2.7.2024 | Svátek má Patricie


Diskuse k článku

Zmatené pojmy

Společnost Milion chvilek pro demokracii dává Babišovi ultimátum a oficiálně ho vyhlásí v sobotu v Praze na Letenské pláni. Ultimátum zní nějak tak, že se Babiš má zbavit Agrofertu, vyhodit Benešovou a prodat média, nebo odstoupit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 12.11.2019 11:33

On hlavně nebyl nikdo schopný a ochotný tomu zabránit. O stavu policie a justice lze mít jisté pochybnosti dodnes, natož tehdy. A kdo by to vůbec té policii a justici dal, bez jasných majitelů?

I. Schlägel 12.11.2019 11:42

Justiční systém byl v pozici nahého v trní. Ani nebylo nutné zhasínat a utíkat před právníky. Tma tu byla posledních 40 let před listopadem a právníka abyste pohledal. Zato tu byla spousta soudců s máslem na hlavě ochotných si přilepšit či udržet flek souzněním s pravidly "nové doby" vytvářenými "poctivými podnikateli". Politické podnikatele s čerstvě zahozenou rudou knížkou nevyjímaje. Ti kluci se nezakecali a kuli železo, dokud nevychladlo.

M. Prokop 12.11.2019 11:46

Jistěže. Dost mne baví, kolik lidí dělá jako že to nevidí nebo nepamatuje, při všech těch různých nápadech, jak všechno mělo být jinak.

J. Lukavsky 12.11.2019 17:41

"Eséróček zakládaných řediteli státních podniků, kteří začali podnikat ve stejné branži ve svůj prospěch" No problém asi byl, že dělňas co hákoval v té či oné fabrice u pásu do toho nešel. Aby si zprivatizoval svoji fabriku. Takže na to měl akorát bývalý s. ředitel - protože se vyznal. Nebo si to alespoň myslel. Tím ale neomlouvám to, že to někteří dovedli do kopru. J.L. end

M. Kolář 12.11.2019 11:29

Na počátku devadesátek jsem kupónovku také podporoval, bylo to politicky dobře prodejné a to byl hlavní účel.. Dnes, se zpětným pohledem a po čtvrtstoletí zájmu o hospodářství považuji kuponovku za chybu.. Všechno se mělo prodávat uplně normálně za prachy investorům, lhostejno zda zahraničním či domácím.. Podmínkou měla být jistá kapitálová vybavenost investora a případně působení v oboru .. Privatizace by trvala déle, ale v výsledku by byl náběh hospodářství rychlejší ..Kapitalismus u nás paradoxně zaváděla až levice po r. 98 ...

R. Tesařík 12.11.2019 11:34

Jako v NDR? Panečku, jak to tam dopadlo?

M. Němec 12.11.2019 11:37

Kuponovka byla jedno z možných řešení.

Na Klausovi mi vadí, že si dodnes myslí, že to bylo řešení jediné, geniální a přišel na něj sám. Leda prdyvodydoprovody, Venouši.

Velmi zajímavé rozhovory v LN s klíčovými hráči transformace dokládají, že možností bylo více.

M. Prokop 12.11.2019 11:41

Teoretických možností. Rozhovory vesměs vyznívají jasně pro zvolenou cestu privatizace.

M. Němec 12.11.2019 11:49

Blablablablabla.

Teoretických, čili neuskutečněných.

Ještě mi vysvětlete, Prokop, proč Klaus ve volební kampani roku 1998 sliboval Čechům do dvou let německý platy ?

M. Prokop 12.11.2019 11:58

Vy jste ty rozhovory nečetl? Vyjadřovali se tam k tomu povolanější.

(Buranský způsob oslovování nějakou ochotu k vysvětlování poněkud znesnadňuje)

M. Prokop 12.11.2019 11:40

"Všechno se mělo prodávat uplně normálně za prachy investorům, lhostejno zda zahraničním či domácím.. " - pominu, co by takový postup udělal s veřejným míněním, keců o výprodeji rodinného stříbra bylo i tak dost.

