29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

Životadárný arzen

Kalifornské jezero Mono opravdu vypadá jako krajina z jiné planety, přinejmenším ta část jeho břehu, kde k nebi ční podivné útvary, podobné hradům, jaké si děti vyrábějí na mořském břehu z polotekutého písku. V tomto jezeře objevili vědci baktérii, která má ve struktuře své DNA arzen. Co to má společného s mimozemským životem?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Anděl 3.12.2010 18:33

Re: Nikdo to nemá lehké, ani my s NASA ani NASA s námi

Njn... Já jsem fascinovaný i mnohými každodenostmi. Třeba tichem po napadnutí sněhu. Aby mě pak nepotěšila takováhle zajímavá zpráva.

Někteří lidé toho hodně vědí. Když zrovna nepíší o politice, ale o svém oboru, tak se to i dá číst. Ale té přezíravosti je škoda. To já raději častěji žasnu a raduji se.

Člověk (teda já) by si až řekl - co Vás teda vzruší? Existuje vůbec něco takového?

Měli by prodávat viagru na život.

L. Brabencová 3.12.2010 16:13

Dnešní diskuse se mi líbí.

Hlavně,že není o politice. Děkuji vám dámy,končím,pan Zlobil určitě nadhodí výživnější téma.

Mějte se hezky.

P. Boublíková 3.12.2010 16:15

Re: Dnešní diskuse se mi líbí.

Já půjdu taky bobovat:-) Mějte se.

L. Zlobil 3.12.2010 16:17

Re: Dnešní diskuse se mi líbí.

Koaličně ,doufám :-)

L. Zlobil 3.12.2010 15:59

Ťopinko Boublinko,

vy si klíďo vyskakuje na šéfredaktorku informačního servru "Psí blecha" /www.np-diskuze.cz/ a náruživou čtenářku akademického servru Vosel ? :-))) No to teda !!!

L. Brabencová 3.12.2010 16:02

Re: Ťopinko Boublinko,

no teda,vy sem dáváte náš link?To se přece nedělá.:-)

L. Zlobil 3.12.2010 16:08

Re: Ťopinko Boublinko,

Vy se tím arzénem živíte už léta akorát že to v NASA ti blbci nevědí ! :-)))Pravdaláskaři si arzen řežou navíc strychninem aby byli ještě více jedovatí :-)))

P. Boublíková 3.12.2010 16:08

Re: Ťopinko Boublinko,

Oslíka čtu taky, není to špatný web.

L. Zlobil 3.12.2010 16:11

Re: Ťopinko Boublinko,

Já netvrdím,že je to špatný web,spíš jsem chtěl naznačit,že ho mnohdy čtou i voslice :-)

L. Brabencová 3.12.2010 15:49

No a ještš odborně něco o novuch bakteriích arsenožroutech.

http://scienceworld.cz/biologie/arzenovy-zivot-trocha-skepse-6137

L. Brabencová 3.12.2010 15:49

Re: No a ještš odborně něco o novuch bakteriích arsenožroutech.

oprava,nových.

M. Varadinková 3.12.2010 15:53

Re: No a ještš odborně něco o novuch bakteriích arsenožroutech.

Ale v tom odkazu nepopírají existenci těch bakterií. Pouze v tom nevidí nic senzačního či mimozemského. Vlastně potvrzují, co jsem psala níže.

L. Brabencová 3.12.2010 16:00

Re: No a ještš odborně něco o novuch bakteriích arsenožroutech.

Zatím nepopírají,protože je to čerstvá záležitost,jsou opatrní.Člověk nikdy neví. :-)

P. Boublíková 3.12.2010 16:04

Re: No a ještš odborně něco o novuch bakteriích arsenožroutech.

Proč jim říkáte arsenožrouti? vždť jde o něco úplně jiného. Jak už jsem psala dopoledne, nepřekvalipo by mě, kdyby byl arsen namísto fosforu třeba součástí nějakých strukturních bílkovin. Ale u těch bakterií je v centru molekul, které nesou genetickou informaci. Tomu se musí přizpůsobit celý replikační a proteosyntetický aparát buněk, a fantastické je, že se tomu přizpůsobuje jen za určitých okolností - když jsou buňky nuceny využívat arsen místo fosforu. Když mají fofsoru v prostředí dost, fungují normálně - jako každé jiné.

Zkuste si přečíst odkaz z Discovery, který jsem sem dala ráno, je tam odkaz i na původní článek v Science,  ale ten se vám asi celý nezobrazí, jenom abstrakt. Je to lepší než číst tyhle hodně populární weby jako je science world, ty informace jsou tam tak přežvýkané, až je to zavádějící.

L. Brabencová 3.12.2010 16:12

Re: No a ještš odborně něco o novuch bakteriích arsenožroutech.

