24.5.2024 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

Zaorálek ke Španělsku

Velmi rozumně vyhlásil český ministr zahraničí neutrální postoj k událostem ve Španělsku, kde vláda silou zabránila konání soudně zakázaného referenda o nezávislosti Katalánska. Neutralita je zcela na místě. Je to příklad problému, ve kterém mají obě strany pravdu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Malovec 3.10.2017 7:34

Kdyby se naše vláda

chovala jako vláda španělská, tak při dělení Československa tekla krev. Na Franka ještě holt nezapomněli.

O. Uživatel 3.10.2017 7:55

Uživatel požádal o vymazání
M. Prokop 3.10.2017 8:08

Re: Kdyby se naše vláda

Prošlo to klidně a správně i bez něj, když Slováci fakticky z Československa vystoupili.

Toho jsem si všiml a to je to podstatné.

O. Uživatel 3.10.2017 8:13

Uživatel požádal o vymazání
R. Sorge 3.10.2017 8:19

Re: Kdyby se naše vláda

Slovenská národní rada vyhlásila deklaraci o svrchovanosti. Poslanci přijali deklaraci o svrchovanosti velkou většinou. Takže to nebylo jen o Mečiarovi a Klausovi.

A. Trick 3.10.2017 8:20

Re: Kdyby se naše vláda

Dva kohouti si rozdělili smetiště. To je celé.

M. Prokop 3.10.2017 8:31

Re: Kdyby se naše vláda

Jelikož jsem na Slovensko dost jezdil a se Slováky tam i zde mluvil, mohu Vás ujistit, že to fakt nebyl jen šprajc Mečiara a Klause. Ostatně, jasně se to projevilo i v následujících slovenských volbách. http://jdem.cz/dgedm6

Pro mne nic k dohadování.

P. Vaníček 3.10.2017 8:40

Re: Kdyby se naše vláda

Bože Bože to jsou kecy.............

R. Vašíček 3.10.2017 9:00

Re: Kdyby se naše vláda

Bola to zákulisná dohoda politikov. Tí slovenskí si mysleli, že na vlastnom piesočku sa im bude jednoduchšie kradnúť. A mali pravdu.

P. Hlosta 3.10.2017 7:57

Re: Kdyby se naše vláda

Klaus naznal za správné domluvit s nacionalistou Mečiarem rozdělení Československa právě pro tu hrozbu ze strany Slovenských nacionalistů, že s časem by muselo Československo i užít síly proti občanům, aby udrželo v ulicích klid a pořádek. Kdyby šel jen cestou politické dohody parlamentních stran Československa, narazil by na opozičně laděný parlament Slovenska a šlo by o to kdo z koho. Nakonec by vznikaly separatistické vášně u občanů a ti jsou, jak známo, hodně manipulovatelní.

Rozdělení Československa nebyl sice vzor demokracie, ale účelově k udržení míru mezi občany velmi účinné. Klausovi se podařil mistrný politický tah!

O. Uživatel 3.10.2017 8:16

Uživatel požádal o vymazání
M. Prokop 3.10.2017 8:38

Re: Kdyby se naše vláda

Jistě, proč by zrovna rozdělení Československa nešlo hodnotit dokonale blbě.

Zda to byla statečnost či ne nemá cenu hodnotit, fakt je, že Klaus zarazil Mečiarův nápad Slovenska, které by si dělalo co je napadne, ale za české peníze.

Co se týče železničářů, s Luxem v koalici by záležitost nevyhrála ani Thatcherka.

V. Novák 3.10.2017 9:55

Re: Kdyby se naše vláda

Nešlo udržet ČSFR s Ústavou ČSSR z r. 1968 - ta byla tak šíleně demokratická a postavená na nemožnosti přehlasovat Slováky, že stačilo několik poslanců ze slovenské části SN, aby zablokovali jakékoli rozhodnutí. Ta Ústava byla šita pro stát, který se jí neřídil a vše se rozhodovalo jinde než v Parlamentu (FS). Ten jen poslušně vše odkýval - což byla jeho jediná funkce.

