3.12.2022 | Svátek má Svatoslav


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Až delfín promluví

V případě stejnojmenného románu Roberta Merleho měli dva hodní delfíni, vycvičení zlými tajnými službami USA, zaútočit atomovými náložemi na americké lodě, aby měli Amíci záminku poslat své jaderné rakety na Čínu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hák 2.10.2022 20:15

Co se týká plateb, pokud by fungoval JAMAL v normálním směru, Rusové těžko přistoupí na dolary - nebudou riskovat opětovné zablokování plateb. Němci nebudou chtít platit v rublech.

Je zde možnost nějakého kompromisu, barterových obchodů, ale ne teď. Navíc do toho budou mluvit Poláci, nejbližší spojenec USA v Evropě, s Němci nyní rozkmotření. Jasně, omezování výroby v polských chemičkách pro nedostatek plynu do toho taky řekne své.

R. Gramblička 2.10.2022 14:49

Takže za ty výbuchy můžou z 90% Rusové, protože den před tím Gazprom pohrozil, že zastaví kohoutky. A místo zastavení kohoutků odpálí svou mnohamiliardovou investici, kterou nebude moct používat po válce. Jooo, to je logika jak sviňa. Kovanic je stejně hloupej jako většina tuzemských pisálků

J. Krásenský 2.10.2022 17:57

Soucit Gramblička, soucit. Kovanic & comp. ještě nestrávili, že USA podnikly teroristický útok na naše sousedy, na nás i celou f**kyounulandEU. Až jim to dojde, zachovají se jak bývalí stalinisti pak zastánci obrodného procesu následně disidenti, a nakonec vůdčí představitelé popřevratové ČSST/ČSFR/ČR.

[>-]

P. Molík 2.10.2022 13:00

Lidé jsou šáleni, ale pravdou zůstává, že všechna opatření na poli energetické krize jsou realizována tak, aby bylo zachováno pokračování dotování blahobytu německých občanů na úkor ostatních států EU. Fialovo spoléhání se na solidaritu Německa s námi je, slušně řečeno, infantilní.

F. Zrcek 1.10.2022 16:23

Ten útok zevnitř trubky je opravdu zajímavá možnost. A hraje to s tím, že nikdo při stavbě "nepočítal" s poškozením, alebrž ďourou v potrubí, kdy by se určitý úsek musel odpojit od zbytku. Povrchové plynovody to mají, když náhodou bagrista překope trubku, tak se to nemusí zavírat až v Jekatěrinburku, ale stačí někde poblíž. Píšou ovšem, že nordstrýmy se musí vypustit celé. Zatím jsem to přičítal šreděrově legendární šetrnosti, ale může za tím být i kalkul. Ten "odebraný" plyn zaplatí nejspíš německá pojišťovna, která se to bude snažit přehrát dál.

A tak si v zimě nezatopí možná ani orbánek, přes móře to neteče, turkstrým na Balkán přišel o licenci a nutně se musí opravit a přes Ukrajinu mu to nezaručí ani putínek se Zelenským. Inu s darebáky, orbánku, žádných spolků neměj! Nakonec na to dojedeš a za darebáka budeš sám. Ale málo tě v mládí řezali a ani katecheta tvým rodičům včas nesdělil, že kdo šetří metly své, nenávidí syna svého a s ním i všechny maďary... a zbytek EU.

J. Kostelanský 1.10.2022 12:51

Kdyby zde nebylo nebezpečí jaderné války a toho, že Evropa bude v zimě mrznout, to poškození plynovodů by byla velice zajímavá detektivka ve stylu Herula Poirota od Agathy Christie.

3 státy budou mít značný prospěch z poškozeného plynovodu - USA, Ukrajina a Rusko (vysvětlím níže). Jedna země ale bude na to špatně nebo ještě hůře - Německo. Začnu Německem.

Od začátku války jsem měl pocit, že Němci jsou mezi 2 mlynskými kameny: na jedné straně musejí respektovat "přání" USA zastavit Nord Stream 2, na straně druhé ale musejí myslet na svou ekonomiku a zejména chemicky průmysl, který je bytostně závislý na levném plynu. Který je mimochodem z Ruska. Německá ekonomika ruské zdroje životně potřebuje, a toho jsou si vědomi jak v Německu, tak v Rusku. Proto si myslím, že od počátku existovala mezi Ruskem a Německem taková nepsaná, a možná i nikdy nevyslovená dohoda, že Němci se budou tvářit jakože Nord Stream 2 je pasé. Ale když situace v Německu ohledně energií začne být kritická, tak řeknou nedá sa nic dělat, plyn velice nutně potřebujeme, a tak ten Nord Stream 2 - s velkým sebezapřením :-) - nakonec zpustíme. Ono se už k tomu začalo i schylovat - běžní Němci začali demonstrovat za zpuštění tohto plynovodu. Je téměř jisté, že tohle hnutí by nabíralo na intensitě.

