26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Kůrovec

Lýkožrout severský je nyní u nás zcela specifickým fenoménem. Aridnější a teplejší klima zprvu na Moravě a nyní i v Čechách mu umožnilo úspěšně zimovat v hrabance a rychle se množit v chřadnoucích smrčinách, tak podobných pozvolně odumírající přirozené tajze.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kotas 18.6.2018 11:31

Jak je možné že ještě v době nedávné, si

lidé/lesáci/hajní, dovedli s kůrovcem poradit a měli k tomu jenom tužku, papír, svoje nohy, pár koní a chlapů s pilou ? A dnes, v době všemožných technológií informačních, dopravních, zpracovatelských, se kůrovec ( dokonce 2druhy ) šíří téměř tryskovou rychlostí.

R. Langer 18.6.2018 12:01

Re: Jak je možné že ještě v době nedávné, si

Zelený sedmilhář Rada vám to vysvětlí raz dva...

M. Prokop 18.6.2018 12:55

Re: Jak je možné že ještě v době nedávné, si

1. Nebyli zelení a jim podobní ochránci kůrovce.

2. Měli k tomu jenom tužku, papír, svoje nohy, pár koní a chlapů s pilou - no a to je přesně to, co je potřeba. Hlavně nemuseli "soutěžit" každý strom, takže než se vysoutěží, kůrovec vyletí několikrát.

3. Dřevo se nedopravovalo na velké vzdálenosti, navíc neopracované.

A. Alda 18.6.2018 14:16

To je v kostce vlastně vše podstatné.

Nekrafali jim do toho ekoteroristi, nesvazovaly je idiotské zákony, nařízení a vyhlášky, měli dost dělníků na odkornění dřeva na místě.

V. Kotas 18.6.2018 15:57

Re: To je v kostce vlastně vše podstatné.

Takže nejen do lesa demokracie nepatří. Vždy jen odbornost a poctivá práce.

M. Krátký 18.6.2018 14:36

Re: Jak je možné že ještě v době nedávné, si

minulý týden jsem to zde popisoval - kůra napadeného smrku se oloupala a na místě společně se slabšími větvemi spálila - silné větve si babky odnesly v plachtě na zádech domů. Včera jsem se byl v tom lese projít - je tam bordel po strojním kácení - les rozoraný kubíky větví na hromadách, o nějakém využití ani památky, že by za nimi jely drtičena štěpku ani náhodou !!! Inu Státní lesy ČR !!!

P. Rada 18.6.2018 14:41

Re: Jak je možné že ještě v době nedávné...

Pane Kotas ta ryclost šíření kůrovce je jen zdánlivě velká. Kůrovec byl a je v porostech všude LATENTNĚ. Tedy ve své formě kdy taktak přežívá . Podobně jak naše bílé krvinky. Také je máme všichni a obvykle o nich nevíme. Kdž ale dojde i u lidí k poranění, nemoci, zánětu či až alergické reakci - namnoží se. Také zpravidla zprvu plní pozitivní roli - tedy sežrat z tím zničit poškozenou tkán a odkápnout jako hnis... ale při přemnožení jako alergie dokonce zahubit i svého genetického nositele. Přemnožený kůrovec je tedy zároven oznamovatelem míry nerovnováhy v systému a snaží se s polu s dalšími urychleně proměnit dřevní hmotu na nový půdní substrát.

Právě proto opakuji: ZÁKLADNÍ VINU NENESE KŮROVEC ALE VÝRAZNÁ ZMĚNA PODMÍNEK JEHO ŠÍŘENÍ. Smrkové porosty jako dlouhodobě stresované od kyselých deštů až po letitá sucha jsou tak oslabené, často stejnověké a monokulturní proto je kůrovec napadá velmi snadno a to zejména u monokultur přeroste do lavinovitosti i třeba tam, kde dříve býval vzácný. Běžnou obranou je v přírodě diverzifikace typů dřevin i rozmanitost věková. To ale nevyhovuje lidskému požadavku na maximalizaci produkce dřevní hmoty. Je s tím prostě moc ruční práce a proto se s kůrovce stal u dřevařů-lesáků nepřítel číslo jedna.

Faktem, který by měl "trknout" i pana lesáka Mrkvu je situace kdy se začínají rozpadat nikoliv jen smrkové lesy - zde je to jen nejmarkantnější i laikům - ale podobně špatně je na tom borovice čená a problémy se vyskytují i u dalších dřevin které nestíhají měnit své působiště oproti rychlosti nástupu klimatické změny. Nejnověji se v cizině píše i o Baobabu.

Sucho a borovice: ... http://www.vulhm.cz/sites/files/soubory/24_LOS/Kurovcova_kalamita/2016_LOS_letak_BO_a_sucho.pdf

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/2507236-temer-vsechny-nejstarsi-a-nejvetsi-baobaby-planety-nevysvetlitelne-umiraji

P. Han 18.6.2018 17:05

Re: Jak je možné že ještě v době nedávné...

Takže co byste s tím tedy dělal, abychom zachránili lesy dřív než v roce 2300? Tedy abychom je zachránili, dokud to ještě jde? Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.

