15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

Zlato z olova

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová má nepochybně pravdu, že se nelze smířit s faktem, že sedmnáct procent lidí v této zemi nemá ukončené základní vzdělání, protože prostě do školy chodili liknavě. Nemá pravdu v tom, že se s tím v minulosti nic nedělalo. Je to problém dá se říci prastarý.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 17.2.2020 12:21

Ve světě existují podobné problémy. Například v USA mají podobné problémy se vzděláváním mladých černochů a hispánců. Jejich rodiny (procentuálně často rozvedené) je málo ve studijním úsilí podporují, a přesto, někteří studenti ve škole uspějí.

Toto není můj obor, ale byl jsem nucen se i o toto téma částečně zajímat v USA, poté, co jsem byl vyhozen z českého vysokého školství českými překabátěnými komunisty.

S. Donát 17.2.2020 12:24

Tak jestli jste na VŠ říkal podobné bludy jako na NP, vyhazovu se vůbec nedivím.

R. Brzák 17.2.2020 12:26

I u nás někteří romští studenti uspějí - a přitom je nutno chápat, že mladí afroameričané mají tu výhodu, že v době, než se vláda zbláznila a zavedla pozitivní diskriminaci, se ještě z tehdejších černochů mnoho jedinců vypracovalo a stali se tak dobrým vzorem - který našim mladým Romům chybí.

P. Staronový 17.2.2020 12:31

Má to ještě jeden aspekt, někteří ti černoši opravdu ty vzory hledají nebo alespoň akceptují. S cikány je problém, že existující vzory nehledají ani neakceptují. A trvá už to dost staletí a v různých státech, takže to asi bude dost zažraná vlastnost.

J. Kombercová 17.2.2020 12:35

Jo, to mě také zaráží, údajně je u nás hodně neziskových organizací, zabývajících se romskou problematikou, nejvýraznější je Romea, ani ta ale nevygenerovala (alespoň se o tom nepíše) nějaké osobnosti, které by jejich komunitě byly ku prospěchu - spíš jsou ty organizace ku prospěchu sobě samým. Smutné.

P. Staronový 17.2.2020 12:37

Osobnosti jsou (nečetné), ale mimo ty organizace.

R. Brzák 17.2.2020 12:56

osobnosti jsou - ale osobnost, která je připojené na státní cecík, nikdy není z dlouhodobého hlediska ku prospěchu. Učíme se nejvíce nápodobou - a tak osobnost státem placeného poskytovatele sociální služby není pro romskou populaci v naší společnosti dobrým příkladem...

M. Ejem 17.2.2020 12:04

Je pravda, že v minulosti bylo pokusů dost. Zřejmě ne dost postihující dotyčnésubjekty. Sebrat jim peníze je zřejmě cesta, která rodiče přinutí děti do školy posílat. Asi i s jinými zásahy. Přesvědčování je k ničemu.

V. Petr 17.2.2020 11:53

Žák má uši v zádech. Slyší, je li bit (staroegyptské přísloví).

No a rodiče, kteří neposílají děti do školy bych šoupnul na týden do šatlavy!

P. Neubauer 17.2.2020 11:39

A jinde se oKAMŮRA čílí, že Malačová nic nenavrhuje, ani ve vladě ani ve sněmovně, pouze přebírají /vládní koalice/ jimi /SPD/ navrhovaný zákon. Taky mě to k Venezuele nějak nesedlo.....

V. Čermák 17.2.2020 12:05

No ono to jinak asi nepůjde, tak asi proto...

R. Brzák 17.2.2020 11:29

ad paní Hájková - "typická odpověď komunisty!"

Paní Hájková, typický komunista Vám neřekne -"ať si pindají, co chtějí já jim to jen odmítám zaplatit" - to je naopak přísně kapitalistický pohled.

Komunista naopak řekne - já chci veřejnoprávní TV - a proto je třeba, aby ji všichni platili!...

_. Roman67 17.2.2020 11:42

To je trošku hloupost, to co píšete pane Brzáku.

R. Brzák 17.2.2020 11:43

děkuji za připomínku - mohl byste jen blíže specifikovat, která troška je ta hloupá?

_. Roman67 17.2.2020 11:57

Dobře. Já si třeba myslím, že veřejnoprávní televize i rozhlas je potřebná věc a měli by si jí platit všichni. Je jedno, jestli formou poplatků za vysílání nebo formou vyčlenění peněz ze státního rozpočtu. Už třeba jen proto, že stát má mít možnost (podle mého má i povinnost) informovat své občany v případě nějaké nenadálé události či krizové situace. A že takový stav dříve nebo později nastane je myslím jasné. Tohle nelze dělat přes soukromé subjekty. Těch věcí je samosebou víc, tohle je jen příklad. Jsem tedy ve Vašich očích komunista? Já se tak rozhodně necítím, jen na problém koukám z jiného úhlu než Vy. Proto jste si to podle mne trochu zjednodušil, což je hloupé (bez urážky).

Pozor! Nebavíme se o rozsahu vysílání a tvorbě ČT či ČRo, tam bych si dovedl představit daleko jiné, skromnější schéma.

R. Brzák 17.2.2020 12:04

to, že tutéž věc, co VY, řekne i typický komunista, ještě neznamená, že Vy jste komunista...

Ale proč se domníváte, že nelze veřejnost informovat na bázi soukromého subjektu o čemkoliv? Copak soukromý subjekt nechce vydělat například na tom, že zveřejní důležitou zprávu, kterou mu poskytne stát?

a pro zamyšlní - kapitalista je individualista, který si nade vše cení svobody a odpovědnosti (své a potažmo i druhých) a respektu k soukromému vlastnictví. Když řeknete - "chci, aby všichni platili něco, co ne všichni chtějí pro sebe jako službu" - máte ještě respekt ke svobodě a odpovědnosti a majetku?...