Bylo třeba tuhle možnost a "nebezpečí", že americký plán ohledně NS2 půjde "do kytek", eliminovat. Stalo se, s velkou pravděpodobností NS2 i NS 1 budou několik měsíců mimo provoz. Tolik k motivaci USA + jednu ještě zmíním níže.

Ukrajině hrozilo, že od prvního října, tedy ode dnes, pokud nezastaví válečné akce na východě Ukrajiny, kterou už Rusko považuje za svá vlastní území, že jí Rusko krom jiného zastaví plyn, ropu a další suroviny. To po poškození plynovodu může Rusko udělat jenom za podmínky, že tím zastaví i plyn pro svého "tajného" přítele, tedy pro Německo. Protože možnost, že by Ukrajina dělala transit plynu přes své území, a současně rus

J. Kostelanský 1.10.2022 12:53

... a současně ruský plyn neodebírala, je v podstatě nulová. A jelikož ukrajinské vedení jsou jen americkými loutkami, tak o tom, zda a komu plyn z Ruska bude přes Ukrajinu téct, budou rozhodovat za Velkou louží. Tolik ke druhé motivaci USA.

Velice zajímavá je i motivace Ruska: kolem 150 miliónů dolarů mimořádného, předtím ušlého zisku. Každý den. Až do opětovného zprovoznění plynovodů. Jak to?

Polsko, Česko a Slovensko, které původně odebíraly plyn přímo z Ruska, ho teď nakupují od Německa. Jedná se asi o 36 mld. kubíků ročně, tedy 3 mld. kubíku měsíčně, resp. 100 miliónů kubíků denně (samozřejmě to jsou průměrné hodnoty). Za tento plyn ovšem Rusové nedostávají 2 až 2,5 dolaru za kubík podle současných světových cen, ale jenom 20 centů, tedy nejméně desetkrát méně. Protože Rusko má s Německem smlouvu postaveno tak, že mu plyn dodáva za těch 20 centů za kubík, resp. 200 dolarů za 1000 kubíků, ale Německo si může odebírané množství navýšit podle svých potřeb. Jaké jsou podrobnosti smlouvy, samozřejmě nevím. Ale při podpisu byla tahle klauzule do smlouvy přijata kvůli případným výkyvům v produkci obnovitelných zdrojů energie. Rusko ale nepočítalo s takovou kulišárnou, jako na něj vymyslili společně Němci, Poláci, Češi a Slováci.

Původně plynovody JAMAL (přes Bělorusko a Polsko do Německa) a Bratrství (pres Ukrajinu, Slovensko a Česko do Německa) byly stavěny pro přepravu z Ruska směrem na Západ do Německa. Když začala na Ukrajině válka, oba plynovody byly puštěny opačným směrem - z Německa na východ do Polska, Česka a na Slovensko. Německo těmto zemím posílalo ruský plyn, který od Ruska dostalo přes plynovod Nord Stream 1. To samozřejmě teď už nelze. Pokud budou chtít Polsko, Česko a Slovensko nadále kupovat ruský plyn, budou ho muset kupovat za aktuální světové ceny - tedy 2 až 2,5 dolaru za kubík. Plyn lze totiž přepravovat jen jedním směrem, buď tam nebo zpátky.

J. Kostelanský 1.10.2022 12:53

Nelze plyn posílat Německu a pak přes ten samý plynovod ho posílat zpět. A ten rozdíl mezi 20 centy, které platilo Německo, a 2 až 2,5 dolaru, které teď budou platit PL, CZ a SK krát 100 milionů kubíků denně, bude ruský zisk. Moc naděje do plynovodu z Norska přes Polsko na Slovensko netřeba vkládat. Jeho kapacita je jenom 10 mld. kubíků, přičemž jenom Polsko ročně potřebuje 23 mld. kubíků.

To jsou jen moje vlastní přepočty, realita může být i úplně jiná. Podrobnosti smluv neznám. Ale nějak takhle mi to vychází.

"Na čí" straně jsem? Jako vždy na straně Pravdy, resp. jejího hledání. Podle principu "padni, komu padni".

M. Šejna 1.10.2022 15:35

Zní to logicky. Zapadá do toho i stížnost Ukrajinců, že plynovod přes jejich území jede naplno a oni požadují vyšší poplatky, které ale Rusko nemůže platit, protože na platby jsou sankce od EU a USA.

I. Lyčka 1.10.2022 15:36

No, teoreticky by na tom mohlo mít podíl i Polsko;-)

P. Hák 2.10.2022 19:12

Polsko na jednu stranu může inkasovat tranzitní poplatky za JAMAL, na druhou politicky strašne nechce ruský plyn na svém území. U plynu z NS1 od Němců Poláci předstírali, že ruský není. U plynu z JAMALU by to už nešlo, zpětný tok není možný zároveň s tokem ve směru z východu na západ. Poláci by prostě museli odebírat část toku.