P. Papež 18.6.2018 22:48

Umět číst je dost důležité. Prectete si článek ještě jednou, než začnete napadat autora.

K. Janyška 18.6.2018 8:36

Babiš vládne už 5 let

a jeho firma z kůrovce těží nejvíce ze všech. Co si o tom myslet ? Dzp.

P. Rada 18.6.2018 10:20

Re: Babiš vládne už 5 let - chtivost lidská však dále.

Babiš je jen náš mistr ve vykrádačkách v kdejakých bez ohledu na dopady budoucí.

At jsou to zneužívané evropské dotace na čapí hnízda které se na jiné nedostanou..., nebo pěstování řepky a kukuřice na biopaliva bez ohledu na devastaci půdy ... - nebo právě zmanipulování tendrů na vytěžení dřeva s lesů, které už tam po něm pro degradaci půd od eroze - kterou právě velkoplošná hurá-těžba spoluzapříčinuje - sotva kdy naroste.

M. Prokop 18.6.2018 10:26

Re: Babiš vládne už 5 let - chtivost lidská však dále.

Když si zelená EUnie vymyslí neprůhledné dotace nesmyslných "biopaliv", zaručeně toho někdo zneužije. Když ne Bureš, tak někdo jiný. Chyba je v celé té zelené politice.

P. Rada 18.6.2018 10:50

Re: Babiš vládne už 5 let - chtivost lidská však dále.

Dávám zapravdu, že je nesmyslné si usmyslet, že zejména osobní automobil několika-řádově náročnější na potravu/energii jak hromadné dopravní prostředky ba kterýkoli živočich může bez vlivu na okolí trvale udržitelně fungovat. Popleteno to ale máte v hlavě ohledně údajné "zelené politiky".

"Zelená revoluce kterou vše začalo (https://cs.wikipedia.org/wiki/Zelen%C3%A1_revoluce) totiž svého času zejména v některých zemích dokázala znásobit zemědělskou produkci. To za stavu, kdy jim tehdy sověti i arabové začali diktovat cenu ropy. Nebylo proto divu, že se nastolil nápad krýt nedostatek paliv ze zemědělských přebytků.

Fakt, že se tehdejší námět dál ukázal časem neefektivní, ještě neznamená, že se kryje s dnešní zelenou politikou ve smyslu programů pol stran. Pro podobnost v názvech ale na to mohou ti kteří rádi plivají dál plivat jen aby nebylo vidět na jejich vlastní podíl na problému. Jako průměrní občané ČR se totiž zejména vzhledem k produkci HDP řadíme v přepočtu na hlavu mezi největší znečištovatele atmosféra skleníkovými plyny na světě a to se příslušností k národnosti zřejmě potažmo týká jak mě tak i pana Prokopa. Jeden u nás ale tvrdohlavě nechce o svém podílu nic slyšet.

M. Prokop 18.6.2018 12:58

Re: Babiš vládne už 5 let - chtivost lidská však dále.

Zemědělskou produkci znásobila umělá hnojiva a nové odrůdy.

Jo, o podílu na škodách napáchaných zelenáči nic slyšet či vidět nechcete.

P. Rada 18.6.2018 14:42

Re: Babiš vládne už 5 let - chtivost lidská však dále.

Pane Prokope pokud věcně nic konkrétního a ověřitelného neuvedete - nic se nikdo nedoví.

P. Papež 18.6.2018 22:52

Tuhle hovadinu mate z vlastni hlavy, nebo jen papouskuje "odborníky" z neziskovek, parazitujicich v tomto státě?

A. Alda 18.6.2018 14:19

Už zase lžete.

Velkoplošná těžba se dnes vyskytuje pouze a výhradně jako kůrovcová nebo kalamitní asanace. A to už hodně dlouho. Ale Vy pořád opakujete argumenty ze 70. let. A teď do toho ještě taháte Babiše a zneužívání eurodotací.

Babiš není nebezpečí - není ideolog. Nebezpečí jsou ekoteroristi, jako například Vy.

P. Rada 18.6.2018 14:51

Re: Už zase lžete?

Ekoterorista je s definice člověk který specifické ekologické aspekty zneužívá k násilnému jednání - terorizování - širokého okruhu společnosti. (https://cs.wikipedia.org/wiki/Ekoterorismus)

Vám zřejmě už jen psaná informace ale přijde jako násilí pro které radíte hned střílet - že?

Tak mi spíše vychází jako vzor ten Babiš který otrávil spodní vody na polovině česka, tuneluje evropské fondy a lesy kácí bez toho že by je byl schopen zalesnit a Vy jen jako ujetý hlupák nechopný používat namísto afektivity argumenty či alespon soudnost.

L. Písařík 20.6.2018 3:33

Re: Babiš vládne už 5 let - chtivost lidská však dále.

A která to byla vláda, co vymyslela, kolik biosložky se bude přidávat do PH ? A naplánovala to tak, že domácí produkce biosložky nestačí a musí se dovážet? A žádná jiná vláda se dosud neodvážila tu zhovadilost zrušit, aby na ni nevyrazili zemědělci s podávkami a cepy.