Děkuji.

M. Varadinková 3.12.2010 16:32

Re: No a ještš odborně něco o novuch bakteriích arsenožroutech.

Já myslím, že ten aparát pro syntézu bíkovin se zas tak moc měnit nemusel. Když vyměníte v autě motor, tak ho taky řídíte úplně stejným "aparátem", to znamená nemusíte nutně změnit i převodovku, spojku, volant, nápravy...

Že se tomu bakterie přizpůsobuje za určitých okolností a jinak funguje normálně není fantastické, ale přirozené. Arsen je jen náhražkou za fosfor. Možná by lepší přirovnání, než výměna motoru, byla výměna prasklého klínového řemene. Ten se dá v krajní nouzi nahradit i dámskou punčochou, ale přesto si každý asi raději dokoupí ten klínový řemen, jakmile to bude možné. A stejně se chová i ta bakterie - arsen je pro ni jen nouzovou náhražkou za fosfor, a jakmile je fosfor dostupný, dá mu přednost před arsenem.

P. Boublíková 3.12.2010 16:57

Re: No a ještš odborně něco o novuch bakteriích arsenožroutech.

Myslíte, že ty stovky enzymů, které se podílejí na replikaci DNA a proteosyntéze, rozeznají (ve smyslu "použijí") bez problémů arsen, aniž by se samy musely modifikovat? A dovedete si představit například adenosintriarsenát misto ATP? Já teda moc ne.

Ale zas na druhou stranu je dobře, že jsou mezi námií lidé, které nic nerozhází:-)

M. Varadinková 3.12.2010 17:19

Re: No a ještš odborně něco o novuch bakteriích arsenožroutech.

Já si ten adenosintriarsenát místo ATP představit umím docela dobře.  Právě proto, že ty atomy P a As  jsou si "na povrchu" (tedy počtem vazebných elektronů) podobné a vážou se do sloučenin podobným způsobem. Možná budou ty sloučeniny v případě As méně stabilní, ale to jestě neznamená, že nemohou existovat a plnit svoji funkci. Nebyl by to ani první ani posledný případ, kdy v živých organismech je něco zaměnitelné za něco jiného. Například takový oxid uhelnatý je přece jedovatý právě proto, že se v hemoglobinu naváže na místa, kde se normálně váže kyslik. A taky byste mohla říct, jak je ta záměna možná. No prostě možná je. A pak už je jen otázka, zda s touto záměnou na mikroúrovni není narušena životaschopnost celého organismu. A v případě těch bakterích zjevně narušena není, protože ten ATA bude mít zřejmě stejnou funkčnost, jako má ATP.

P. Boublíková 3.12.2010 17:45

Re: No a ještš odborně něco o novuch bakteriích arsenožroutech.

No jo, ale vtip je v tom, že CO se sice na hemoglobin váže, ale tak pevně, se (na rozdíl od kyslíku) při nízkém parciláním  tlaku neuvolňuje a proto je jedovatý. Takže tohle zrovna není nebude moc vhodný příměr:-) Na základě této analogie by se spíš dala vysvětlit toxicita arsenu, ale ne že je arsen biogenní prvek.

Ale rozumím vám.  Časté jsou záměny selen - síra, nedávno byla objevená aminokyselina obsahujcí selen, to se taky nečekalo. Nicméně tam jde o jeden atom selenu v molekule, kdežto jestli arsen nahrazuje fosfor v celé kostře DNA, je to (aspoň pro mě) podivuhodné.

M. Martinovská 3.12.2010 17:06

Další příspěvek na nobelovku.

Paní Varadinková, tohle máte taky dobrý, řadíte se zde věhlasem po bok jistého velikána a jeho "mistře, zkuste to bez drátů!" Ale nevím, jestli Cimrman nebyl náhodou pravdolásník, jako jeho duchovní otcové. 

Největší perla je ale, co píšete níže - "fosfor a arsen jsou ve stejné skupině pod sebou,... podobné chemické vlastnosti,... takže to zas takový šok není, že se nějaká bakterie prostě přizpůsobí a začne místo fosforu používat arsen"  - Není pro mně zas takový šok, že na rozdíl od pravdoláskově zmanipulovaných ovcí, jako my, vy předvídáte i různé "objevy" břídilů z NASA, které jsou pro vás dávno stará vesta, ale nechcete občas zase něco málo z vašich hlubokých vědeckých vědomostí utrousit nám ovcím? Opravdu jsem se moc nasmála.

M. Varadinková 3.12.2010 17:39

Re: Další příspěvek na nobelovku.

