21.10.2021 | Svátek má Brigita


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Kůrovec

Lýkožrout severský je nyní u nás zcela specifickým fenoménem. Aridnější a teplejší klima zprvu na Moravě a nyní i v Čechách mu umožnilo úspěšně zimovat v hrabance a rychle se množit v chřadnoucích smrčinách, tak podobných pozvolně odumírající přirozené tajze.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Písařík 20.6.2018 3:33

Re: Babiš vládne už 5 let - chtivost lidská však dále.

A která to byla vláda, co vymyslela, kolik biosložky se bude přidávat do PH ? A naplánovala to tak, že domácí produkce biosložky nestačí a musí se dovážet? A žádná jiná vláda se dosud neodvážila tu zhovadilost zrušit, aby na ni nevyrazili zemědělci s podávkami a cepy.

P. Papež 18.6.2018 22:52

Tuhle hovadinu mate z vlastni hlavy, nebo jen papouskuje "odborníky" z neziskovek, parazitujicich v tomto státě?

P. Papež 18.6.2018 22:48

Umět číst je dost důležité. Prectete si článek ještě jednou, než začnete napadat autora.

P. Han 18.6.2018 17:05

Re: Jak je možné že ještě v době nedávné...

Takže co byste s tím tedy dělal, abychom zachránili lesy dřív než v roce 2300? Tedy abychom je zachránili, dokud to ještě jde? Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.

Z. Lapil 18.6.2018 16:16

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?

Jo, souhlas, ale zatímco se klimatologové hádají, co se má, neřku-li kdysi mělo udělat, já si musím s velkou vodou poradit tady a teď.

Zpátky k lesům: lesníkům je jedno, jestli se tam ty brouci berou skrzevá aktivitu Slunce, spalovny odpadu nebo je tam jako mandelinky nasypali Američani, oni je musejí nějak eliminovat tady a teď, aby nepřišli o les.

Kromě toho mi pořád přijde rozumnější přizpůsobovat se skutečnosti (a díky za každou rozumně pravděpodobnou věštbu: "brouci dorazili a budou tu dlouho"), než se pokoušet měnit klima o kterém poctivě vím jedině to, že si posledních několik miliard let dělalo, co ho zrovna napadlo. Připomínám, že k tomu, aby bylo zacvičeno s globální teplotou, stačí pořádný výbuch sopky (Krakatoa v r. 1883 snížila podle Wikipedie teplotu o 1,2K na několik let).

V. Kotas 18.6.2018 15:57

Re: To je v kostce vlastně vše podstatné.

Takže nejen do lesa demokracie nepatří. Vždy jen odbornost a poctivá práce.

P. Rada 18.6.2018 14:59

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?

To, že příjde nějaká "povoden" a poteče Vám proto nutně "do bot", je důsledek fyzikálního jevu - radiačních vlastností plynů - známého už celé století a vyčísleného už S, Arrheniem v té době.

Dodnes klimatologové důsledky jen upřesnují v řadě scénářů které jsrte zřejmě ignoroval až do doby než začlo "téci do bot".

P. Rada 18.6.2018 14:51

Re: Už zase lžete?

Ekoterorista je s definice člověk který specifické ekologické aspekty zneužívá k násilnému jednání - terorizování - širokého okruhu společnosti. (https://cs.wikipedia.org/wiki/Ekoterorismus)

Vám zřejmě už jen psaná informace ale přijde jako násilí pro které radíte hned střílet - že?

Tak mi spíše vychází jako vzor ten Babiš který otrávil spodní vody na polovině česka, tuneluje evropské fondy a lesy kácí bez toho že by je byl schopen zalesnit a Vy jen jako ujetý hlupák nechopný používat namísto afektivity argumenty či alespon soudnost.

P. Rada 18.6.2018 14:42

Re: Babiš vládne už 5 let - chtivost lidská však dále.

Pane Prokope pokud věcně nic konkrétního a ověřitelného neuvedete - nic se nikdo nedoví.

P. Rada 18.6.2018 14:41

Re: Jak je možné že ještě v době nedávné...