Čili i kdyby měla ČSFR zůstat, musela by se změnit Ústava, a to tak, že slovenská část by musela souhlasit s omezením svých blokačních poravomocí, což se nedalo očekávat.

Ta mina byla nastavena od přijetí federální Ústavy - a vybuchla sotva narazila na demokracii.

V. Němec 3.10.2017 7:33

Pokrytec!

Stále se mele, demokracie, demokracie! Co to je?

Ty obušky policistů?

Proč se nenechá lidem vyjádřit vůle?

P. Hlosta 3.10.2017 7:49

Re: Pokrytec!

Separatisté se dostali k vládě v Katalánsku. Takže dokázali už bez boje se zbraní v ruce to, co nedokázali se zbraní dříve. Tedy vyvolat u svých občanů dojem potřeby referenda v otázce samostatnosti. Referendum vyhlásili i přes zákaz z Madridu. A bylo zaděláno na průšvih Madridské vlády. Ta svůj chybný politický krok se zákazem referenda potuplovala přímým útokem ozbrojené složky Španělska proti občanům, ač na počátku byl jen rozkaz k zabavení materiálů referenda. Znásobená politická chyba Španělské vlády se nemine účinkem. Bude muset odstoupit a Katalánci upevní svou touhu po osamostatnění. Ti, co toužili po moci v samostatném Katalánsku, z opozičních postojů budou na vládním a po čase se stanou těmi, kteří budou muset vyslyšet hlas své opozice, jinak padnou z moci, jako padne současná vláda Španělska pro nedostatečnost řešit zásadní problém demokratickou cestou.

TO jsou důsledky demokracie! Nic lepšího ale neexistuje, než demokracie.

M. Prokop 3.10.2017 8:39

Re: Pokrytec!

SE nenechá, SE mele ....

Ne SE, ale NĚKDO zcela konkrétní.

J. Nový 3.10.2017 7:30

Kdoví proč ty Katalánce nezmlátili v jiné situaci?

20. ÚNORA 2017

BARELONA Na 160 000 lidí přišlo v neděli podle policejních odhadů v Barceloně na demonstraci za přijetí více uprchlíků, jak se k tomu úřady zavázaly v roce 2015. Levicová starostka druhého největšího španělského města Ada Colauová demonstranty vyzvala, aby zaplnili ulice při pochodu nazvaném Chceme vítat. Plná lidí tak byla i třída, která prochází starým městem.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/do-ulic-barcelony-vyslo-160-tisic-protestujicich-chteji-prijmout-vice-migrantu-1h6-/video.aspx?c=A170219_220707_ln-video_ELE

J. Nový 3.10.2017 7:26

Zase kecy

" Neutralita je zcela na místě. Je to příklad problému, ve kterém mají obě strany pravdu. "

.

A jak by to bylo, kdyby při nelegálním přecházení hranic někdo střelil gumovým projektilem do nelegálního migranta? Taky by byla Evropa neutrální a pravda by byla na obou stranách? Jaká pravda by byla u nelegálního migranta přecházejícího třeba maďarsko-rakouské hranice?

Tam by žádná neutralita nebyla. To by bylo řevu o lidských právech, svobodě a nenávisti.

F. Žůrek 3.10.2017 7:09

Menší (slabší) se vždy bude cítit poškozen

My máme přece zkušenosti se Slovenskem. Jejich snaha o svůj samostatný stát byla nepopiratelná. Jak je tomu v Katalánsku, to nevím. Ve Španělsku se nevyznám, Španělsko neznám.

Problém je - jak se "šéfové" z velkého (hlavního) města chovají k "venkovanům". Žít ve větším státě je zajisté výhodné, ale zase jsou zde velké problémy s tím, jak takový velký stát správně "ukočírovat". (Viz problémy, jako má například V. Putin).

Rozděl a panuj se musí také umět, neboť se může říše rozpadnout.

