23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Kůrovec

Lýkožrout severský je nyní u nás zcela specifickým fenoménem. Aridnější a teplejší klima zprvu na Moravě a nyní i v Čechách mu umožnilo úspěšně zimovat v hrabance a rychle se množit v chřadnoucích smrčinách, tak podobných pozvolně odumírající přirozené tajze.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 18.6.2018 10:28

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?

Pane prokope klima se opravdu mění průběžně ale posledních 10tis let se drželo v toleranci +-0.5C a tato míra stability umožnila vznik zemědělství a tím ustáleného života až civilizací. Dnes už ale jsme s této tolerance venku a co hůře tempo změny je řádově vyšší jak za poslední desítky milionů let:

Teploty v geologicé minulosti

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/All_palaeotemps.png

Teploty v historické minulosti

http://www.ipcc.ch/report/graphics/images/Assessment%20Reports/AR5%20-%20WG1/Chapter%2005/Fig5-07.jpg

R. Tesařík 18.6.2018 11:56

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?

No a co?

P. Rada 18.6.2018 9:57

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?

Pane Han zkusím znovu jinými slovy. Pokud by lesníci i ministersta zareagovali na hrozící kůrovcové nebezpečí o několik let či spíše několik desítek let dříve - pak by sice DNES nenastala lavinovitá kůrovcová lalamita ale nastala by přesto jen POZDĚJI a POZVOLNĚJI v dalších desetiletích.

Situace zejména mělce kořenícího a na vláhu náročného smrku nad průběžně vysušovanou krajinou je zákonitě neudržitelná. Ve stejnověkých monokulturách se systémově dokonce chová jako velmi citlivý indikátor změny klimatu. Na to jak se podnebí změní upozornovali klimatologové už před několika desetiletími - žel prakticky bez reakce odpovědných ve všech resortech. Náš parlament byl příznačně dokonce jedním s posledních na světě který ratifikoval po řadě obstrukcí i jen polovičatou a prakticky nezávaznou Pažížskou dohodu.

Tvrdím spíše pravý opak toho co píšete v závěru Vy:..."odvolávat na klimatické změny a nic nedělat?".... Jediná možná cesta vedoucí k uchování alespon části lesů na našem území (nejen smrkových) tkví v razantní celospolečenské změně při které se fosilní uhlík přestane těžit a zůstene uložen mimo uhlíkový cyklus tak jako po stamiliony let dříve. Tu část kterou lidstvo už uvolnilo prakticky nelze eliminovat a ta povede už dnes minimálně k oteplení o další dva stupně do konce století a v dalších stoletích k růst hladin oceánů o min 6 metrů. Další doby lefové nenastanou už s důvodů vlivu našich předků na klima planety před cca 5tsíci lety kdy se zakládaly rýžoviště a začali vypalovat lesy.

Nikoliv tedy "nic nedělat" ale naopak radikálně snížit svou spotřebu tak aby se ekonomika lidstva stala uhlíkově vyrovnanou (a nejen uhlíkově). To jsou ostatně teze dlouhodobě upozornující na obecnou neudržitelnost dnešního celospolečenského chování. V sázce je dokonce existence civilizace jak ji známe a to pro překročení už několika typů mezí planetární stability najednou.

http://abicko.avcr.cz/2010/07/04/meze.html

Z. Lapil 18.6.2018 13:32

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?

Nezlobte se na mě, ale když mi teče do bot, tak pádím na kopec, případně utěsňuju okna a dveře. To, že je třeba stavět přehrady, je mi pro tu chvíli dost jedno.

P. Rada 18.6.2018 14:59

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?

To, že příjde nějaká "povoden" a poteče Vám proto nutně "do bot", je důsledek fyzikálního jevu - radiačních vlastností plynů - známého už celé století a vyčísleného už S, Arrheniem v té době.

Dodnes klimatologové důsledky jen upřesnují v řadě scénářů které jsrte zřejmě ignoroval až do doby než začlo "téci do bot".

Z. Lapil 18.6.2018 16:16

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?

Jo, souhlas, ale zatímco se klimatologové hádají, co se má, neřku-li kdysi mělo udělat, já si musím s velkou vodou poradit tady a teď.

Zpátky k lesům: lesníkům je jedno, jestli se tam ty brouci berou skrzevá aktivitu Slunce, spalovny odpadu nebo je tam jako mandelinky nasypali Američani, oni je musejí nějak eliminovat tady a teď, aby nepřišli o les.

Kromě toho mi pořád přijde rozumnější přizpůsobovat se skutečnosti (a díky za každou rozumně pravděpodobnou věštbu: "brouci dorazili a budou tu dlouho"), než se pokoušet měnit klima o kterém poctivě vím jedině to, že si posledních několik miliard let dělalo, co ho zrovna napadlo. Připomínám, že k tomu, aby bylo zacvičeno s globální teplotou, stačí pořádný výbuch sopky (Krakatoa v r. 1883 snížila podle Wikipedie teplotu o 1,2K na několik let).

P. Papež 18.6.2018 7:03

Velmi zajimave a poučné. Je jasně vidět, že politický boj o koryta v Lesích ČR je důležitější než boj o zdravý les.

P. Rada 18.6.2018 8:06

Re:

Politický boj za to může jen nepřímo jako součást chování většinové společnosti. Spíše je proto na vině konzumnost celé společnosti. Pokud by byli lesy dál vitální všichni by s jejich vlivů mohli prosperovat. Polovina lesů je přitom soukromá a ani soukromníci si nevědí se situací rady. Všichni se ale shodují, že by pomohlo několikaleté vlhké a chladné počasí - změna klimatu. Jak k ní ale dospět?

https://ostrava.idnes.cz/les-kurovec-moravskoslezsky-kraj-dr4-/ostrava-zpravy.aspx?c=A180528_404316_ostrava-zpravy_jog

http://ekonomicky-denik.cz/kurovcova-kalamita-nezatezuje-jen-lesaky-hrane-kapacit-jsou-i-drevozpracujici-podniky/

https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/pecho-klima-se-meni-kvuli-nasi-spotrebe-musime-se-naucit-zit-skromneji

J. Lepka 18.6.2018 9:54

Re:

Řešení je přece snadné, milý Rado, stačí jen poručit dešti, větru...

P. Rada 18.6.2018 10:11

Re:

Děkuji pane Lepko za objetavé předvedení vlastní víry kterou spolu s Vámi předvádí kde kdo žijící v klimatizovaném.... Nejste v tomto smyslu ale vůbec prvý - spíše se jen podílíte a opičíte.

Řešení dnes je naopak těžké - tady naučit se naopak žít bez fosilních berliček tak, abychom do klimatického systému přestali škodlivě zasahovat. Už tak má planetární klimasystém "poruchu" (https://www.etrend.sk/ekonomika/klimaticke-zariadenie-ma-poruchu.html) jaká u něj nenastala min 55milionů let.

http://climatemap.blogspot.com/2013/03/posledne-velke-oteplovanie.html

M. Prokop 18.6.2018 10:31

Re:

Už máte vyhlédnutou nějako pohodlnou jeskyni?

R. Langer 18.6.2018 12:00

Re:

Kdepak, ty jeskyně mají Zelení sedmilháři vyhlédnuté hlavně pro ty ostatní. :-D