Pane Kotas ta ryclost šíření kůrovce je jen zdánlivě velká. Kůrovec byl a je v porostech všude LATENTNĚ. Tedy ve své formě kdy taktak přežívá . Podobně jak naše bílé krvinky. Také je máme všichni a obvykle o nich nevíme. Kdž ale dojde i u lidí k poranění, nemoci, zánětu či až alergické reakci - namnoží se. Také zpravidla zprvu plní pozitivní roli - tedy sežrat z tím zničit poškozenou tkán a odkápnout jako hnis... ale při přemnožení jako alergie dokonce zahubit i svého genetického nositele. Přemnožený kůrovec je tedy zároven oznamovatelem míry nerovnováhy v systému a snaží se s polu s dalšími urychleně proměnit dřevní hmotu na nový půdní substrát.

Právě proto opakuji: ZÁKLADNÍ VINU NENESE KŮROVEC ALE VÝRAZNÁ ZMĚNA PODMÍNEK JEHO ŠÍŘENÍ. Smrkové porosty jako dlouhodobě stresované od kyselých deštů až po letitá sucha jsou tak oslabené, často stejnověké a monokulturní proto je kůrovec napadá velmi snadno a to zejména u monokultur přeroste do lavinovitosti i třeba tam, kde dříve býval vzácný. Běžnou obranou je v přírodě diverzifikace typů dřevin i rozmanitost věková. To ale nevyhovuje lidskému požadavku na maximalizaci produkce dřevní hmoty. Je s tím prostě moc ruční práce a proto se s kůrovce stal u dřevařů-lesáků nepřítel číslo jedna.

Faktem, který by měl "trknout" i pana lesáka Mrkvu je situace kdy se začínají rozpadat nikoliv jen smrkové lesy - zde je to jen nejmarkantnější i laikům - ale podobně špatně je na tom borovice čená a problémy se vyskytují i u dalších dřevin které nestíhají měnit své působiště oproti rychlosti nástupu klimatické změny. Nejnověji se v cizině píše i o Baobabu.

Sucho a borovice: ... http://www.vulhm.cz/sites/files/soubory/24_LOS/Kurovcova_kalamita/2016_LOS_letak_BO_a_sucho.pdf

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/2507236-temer-vsechny-nejstarsi-a-nejvetsi-baobaby-planety-nevysvetlitelne-umiraji

M. Krátký 18.6.2018 14:36

Re: Jak je možné že ještě v době nedávné, si

minulý týden jsem to zde popisoval - kůra napadeného smrku se oloupala a na místě společně se slabšími větvemi spálila - silné větve si babky odnesly v plachtě na zádech domů. Včera jsem se byl v tom lese projít - je tam bordel po strojním kácení - les rozoraný kubíky větví na hromadách, o nějakém využití ani památky, že by za nimi jely drtičena štěpku ani náhodou !!! Inu Státní lesy ČR !!!

A. Alda 18.6.2018 14:19

Už zase lžete.

Velkoplošná těžba se dnes vyskytuje pouze a výhradně jako kůrovcová nebo kalamitní asanace. A to už hodně dlouho. Ale Vy pořád opakujete argumenty ze 70. let. A teď do toho ještě taháte Babiše a zneužívání eurodotací.

Babiš není nebezpečí - není ideolog. Nebezpečí jsou ekoteroristi, jako například Vy.

A. Alda 18.6.2018 14:16

To je v kostce vlastně vše podstatné.

Nekrafali jim do toho ekoteroristi, nesvazovaly je idiotské zákony, nařízení a vyhlášky, měli dost dělníků na odkornění dřeva na místě.

M. Valenta 18.6.2018 13:45

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?

A čo "rozumjetě" pod slovom pást se pán Prokop?

Z. Lapil 18.6.2018 13:32

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?

Nezlobte se na mě, ale když mi teče do bot, tak pádím na kopec, případně utěsňuju okna a dveře. To, že je třeba stavět přehrady, je mi pro tu chvíli dost jedno.

M. Prokop 18.6.2018 12:59

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?

Lidí je stále víc a víc a nechtějí se jenom pást. Co s tím?

M. Prokop 18.6.2018 12:58

Re: Babiš vládne už 5 let - chtivost lidská však dále.

Zemědělskou produkci znásobila umělá hnojiva a nové odrůdy.

Jo, o podílu na škodách napáchaných zelenáči nic slyšet či vidět nechcete.

M. Prokop 18.6.2018 12:55

Re: Jak je možné že ještě v době nedávné, si

1. Nebyli zelení a jim podobní ochránci kůrovce.

2. Měli k tomu jenom tužku, papír, svoje nohy, pár koní a chlapů s pilou - no a to je přesně to, co je potřeba. Hlavně nemuseli "soutěžit" každý strom, takže než se vysoutěží, kůrovec vyletí několikrát.