P. Hlosta 3.10.2017 7:20

Re: Menší (slabší) se vždy bude cítit poškozen

Katalánsko je ta výrazně bohatší část Španělska. Hodně dlouho trvalo, než separatisté Španělska nakonec složili zbraně, po diplomatických jednáních a po amnestii vládou Španělska, se dali na politickou demokratickou cestu. Katalánská autonomie se stala realitou a sílil hlas po jeho samostatnosti. To referendum bylo žádáno dlouhodobě. Nynější referendum bylo nahlášeno Katalánskou vládou i přes odmítnutí souhlasu Španělské vlády a zbytek už znáte. ;-))

D. Polanský 3.10.2017 7:03

Ono logika EU má základní

problém, a to je darwinismus. Tvrdíme a akceptujeme že platí, ovšem humanisté jej nechtějí akceptovat na říši lidí. Ch. Darwin jasně dokázal, že to, co platí pro zvířata, že velice podobně funguje i u skupin (národy, rasy) lidí. Když je někdo šikovný, chce podnikat, když je nějaká skupina lidí úspěšnější než jiná, chce se také osamostatnit nebo alespoň zabránit, aby se nerozplynula. Proč by Katalánsko nemohlo být samostatné, vždyť by to bylo ke prospěchu celé Evropy? Úspěšný budou ještě úspěšnější a bohatší, což je ke prospěchu všech. Nebo ne?

M. Hromadko 3.10.2017 7:07

Re: Ono logika EU má základní

Hm, jenže po tom by z nich Madrid nedostal ani floka. A vo tom to je...

P. Maleček 3.10.2017 5:49

Zděšený socan Zaorálek takticky kličkuje.

Aby ne, když v Katalánsku ukázal současný EU socialismus svou pravou tvář. Což byla hrubá taktická chyby. Tohle mají EU socialisté schované až na dobu, kdy už budou mít EU plně ve svých totalitních prackách.

A že to bude socialismus korporátní, po latinsku fašistický je už dnes nad slunce jasné.

V. Braun 3.10.2017 6:43

Re: Zděšený socan Zaorálek takticky kličkuje.

Pokud vím,socialisté jsou ve Španělsku v opozici, nikoli ve vládě. Že vy jste si neudělal domácí úkol?

J. Schwarz 3.10.2017 6:49

Re: Zděšený socan Zaorálek takticky kličkuje.

Chcete snad naznačit, že pokud by byli ve Španělsku socani u vlády, už by bylo Katalánsko samostatné?

J. Vobr 3.10.2017 5:49

KATALÁNCI ZAMOTALI ŠÍŠU I MARXISTOVI ZAORÁLKOVI

... a ten dialekticky mlčí !!!

_______________________________________________

JE TŘEBA SE SEMKNOUT V MLČENÍ !!!

P. Rajman 3.10.2017 4:47

Buď jsou Katalánci "Španělé druhé kategorie"

nebo je Španělé ani za Španěly nepovažují. Ani pro jeden z důvodů nemá smysl pro ně ve španělské Unii setrvávat.

P. Rajman 3.10.2017 4:39

Zlo národního státu se ignoruje

Nacionalismus je zlo stejně jako bolševismus, akorát víc evropské. Zažil jsem již před mnoha lety urážky Španělů určené Kataláncům na katalánské půdě. V nové fázi vývoje Unie, která disponuje hlasy demokraticky zvolených poslanců je třeba umět najít mechanismy jak přijímat nové státy už ne výlučně z venku, ale naopak zevnitř.

P. Dvořák 3.10.2017 2:19

Ústavní soud dopředu prohlásil, že je referendum neplatné

a vláda nechá lidi do uren naházet neplatné papírky.

Fakt by se Španělsko a s ním celá posraná EU zhroutily?

M. Jandáková 3.10.2017 2:37

A lidi poslechli regionální vládu, místo španělské. Proto museli Katalánci dostat lekci obušky, importovanými z jiných regionů. V zájmu integrace.