P. Rada 18.6.2018 7:57

Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?

Jakkoli autor vývoj a druhy kůrovců popisuje věcně tak se jen okrajově dotýká podstatného činitele - Klimatická změny. Pak mu pochopitelně vychází závěr velmi tendenční - tedy, že kalamitu způsobily dva druhy kůrovců... a za stav mohou hlavně ministerstva a lesníci.

Klimatická změna jako novodobý fenomén navozený zásadní anrtopogenní změnou koncentrací skleníkových plynů v ovzduší je pro něj vedle jeho odbornosti zřejmě asi něco neznámého až lesnicky zapovězeného. Proč hledá úzce sebekriticky chybu jen v lesnické problematice ačkoliv podstata zřejmě tkví v širších podmínkách okolí ba v celospolečenském chování?

Problému si je zřejmě vědom ale v textu ho okrajově obchází pojmy jako ..."Aridnější a teplejší klima"..."kontinentálních klimatických podmínkách"... "Zhoršení zdravotního stavu je startujícím faktorem" .... "nemůže žít na horách nebo v oblastech s humidním klimatem" ..."lýkožrout severský je schopen na zvýšení teplot reagovat pozitivněji" ... "primárně v oslabení smrčin suchem a vzniku tzv. chřadnutí lesa v důsledku působení komplexu stresů" a pod.

S textu je tedy patrno, že si je autor alespon okrajivě vědom fenoménů na klimatickou změnu navazujících. Ta okrajovost pohledu pak nahrává víře, že např jen použití vhodného feromonu by pomohlo k eliminaci kůrovce jako hlavního pachatele. V součastné době možná ano - ale to co autor zcela pomíjí je trend který povede k daleko výraznějším změnám klimatu už v několika nejbližších desetiletích. Dnes jsme se totiž v čechách klimaticky posunuli oproti době výsadby smrkových monokultůr o zhruba jeden a půl stupně. 95% tepelné energie přitom jako stabilzátor doposud akumulovali oceány. Koncentrace skleníkových plynů však dál přes proklamace o opatřeních rostou. V konci století to tedy nejpravděpodobněji vypadá na kontinentální oteplení o další 3C i více neponechajíli lidé fosilní zásoby pod zemí. Proto hrozí nejprve smrkové monokultuře, poté lesům až i lidstvu ničivá klimatická změna

P. Han 18.6.2018 8:48

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?

Ano, kalamitu způsobily dva druhy kůrovců a o tom autor píše. A o nekompetentním vedení Lesů ČR a ministerstva. Konkrétní lidé se měli postarat o konkrétní řešení. Ale změnit klima není v jejich kompetenci, nechápu, proč to sem tedy taháte. Myslíte, že je účinnější se odvolávat na klimatické změny a nic nedělat?

M. Prokop 18.6.2018 9:29

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?

Kdepak nic nedělat, to by bylo ještě dobré (klima se stejně mění, co Země Zemí jest). Touhou zelenáčů je vyhazovat co nejvíc peněz na opatření, která nepřinesou žádné výsledky, kromě pohodlného života pro lehkoživky v NGO a výrobce různých dotovaných nesmyslů.

M. Valenta 18.6.2018 9:50

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?

Když jde o ekologii, předvádíte neuvěřitelně jednostranný - zeleno bílý pohled. Jak by to tu vypadalo nebýt tlaku ochránců přírody si nechci ani představit.

A že 8 mld lidí svoji činností neovlivňuje klima (např. jsme se zbavili během posledního století zhruba poloviny lesů) si může myslet jen totální zabedněnec.

A jestli se proti tomu dá něco dělat je otázka. Zde ovšem neplatí " kdo nic nedělá ten nic nezkazí".

P. Han 18.6.2018 10:29

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?

Pane Valento, v článku se píše o rozšíření kůrovce v Čechách a na Moravě, a co by se s tím mělo dělat. Tady u nás a teď. Tady těch vašich 8 mld lidí fakt nenajdete.

M. Valenta 18.6.2018 11:18

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?

Pane Háne, reagoval jsem obecně na pana Prokopa, ne na kůrovce.

M. Prokop 18.6.2018 10:29

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?

Čest a sláva ochráncům přírody, kteří pro ni něco dělají (občas i já).

Hanba vyžírkům, kteří pod zelenými záminkami buzerují a cucají lidem peníze.

Lesů je u nás více, než kdy dříve (nechcete-li se vracet do doby prafotra Čecha).

M. Valenta 18.6.2018 11:21

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?

Měl jsem na mysli zalesnění planety ne české hospodářské lesy i když i za ně díky.

R. Tesařík 18.6.2018 11:55

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?

Prostě jste se planetárně rozmách.

M. Prokop 18.6.2018 12:59

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?

Lidí je stále víc a víc a nechtějí se jenom pást. Co s tím?

M. Valenta 18.6.2018 13:45

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?

A čo "rozumjetě" pod slovom pást se pán Prokop?