14.5.2024 | Svátek má Bonifác


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Tma nad Palestinou

„Palestina“, jak území mezi Jordánem a Středozemním mořem nazvali Římané v roce 135 v podstatě jako trest za nezdařená židovská povstání, je v Bibli nazývána Zemí izraelskou (Erec Jisrael‎).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kostelanský 12.10.2023 9:57

S palestinskými Araby dohoda není a nikdy nebude možná. Jejich vyjednávací taktika je primitivně jednoduchá a současné stupidní: všechno nebo nic. Jak se s někým takovým dá na něčem dohodnout?

V reálu to pak vypadá, že nedostanou nic a naopak, ještě vždycky něco ztratí. Pak se probudí a chtěli by přijmout návrhy, které jim byly nabídnuty v minulosti. Jenže doba se mezitím změní a Izrael o tých původních návrzích odmítá jednat. Palestinci dostanou novou nabídku, přirozeně nevýhodnější jako byla ta předešlá. A podle své filozofie "všechno nebo nic" ji opět odmítnou. Takhle jednají, nebo spíš nejednají, a jsou na tom pořád hůř a hůř.

Další důvod, kvůli kterému je dohoda nemožná, je pohled muslimských Arabů na vyjednávání. Projev vstřícnosti nebo dokonce velkorysosti považují u druhé strany (ale také u sebe) za projev slabosti, kterou je potřeba okamžitě využít. Koncept uvažování win-win, tedy že se udělá kompromis, který bude zajímavý pro obě strany, je pro ně zcela neznámý.

Současný teroristický útok je přesně důsledkem této filosofie. Na izraelské straně byla obrovská snaha se s Palestinci dohodnout na mírovém řešení. Izraelci dělali vše možné i nemožné, aby Hamásu nezavdali důvod pro nespokojenost a bojové naladění. Hamás to ovšem pochopil jako slabost protivníka, kterou je potřeba okamžitě využít.

Na Araby v Gaze platí jenom hrubá síla, přesněji "velký bič a malý dvůr".