Ale hlavně, neberete v úvahu rozměr celé věci. Těch podniků byly tisíce a každý takový prodej je dost složitá záležitost. KDO to tady tehdy uměl (a to zase vynechávám morální stránku věci, kolik z prodávajících by bylo odolných vůči korupci). Čím déle by privatizace trvala, tím by byly škody vyšší.

Levice si "zavádění kapitalismu" mohla dovolit. Pravice proti tomu těžko mohla protestovat. Navíc, ono to s tou pravicí zde není a nebylo nijak žhavé. V koalici byli lidovci, úspěšná i úporná opozice pravicových řešení v ekonomice. Třeba neprivatizaci bank a regulaci nájemného Klausovi často vyčítají ti, kdo mu v ní usilovně bránili.

J. Kratochvíl 12.11.2019 11:49

Argument, že slušná transformace by nebyla schválena veřejným míněním je nesmysl hodný pouze Klause. Klaus byl diletant a navíc zloděj. Alternativy zde byly.

Nesmysl je také to, že čím by privatizace déle trvala, byly by škody vyšší. Copak mohly škody být ještě vyšší než byly? To si opravdu, ale opravdu nedovedu představit.

Dovedu si představit, že to šlo udělat lépe, ale hůře to ji opravdu nešlo.

M. Prokop 12.11.2019 12:00

Vaše neznalost ekonomických i politických zákonitostí je neklamně komunistická.

J. Kratochvíl 12.11.2019 11:41

Rychle provedená privatizace, byla pouze další zlodějna provedená postkomunisty jako byl Klaus a jeho přátelé. Se slušnou ekonomickou transformací neměla nic společného. Bylo to pouze nastavení podmínek pro následné tunelování hospodářství z kterého se náš stát doposud nevzpamatoval a ještě dlouho nevzpamatuje.

M. Prokop 12.11.2019 11:42

Okradli vás komouše? Dobře udělali.

J. Kratochvíl 12.11.2019 11:55

Neokradli pouze komouše, ale také vás. To vy těžko pochopíte. Neřešte to.

M. Prokop 12.11.2019 12:02

Já to neřeším, už je vyřešeno. Já pouze hodnotím, jak bylo vyřešeno. V tomhle případě nejlépe, jak bylo možno, což potvrzuje i povyk komoušů (včetně vás).

I. Schlägel 12.11.2019 11:50

Zatím co pomalu provedená privatizace by nebyla prováděna postkomunisty a tuneláři by strachy prchli do vyhnanství, protože pomalost by byla tak nějak zárukou nastavení slušných podmínek. A zatím neprivatizované státní podniky by konečně mohly produkovat zboží a služby, které by neměly nic společného se zbožím a službami poskytovanými těmi samými socialistickými podniky (ne)blahé paměti. Vše pod vedením státních ředitelů, morálních, bezúhonných ikon spořádaného, efektivního a dechberoucího státního hospodářství, nepoznamenaných komunistickou výchovou.;-D

J. Kratochvíl 12.11.2019 12:01

Zde byly podniky také konkurence schopné a moderní. Buďte si jist s takovými jste vy nebo Klaus neměli nic společného. Vyrábělo se zde kvalitní zboží v tradičních oborech obuvnictví, textilnictví, strojírenství, sklářský průmysl a další. Dodnes se této úrovně nedosáhlo.

M. Prokop 12.11.2019 12:04

Tvrdit to lze. Z blbosti, neznalosti, případně kombinaci obojího.

I. Schlägel 12.11.2019 12:10

Moderní a konkurenceschopné? V RVHP jistě. Za volně směnitelný rubl. Dnes je většina českých firem schopna vyvážet zboží na náročné trhy do celého světa. Vaše věta "Dodnes se této úrovně nedosáhlo." o Vás vypovídá mnohé. Nepochybně se i v socialismu našla část produkce, která byla konkurenceschopná se západní produkcí. Akorát se běžně nedostala k československému spotřebiteli a pouze se vyvážela. Pardon, dostala, v prodejnách TUZEX a LUXUS. Ani ten hajzlpapír jsme neuměli vyrobit v dostatečném množství a kvalitě. Tolik k termínu "úroveň". Čest.

