nedá vyřešit žádným spořením či investování, spotřebu není možné v neomezené míře odkládat na pozdější dobu. Odklad spotřeby je až na výjimky možný pouze díky nějakému mechanismu průběžného financování.

Současný názor na důchod je všeobecně takový, že se jedná o formu placených prázdnin ke konci života člověka. Pouze část doby vyplácení důchodů je dnes v době, kdy už člověk opravdu nemůže pracovat, po velkou část doby výplaty důchodů je většina lidí schopna minimálně v omezené míře pracovat a aspoň částečně se uživit. Takový systém je dlouhodobě neudržitelný. Jediným řešením je odklad věku nároku na důchod a zajistit příjmy lidí neschopných pracovat nějakou formou invalidního starobního důchodu. Cílem musí být snížení počtu lidí schopných pracovat a pobírajících dnes starobní důchod a jejich návrat do práce.

L. Žaloudek 3.3.2023 23:49

Jj, v letech 18-19 přebylo dohromady 35 giga a v roce 2020 šup 41 mínus. S tím daleko nedojdeme.

J. Hrazdil 3.3.2023 23:30

Radim nasledujici - precist a pochopit utlou knizku David Chilton: Wealthy Barber.

P. Szirotný 3.3.2023 22:03

R^R^R^

V. Mokrý 3.3.2023 21:00

KDYBY JENOM

ti jmenovaní, že !

Ś. Svobodová 3.3.2023 20:09

Produktivita těch co produkují nízká nebude. Ale víc je lidí, kteří neprodukují nic, po čem by byla poptávka.

J. Jurax 3.3.2023 20:00

Nepověsili. Upálili jako kacířku ... :-)

Jinak vcelku opatrný souhlas ... :-)

J. Jurax 3.3.2023 19:57

Ano, sorry, na DPH jsem zapomněl.

P. Dvořák 3.3.2023 19:22

A proč? "Díky" nízké produktivitě práce nelze vyplácet vyšší mzdy a tím pádem mít na průběžný důchodový systém. A proč je nízká produktivita? Není to třeba tím, že se všude přemnožili manžéři a ekonomičtí experti?

V. Mokrý 3.3.2023 18:40

Hodně z toho, by bylo použitelné, pro úspory.

V. Mokrý 3.3.2023 18:38

TO JE TO JEDINÉ,

čeho jste si z toho příspěvku všimla ?

K. Vomáčková 3.3.2023 18:28

Mne nebo mě.

I. Kučerová 3.3.2023 18:11

Stačilo kousek odrolovat https://casopisargument.cz/?p=48815

I. Kučerová 3.3.2023 17:56

zpráva za rok 2019 možná, ..a co takhle zpráva za rok 2022?

Ś. Svobodová 3.3.2023 17:08

Nevím co autor, ale já bych udělala toto: Platy lidí čerpajících z rozpočtu nemohou být vyšší než plat lidí ve výrobní sféře a službách. Základní školství zdarma, střední a VŠ částečně placené (školy si musí část peněz vydělat), preventivní zdravotní péče zdarma, ostatní hrazená se soukromého zdravotního pojištění umožňující nadstandarty (zdravotnictví si na sebe musí částečně vydělat), sdružení visící na státním cecíku ať si seženou peníze od dárců, kultura ať se živí sama, též sport. Pak by vypuklo novinářské a veřejnoprávní povstání a pověsili by mně na Staromáku pro výstrahu. :-)

O. Horký 3.3.2023 16:53

Daň z příjmů není ten největší daňový příjem státu. Největší příjem z daní je z DPH, které platí úplně všichni.

J. Jurax 3.3.2023 16:52

No to víte, to byla a je politika a její páchnoucí podhoubí. Kmotři sobě a malá domů a kamarád taky rád a proč ne, když to jde a můžu ...

Ś. Svobodová 3.3.2023 16:51

Není nic, co by politikům zakázalo něco z těch 15 % ukládat na důchodový účet. Namísto toho uvažují, že zvýší odvody na sociální. Už teď pracujeme v podstatě 1/2 roku jen to aby se stát nažral.

J. Jurax 3.3.2023 16:36

No, to co se odvádí na sociální pojištění jde vše na důchody, nemocenskou a tzv. politiku zaměstnanosti, tedy na podpory v nezaměstnanosti. A ještě to takměř vždy nestačí.

Dtto co se odvádí na pojištění zdravotní.

Prachy k rozfrcání, jak píšete, pocházejí z těch 15 procent daní z příjmů a odvodů firem ze zisku.

J. Jurax 3.3.2023 16:28

Dlužno ovšem dodat, že ten tehdejší druhý pilíř byl implementován tak pronikavě blbě, že jeho implementátory by bylo lze důvodně podezřívat ze záměrné sabotáže. Přitom druhý pilíř je obecně myšlenka dobrá.

J. Jurax 3.3.2023 16:22

Nic.

Ale z vlastního, co už máte ve šrajtofli nebo na kontě se dává obtížněji než když Vám to bez řeči seberou jako zaměstnancům, jimž se to do šrajtofle či na konto ani nedostane.

J. Jurax 3.3.2023 16:18

Dokonce i u téhle většiny důchodců to může být problém.

Nicméně definice toho, co je to "utrácet za blbosti" je dost individuální.

J. Jurax 3.3.2023 16:14

Jojo, a co by nám autor tedy poradil? Zejména dnešním řekněme čtyřicátníkům, co mají do důchodu pouhé čtvrtstoletí?

A co by poradil těm, kdož by se seriózně pokoušeli problém důchodů, resp. zabezpečení na stáří řešit?