8.6.2024 | Svátek má Medard


Diskuse k článku

Že je huba nebolí

Věci jsou tak nejasné, že není o čem psát. Takže je čas na malou slušnou polemičku. Inspiroval mě Alexandr Mitrofanov svou úvahou o malé normalizaci v rámci mírného pokroku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 4.9.2019 11:47

Re: Varadinková, co se za normalizace měla dobře

Akorát je to úplně mimo téma, o kterém psal Aston. :-P

J. Mikeska 4.9.2019 12:03

Re: Varadinková, co se za normalizace měla dobře

Mimo jste spíše Vy, jakoby jste ten úvodník vůbec nečetl. Opravdu není primárně o normalizaci, ale o pohledu na ni a její srovnání s dneškem. A každý, kdo tu dobu prožil a nepatřil zrovna mezi prominentní komouše, musí souhlasit s paní Varadínkovou. Tedy až na ten devizový příslib. Já jsem žádal pravidelně každý rok a nic. Kdo neměl hodně vysoko postavené známé (ani vlastně nemusel být ve straně), byl naprosto bez šance.

M. Varadinková 4.9.2019 12:20

Re: Varadinková, co se za normalizace měla dobře

Já jsem taky žádala opakovaně a nic. Však to taky píšu - žádat jste mohl, ale stejně jste ho nedostal. Krom devizového příslibu bylo také možné vystát frontu před Čedokem nebo CKM, když zahájili prodej zájezdů. Ale tam bylo potřeba stát už den předem a bivakovat přes noc a stejně nebylo vůbec jisté, že se na člověka dostane. Zájemců bylo mnoho, míst minimum.

Další možnost, jak obejít ten devizový příslib, bylo pozvání ze zahraničí. Tak třeba běžně jezdila do Německa jedna známá, co tam měla vdanou (legálně vycestovanou) sestru. Vždycky tam jezdila rovnou na několik týdnů (tady si na to vzala neplacené volno) a dokonce tam i načerno pracovala (lepila nějaké obálky, zřejmě to bylo formálně psáno na tu její sestru) a vydělala si tam na videorekordér, který tehdy u nás ještě vůbec nebyl k mání.

V. Čermák 4.9.2019 12:37

Re: Varadinková, co se za normalizace měla dobře

Já s rodinou jsme se dostali 1x do Jugošky. Za to po Česku a Slovensku jsme od ROH ( ve kterém byli všichni) cestovali 2x v létě a 1x v zimě za 140kč/os*týden vč. plné penze, průvodce a dopravy. My cestovali autem, takže jízdné jsme nečerpali. Zahraničí jsme dohnali po revoluci, nyní cestujeme opět po ČR 2-3*/rok, teď už samozřejmě za cca 400 Kč/os*den bez jídla....

J. Mikeska 4.9.2019 12:41

Re: Varadinková, co se za normalizace měla dobře

Jejda, teď se dívám, takovou hroznou hrubku udělat, to se studem jdu někam zahrabat! Ještěže ty moje bláboly tady nikdo nečte, to by mne tu jinak už sežrali...

M. Kolář 4.9.2019 12:01

Re:

I já zde musím nečekaně souhlasit s pí Varadinkovou..

Níže jsme napsal něco podobného ..

M. Kolář 4.9.2019 12:03

Re:

S vyjímkou posledního odstavce, ovšem.. Ty války jsou pořád stejné.. Čili stejné hodnocení minulosti, rozdílná aplikace historické minulosti na současnost..

M. Kolář 4.9.2019 12:04

Re:

oprava.. "historické zkušenosti" ..