_. Roman67 17.2.2020 12:22

Třeba proto, že soukromý subjekt se snaží optimalizovat provoz a nebude Vám držet zálohy napájení na týden dopředu, ale postupem času to stáhne na den či dva u páteří. Pokud chcete, mohu Vám to dokázat na příkladu našich operátorů mobilních služeb. Třeba pro příklad. Našlo by se toho víc. :)

Další věc je, že v tvorbě jsou věci, které se soukromému subjektu prostě nevyplatí, ale i ty si zaslouží své pořady. Jsme už tak nastavená společnost a nejde to naráz otočit a změnit.

A mýlíte se, já nechci někomu cpát něco co nechce, ale chci ostatním nabízet něco, co je pro ně podstatné a důležité a mohou to potřebovat, byť to teď nevidí (to už je taková lidská vlastnost, myslet si, že co dnes nehrozí, nemusím mít).

S. Donát 17.2.2020 12:27

Mohl byste prosím trochu rozvinout tu myšlenku s týdenní zálohou napájení?

_. Roman67 17.2.2020 12:32

Pokud dojde k přerušení napájení, napájí se ze záložních zdrojů. Promiňte pane Donáte, ale já vcelku nechápu na co se ptáte. Pro příklad si vezměte situaci při povodních v roce 2002 (?).

P. Staronový 17.2.2020 12:28

Problém je, že i lidé ve veřejnoprávních institucích (včetně těch, kdo o nich rozhodují) mají své soukromé zájmy, ke kterým mohou používat ty veřejnoprávní instituce, jen na to není tolik vidět.

_. Roman67 17.2.2020 12:34

To jo, ale to je sřli, s tím se nedá hnout. Dá se to jen omezit.

P. Staronový 17.2.2020 12:40

Ano, souhlasím. Omezit přerozdělování, omezit veřejnoprávní instituce na skutečně nezbytné minimum.

Což je třeba u ČT jen velmi malá část vysílání, ani jeden z jejích programů není čistě veřejnoprávní, všechny mají větší či střední míru komerce, tedy není nezbytné je provozovat veřejnoprávně.

Stát obecně se tak rozbujel, že už je to k neuhlídání.

_. Roman67 17.2.2020 13:10

Ano, to je rozumná řeč.

R. Brzák 17.2.2020 12:34

pokud bude poskytovatel stát o to, aby mohl získat od státu zakázku na šíření jeho zpráv, jistě bude připraven se technicky zajistit tak, aby státní požadavky splnil...

Ale to je pořád ještě socík. Protože na volném trhu by šířit veškeré zprávy stálo za to tehdy, když by to lidé chtěli - a ti by si pak zaplatili. A platili by přirozeně toho, kdo by poskytl službu nejlepší - přičemž parametry kvality by byli různé. To by vedlo k tomu, že by se na trhu etablovalo několik nejlepších poskytovatelů, kteří by si konkurovali - a protože jediný platící by byl jednotlivec, snažili by se přebírat od sebe nejlepší technologická řešení. Takže by to vedlo k prudkému zlepšení i v technologiích - a zajištění bezpečnosti, pokud by ho nakupující jedinci chtěli.

Pokud nechcete nikoho nutit, aby si platil veřejnoprávní ČT - pak jsme na jedné vlně. Nabízejte svou službu - a já si ji koupím, pokud to bude služba, kterou chci. Tohle ale není případ ČT...

_. Roman67 17.2.2020 13:14

Pokud bude poskytovatel poskytovat službu státu, nechá si za ní platit. A jsme tam kde dnes, jen na toho poskytovatele bude mít minimální vliv z technického hlediska. A platit to budeme zase všici. :)

R. Brzák 17.2.2020 13:26

Ano, to je problém samotné existence státu. Ale soukromý poskytovatel na trhu bude nucen o svou pozici soutěžit - a tak bude technická kvalita vyšší - pokud tedy bude zároveň soutěžení pod kontrolou celého parlamentu, nikoliv zrovna konkrétní vládní strany.

A co se týče placení námi všemi - alespoň nebude moci nikdo poskytovat mediální službu s falešným étosem údajné objektivity...(ta je ostatně nemožná).

_. Roman67 17.2.2020 13:32

Zkuste si někdy osvěžit paměť třeba podmínkami, za kterých dostala licenci TV Nova. A pak to porovnejte s realitou. A nemyslím u dnešní, myslím realitu tehdejší. Ale nechme toho, já to psal z důvodu toho, že jste na jednu hloupost paní Hájkové napsal, podle mého, jinou hloupost. O tom se mi nepovedlo Vás přesvědčit a teď už vplouváme do jiných vod, než byl prvotní záměr.

R. Brzák 17.2.2020 13:35

licence státu znamená regulace státu - tedy nikoliv volný trh...

Ani já Vás zřejmě nepřesvědčil, že snaha někomu něco nutit (byť pro jeho dobro) je snaha veskrze levicová - a tudíž pro komunistu příznačná.

TAkže přeji pěkný den.

RB

_. Roman67 17.2.2020 13:43

Inu tak jsem komunista, byť bych to do sebe nikdy neřekl. :)

V. Petr 17.2.2020 12:04

Dá se přijmout zákon, že média musí být k dispozici v případě živelných pohrom atd. Ostatně, neumím si představit, že by soukromá média takovéto zprávy nechtěla vysílat. Spíš by se o to snažily samy od sebe!