R. Gramblička 2.10.2022 14:58

jo, dobrá úvaha

P. Pepax 1.10.2022 13:01

R^ taky mne to napadlo, hlavní důvod proč Ukrajina stále dostává ruský plyn je to, že je transitní země, navíc na Ukrajině žije hodně Rusů. Plán Němců s jejich plynovými el. mohl fungovat, ale udělali obrovskou chybu že jako záp. země z čiré lakoty usilovali o připojení Ukrajiny do EU a pak dokonce do Nato a to byl konec a taky začátek vetšiny problémů v Evropě.

V. Kolman 1.10.2022 13:33

Smutnou srandou je, že na východě Ukrajiny mají Ukrajinci vlastní plyn (a jiné uhlovodíky), jenom je zatím netěží.

R. Dubravský 1.10.2022 15:28

Měli... Teď už je to ruské.

V. Kolman 1.10.2022 15:31

To se ještě uvidí. Možná i tento fakt byl jedním z důvodů ehm "speciální operace".

I. Schlägel 1.10.2022 18:35

To byl ten hlavní důvod.

J. Farda 1.10.2022 21:08

Donbasské uhlí, plyn a další zajímavé suroviny ...

V. Kuhaj 2.10.2022 16:20

Ano, CIA zjistila, že Rusko vlastně žádné vlatní zásoby plynu nemá, tak potřebovala ten ukrajinský. Bravo!

V. Kuhaj 1.10.2022 10:47

Pane Kovanici, předložte mi jediný váš članek za posledních třicet let, ve kterém na problém s ruským plynem poukazujete, aby bylo vidět jak jste byl prozíravý. Jinak např. paní Laurenčíková níže v perfektní zkratce vysvětluje, proč je nesmysl, aby ten plynovod ničili sami Rusové. Je to logické a zcela jasné. Ale z hlediska ideologického boje je potřeba to na ně svést že?

I. Schlägel 1.10.2022 18:37

https://neviditelnypes.lidovky.cz/doupe/samanovo-doupe-a-co-az-bude-situace-kriticka.A220624_192644_p_doupe_nef Není zač.

V. Kuhaj 1.10.2022 19:41

Nebuďte demagog. On vytýka vládám, že v předchozich letech nepodnikly kroky, aby se vymanily ze závislosti na r.plynu. Tak se ho ptam, kde V PREDCHOZICH LETECH byl takový jasnovidec že tyhle problémy předvídal pan autor sám. Co mi tady ukazujete tři měsice starý članek?!

D. Laurencikova 1.10.2022 9:59

Myslim, ze kdyby delfin promluvil, tak se vam vysmeje, pane Kovanic. Jenom blazen uveri tomu, ze si Rusove sami znicili plynovod, kterym maji EU na haku, az bude nouze nejvetsi. Jak je ostatne mozne, ze nikdo nediskutuje ten vyrok Bidena, ucineny 7. unora t. r., ze v pripade ruske invaze na Ukrajinu NS zastavi? "Cestu uz si najdeme", rekl Biden. Asi se to nehodi do kramu.

Zniceni Nordstreamu znamena pro nemecke hospodarstvi zniceni hodnot v miliardove vysi. Navic Nemecku vzalo moznost, prece jen vyuzit techto plynovodu, "kdyz vsechny lana prasknou". Otazka dodavek byla vlastne definitivne rozhodnuta az znicenim Nordsreamu. Bylo tim de facto zniceno posledni spojeni Ruska s Evropou a na tom Putin nemuze mit zajem.

Zajimave je, ze nemecka media zadne rozhorceni nad timto teroristickym aktem nesiri... Nemluvi to take pro "Sprengung unter Freunden"? ;-)

P. Pepax 1.10.2022 10:28

R^ Souhlas, autor má nějaký pronlém.

D. Laurencikova 1.10.2022 10:31

:-)R^

K. Křivan 1.10.2022 11:43

Má ideologický problém. Rv

K. Křivan 1.10.2022 11:44

Moc dobře a logicky napsané. Díky ! To si uložím !

D. Laurencikova 1.10.2022 12:08

R^R^:-)

M. Mucha 1.10.2022 9:22

A takhle vznikají hoaxy.

F. Kusák 1.10.2022 9:17

Asi by autor měl vzít v úvahu, že i ponorky jsou v mělkém Baltském moři dobře sledovatelné nejen ze satelitů. Navíc, pohyb ruských plavidel je doslova pod drobnohledem všech přilehlých států včetně NATO a jsou v rozporu i s obchodními zájmy Číny. Je ovšem jasné, že to nemohl provést turista se šnorchlem, ale že to musela být vysoce profesionální akce. Tak co z toho vyplývá?