V. Mokrý 4.9.2019 11:41

Re: Mýtus normalizace jako "nejhnusnější doby"

1*

M. Moravcová 4.9.2019 11:42

Re: Mýtus normalizace jako "nejhnusnější doby"

asi tak

P. Vandas 4.9.2019 11:45

Re: Mýtus normalizace jako "nejhnusnější doby"

Také to hodnotím přesně tak. Popsala jste to stručně a výstižně. :-):-):-)

O. Uživatel 4.9.2019 12:00

Uživatel požádal o vymazání
P. Vandas 4.9.2019 12:11

Re: Mýtus normalizace jako "nejhnusnější doby"

Jak to, že nepodařilo? Co třeba takový Štěch ? A našlo by se jich mnohem více. :-):-):-)

O. Uživatel 4.9.2019 12:16

Uživatel požádal o vymazání
P. Vandas 4.9.2019 12:20

Re: Mýtus normalizace jako "nejhnusnější doby"

No vždyť to dávám , jako příklad. :-):-):-)

L. Kolman 4.9.2019 11:48

Re: Mýtus normalizace jako "nejhnusnější doby"

Sice nevím jak to dělali, že to v jejich případech šlo, ale fakt je takový, že u nás hojně studovaly děti největších lidovců a kostelníků prestižní obory - medicínu, práva, ekonomii. Takového zdejšího Prokopa jmenovci jsou jeden doktor, druhá právnička, dalšího velkého lidovce děti jedna zubařka, druhý inženýr ekonomie. A ani jim ze škol nepřišlo oznámení, že sice přijímačky udělali, ale pro nedostatek míst je nemůžou přijmout, jak se to stalo mnoha potomkům komunistů. Největší prdel ovšem byla, když tito kostelníci po sametovce vykřikovali, jak za komunistů úpěly a co hrozného museli prožívat a snášet. Stejně si z nich ostatní dělali prdel, protože je všichni dobře znali. Spíš bylo divné, že jim to nebylo blbé.

O. Uživatel 4.9.2019 12:02

Uživatel požádal o vymazání
L. Kolman 4.9.2019 12:20

Re: Mýtus normalizace jako "nejhnusnější doby"

Nevím, nejspíš mě tenkrát nic takového nezajímalo a ani jsem nevěděl, že něco takového existuje. Hlavní mou tehdejší činností byla studia, aktivní sport a hezké holky. Asi jsem měl to štěstí, na rozdíl od některých jiných, že já jsem o komunisty neprojevoval zájem, na oplátku pak ani oni o mě. Si na mě vzpomněli až těsně před revolucí a pozvali mě do jakéhosi svého výboru. Prý by ze mě chtěli udělat předsedu NF, že jsem ze slušné dělnické rodiny, jsem známá a ctěná osoba, atd. atd. Když jsem jim na to řekl, že přece nejsem v KSČ, tak to prý nevadí. Jsem si tehdá řekl, podívejme se na soudruhy, když byl klid a pohoda, pěkně si rozdělovali funkce jen mezi sebou, když nastaly problémy, hned si vzpomněli i na mě. Takže jsem slušně odmítl, že jsem v práci velice zaměstnaná osoba a navíc mám hodně práce kolem stavby vlastního baráku.

O. Uživatel 4.9.2019 12:26

Uživatel požádal o vymazání
M. Varadinková 4.9.2019 12:45

Re: Mýtus normalizace jako "nejhnusnější doby"

Já jsem měla na základní škole spolužačku, která se kvůli tomu, aby mohla jít na střední školu, musela odstěhovat ke své tetě a přihlásit se tam k trvalému pobytu. Byla totiž dcerou "kulaka", na kterého měl pifku místní velký komouš a předseda MNV, takže bylo jasné, že ona by kladný posudek pro další studium nedostala. Ale o 100 km dál, u té tety, už nikdo z tamních posuzovatelů neměl důvod jí ve studiu bránit.

Tak to prostě fungovalo. Režim to byl zrůdný, ale ve výsledku to nakonec vždy záleželo na konkrétních lidech a na jejich vstřícnosti či naopak zlovolnosti.

O. Uživatel 4.9.2019 12:57

Uživatel požádal o vymazání
V. Mokrý 4.9.2019 12:09

Re: Mýtus normalizace jako "nejhnusnější doby"

Tak lidovci byli v té době věrní spolupracovníci/služebníci komunistů ( čest těm pár vyjímkám, potvrzující pravidlo ).