Paní Martinovská, neztrapňujte se tady čím dál víc. Já jsem přece nepsala nic o tom, že jsem to předvídala. Předvídat a nebýt šokován jsou dvě různé věci. Moje "nebýt šokována" vyplývá z toho, že o těch chemických vlastnostech obou prvků něco vím. Bylo by smutné, kdybych nevěděla, když jsem tu chemii studovala na střední i vysoké škole. A v rámci studia na VŠCHT mám zkoušku i z biochemie. Vy to tom víte prd, ale přesto  útočíte s chcete být za každou cenu vtipná. Přitom jen prokazujete, jak jste hloupá. V tom jste stejná, jako ten stas - Lazárek.

Prozradím Vám jedno sladké tajemství: je mnoho věcí, o kterých i já vím prd, a právě proto se o ně nehádám a nenavážím se za každou cenu do těch, kteří o nich něco vědí.

Stejně jako já se k tomu objevu staví i akademik Pačes. Pochopitelně, protože i on o tom něco ví.

Proč Vy si tak ráda nabíháte na vidle?

S. Lazárek 3.12.2010 18:00

Re: Další příspěvek na nobelovku.

Milá paní Varadinková, to, že vím něco o mouce, ještě neznamená, že tím pádem něco vím o tom, jak se dělají knedlíky a tak nějak podobně to asi bude s Vámi a s tím arsenem. Hoši z NASA si na absolventy VŠCHT jen tak nepřijdou. To tedy ne....:-))

Já jsem možná hloupý stas, ale věřte tomu, že i Vy Mileno, byste byla ozdobou každého ústavu. Možná z jiných důvodů než já, ale byla. Na to vemte jed (arsen?).

Na závěr bych chtěl vyjádřit opravdu upřímný obdiv panu Varadinkovi. Jako chlap ho fakt obdivuju. On už bude vědět proč.....:-)

Mějte se Mileno, Váš hloupý stas.

P. Boublíková 3.12.2010 17:08

Re: No a ještš odborně něco o novuch bakteriích arsenožroutech.

P.S. Ještě jsem se dívala na tabulky atomových poloměrů: poloměry P a As se liší o 15 pm, úplně stejně se liší např. Cl a Br, taky se běžně vzájemně nezastupují.

Ale Pačes taky není překvapen:-)

M. Varadinková 3.12.2010 17:43

Re: No a ještš odborně něco o novuch bakteriích arsenožroutech.

Nejde před o poloměry, ale o počet vazebných elektronů. Ty určují, jakým způsobem se atom váže s jinými atomy do sloučenin. 

P. Boublíková 3.12.2010 17:54

Re: No a ještš odborně něco o novuch bakteriích arsenožroutech.

Ale to je samozřejmé, že As a P jsou na tom co se týče valenčních elektronlů stejně. Nicméně přesto běžně zaměnitelné nejsou, respektive je to porvé, co byla popsána jejich záměna v živém organismu.

M. Varadinková 3.12.2010 17:47

Re: No a ještš odborně něco o novuch bakteriích arsenožroutech.

A ten Pačes říká toto, cituji z tophto odkazu http://magazin.ceskenoviny.cz/zajimavosti/zpravy/paces-bakterie-s-arzenem-v-dna-nejsou-novou-formou-zivota/565021 :

Nahrazení atomů fosforu atomy arzenu v molekule DNA není podle Pačese zase tak neočekávané a překvapivé, protože v periodické soustavě prvků je arzen hned pod fosforem, to znamená, že má podobnou konfiguraci elektronů, a tudíž mají oba prvky řadu podobných vlastností.

Podobně je tomu podle Pačese i u jiných prvků. Vynález silikonu a dalších umělých hmot je například založen právě na podobnosti uhlíku a křemíku, protože uhlík je ve všech molekulách života, tak se jemu podobný křemík velice dobře hodil pro jakési simulace přírodních látek a vznikly umělé hmoty. "Tak tady je to podobné," uvedl.

L. Brabencová 3.12.2010 15:23

Na Nobelovku.

Uměle vytvořená molekula DNA poručí buňkám,jak se mají chovat.Dáme ji do buňky a té začíná chutnat i arsen.Volba genu poručí buňkám,co mají zničit.Třeba rakovinu,jizvu po infarktu na normální sval....Jo věda je nevyčerpatelná.

P. Boublíková 3.12.2010 15:29

Re: Na Nobelovku.

Aneb jak si Hurvínek představoval vědu:-)

A o té arsenové DNA vyšel článek v Science, takže to asi bude fakt a ne výmysl nebo falzifikát.

L. Brabencová 3.12.2010 15:36

Re: Na Nobelovku.

Takových článků tam vyšlo. :-) A o té umělé DNA je to taky fakt.Ale ještě novinka ve stadiu výzkumu.

P. Boublíková 3.12.2010 15:41

Re: Na Nobelovku.

Já vám "umělou DNA" vůbec neberu, jen mě rozesmál její popis.