M. Prokop 12.11.2019 12:03

Vysvětlujete zřejmě potrefenému husákovi. :-P

J. Havelka 12.11.2019 11:25

Moc pejsků už po nich neštěká...[>-]

M. Němec 12.11.2019 11:31

Vůbec nehodnotím ostatní Grégrovu činnost a politická angažmá, ale u privatizace Škodovky byl.

Mimojiné se při návštěvě fy Volkswagen dozvěděl, že byla po válce privatizována zaměstnaneckými akciemi. Což se mu líbilo.

J. Matuška 12.11.2019 10:55

Wałęsa versus Klaus: Jeden volá po novém uspořádání světa, druhý se obává genderismu

... „Potřebujeme nové pojmy, nové struktury a nová uspořádání,“ říkal Wałęsa, podle kterého máme za sebou jednu epochu a druhá ještě není nastolena. Podle bývalého polského prezidenta je jasné, že v ní nebude fungovat komunismus, protože se nikde neosvědčil, ale nemůže v ní existovat ani kapitalismus v současné podobě. Tržní ekonomika by sice podle Wałęsy měla běžet i nadále, ostatní ale musíme upravit. „To, že jsme zvládli první etapu, neznamená, že jsme vyhráli celou válku,“ zdůraznil rovněž dřívější protikomunistický aktivista, který vyzval rovněž k boji s populisty a demagogy.

Wałęsa doslova mluvil o tom, že bychom měli pro nové uspořádání světa vymyslet „dopravní řád“, protože právě dopravní pravidla podle něj možná jako jediná fungují. Jeho slova podpořila například i někdejší diplomatka a politička Magda Vášáryová či ruský historik Andrej Zubov. I podle něj musíme zvolit nové uspořádání: „Až se nám to povede i v Rusku, bude Evropa spát lépe.“

„Pád komunismu je největší událostí našich moderních dějin,“ začal svůj příspěvek bývalý český prezident a premiér Václav Klaus. „Vývoj po roce 1989 byl nesporným úspěchem a nenechme si tento pocit a tuto naši jistotu nikým vzít,“ uvedl rovněž Klaus, který následně varoval před vznikem nových „opon“ v Evropě. http://jdem.cz/ffh2y2

I. Schlägel 12.11.2019 10:58

Walesa je mimo.

M. Prokop 12.11.2019 11:01

Rusku by stačila normální demokracie, netřeba nějakého nového řádu. A dalším státům také. Jen by se lidé museli s tou demokracií smířit, přijmout její výsledky. Pokud se to nestane, jediná další možnost je nějaká forma diktatury - jak je vidět třeba na tom Rusku nebo Číně.

I. Schlägel 12.11.2019 11:17

Výsledkem demokratické volby může být nastupující totalita, doposud verbálně horlící pro vše dobré, co pomůže "lidutétozemě". A pak to končí třeba jako v r. 1948. Lidé prostě pouze přijali výsledky demokratické volby.

M. Prokop 12.11.2019 11:24

Jistěže, tohle riziko vždy je. Jenže není eliminovatelné ničím reálným (alespoň ne rychle a efektivně eliminovatelné), protože pokud si něco lidé přejí, kdo by měl být ten moudrý a mocný, který jim to (i v dobrém úmyslu) odepře? Pokud by někdo takový existoval, zaručeně by se z té moci zvrhnul k páchání dobra násilím.

V roce 1948 a následujících byl problém v tom, že další, opravná demokratická volby byla těm lidem odepřena, navíc s pomocí cizí moci, i vojenské.

I. Schlägel 12.11.2019 11:28

Jistě. Lidé šli, po hnusné válce, opojeni levicovými ideály jako ovce na porážku. Jediná možnost byla vzepřít se "výsledku demokratických voleb".