A. Nový 4.9.2019 12:12

Dost blbý příklad

Ti lidovci byli v národní frontě, takže kolaborovali s režimem.

V. Petr 4.9.2019 12:24

To myslíte členy Československé strany lidové?

Takže jeden detail, asi nevíte, že přijetí do Československé strany lidové, jakož i do Československé strany socialistické musel schválit OV KSČ, to není překlep, opravdu to schvalovali komunisté. A ti by nějakého "protistátního živla" neschválili...

J. Kratochvíl 4.9.2019 11:48

Re: Mýtus normalizace jako "nejhnusnější doby"

Také souhlasím !!!

P. Aron 4.9.2019 12:39

Re: Mýtus normalizace jako "nejhnusnější doby"

Přesně tak !

A. Nový 4.9.2019 12:09

Re: Mýtus normalizace jako "nejhnusnější doby"

V té "normalizaci" už se běžným lidem nic tak strašného nedělo, pokud si dávali "pozor na hubu" a neupozorňovali na sebe "protistátními aktivitami" (tedy disidentstvím, rozšiřováním samizdatů a pod.

Takže bylo všechno vlastně fajn, tedy pokud byl jeden ochotný kolaborovat s bolševikem!

V. Petr 4.9.2019 12:11

Nějak se mi zdá, že jste tu dobu nezažila, nebo si ji

alespoň nepamatujete. Zásadní faktický kiks, udělení výjezdní doložky bylo PODMÍNĚNO přidělením devizového příslibu (pokud člověk nebyl pozván příbuzným, ale ten zase nesměl být emigrant...), takže StB určovala už to, kdo dostane ten příslib (měla na to lidi v bance) a pak se to dalo snadno svést na nedostatek deviz. Nejtvrdší kurz zde nastal až roku 1978 a trval až do r. 1988.

Není pravda, že děti vyloučených neměly problém dostat se na technickou vysokou školu, sousedův syn se na ni nedostal opakovaně ač jeho matka v KSČ zůstala.

Většina vyloučených, natož vyškrtnutých mohla v KSČ zůstat, pokud by se byli ochotni podílet na normalizaci, to oni ale nechtěli. Dělníkům dokonce vyhrožovali represemi, pokud ze strany odejdou, ty tam chtěli udržet.

Já jsem zažil roku 1970 dokonce i to, že lidé masově vystoupili z ROH a soudruhům trvalo několik let, než je nahnali zpátky.

M. Varadinková 4.9.2019 12:34

Re: Nějak se mi zdá, že jste tu dobu nezažila, nebo si ji

Pamatuju si tu dobu. Jak píšu jinde, krom příslibu jste si také mohl koupit zájezd s Čedokem nebo mít pozvání. Čili ta doložka nebyla podmíněna příslibem. Krom toho ta regulace (kdo smí a kdo nesmí vycestovat) se dělala až tou doložkou, ne tím příslibem.

Na nedostatek deviz nebylo potřeba nic svádět, ten objektivně existoval, protože komunistický režim nebyl schopen nabídnout dostatek exportuschopných produktů a tím si ty devizy vydělat.

V. Petr 4.9.2019 13:58

Máte pravdu, že si bylo možno koupit zájezd, ale o to

jsem nikdy nestál. Devizový příslib na západ jsem jedenkrát dostal, než to r. 1978 zpřísnili (pak už nikdy) přes jednu známou. Ta byla zaměstnána v bance a právě mi říkala jak se do toho rozhodování montují estébáci.

Ostatně, už na tu žádost o příslib muselo být doporučení zaměstnavatele a už to schvalovala závodní organizace KSČ, většině lidí to ale schválili bez problémů. Na tu doložku také, musela tam být dokonce předepsaná formulace "souhlasí a doporučuje," jinak to policajti rovnou zamítli.

Nevím o nikom, kdo by dostal příslib a nedostal doložku, ale možné to asi bylo.

Mnohem snažší bylo dostat příslib do Jugoslávie.