3. Dřevo se nedopravovalo na velké vzdálenosti, navíc neopracované.

R. Langer 18.6.2018 12:01

Re: Jak je možné že ještě v době nedávné, si

Zelený sedmilhář Rada vám to vysvětlí raz dva...

R. Langer 18.6.2018 12:00

Re:

Kdepak, ty jeskyně mají Zelení sedmilháři vyhlédnuté hlavně pro ty ostatní. :-D

R. Tesařík 18.6.2018 11:56

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?

No a co?

R. Tesařík 18.6.2018 11:55

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?

Prostě jste se planetárně rozmách.

V. Kotas 18.6.2018 11:31

Jak je možné že ještě v době nedávné, si

lidé/lesáci/hajní, dovedli s kůrovcem poradit a měli k tomu jenom tužku, papír, svoje nohy, pár koní a chlapů s pilou ? A dnes, v době všemožných technológií informačních, dopravních, zpracovatelských, se kůrovec ( dokonce 2druhy ) šíří téměř tryskovou rychlostí.

M. Valenta 18.6.2018 11:21

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?

Měl jsem na mysli zalesnění planety ne české hospodářské lesy i když i za ně díky.

M. Valenta 18.6.2018 11:18

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?

Pane Háne, reagoval jsem obecně na pana Prokopa, ne na kůrovce.

P. Rada 18.6.2018 10:50

Re: Babiš vládne už 5 let - chtivost lidská však dále.

Dávám zapravdu, že je nesmyslné si usmyslet, že zejména osobní automobil několika-řádově náročnější na potravu/energii jak hromadné dopravní prostředky ba kterýkoli živočich může bez vlivu na okolí trvale udržitelně fungovat. Popleteno to ale máte v hlavě ohledně údajné "zelené politiky".

"Zelená revoluce kterou vše začalo (https://cs.wikipedia.org/wiki/Zelen%C3%A1_revoluce) totiž svého času zejména v některých zemích dokázala znásobit zemědělskou produkci. To za stavu, kdy jim tehdy sověti i arabové začali diktovat cenu ropy. Nebylo proto divu, že se nastolil nápad krýt nedostatek paliv ze zemědělských přebytků.

Fakt, že se tehdejší námět dál ukázal časem neefektivní, ještě neznamená, že se kryje s dnešní zelenou politikou ve smyslu programů pol stran. Pro podobnost v názvech ale na to mohou ti kteří rádi plivají dál plivat jen aby nebylo vidět na jejich vlastní podíl na problému. Jako průměrní občané ČR se totiž zejména vzhledem k produkci HDP řadíme v přepočtu na hlavu mezi největší znečištovatele atmosféra skleníkovými plyny na světě a to se příslušností k národnosti zřejmě potažmo týká jak mě tak i pana Prokopa. Jeden u nás ale tvrdohlavě nechce o svém podílu nic slyšet.

M. Prokop 18.6.2018 10:31

Re:

Už máte vyhlédnutou nějako pohodlnou jeskyni?

M. Prokop 18.6.2018 10:29

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?

Čest a sláva ochráncům přírody, kteří pro ni něco dělají (občas i já).

Hanba vyžírkům, kteří pod zelenými záminkami buzerují a cucají lidem peníze.

Lesů je u nás více, než kdy dříve (nechcete-li se vracet do doby prafotra Čecha).

P. Han 18.6.2018 10:29

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?

Pane Valento, v článku se píše o rozšíření kůrovce v Čechách a na Moravě, a co by se s tím mělo dělat. Tady u nás a teď. Tady těch vašich 8 mld lidí fakt nenajdete.

P. Rada 18.6.2018 10:28

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?

Pane prokope klima se opravdu mění průběžně ale posledních 10tis let se drželo v toleranci +-0.5C a tato míra stability umožnila vznik zemědělství a tím ustáleného života až civilizací. Dnes už ale jsme s této tolerance venku a co hůře tempo změny je řádově vyšší jak za poslední desítky milionů let:

Teploty v geologicé minulosti

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/All_palaeotemps.png

Teploty v historické minulosti

http://www.ipcc.ch/report/graphics/images/Assessment%20Reports/AR5%20-%20WG1/Chapter%2005/Fig5-07.jpg